1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Деца - ги сакате или ве нервираат?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ColoursOfTheRainbow, 4 април 2014.

  1. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски

    Ептен ги преврте зборовите, бога ми.Кога читаш дека го нема тој збор во моето мислење, нема што да мислиш дека така сум рекла.Сосем јасно е напишано, та дури и на нашки го напишав.
    Повторно те прашувам, а каде прочита дека реков кој и што може да прави а што не? Значи кога гледаш дека не е напишано, не измислувај.
    Инаку, не е само да се кажува „ ме нервираат децата, не ме нервираат“.
    Секако секој може што сака да прави со своето дете, дали ќе го шета со себе или на кафе ќе го носи, тоа си е индивидуално, не е нешто што само странците така прават, па тука нас да ни е чудно.Не ме разбра што сакав да кажам.Организацијата, начинот на живот е поразличен од нашиот, тоа ми беше зборот.
     
  2. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Глупо е да се правдаш дека не си сакала тоа да кажеш кога е толку многу очигледно. Ако ова не треба да се сфати дека ние сме прости, а западњаците попаметни и по напредни епа тогаш незнам што е. Ахм, ако во Германија го носиш детето во трговски центар не е измачување, а кај нас е :D Како сакаш врти го ти си го кажа тоа и неможеш да ми докажеш дека не си мислела така, не сме ние глупави тука знаеме што читаме.
    Еве каде кажа дека неможе да те нервира дете. ;)
    Значи и на запад и во Македонија се прави истото, кој каде мисли, кој каде сака си го носи своето дете и тоа е негово апсолутно право. Дали тоа на некого му смета или не е индивидуална работа, секогаш ќе се најде некој на кој му пречи нешто и тоа е тоа. Ако јас напишав дека мене ми смета кога дете плаче во кафич и дека тоа не е соодветно место за дете не значи дека сите мајки треба да ми се навртат тука и да ме претепаат ниту да ме послушаат па да не стапат повеќе во кафич. Не е чудно да седиш со дете во кафич или да го носиш по бутици, тоа е секојдневие секаде, ама пак ќе кажам, по мене тоа е несоодветно место за дете, не само затоа што мене така ми текнало и дека мене ми пречи туку дека и на детето не му е интересно и забавно. Ваша работа е кај ќе си ги носите децата и каде ќе ги оставите да трошат време, не е тоа моја работа, јас ќе поминам, ќе видам, ќе прокоментирам и ќе ме снема, ама детето ќе дреме 3 саати во затворен, загушлив,трговски центар и милион луѓе у гужва ќе му шират бактерии. Јас мојот заклучок не го направив врз основа на една личност, јас не осудив цела нација, исклучоци има секогаш и секаде. Среќно дете во кафич сеуште немам видено, еве може ќе видам некогаш незнам, трнувам од себе кога би била дете дефинитивно не би ми било забавно да седам во кафич со мајка ми и другарка и.
    Такво чувство имам дека преку коментариве сакате да си се докажете и да си се оправдате затоа што ете сепак ги носите децата по такви места кои не им се соодветни па се тешите дека им е интересно и забавно и на нив. Можеби им е, незнам, немам дете, кога ќе имам ако ми рече мамо носи ме во акфич ќе го носам што ќе правам :D
     
    На Daydream му/ѝ се допаѓа ова.
  3. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Додека се карате за деца по кафичи...
    Сцена: странство(кога веќе е во некоја дефиниција), кафич преку ден. Значи вечерно време не, ама така денски кога всушност некој порача и кафе :o
    Колешка има последен ден на работа. Излегуваме на ручек, од кој не планираме да се вратиме назад на работа, точиме неколку кила вино, за саат време малку најадени а повеќе напиени не фаќа еуфорија, гласни сме, се смееме, лесни безобразности тук таму. Додека до нас има на маса 5-6 мајки со мали деца, ај погодете кој на кого врти очи? Ние пијани, гајле ни е :D . Со обзир на тоа што бевме во кафич кај се служи пиење, ние напиените сме тие што пречевме на седенката. Go figure! :^) :D
     
