1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Деца познати модели!

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Hipster, 29 октомври 2011.

  1. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Пред некое време прочитав една статија за едно од најпознатите деца модели во fashion bizz!
    се работи за
    Thylane Léna Rose Blondeau: модел на 10 годишна возраст
    [​IMG]
    „Thylane Léna Rose Blondeau е ќерка на францускиот фудбалер Patrick Blondeau и модниот дизајнер Veronika Loubri.“

    Таа има само 10 години, т.е. родена е на 5 април 2001 година. Во светот позната е како детски модел, но со појавувањето во францускиот Vogue како и по позирањето за некои други познати светски брендови, таа го сврте вниманието врз себе. За некои таа е девојче кое што има епски изглед што потсеќа на Бриџит Бардо, за други пак, таа е само 10 годишно дете на кое што, сега за сега, не му е местото во модните списанија.

    Како и да е, по големото внимание што таа го предизвика во јавноста, мајка и реагираше и нејзината група на Facebook беше згасната. Што се однесува до нас, ние само се прашуваме дали ова 10 годишно детенце е следното големо светско чудо или пак сето ова е само една обична глупост и ништо повеќе?!

    [​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG]
    [​IMG]
    извор stipka.com.mk

    Што мислите, дали со ова не му се нарушува правото на детето да има слободно детство? Сепак не се работи за обично модел, кое би носело детска облека на ревија, туку захтевни фотосесии, со тон шминка и облека која е далеку од детска! Имаше коментар на станата-убаво но дете од забегани родители! Се согласувате или мислите дека е сосема океј!
     
    На Struma55 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Ме потсеќа на девојчињата за кои дискутиравме во една друга тема на форумов, каде мајките ги испраќаат своите ќерки на избори за убавина. Се изјаснав таму. Истото и овде би го пишала, со оглед на тоа што абер немам кое е девојчево.
    Не, не го оправдувам ова |(
     
  3. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Ова е злоупотреба на деца !
     
    На lolyta777 и tinkerbelll им се допаѓа ова.
  4. FlameFairy

    FlameFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    197
    Некои луѓе навистина не би требало да се родители. |( Можам да замислам се што им прават на десетгодишна возраст...депилации,шминкање, па дури и штикли и облекле.
    Ги малтретираат децата за што? Пари и публицитет.
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Дете модел ич не ми е логично да ме извините.
    Би сфатила дете модел, ама облечено во детска облека и позира рандом така да кажам детски фотки, слично на оние што ги има во каталозите на Авон и Орифлеим во одделот на производите за деца, во каталозите за детска облека, ама вакви исфотошопирани дечурлии со тон шминка и сармици по коса, згора на тоа и облека неадекватна за нивна возраст - што е многу, многу е, а во случајов и премногу!
     
    На Magnolija, sweetheart10, Neytiri и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Што го врти светов-парите!
    Како се прават пари-со продажба!
    А ако се зема во предвид колку се опседнати луѓето со тоа, земаат секакви жртви! :!:
    It's all cool, as long as we make money! :!: :shake:
    Се разбира дека не е во ред ова. :x :shake:
     
  7. Cynthia

    Cynthia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    2.368
    Пол:
    Женски
    Страшно :x
    Ужасно е сознанието дека некои родители се спремни да ги изложат своите деца на се` само да стигнат до пари. Ова се луѓе на кои треба да им се одземе старателството, лечат фрустрации.
     
  8. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Девојчето од погоре нема да го коментирам, јас само би им го одземала старателството на тие исфрустрирани родители. Алооо чувате дете дома од 10 години, не жена.
    Не треба едноствано сите да се исполнат како родители, доказ.


    A секоја чест на оние дечиња што се модели за детска облека, нели нормално. И на модни шоуа што настапуваат. Срциња бе ептен ми се убавkи и стално си гледам детски ревии, eптен се искрени, невини, стварно сакаат да покажат како научиле да одат, па се фрцкаат да видиш што носат, некои се еееептен професионални мислиш 30 години имаат :)
    Па кога некое ќе се усрами и ќе се врати одма назад трчајки си се смејам ептен онака слатко.
    Друго ќе застане и ја бара мајка му па кога ќе се размавта и не се трга :lol:
    A некои две кога одат па едното неќе раче да му даде па се караат на писта :rofl:
    Или некое кога ќе почне да плаче :P
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Struma55, Gordana10, Neytiri и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    ^ И мене ми се допаѓаат децките модели како од сликите на Росоњерка, дефинитвно се многу исрени, мили и слатки! Но кога се нормално облечени во детска облека!
    Но девојчево што го постирав, е навистина преслатко и преубаво, но со кој мозок мајка та го дала да се слика за Vogue, и тоа дозволила буквално да и го унаказат детето да го направат тетка од 40 години!
    Најубавото нешто на светот е невиноста на детето, кога е сеуште слатко со нежни фустанчиња или панталочиња!
    Ќе има време за шминка, штикли, фарбање и што се не! Му го скратуваат детството!
    ама убаво имаше напишано, болни родители! :fubar:
     
  10. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Само едно ке кажам треба да им се одземе старателство на родителите на овие деца :x .
    Што ли се нема да се види во овој свет.И јас се сложувам дека децата кои рекламираат детска облека и притоа се опуштени без желба да изгледаат како мини теткици се слатки но ова погоре е жално најискрено кажано.Мене би ме било жал своето дете да го изложувам на такви фотосесии,со тон шминка,штикли фотошоп :x .
     
