1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и забите

Дискусија во 'Дете' започната од bittersweet, 16 февруари 2016.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.651
    Пол:
    Женски
    Наслагите се од храна, и тоа мека преработена храна, посебно штом се отстрануваат со четкање. Ако не се отстрануваат, тогаш може да биде кариес. Недоволно џвакање и недоволно четкање се главниот проблем. Децата сами не можат да ги исчеткаат забите убаво, па пожелно е родителот пред спиење да го направи тоа. И после миењето ништо повеќе да не се јаде и пие, освен вода. Децата само ги мазнат забите, не одат до непцето каде што се таложат наслагите и затоа е потребно убаво механичко чистење. Паста за заби, оставам на родителот дали ќе биде со или без флуор, освен ако е по препорака на стоматолог и мора да содржи флуор поради деминерализирани места.

    За син ми, до кај 3 години му ги миев само со четка и вода, после тоа почнавме со паста, хомеопатската на Билка. Не ја бендисуваше нешто многу, ама друга не му купив, и пак поретко ги миевме со неа, почесто само со вода. Сега, откако му никнаа првите трајни заби (долните единици), забележав дека на едниот има како деминерализирани дамки (со посветла боја од забот), па зедов паста на Лакалут за деца од 4-8 години што содржи флуор. Ама тој плука, па затоа со таква паста ги мие, т.е јас му ги мијам, сè уште, и покрај тоа што има 6 и пол години. Забележав дека дамката исчезна после само едно пакување на таква паста, па сега ќе продолжиме со Билка повторно. На местата каде што му се појави кариес на млечни заби, а се веќе пломбирани, му ставам tooth mousse повремено, за превентива, да не се дорасипат додека им дојде време за смена.

    Tooth mousse повеќе го користам кај малото, дека уште го дојам навечер. Е тоа не ме остава да му ги мијам забите, иако сум упорна да успеам. Се надевам дека ќе има заби како брат му.

    @M&M нема правила во никнењето на забите, ама богами кај твоево рано почнале. Петките и четворките обично никнуваат на 10-11 години (кај машките), тројките на 11 години. Затоа чувајте ги, потрудете се да потрае ентузијазмот за четкањето и се што може да се залее, залевајте со време. Кај матичен стоматолог залевањето на забите е околу 200 денари, само за седмиците е бесплатно, оти спаѓа во цели и контролни прегледи.
     
    На Bozica1980, victoria и kristina.k им се допаѓа ова.
  2. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.270
    Допаѓања:
    37.881
    Пол:
    Женски
    @stilas7 ќе ти пишам лп. :)
     
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Само појаснување tooth mousse треба да се користи секојдневно или од време на време да се поминуваат забите. И која е таа паста на билка, истата ли е рабит погоре што има слика постирано?
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.651
    Пол:
    Женски
    Tooth mousse може и секоја вечер да се користи. А Билка пастата е токму таа @Rabbit што ја постирала.
     
    На Rabbit и irena.1 им се допаѓа ова.
  5. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.864
    Допаѓања:
    134.419
    Пол:
    Женски
    Забарот ни рече дека има заби како 10год дете. Многу рано ги менува, а како бебе од 5м почна да вади забчиња. Не знам ова колку му влијае на квалитетот на забите. За 6ките е касно ама 5ките ќе ги залеваме обавезно само нека пораснак. Утре ќе му ја вади млелната 5ка затоа што трајната расте до неа и не може да ја си дојде на место. Се надевам добро ќе помине, јас не ни одам со него каков паничар сум за забар поарно да не сум таму.
    Инаку он со паста одамна ги мие, имам и јас користено на билка, после и колгејт и слични, сега му ја земав таа на лакалут од 4-8 и навечер иаклучиво некој од нас му ги мие строго пред спиење и право во кревет. Сабајле го оставам и сам да ги измие.
    Малово не дава ич да ја мијам, ретко, а одамна има четка бидејќи го гледа брат и и демек ќе мие заби ама ништо. Мора поупорна малку да бидам и со неа. Она почна после 8м да вади забчиња да се надевам дека нема многу рано да ги менува.
     
  6. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.792
    Пол:
    Женски
    Да се цитирам самата :)
    Пред два дена закажав за двајцата.. И за мене и за него.. Прво јас, а тој само седеше на страна и гледаше..на докторот сомнителна му беше една моја пломба и рече да ја смениме.. Син ми толку внимателно гледаше што кога ми велеше докторот да ја отворам устата, мислам дека и тој ја отвараше со мене. После го прашав дали сака сам на столот или со мене.. Се возбуди изгледа од звукот, малку му беше чудно и сакаше со мене.. Седна, виде докторот дека таа точката малку се проширила, и пак рече не е страшно многу,но...јас инистирав нешто да направиме, да не се шири на другите запчиња, иако тој рече малечок е да не го уплашиме.. Му реков дека и него исто чичкото ќе ги скокотни за запчињата а докторот го праша дали сака да му стави малечка бела мастика на болното запче и да го излекува.. Почна да чисти, пушта машинка, детево седи мирно, отвора уста, не мрда.. На наше големо задоволство и пријатно изненадување.. Дури ги имитираше моите движења со плукање во ливорот од страна :) :)
    Му стави малечка пломба, ја држеше отворена устата да исуши, проба да не му зафаќа на запчињата.. Како на голем :) .. Навистина многу ме изненади колку зрело го поднесе сето тоа, а има сега, 3год и 10 месеци...
    Само да ги храбрите мајки.. Битно е многу да разговарате, да гледа, да се надмине стравот од непознато и да се истакнуваат позитивните придобивки (најчесто му велам дека за да има убави и здрави запчиња трева редовно миење и посета на доктор и му споредувам запчиња со некои дечиња кои се во навистина лоша состојба што тој и сам има забележано.. "мамо зошто на Петар пр. Му се црни запчињата).. И секако пристапот на докторот..
    Со лесно на сите :)
     