    На poenta му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    ^^Се работи за навики, културни разлики. Ако детето од мало е носено секаде, нема да му биде измачување да помине време во трговски или да седи на маса да пие или јаде нешто во кафуле и ќе знае како да се однесува. Не знам за какви кафулиња мислиш, сигурно не во некоја темна зачадена дупка. Зачадено не е, пушењето е забрането. Исто како да си го однела во слаткарница, сендвичара. И ретко кој пие кафе со саати, оној кој е со намера да ја развлече седенката од кафе на ручек па на пијачка како примерот на имелда погоре, воопшто не носи деца со себе.
     
  5. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Ги сакам многу, но има и такви кои ми служат за пример какви моите деца не треба да бидат
     
  6. marijaz

    marijaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    190
    Пол:
    Женски
    Не можам со деца..
     
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Ги сакам децата, ама има и такви кои што ме нервираат. Тоа се деца кои што се крајно невоспитани.
     
  8. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Мене лично не ме нервираат деца, ниту во кафичи, ни по трговски центри, ниту пак во ресторани, баш напротив, ги разубавуваат местата.
    Секако, сѐ во своја мера. Деца не треба да се носат на места каде што се пуши или пак има премногу гужва, ама тоа зависи од родителите секако.
     
  9. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Децата се како парите никогаш не се доста ...Колку повеќе ги имаш толку повеќе ги сакаш :)
     
  10. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    Не ги можам ич :D
     
  11. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Ги сакам децата и умеам да возпоставам комуникација со нив.Знам да бидам толерантна со деца кои се воспитани и културно се однесуваат.Сепак,местото на децата не им е во локали каде што излегуваат возрасните.
     
  12. famous-girl

    famous-girl Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    28
    Ги обожавам :inlove: :*
     
  13. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Сакам деца :)
     
  14. Amely

    Amely Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Зависи кои има некои кои многу ме нервираат
     
  15. MalaMedena

    MalaMedena Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    178
    Ги сакам,додека да почнат да пискаат и викаат ..после ме нервираат :D
     
  16. TheBlueMoon

    TheBlueMoon Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    645
    Пол:
    Женски
    Mногу сакам деца. Најинтересни ми се на 3-4 годинки :lol: Такви пргави, трчаат лево-десно, паѓаат-стануваат, се смејат, срцушки :inlove:
    Единствено ме нервираат невоспитани и размазени. Но на крајот на краиштата не се тие криви.
    Но кога станува збор за умни, послушни деца, веднаш се поврзувам со нив и многу тешко ми паѓа кога треба да се разделиме ;(
    Како и да е, сите сме биле деца :D
     
  17. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.593
    Допаѓања:
    9.361
    Пол:
    Женски
    Јас највеќе сакам бебиња и некаде до кај 3 годинки, тогаш почнуваат да зборуваат одат и јас ги забавувам ќе паднат ќе се насмеат и така.Инаку над 4 год. неможам да ги поднесам се нешто бараат чепкаат секаде телефонот ми го замаат ми го мрсат екранот :^) и кога ќе ми идат такви на гости теллот во џеб.Преед некое време бев кај еден бебуш нема ни годинка абе се изнаиграв со него :D срчуш беше, такво буцкасто :inlove:
     
  18. ivchee.ivche

    ivchee.ivche Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    Многу сакам малечки дечиња :inlove: ама ме нервираат некој дивтари што плачат хахахах :D
     
  19. Madilyn

    Madilyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2014
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    126
    Многу сакам мали деца, комуникативна личност сум, знам како да ги занимавам.
    Ме нервираат оние разгалените, принцезата на тато, златото на мама, што сакаат се по нивно, лигави, разгалено до бесконечност, вриштат за се и сешто. Ми иде да ги ишамарам на моменти, ама не се тие криви, родителите се за шамарење, така ги "воспитале".
     
  20. marija1907

    marija1907 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2013
    Пораки:
    875
    Допаѓања:
    2.857
    Пол:
    Женски
    бебиња и деца до 2 години ги сакам :D иначе ме нервираат поголеми :)