1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дечко ми сака да оди на одмор без мене

Дискусија во 'Канта' започната од ditrih, 8 август 2014.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    дечко ми сака да оди на одмор без мене


    Значи ти може да си дозволиш одмор во земјава, а надвор од неа не, така?
    Да не се разбереме погрешно!
     
    На ditrih му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ditrih

    ditrih Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    дечко ми сака да оди на одмор без мене

    тој работи две работи ... само јас знам колку пат поминувам за да стигнам да се видам со него... и колку тешко се стигнува од моето село до неговиот град , па никогаш не сум прифатила од него да ми плаќа такси а камоли цел одмор ... секогаш сама си плаќам такси... и плус тоа нема ни месец откако ми има кажано дека ке оди на одмор ...колку пари би можела да заработам за тоа време ?
     
  3. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    дечко ми сака да оди на одмор без мене

    Дечко ти најверојатно е свесен дека ти тоа неможеш да си го дозволиш од самиот почеток и затоа сега вака прави. Дечко ти да сакал да минете еден одмор заедно ќе те однесел и до Дојран или Охрид со тие пари што ќе ги даде за одмор во странство. Јас не велам дека тој планира да те изневери или нешто слично ама јасно е дека сам сака да оди. Да имал желба и ти да отидеш со него немало да ти вика ако имаш пари дојде туку ќе позајмел од некого ќе се снајдел па заедно ќе сте ги врателе или што јас знам на памет зборувам. А вака незнам што да ти кажам. Јас не мислам дека тој треба да го плати целиот одмор ама можел барем малку повеќе да се заангажира и снајде ако навистина му било значајно да одите на одмор во странство. Но сепак секој ќе си ги изпружи нозете колку му е долга чергата. Ако се договорил со другарите си собирал само за себе. Девојките ти велат дека си можела за заштедиш ама и тоа не е така едноставно. Одмор во странство е скапо ако немаш пасош ќе треба да извадиш, па патот до таму и назад, престојот, храната плус за скеој случај ќе ти требаат и пари за таму сеа да не кажувам од памет ама многу пари ќе ти требаат. Ти може не работиш а и да работиш не земаш сто илјади плата за да можеш да заштедиш. Некогаш човек од тука до Дојран неможе да си дозволи не па повеќе. Незнам како да те посоветувам се од тука па натаму е прашање на доверба. Нема потреба да се лутиш ако оди сам. Додека го нема најди си некоја занимација за побрзо да ти помине времето. Сеедно за неколку дена ќе се врати и пак ќе бидете заедно.
     
    На senza.parole, Lovely93 и ditrih им се допаѓа ова.
  4. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    дечко ми сака да оди на одмор без мене

    Ајде молим донација, пари на сунце форумџии, девојкава мора да оди на одмор со дечкото како така?!? :rofl:
    недај боже ќе и го земат за домазет таму еј :x

    ццц мислам поголема егоцентричност и себичност немам видено, ако ти неможеш да си дозволиш што тој треба да се откаже од шансата што му се пружа?? човекот сака да оди на одмор-различно од сака да помине време со девојката!
    бреии какви сте бре ако ви е дечко ко сопруг да ви е бре...

    Пушти го човекот таму малку нека се одмори нека се опие со друшто на раат :)
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ditrih

    ditrih Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    не работам, студент сум
    само до Дојран можам , Охрид не доаѓа предвид
     
  6. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    дечко ми сака да оди на одмор без мене

    И незнам за какви авантури зборувате вие девојки. Па тој ако сака да ја изневери нели може и тука? Девојчето и самата кажа дека не се од ист град. Ако таа нема доверба во него тогаш зошто е со него, мислам? Така да јас повеќе не гледам проблем во тоа да оди сам на одмор. Другата година може ќе се договорат и ќе одат заедно. И самата кажа дека е студент така да сигурно и таа чека од нејзините дома. Со џепарлакот кој и го даваат нејзините како може таа да заштеди пари за одмор во странство? Сигурно дека неможе.
     
    На ditrih му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    дечко ми сака да оди на одмор без мене

    Ditrih, во тој случај, ако така функционирате, мислам дека нема причина за лутиш од твоја страна.