  11. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Навистина жално. Уште од десет годишна возраст да се гради кариера е премногу брзо....
    Им го упропастуваат животот на децата. Наместо да си играат со барбики и своите другари, тие ги шминкаат и ги облекуваат како возрасни. На првата слика девојката воопшто не ни изгледа дека има 10години, искажува дупло постара. Едно големо НЕ за ова бидејќи секое дете има право на слободно и безгрижно детство !
     
  12. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Искрено,ми се згрози од сликите на првиот пост :| Бедно и одвратно!
    А оние баш детски слатки моделчиња-зш да не! Зошто се во граница која им прилега на возраста...башка се срцки и милина за очи.

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]


    Следново пак,освен што е грдо,несфатливо,нечовечко,надвор од граница,не можат да ми го поднесат очиве :tmi: Срамота!
    Оставете ги децата да бидат ДЕЦА!
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG] :fubar:

    HOW FAR IS TOO FAR :x
     
  13. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Предобра реченица, ама за жал не ја познаваат многу родители!
    Ете мајка и на девојчево го дозволила тоа, а после се бунела за групата на фб :fubar:
    А не се бунела ќерка и полугола/пренашминкана/со штикли 15 да позира во списание?? :@
    Ма ни за милиони бе, не уништувам млад невин живот! :x
    за жал ова е само едено девојче уште колку и само нема како неа! :!:
     
  14. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Да, мене ми се допаѓаат децата кои на модните писти презентираат детска гардероба, како на сликите од Росоњерка.
    Ама, кое е ова полуголо девојче???
    Како прво, прв пат слушам за неа!
    Како второ, сликите не и личат на годините!
    Како трето, списанијата за кои позирала не се за 10 годишни деца!
    Како четврто, има ли родители??????
    Па се слика без маици, со голи гради, со штикли не знам колкави, со тонииии шминка....
    Гадно, одвратно!
     
  15. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    ^Има ама што фајде ако има!!!
    Мајка моден креатор, татко фудбалер!
    Нејсе, кој и да се, не се со сите мајке ми!
    девојчево не е нешто многу познато кај нас,ама штом го имало во Vogue, верувај ми позната е и те како, и ќе стане попозната!
    Ќе откопам уште вакви примери и ќе ги постирам, не е сама за жал :doh:
     
  16. antilla

    antilla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    381
    Родителите се малоумни, тоа е јасно. Ама оние што го ангажирале девојчево и други деца? Не ми се верува колку ниско паѓаат овие "врвни" модни списанија. А и камо држава, постојат социјални служби кои ќе проценат како родителите го одгледуваат своето дете? Постојат закони за заштита на децата? Или се е дозволено веќе? :^)
    А ова мене ми личи на форсирање на педофилија :x
     
    На Neytiri му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    ^Па може да допринесе до педофилија! голи слики од дете, кај се не ги стваат :doh:
    И ќе кажам само нешто America-the land of all the stupidness possible :!: :Down:
     
  18. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.208
    Допаѓања:
    23.989
    Добро, која е поентата дете од 10 години да позира и да рекламира штикли? Ќе ме убедат да ги купам ли?
    За родителите не коментирам, се гледа колку им сече, ама па и овие уреднициве на списанијава со кој памет размислуваат? Што промовираат?
    Колку е забеган и изопачен светов...
     
  19. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Jaс сум против ова,на што личи дете од 10 години со фасада на лицето,штикли 10 броја поголеми и со оваква облека :fubar: ...мислам стварно родителите немаат ни грам мозок чим дозволуваат детето да им го шминкаат со триста чуда па и сарми на глава :x ...мене ова не ми личи на фотосесија со ДЕТЕ од 10 години туку на фотосесија со ЖЕНА од 35-45 години !
     
  20. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Кој познат модел бе? Прв пат читам за детево и го гледам на слики и се чудам!
    Како можеле бе, ај да се сликало во детски алишта ко сликите погоре што се - во ред, и во сите модни списанија и каталози има деца-позери што се сликаат и рекламираат детска облека, ама ова погоре не е за оправдување, ненорамално ми е бе. :^)
    Исто ко тој што беше објавен на статииве на странава што сакал ко бебе да се облекува половина ден, така не е нормално десетгодишно дете да се облекува ко тетка, ма за кое сака списание да се слика, тоа е еден голем минус за неговите родители. :Down:
    Па што знае тоа, му го испрале мозочето, тоа е сеа во некој филм, ахам да, ќе се сликам, ова-она, а сирото дали знае што значи кукла? Или тоа за него е сајнс фикшн, пре би да му дадеме штикли, со нив ќе се снајде. :fubar:
    Што кога ќе порасне? И почне зрело да размислува и расудува, ќе ги осуди ли родителите или ќе им се заблагодари што дозволиле да си прават со него и од него нешто што не е?
    П.С баш е слатко и убаво без шминка впрочем ко секое детенце, подалеку тие шминки, пудри, хемикалии од него бе леле, ќе го упропастат