1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и разводот

Дискусија во 'Дете' започната од girl.23, 26 септември 2011.

  1. Mom of 3

    Mom of 3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2019
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Zdravo neznam dali ima vakva tema, ako ima izbrisete ja. Vaka, znaci mazena sum so covek koj sto ne ni znaev deka e takov kakov sto izleze na krajot.. do dusa iskreno ne ni sakav da se mazam so nego, toj insistirase pa kao ajde ke me zasakas pa vaka ke bidr taka ke bide... se odluciv najmnogu zatoa sto imav 2 deca od predhoden brak pa da ne bidam sama so niv. Predhodniot brak zavrsi tragicno i decata ostanaa bez tatko megutoa najgolemoto detence vo izvod mi e pisano na prviot maz a srednoto se rodi odma posle tragicniot moment vo nasiot brak i ostana vo izvod da nema pisano tatko. So toa sto segasniov maz insistirase da go priznae kako negovo.. ne sakav no sepak dozvoliv.. kako i da e, covekov posle ne polna godina pocna niz doma da se odnesuva agresivno i da ne tepa i mene i decata.. prijaviv segde kaj so trrbase zavedena sum kako zrtva na semejno nasilstvo no samo jas decata ne. Si zaminav od nego veke no socijalnoto dozvoli viduvanja so covekov sekoj vtor ponedelnik. E sega, rabotata e sto on e nasilen a i deteto sto go prizna ne e negovo biolosko pa za da mi.pravi tolku problemi. Se zakaniva me prijavuva deteto pa deteto da go zemel... sega sakam da napravam dokazuvanje odnosno osporuvanje na tatkovstvo deka ne e negovo deteto za da mu se osporat site prava vrz nego. Dali nekoja clenka imala vakov spor i kako se odvivaat rabotive. Znam ne e lesno ama nekoj sovet plus za vo moja korist bi mi bil dobredojden. Fala i izvinete na dolgiot post
     
    На Arjanit2021, Роберт 7 и tina2018 им се допаѓа ова.
  2. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    Ne znam za vakov slucaj od moja okolina,no mislam deka treba da se konsultiras od advokat koj ja raboti ovaa problematikai socijalen rabotnik bidejki covekot e nasilen . Da insistiras vo posetite da ima prisustvo na socijalen rabotnik.Pozdrav
     
    На tina2018 и Mom of 3 им се допаѓа ова.
  3. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Во една од темите си пишала дека сакаш уште едно дете а сега дека не си го сакала никогаш и дека бил насилен кон тебе и децата. :o
    Како би растеле тие деца во такво семејство каде што нема љубов меѓу вас двајца а да не збориме па за децата?

    Ќе направиш тест со биолошки примерок од детето и маж ти и ќе докажеш дека не е татко.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    @Mom of 3 многу ми е жал како жена што поминуваш низ оваа голгота.
    Некои работи не ми се јасни во твојот пост,пишуваш дека твојот прв брак завршил трагично но не на кој начин каде е таткото на твоите деца? и не појаснуваш на кој начин дошло до такво однесување на твојот сегашен сопруг сигурно има некаква причина/причини, за тоа.
    Како и да е има начин и се прават тестови да се докажи и покажи на суд дека твојот 2сопруг не е биолошки татко на твоето дете и нема никакво легално право врз него,секако доколку нема друг сплет на околности кои ние не ги ни знаеме.
    Технички нема ништо што те врзува за овај човек не спомна дека имаш дете со него ниту некаков заеднички имот стекнато па разводот не би требало да биди проблем на суд.На прво место фати го патот кај адвокатот кажиму ја цела ситуација,и поднеси барање за развод.
    Со среќа.
     
    На tina2018 и Mom of 3 им се допаѓа ова.
  5. Mom of 3

    Mom of 3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2019
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Toa e pisano odamna uste koga bevme zaedno. A za ne sakanjeto ili kako toa takov brak, kako sto kazav jas bev so nego megutoa za brak on insistirase. So tek na vremeto nekako sakav da bidr se vo red se trudev i da sakav i dete no.. ete se desi sto se desi i zavrsi vaka
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    @Mom of 3 Само со ДНК тест ќе се спасиш од овој вториот. Така повеќе никогаш нема да мораш да го видиш.
     