    Знам дека не ти е сеедно, ама тоа е, парите го вртат светот.
    Ајде стисни заби,и штеди цела година, за наредниот одмор да го искусите заедно. :)

    Навистина, себично е твоето условување. Да сум на местото на дечкото, би се определила за тоа да ми раскинеш :D Не се ни сомневам, дека прва ќе бидеш која ќе моли за прошка и помирување.

    А до останатите, кои ја поддржуваат дека дечкото по дифолт мора да го плаќа одморот, до вчера што се жалевте во темата 'Машко-циција' затоа што на вашиот на му текнува да ви го плати кафето, после плаќање на одмор што е следно?!
     
    На tessie, calliope, SexiLy и 4 други им се допаѓа ова.
  8. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    дечко ми сака да оди на одмор без мене

    Очигледно не ми излегол целиот пост предходно
    Зборот ми беше да не го уценуваш никогаш
    Да не го тераш да бира меѓу тебе и другарите, или одмор или врска
    И да не му префрлаш кога ќе се врати
    Ако има нешто што треба да дознаеш ќе дознаеш со тек на време
    Другарите му се другари,ги знае цел живот и секогаш се потпирал на нив,сега се појавуваш ти и со тек на време кога ќе му значиш многу повеќе сам ќе свати на кого треба да се потпре
    Со уцени за било што само ќе ги уништите односите и ќе се разделите
    И јас мм( кога ми беше дечко) го пуштив кај другар во Србија 10 дена,на одмор...па еве уште сме заедно,сум била и јас сама...
    А потоа и заедно...
    Уживај мила тој ако е тука таков каков што е ,ќе биде и таму
    Лиѓето не се менуваат преку ноќ
     
    На ditrih му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ditrih

    ditrih Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    дечко ми сака да оди на одмор без мене

    епа ако така сака да живее што му треба девојка ?! ако му е нему убаво сам, шо му требам јас ?! егоцентрична и себична ... хм , интересно
     
  10. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    дечко ми сака да оди на одмор без мене

    абе не викам дека не те сака дека не му требаш, само викам дека е млад, машко му треба малку слобода(и не зборам за изневеруванје и тако то туку за пијанчење ко шо вика јипи :) ), едно е со девојка, љубов све ок , ама друго е со друштво
     
  11. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    дечко ми сака да оди на одмор без мене

    Вака значи.... јас не осудувам ниеден од нив. Двајцата имаат свои потреби кои во случајов се различни. Себичното е од негова страна, да. Така да, ако бирам кого да поддржам ќе ја поддржам девојката. Тој со неговите 28 години би требало да има веќе добар период поминато одејќи со друштво по одмори. Девојка му е во незавидна финансиска ситуација. Не викам дека тој има пари да ѝ плати одмор или пак треба да ѝ плати одмор, меѓутоа никој мене не може да ме убеди дека после година ипол врска е нормално за помал временски период од месец дена ти да ѝ соопштиш на девојката дека одиш на одмор без неа, туку така. Од различен град се, таа студент, тој работи две работи. Претпоставувам дека на прсти им се брои слободното време кое го поминуваат заедно. Тој како дечко вљубен во својата девојка, мислам дека ако не одмор, може еден викенд некаде да уплати и да го поминат заедно, да си надокнадат за целото недостигање и да ја изненади пријатно и неа. Ако му е за море има многу тури до почеток на Грција од сабајле до вечер. Значи, постојат мал милион начини. Крај краева, за искрена љубов мислам дека човек е спремен и да се жртвува и дека ниедно пијанчење со друштво нема да му е поубаво од макар еден ден поминат со саканата личност. Тоа доаѓа само по себе кога сакаш некого, без мака. Само треба да сакаш да бидеш со некој, тоа е и повеќе од доволно, попатните изговори се сувишни. Мислам дека се кажав.
     
