1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и забите

Дискусија во 'Дете' започната од bittersweet, 16 февруари 2016.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Да, треба да се прави, пред да почне да ја боли. Носи ја на забар, подобро сега, додека нема никаква болка. И форсирај миење, мора. Има убави видеа на youtube со детски песнички за миењето, еве на пример оваа


    Сигурна сум дека на двајцата ќе им биде интересно.
     
    На Asja, babyane18, azelea и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Кај ја носеше? И јас сакам да ја носам мојава ,убави заби има и и зборам во последно време дека ќе ја носам на стоматолог,па како ќе и ги гледат забчињата ,па за столчето и ми вика "не сакам да се возам на столчето":D,плашливка е :).
     
  3. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Во Козле во приватна ординација кај др.Ане.
    Млада забарка, многу фина со деца.
    И даде од тие како огледалца да види како во уста се става и тргна работава....:)
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  4. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Во Козле има уште една што работи со деца. Јас син ми таму го однесов, му даде едно мече и голема четка за миење заби, после му залепи стикер на рачето и на крај му даде цртеж за боење. Детево со денови го носеше стикерот на раката дека беше џип и кога престана да лепи побара пак да сме оделе на забар :)
     
    На azelea и *Лорена* им се допаѓа ова.
  5. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Јас денес се запрепастив од една случка. Мене ми е неприфатлива, ете незнам дали е можно такво нешто. Дојде свекрва ми и и се јави на телефон брат и да и кажи дека на внук и му извадиле 15 заби наеднаш денес со целосна анестезија, кој патем е малолетен. Причина расипани заби, не стоел да му ги правеле. :x детето сега се освестило било како во безсознание ги барало неговите и умирало од болка. Неможам да поверувам како е ова можно. @Annath можно ли е вакво нешто? Како детето ќе издржи толкава болка?
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  6. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.440
    Пол:
    Женски
    Што нема да слушнеш па мене да ми извадат 15 заба ќе збеснам а не пак дете.Тоа дете веќе никогаш нема да сака да посети стоматолог.
     
  7. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Незнам јас неможам да поверувам во ова. Која траума. Како мислат да му стават заби понатаму после ова. Ужас.
     
  8. Moni_monika

    Moni_monika Нов член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво @Annath, синчето има 2 ипол години. На 4 месеци му никнаа кецовите а веќе на годинка му се изронија горните 4 запчиња (кецовите и двојките). Бевме кај тројца стоматолози и ниеден од нив освен четкање на забите и хидроген не ни препорача ништо. Еден период од два месеци нон стоп му се правеа отоци над изронетите запчиња. Со препорака на стоматолог му ги дупнував со стерилизирана игла и потоа измивав со хидроген.
    Загрижена сум бидејќи последниве две недели прстите не ги вади од уста и се жали дека го боли нешто во устата, отоци нема но затоа денеска приметив дека има како рани во усната шуплина, накај грлото и од страните. Не сум сигурна дали се афти, бидејќи се само црвени дури и непцата на самата усна му крварат и се црвени и воспалени. Исто приметив дека и долната лева двојка започнува да му се рони.
    Баш сега прочитав за пената и уште утре ќе ја купам да му ги премачкувам забите но ете некој совет за отоците кои му се прават и за овие рани во устата кои ви ги објаснив погоре како и за спречување од ронење на запчињата.
    Ви благодарам однапред.
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Матичен лекар да го види за грлото, да исклучиме дека се афти.
    А за забите, редовно четкање, шише со цуцла никако, а ноќе во никој случај. Нема што друго да се прави, за жал, мало е детето.
    Пената може да ја земеш, ама не знам колку ќе ви врши работа. Ако ништо друго, барем да го спречи понатамошното расипување на другите запчиња.
    За непцата и црвенилото, мало е да плакне само, па треба убаво измивање на устата, па премачкување со дезинфициенси од типот на метиленско плаво или бетадин за орална употреба. Има и гел за непца, генгигел бејби, ама не знам колку би помогнал.
     
