Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Деца - ги сакате или ве нервираат?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ColoursOfTheRainbow, 4 април 2014.

 1. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.408
  Пол:
  Женски
  Ако темата е несоодветна заклучете ја
  Намерно ја сместив темата во Психологија. Не зборувам општо за 18-, туку за деца од 0 до 10 години одприлика. Ве нервираат или ги сакате?
  Јас лично сум поделена. Од една страна ги сакам, премногу се слатки и не можам да им одолеам :inlove: И малите деца ме сакаат :D Знам да се погодам со нив затоа што речиси се им дозволувам :D
  А од друга страна ме нервираат. Затоа што децата денес се поделени уште од градинка, се делат по татко ми е директор, мајка ми е професорка, татко ми е газда и сл. поделби и тоа е се од домашното воспитание. И ме нервираат оние лигави, „Татоо купи ми го тоааааа.. ОДМА!!“ и злобните деца што те исмеваат од градинка до 3то или дури и повеќе |( Затоа сум поделена
   

  Прикачени фајлови:

  • kids.jpg
   kids.jpg
   Големина на фајлот:
   40,9 KB
   Прегледи:
   569
  На Lolo5 и LittlePinky им се допаѓа ова.
 2. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.602
  Допаѓања:
  8.003
  Како што дете може да биде слатко и мило, така може да биде и сурово, вообразено и злобно.
  Се зависи од нивното воспитување. Токму затоа има дека кои ги сакаме и безобразни дека кои не можеш да ги сакаш. Не мислам јас дека сите деца можат да се сакаат. Апсурдно е тоа. Како возрасните, така и децата во својата претшколска/школска возраст до некаде имаат свој карактер и темперамент кој независно од тоа што не се дооформени, влијаат на тоа како ние ќе се поставиме кон нив.
   
 3. QweenSM

  QweenSM Популарен член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  2.518
  Допаѓања:
  18.393
  Пол:
  Женски
  Повеќе ги сакам децата од 2 до 5 годишна воздраст.Толку се милни,нежни...би сакала да ги гушкам цело време и да не ги пуштам. :inlove:
   
 4. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.332
  По нерви ми одат и не можам да ги смислам.
   
  На Domino му/ѝ се допаѓа ова.
 5. girl.in.pink.dress

  girl.in.pink.dress Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2014
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  40
  Ги обожавам срциња мали :inlove:
   
 6. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.889
  Пол:
  Женски
  Јас искрено ги сакам!Ако некои се поразгалени,тоа не значи дека сите се разгалени!
  И искрено јас не сфаќам како можата мали деца да ве нервираат! Децата се најчистите и најневините суштества во светот! Кога некое дете нешто ќе ви каже може навистина од такт да ве изваде,но дали тоа добро размислино за тоа!?Секако дека,не.Тоа мало слатко суштество не разликува некои работи.Па затоа тука се родителите да го подучуваат.
  Или едноставно ГИ ОБОЖАВАМ МАЛИТЕ ДЕЦА!

  До девојчето кое ја овори темата:Двојче и ти си била некогаш дете мало.Не си ти одсекогаш на оваа возраст :^)
   
  На sweet-star и Meredit им се допаѓа ова.
 7. Feodora

  Feodora Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2013
  Пораки:
  900
  Допаѓања:
  4.218
  Сакам деца кои се убаво воспитани, културни, мили но ги сакам и оние кои се интересни, прават смешки, малку немирни, едноставно живи.
  Разгалени не сакам иако не се виновни тие за тоа туку нивните родители. Има деца кои знаат и да навредат или да користат погрдни зборови. Но пак ќе речам, не ги обвинувам малите.

  Од друга страна збор да кажам нешто и за повозрасните. Немојте никогаш да им се обраќате на децата со оние лигави зборови: Каци моли, Шо плајш, и не ми текнуваат други примери. Толку лигаво ми звучи и ме иритира.
  Обраќајте им се нормално, како со возрасен и самите деца ќе научат поубаво, почисто да зборуваат.
   
  На LittlePinky и Lovely93 им се допаѓа ова.
 8. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.739
  Не, неможам да ги смислам, лигави,разалени,хистерични,а ми се прават паметни
  Го сакав само братучед ми кога имаше 2-3 годинки беше интересен сладок, ама сега аууу кое лиглие разгалено е...
  Уште незнае да зборува а вика на мајка му: Да имам пошебна шоба и мобилен телефон до шеш години ОБАВЕЗНО!
  па замисли натака...
  Незнае да си игра, кога губи гистерично плаче и вреска и не неможам ова да го трпам, а богами сите се слични, немам наидено на фино дете досега...
   