    На cresa-jagoda, Sky-butterfly, SV1911 и 6 други им се допаѓа ова.
  12. ditrih

    ditrih Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    дечко ми сака да оди на одмор без мене

    секоја втора вечер е со друштвото ? малку му е ?! слобода му треба на врска од година и пол ? а кога треба да чекам да се озбили ?! башка 28 год има
     
  13. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    дечко ми сака да оди на одмор без мене

    Чекај малку, ти не знаеш дека е лето и дека е сезона за одење на одмори? Коментаров ме потсетува на она кога во сред зима на вести ќе дадат изјава „снегот не изненади сите“. Штом толку време сте заедно, тогаш верувам дека барем еднашка паднал муабет и некој визуелен план за одмор.
    Друго, да собира тој пари за да таа оди на одмор? Заеднички фонд во едногодишна врска? Ништо не ми е јасно. Зошто е должен тој да плаќа одмор? Во врска се луѓево, не во брак. Јас сум во брак, бевме цело семејство на одмор, па за рата даваме подеднакво и јас од мојата и маж ми од неговата плата. Што треба да му кажам? Аааааааааа, неееееее, ти треба да го платиш целиот одмор, зашто у серијата, во 128 епизода, Орландо и го плати одморот на Лусија, зашто не знаев дека е лето и дека можеби ќе треба да идеме на одмор и за децата ќе платиш оти ти ми ги направи !!! :talk: |(
    Трето, споредувате Дојран со море :o Зошто да се шлапа дечкото у бара со пијавици, кога може да си приушти сол? Впрочем работел две работи, не заслужува асален одмор? И зошто и правите филм дека не сака да ја води и неа? Тој не и кажал, ти нема да одиш, не те водам. Дури и ја молел да не му раскине. Па ако не му е битна и ако не ја сака, едвај ќе чека да се ослободи од товарот и ќе ја шутне, а не да ја моли. Убаво и образложил зошто неможе да ја води.
    Се мислам да беше обратна ситуацијата, како ли ќе ја советувавте? Ете, љубоморен, не те пушта, нема доверба, раскини му зашто утре полошо ќе ти е во брак. Те навредува со тоа што мисли дека ќе го изневериш, те смета ли за толку лесна? Ич да не ти чуе, оди си на одмор и помини си убаво, а тој ако те сака, ќе те чека, па ако треба и на граница.
    Некогаш треба работите да ги гледаме без пристрасност.
     
    На Hipster, glosipgirl, artemidis и 18 други им се допаѓа ова.
  14. ditrih

    ditrih Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    дечко ми сака да оди на одмор без мене

    да ...
     
  15. n.n.123

    n.n.123 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    дечко ми сака да оди на одмор без мене

    Добро де сакал да одмор да оди , па што ако ! Не треба да се замараш со тоа ако планира да те извара може и во твојот град да го направи тоа! Не треба да се потклекнува на тоа дека одење на одмор сам значи дека ке изневериш некого .. Сепак ни тој не е во право што ти кажал пред помалку од месец дека ќе оди. Штом те убедувал дека нема да те изневери може и нема сериозно незнам ти си го знаеш најдобро ама сепак штом сте заедно година ипол не верувам дека токму сеа ке те изневери. Незнам од каде си , кој град ама ако се забавува он забавувај се и ти излегувај со друштво за да не ќутиш на тоа што ке ти раскажува тој кога ќе си дојде да му раскажуваш и ти! Не е малоумен штом има 28 год , Искористи време и уживај со другарките ;)
     
    На Gea и ditrih им се допаѓа ова.
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.586
    Пол:
    Женски
    дечко ми сака да оди на одмор без мене

    секоја втора вечер е со друштвото ? малку му е ?! слобода му треба на врска од година и пол ? а кога треба да чекам да се озбили ?! башка 28 год има[/quote][/quote][/quote]

    ama sho ima vrska kolku ste zaedno sloboda sekomu mu treba i na mlad i na star,i na onoj vo brak i na onoj vo vrska.Kolku i da se lutis nemas pravo da mu zabranuvas bilo sto.Toa sto ke ide na odmor ne znaci deka e nezrel.Sto ako utre najde rab vo koja ke ima delovni patuvanja niz svetov.Ti ke ides sekade so nego ili ke mu zabranis da raboti?Pa cel svet funkcionira vaka.