    На Moni_monika му/ѝ се допаѓа ова.
  10. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Здраво ,
    Да ве прашам, син ми е 1 г.3 месеци . долго време навечер ми се буди и плаче. Сега по ново се мава по уста .Претпоставувам дека заб го мачи . Дали давате некое сирупче за да се намали болката и да спие помирно ? или да чекам да помине периодов?
     
  11. Love86

    Love86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    520
    Допаѓања:
    195
    Мајки да ве прашам одприлика кога излегуваат петките ? Син ми е 2 години и 2 месеци.Има намален апетит скоро ич не јаде и многу е нервозен а нема знаци за да го чеша да става прсти во уста.Мезнам на што се должи веке оваа нејадење
     
    Последна измена од модератор: 5 мај 2018
  12. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336
    Нема правило. Големата на година ги имаше веќе сите петки.
     
    Последна измена од модератор: 5 мај 2018
    На Love86 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @Love86 мојот пред 2 години ги имаше сите петки. И најлесно поминавме случајно ги открив.
    Нејадење има периодично кај нас од непознати причини. Така периоди го фаќаат. Некогаш да не види некој на маса, цел ден мели нешто, а некогаш воопшто не сака.
    Провери ги запчињата дали пробиваат, може и до тоа е.
     
    На Love86 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.502
    Пол:
    Женски
    Majki kako pominavte so vadenje trojki.Na mojava cuca I rastat site cetiri odednas I deset dena mi odbiva da jade.
     
  15. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    @Annath едно прашање ако може,знам стручна си во оваа област.
    Од што може да му се ронат забите на бебе 11 месеци има.
    Од заби има само кецови и двојки,моментално ваѓа четворки.
    Кецовите и двојките горе и се пожолтени како со наслаги и и се ронат.
    Беа на стоматолог и ги чистеа божем и и рекоа дека ја дои во млекото имала некоја куселина затоа и се ронеле да ја одбиела под хитно :tmi:
    Мене ми оди на памет недостаток на витамин некој.:wasntme:
    Ако може некој стручен совет,и слабо јаде јас мислам од тоа што ваѓа четворки а стоматологот им рекол не јаде ја болат забите што и се ронат.
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Од цицање, блендирана храна, шише со цуцла евентуално и секако немиење на забите. Некои луѓе имаат генетски послаби заби, склони кон лесно расипување и ронење. Со добра хигиена и редовни контроли се спречува тоа. Јас не би да се одбие бебето, ама да се обрне внимание на хигиената, и да се укинат ноќни подои.
     
  17. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    Фала многу.
    Иначе од шише не пие,цица сеуште кога сака и колку сака и по цели ноќи е обесена на града.Цицни дремни и така во круг.
    А за хигена вика не и дозволува да и чепне во уста имаат и четка и тоа на прст што се става,и со газа на прст пробувала.Вика не дозволува никако.
    Иначе и таткото и мајката имаат добри заби,а млечните не им се ронеле.
    Како и да е фала ти премногу.
     
  18. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Dobro, mu go popravi zabceto taka bez anestezija? Ne go bolese koga mu busese so toa? Stom i plomba mu stavile znaci mu go popravile zabceto.
    I kaj nas nekni stomatologot mu vide edna tocka ili dupka vo zabceto, cetvorka mislam bese, dolu. Ama mi rece so anestezija se pravi, a treba da se napravi, vikam kako be uste sega tolku malo dete so anestezija?? Vika daa pa kako inace, kje go boli.....
    Zar se stava anestezija na tolku mali deca? Cudno mi padna.
     
  19. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Bez anestezija bese...povrshinski povekej bilo i samiot doktor rece ke probame..se nadrvam nema da go uplashime..zatoa prvo mene me sredi pa nego..dobro pominavme fala bogu.sega ke go nosam na kontrola. :)
     
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Добро поминав и со двајцата. Без температура. Само кенкаа. Со јадењето немаа проблем.