    На M&M, Annath, Kitten и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Martinka bt

    Martinka bt Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2016
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    536
    Пол:
    Женски
    Majki kerka mi e skoro 3 god.navecer redovno gi mieme zabite no se budi vo tekot na nokta za mleko denes zaprimetiv na gornite kecoj kako dve pobeli tocki sto mozi da bidat tie tocki?
     
  8. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    @Annath na mojov 5ka mu izleze dole pred nekoi dve nedeli a 16m e. Se iznachdiv. Gornata ne mozam da ja vidam ama taa mislam 4ka e. Dvete u isto vreme
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.651
    Пол:
    Женски
    Четворка е. Некогаш личат како петки, дека многу назад се, ама 99% е четворка. Многу е рано за петки, околу втората година растат.
     
    Последна измена од модератор: 27 ноември 2017
  10. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Па можда ама менр на 5ка ми личи. Голема е многу, широка и баш на неа личи. Со 4 планини :rofl:
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.651
    Пол:
    Женски
    Такви се и четворките. Останува да видиме што е :D
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  12. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    @Annath малата ми е 1 година и 8 месеци и ги има сите заби до четворките. Периодов ни е страшен: само со раце во уста и плачлива. По мое мора да се петките оти баш таму пика раце, странично.
    Јас мислев рано е, оти син ми на 3,5 години уште е со две петки, ама изгледа не било толку рано.
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.651
    Пол:
    Женски
    Кај девојчињата обично порано никнуваат забите. До кај две, две и пол години најчесто ги имаат сите млечни заби на број. Не дека и кај машките не се случува тоа, ама во принцип, побавни се во општиот развој од девојчињата. Не сите, секако, зависи.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Jas imam prasanje za @Annath zapcinjata ni se so beli fleki, kako da vidov ama ne sum sigurna. Ne dava bebus da vidam ubavo. Nedostatok od kalcium ili od sto moze da se takvi?
     
    Последна измена од модератор: 30 ноември 2017
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.651
    Пол:
    Женски
    Деминерализирани места, обично генетски. Четкате?
     
  16. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Cetkame, curaprox cetka imame, vecer - sabajle obavezno. Gornite uste mu se mali crticki, ne se ni ubavo izlezeni uste, ni do pola, a veke na vrvovite kako da ima beli fleki...
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.651
    Пол:
    Женски
    Не е страшно, само ќе си следите ситуација. Редовно четкање секако, и контроли за да се види дали остануваат така или преминуваат во кариес. Инаку најчесто се безопасни.
     
    На Mari-Ja му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Super, ti blagodaram! Eve sega ke zvonam kaj pedontolog da zakazam pregled, veke ima 4 zabi pa neka gi zirnat.
     
  19. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    @Annath или друг.
    Денес големава ништо не јадеше, ниту во градинка ниту дома кога дојде. Приметив големи бели пликови на јазикот и веднаш се јавив на заболекар, но ни рекоа во моментов владее некоја болест каде се актуелни такви пликови и во уста, на педијатар да ја носам.

    За среќа, поради опасност од зараза, веднаш ни дадоа термин и за пола час бевме во ординацијата.
    Ни рекоа преапана дека е најверојатно, дека не делува како болест. Ниту совет за мачкање нешто... ништо.
    Плус ни рече дека најверојатно шески ќе испаѓаат, дека е подуено и бело. На годинка она ги имаше веќе и петките, ама 2 и 5 ми е малку прерано за шески. Но последниве недели, дете кое буквално уживаше во миење заби, со плачки ги четкаме секоја вечер. А и некако чудно крчка со забите последнава недела и се буди со плачење од сон и препотена(а спиеме на 17 - 18 степени) не и е топло сигурно.
    Да ми препорачаш нешто за мачкање на автиве пред се, или каква храна да избегнуваме(ако воопшто јаде)? И искуство со симптоми при вадење шестки?
     
  20. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.190
    Допаѓања:
    29.816
    Пол:
    Женски
    И јас сакам стручен совет пд @Annath
    И порано те прашував, пд тогаш па еве до денес само еднаш успеавме со лекче да го намачкаме болното запче. А се жали, го боли, се познава дека е и доста расипан. Кажи ми како ти успеваш да средиш заб на темпераменто дете кое место не го држи на стол, притоа плаче, а дома плаче од болки?
    Докторката вика стрпливо, но не оди, еве денес му викам дека треба утре да одиме, од сега плаче. Секакви методи пробав, и другарче носевме и батковци и играчка купивме...
    Не знам како ќе стекне навика ова мое дете заби да средува.