    Jas pa dusa davam da odam nekade sama ili toj bar na 3-4 dena,da se izluftirame,pa posle da si kazuvame koj kako pominal,sto videl kade bil
     
    На glosipgirl, tessie, SimonaTino и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    дечко ми сака да оди на одмор без мене

    ^ Се согласувам и со Геа, јас сум многу подолго со дечко ми па си плаќаме по пола одмор, не е тој којзнае во каква ситуација иако работи за да може да ми плати а и не би ни сакала, не ми има смисла колку и да сме во врска, па не сум јас спонзоруша, не сум со него за тоа. Во секојдневието си се частиме нормално не делиме по пола како децана мали, ама тоа е едно цел одмор е друго. Јас самата не би се чувствувала убаво. Колку и да е сериозна врската сепак врска е едно, брак е друго. Барем во тој поглед на нештата. Само јас би се вмешала во постот на Геа со тоа што лично моето мислење се темели на принцип, а на неверство не ни помислив кога го прочитав постот бидејќи се подразбира дека ако некој е таков и пред твои очи што се вика ќе те изневери. Јас првите две години од врската отидов сама на одмор но отидов и со него, финансиската ситуација ми дозволи. Тој во ниеден момент ни ми префрли ни ми се налути. Но секоја врска е различна и сечиј карактер е различен. Ние бевме многу млади, овие се веќе зрели за брак а не за пијанчење до сабајле и ПЛУС :!: се работи за врска на далечина, со што сите знаеме дека е тешко и дека и да си во најсјајна финансиска ситуација гледањето редовно е недозволиво од секојдневни обврски ако не од ништо друго. Тој „луксуз“ како што е да одбере да мине некој ден со неа наместо одмор со друштво на море, можел да си го приушти. На крајот на краиштата, не е битно каде си, туку со кој си нели?

    А година ипол врска дали е многу или малку, зависи исклучиво од типот на врската. Не секоја долга врска е и сериозна врска. Но штом девојката се чувствува вака, претпоставувам дека е. Така да, може не е доволно за да делат еден со друг пари, но е сосема доволно за да му е таа приоритет во животот како што ѝ е тој на неа.
     
    На senza.parole, SexiLy, ditrih и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. ditrih

    ditrih Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    дечко ми сака да оди на одмор без мене

    не , не паднал никаков муабет...ако е сезона на одмори тоа не значи оти задолжително мора секое лето да се оди на одмор
     
  19. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    дечко ми сака да оди на одмор без мене

    ^
    Не мора да се оди, ама се има на ум дека и тоа може да дојде во превид, како што и дошло.
     
  20. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    дечко ми сака да оди на одмор без мене

    Нема зошто да ја напаѓате девојката. Прво е студент, а второ е невработена. Крајно глупаво е да се поставуваат небулози „не знаеше дека е сезона на одмори“? :tmi:
    Не знаев, можда глупо ми беше да ја отворам таа тема. |(

    Најголем процент од македонските студенти и општо младите неможат да си дозволат одмор платен од сопствен џеб (заебете вие мама и тато). Според статистиката на Р.Македонија пола од вкупните невработени лица се токму млади лица до 25 години. Многу од луѓето заборавиле дека кога студираат имаат најголеми потреби, а воедно најмали примања. Никако не си, многу работи ги сакаш и сакаш да ги имаш, меѓутоа неможеш затоа што си „терет“ на твоите. Има шанкерско/келнерски работи али генерално знаеме колку од нив завршија факултет.

    Девојче твојата ситуација е едноставно глупава. Кога ќе речеш у глупа ситуација сум, баш така! Момакот е свесен за твојата финансиска состојба, можеби сака да ти помогне, а има доволно колку за себе. Знам дека стварно лошо и дебилно се осеќаш што не си во ситуација да си пружиш неколкудневен одмор надвор од Мк или тука. Јас не би заминала сама, затоа што тргам лично од себе. Колку и да имам сработено во текот на годината, ако неможам да ги споделам (потрошам) парите со луѓе што ги сакам и се осеќам најопуштено, а морам со рандом тогаш ќе ги потрошам за дома. Ќе купам нешто што неможам да си го дозволам во текот на годината.
     
    На Sky-butterfly, Abeja, senza.parole и 1 друга личност им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.