 9. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  2.889
  Допаѓања:
  40.026
  Пол:
  Женски
  Па,зависи,ако се некои од оние предосадни деца кои зборуваат постојано и тераат инает,тогаш ме нервираат,ако се мирни и слатки,тогаш не. :D
   
 10. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  4.446
  Допаѓања:
  73.006
  Пол:
  Женски
  Обожавам деца посебно оние од 2 до 6 годинки најинтересни ми се.Имам можност секојдневно да сум во друштво на девојченце од 2годинки најубавото и најмилото нешто ми е и девојче од 6 години како размислува не сте свесни.Оди во градинка уште од многу мала и навистина многу добро и влијае воспитанието од таму но и од нејините родители :)
  Постојат и многу разгалени деца ,таквите неможам да ги понесам |( Ама за тоа се криви родителите затоа што уште од многу мали им допуштаат се и затоа се такви.
  Но дали се разглаени или не децата се најискрени и секогаш си кажуваат се како што и навистина е ретко е кое детенце уште од мало лаже.
  Со мали деца покрај мене времето секогаш ми поминува многу брзо,знам да ги заиграм и да ги занимавам за да не им биде досадно :lol:
   
 11. Bohn

  Bohn Активен член

  Се зачлени на:
  5 април 2014
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  7
  Не мразам, едноставно не можам да поднесам разлигавени, расплачени, хистерични и размазени деца.Избегнувам контакт со нив ради тоа што поради нив ми се превртува нешто во стомакот, не можам да ги сварам. :fubar: :x
  А душа давам да си поиграм со некои мирни деца, да ти е милина да ги слушаш.Не сум често опркружена со такви дечиња ради тоа што сите во моето опкржување имаат веќе големи деца, но некогаш коа ќе се деси тоа не моеш да ме разделиш од нив,срцки ми се. :inlove:
   
 12. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.651
  Допаѓања:
  15.509
  Пол:
  Женски
  Како можам да не ги сакам тие мали сладурчиња?
  Бебуши,те гледаат така милно,ти трчат во прегратка,те влечат насекаде,сакаат да ги играш,те обожаваат.Како,па како да не ги сакаш?

  Па кога ќе те речат "Тете,тете,дојди да си играме",срцето ми се полни.
  Премногу ги сакам,ги играм,лудувам со нив,го доживувам она што отсекогаш сум го сакала,а за кое сум немала можност....
   
 13. Adina

  Adina Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  1.048
  Допаѓања:
  8.022
  Пол:
  Женски
  Gi obozavam tie mali slatki coecinja...ednostavno gi obozavam :* :* :) :D
   
 14. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.007
  Допаѓања:
  162.959
  Пол:
  Женски
  Ги сакам премногу, особено оние најмалите до 5-6 годинки, преслатки ми се. :sun:
  Секогаш знаат да ме развеселат и да ми го разубавуваат денот со нивните бисерчиња, со нивната наивност. Особено такви воспитани, мили, па уште и паметни дечиња, мислам дека колку и да ме оставиш со нив нема да ми здосадат... :angel:
   
 15. Bah

  Bah Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2014
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  1.186
  Ме нервираат и тоа многу.
   
 16. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.181
  Пол:
  Женски
  Ги сакам, не ме нервираат.Мислам дека и не би требало воопшто да предизвикуваат нервоза кај возрасен човек.Децата, се премногу искрени и имаат чиста душа, единствено тие се оние кои не можат да повредат некого без причина.Како што можат да бидат палави, весели, тешко дека можат некого да изнервираат...
   
 17. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.257
  Срамота е да речам дека не ги сакам.

  Дете, нешто најневини, најмило, најслатко, најискрено...не можеш да не го сакаш.
  Посебно ги сакам помалите.

  Зошто како што растата, така нагло се променуваат, превземаат многу агресија, насилство од родителите и околината, па повеќе деца не ни личат на деца.
  На глава ќе ти се качат, дома се ќе ти испревртат, речник нула, и знаат да нервираат кога се баш невоспитани.
   
  На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.602
  Допаѓања:
  8.003
  Озбилни сте со муабетов дека деца се деца (мили, добри, срцки) и кога кршат и лумпуваат по дома, кога цмиздрат дека нешто сакаат и ред други работи...и дека и тогаш пак ви се слатки и не ви доаѓа да им врзете шамар? :?:
  Алал да ви е ако е така, што живци ќе имавте вие? Секоја чест.
   
  На LittlePinky, hristinnnna и feminium им се допаѓа ова.
 19. Mrs.Carter

  Mrs.Carter Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2014
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  110
  Пол:
  Женски
  Некои деца се стварно многу мили ама има и некои што ти го качуваат претисокот :devil:
   
 20. Twinkles

  Twinkles Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  647
  Допаѓања:
  977
  нај нај ми се бебенцата .
  Иначе , не ги мразам , не ме нервираат , ..немам многу чест контакт со мали деца , освен кога одам да си ја земам внуката од градинка .
  Нормално , не сакам кога се размазени и бараат се што ке им падне пред очи ..
  ама сепак..слатки се..единствени.. :) :$