1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и забите

Дискусија во 'Дете' започната од bittersweet, 16 февруари 2016.

  1. Dadusicka

    Dadusicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    54.342
    Пол:
    Женски
    Истово сакав и јас да го кажам. Навистина е така јас со моиве немам никаков проблем со одење на забар. Дури малово 7 има:) само седи уште од 5 а јас го чекам во чекална. Ги носам кај др. Влатко во Ченто, ординацијата на др. Горан. Порано др. Зоран им беше матичен, ама напуштил. Знае ли некој каде работи сега?
     
  2. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    Ех, и јас планирав кога ќе наполниме 2- 2 и пол години прв пат да одиме на стоматолог, ама не секогаш излегува како што сакаме. Тргнавме со плачки и сеуште со плачки одиме. Се надевам дека кога / тогаш ќе се навикне. Сеуште е малечка :(
     
    На Ava.84 и Dadusicka им се допаѓа ова.
  3. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    Фала за утехата и се надевам дека ќе дозволи др. да ја види. Мене многу ми е чудно дека е во жлабинката и испаѓа на коренот дека е кариесот и е видлив со око. Мене многу на удрено ми стои па ќе закажам утре па ќе видиме што ќе каже др.
    @Annath на пастата пишува за деца под две години само едншка да се мие и со многу мала количина. Ние благо само овошје јадиме, а од шише вода и јогурт пие.Сокови и чаеви не давам.А ноќе цица :)
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Таму вообичаено почнува циркуларниот кариес, многу типично место е. Не се секирај, се средува ако се фати на време.

    Инаку забите не мора секој пат со паста, може само со четка и вода да се мијат темелно.
     
    На galapce, Ava.84 и mami blue им се допаѓа ова.
  5. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Ve molam pisete mami odma ocajna sum.
    Malata padna i go izbi gorniot kec. Vednas pojdovme na stomatolog so zapceto i i go stavi povtorno vo dupceto i i go fiksira za drugiot kec.
    Malata ima 1g i 10meseci.
    Dali imate cueno za vakov slucaj i dali ima sansi zapceto za ostane?
     
  6. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.248
    Допаѓања:
    7.977
    Пол:
    Женски
    Mlecen e. Kako i da e eden den ke padne sam i traen ke porasne
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.590
    Пол:
    Женски
    @Annath консултирај ја
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Без нервози. И целосно избиени трајни заби се вратени во дупката и успешно рехабилитирани. Нема простор за грижа. само следете ја ситуацијата, да не се јави оток или инфекција, претпоставувам ви дале и антибиотик. Ќе биде добро.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Ni dadoa i antibiotik na 6 h i da ne jade tvrda hrana dve nedeli. Znaci sega bitno e da ne se inficira?
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Антибиотикот ќе спречи било каква инфекција. Може и воопшто да нема инфект, заштитен е организмот со атб. Ќе следите ситуација.
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Ana mnogu pocna da i otekuva gornata rilka cela i se podu na pladne ne bese taka i nemceto celo gore i e modro.
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Од ударот е тоа, прилично бил силен штом е избиен забот. Ладни облоги ставајте, ќе се повлече. Страшно изгледа верувам, ама ќе помине.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Fala ti za odvoenoto vreme mnogu mi olesna vo ovaa luda nok.
    Konecno sega vo 3 e zaspav so teski maki oti malata uste cicat.
    Ova i e prva nok da zaspiet bez cice, najverovatno ni utre ke nemoze da cica pa ke ja odbijam i onaka planirav od esen.
     
  14. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    @Annath ако не соработува детето со стоматологот, има ли начин да му се проверат забите дали се ОК?
    Ја припремам малата да ја носам на преглед, ама гледам несака уста да отвара..
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Ќе најде стоматологот начин за тоа. Само припремете ја од дома. Сигурна сум дека ќе и е интересно кога ќе го види таму огледалцето ;)
     
    На victoria и referentka им се допаѓа ова.
  16. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Јас неколку пати го носев син ми(за прв пат околу 2ипол години кога беше) со мене кога одев на рутински контроли. Одам на три месеци редовно, зошто од пусти страв си тргнувам од девизата подобро да се спречи него да се лечи :)
    Гледаше дека навистина ништо не е страшно и дека цел преглед беше во смеа.. Дома го прашував како ќе ја отвори устата да ги види добриот чичко запчињата, да му каже браво, да му даде чоколадо, киндер јајце... И пред да влезам со него на докторот му дадов 2киндер, направивме сценарио кога ќе влезе да го добие едното зошто е добро дете а другото после преглед.. Седна без проблем а докторов цело време му велеше дека столот му бил од некој авион и два пати го крена највисоко и го спушти демек летаат :) ги виде убаво запчињата на петката долу десно има мала црна точка.. Рече ќе следиме и толку.. Си го доби другото јајце и супер се испратија, дури и му кажуваше на докторот како ги миел тој сам забите :)
    Сега е 3и 8 месеци.. Нема потреба за киндер, ама се возат пак горе доле по еднаш со докторот :)
     
    На kankus, Annath и joy1 им се допаѓа ова.
  17. Elen4e_sonce

    Elen4e_sonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2016
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Да ми препорачате добар забар за деца во Тетово?
     
  18. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.381
    @Annath имаш ли искуство со оваа паста за заби?
    IMG_9429.PNG

    Од летото ја користиме за малата, бидејќи ни рекоа дека е со солиден квалитет и не мора да се плакне, ама инфо плус би било добредојдено.
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Ова не е паста за заби, ова е пена за мачкање, за спречување на појава на кариес и санирање на веќе постоечките почетни лезии. Корисна и ефикасна е, особено кај деца кај кои е потешко да се мијат заби. јас лично ја имам дома и ја користам и за двајцата. Кај поголемата внука на времето кога се пушти пенава во продажба успеавме да ги санираме почетните кариозни лезии кои беа предизвикани од постојаното пиење сокови во текот на ноќта.
    Кај поголемиот син исто има почетни кариозни лезии на млечните заби (петките) кои се појавија пред неполна година, па со оваа пена ги одржувам да не прогредираат, го мачкам на зафатените места после миењето на забите. Се работи за тешко достапни места каде што се собира храна, а со конец кај деца не е изводливо чистењето, а обичните четки не ги чистат убаво тие места.
    Пенава може да се користи и како паста, со тоа што не се плакне за разлика од класичните пасти, ниту пак е штетна ако се голтне, бидејќи не содржи флуор, а е на база на млечни протеини и калциум. Ја препорачувам и јас, бидејќи досега сум видела само бенефит.
     
    На Bozica1980, M&M, Mayyya и 3 други им се допаѓа ова.
  20. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.381
    Големава се друго што не и по вкус плука(ше), ама не и пастата после миење заби, па започнавме со оваа. Првен со водичка ги четкаме, после со неа.
    Затоа сакав фидбек и искуство дали може да си продолжиме.
    Фала на одговорот. Ново паковање ќе си нарачаме.
     
    На ancebanance, Bozica1980 и Annath им се допаѓа ова.