    На Dzovani, tina2018 и Mom of 3 им се допаѓа ова.
  7. NORA17

    NORA17 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Женски
    совет! имам проблем пред неколку дена вујкоми ја избркал вујнами а таа си ги земала децата е сега тој не е насилен колку што знам и децата го потврдиле тоа при заминувањето пријавила во полиција за насилство сега неа и децата вероватно ги сместиле на сигурно ме интересира дали би можело децата да се вратат кај таткото со или без неа?
    јас знам дека и двајцата се за никаде не бранам никого но еден краток опис да дадам на ситуацијава
    постојано се караат тој не се прибира дома а вујнами пак ги запоставува домашните обврси и обврските околу децата. Мене многу ми е жал што во таква средина се наоѓаат сепак сметам дека е подобро да останат покрај родителите отколку да растат во социјална установа многумина би рекле можеби подобро е да им го одземат правото на родителство но едноставно оној што не растел во дом семејства и социјални установи нема да ме разбере. накратко прешањето ми е дали би им ги одземале децата или пак би имало шанса да се вратат и да се обидат одново?
     
  8. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.556
    Пол:
    Женски
    Родителско право НЕ се одзима туку така, кога децата имаат и мајка и татко. Ма не се одзема ни таму каде навистина треба,ама тоа е друга тема.

    Колкави се децата?
    Велиш вујко ти не се прибира дома, пие ли,се коцка ли...?

    Не брзај со заклучоци, полицијата не реагира на рекла казала муабети, штом ги сместиле вујна ти и децата на сигурно ,не ќе да е за џабе.

    Што се однесува до повторното соединување на семејството,ќе бидат повикани во цср на разговори (процес на мирење во бракоразводна постапка) АКО воопшто постојат услови и можност да функционираат нормално (Не верувам).
    НО штом постои насилство ,тоа никако не е добра средина за подигање деца.И сама кажуваш дека имале големи караници (психичка,емотивна злоупотреба),а многу веројатно е да има и финансиска злоупотреба (вујко ти да и забранува да работи за да вујна ти зависи тотално од него),не сакам ни да помислувам на сексуслна злоупотреба (вујна ти сигурно не сака ниту интимност со него).

    И нешто што ептен ми влезе во око е осудата кон вујна ти ,како таа ги запоставувала домашните обврски... Еве да ти кажам од прва рака ,како жртва што ги преживеа сите можни форми на семејно насилство, бев изгубила волја да јадам,да се избањам и исчешлам, а не садови да мијам и ручек да направам. Завршив на антидепресиви и седативи,анксиозност, панични напади,и многу други здравствени проблеми.

    Ова се претпоставки,бидејќи очигледно ниту ти (уште помалку па јас) имаме целосна претстава за што точно се случувало во нивното семејство,позади затворени врати.
    Можеби вујна ти не ти е при срце(не ти е по ќеф), можеби и никој во фамилијата да не ја прифатил,дури и на вујко ти и вујна ти да им одмилел бракот ,но требало да најдат нормален-цивилизиран начин или да се разведат или компромис-живееме заедно заради децата а секој функционира засебно -(ова многу тешко се реализира со нашиот ментален склоп).Штом ова не се случило благовремено,бракот станал токсичен. И нема поента да прерпоставуваме пак зошто не се договориле на време туку дошло до ова,бидејќи има повеќе фактори,а веќе не е ни битно , ситуацијата моментално е друга.

    Патем,на мојот бивши не му е одземено родителското право и покрај тоа што беше осуден за семејно насилство, и ден денес остварува видувања со нашата ќерка.Така да ако те загрижува тоа дали ќе може да ги гледа вујко ти децата после развод,одговорот е ДА.

    Мој совет до тебе, штом си пристрасна,и во неверување,биди си понастрана од проблемов. Секое мешање од страна,необјективно мислење, ќе биде од огромна штета за децата .

    Секое добро и убав ден.
     
    На ane.bella и candy.cane им се допаѓа ова.
  9. NORA17

    NORA17 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Женски
    се согласувам да стојам настрана и да не се мешам многу ме потресе случкава незнам морав да се обратам некому притоа и бев погрешно информирана сабајлево дојдов до ужасни информации во кој не би го поддржала вујкоми а жал ми е и за вујнами искрено многу ја сакав затоа што прекасно дојде во нашиот живот му донесе радост на нашето семејство проблемот е во двајцата вујнами има трауми од порано и воопшто не е стабилна личност а тој незнаеше да и помогне на бнило каков начин сувишно е што и да зборувам. сепак благодарам ми значи мислењево можеби ако останам во контакт со неа би и помогнала на друг начин таа не е свесна дека е во проблем фала ти уште еднаш :)
     
    На tambelina му/ѝ се допаѓа ова.