1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дечко ми се дрогира

Дискусија во 'Канта' започната од isplasena, 9 јули 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. isplasena

  isplasena Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  Имам проблем кој сакам да го споделам со луѓе кои што не ме знаат.
  Некои може ќе ме осудат, некои може и ќе ми дадат совет како правилно да постапам а да не се чувствувам виновна.
  Во врска сум веќе 5 месеци со човек, за кој дознав дека пред 1 месец почнал да зема хероин.
  Сега засега сум единствената што знае за неговиот проблем, ми вети дека ќе прекине. Се обиде два пати но ништо не бидна. Целата сум збунета не знам дали да останам со тој човек или да заминам. Го сакам и ми вели дека и тој ме сака, но не верувам многу во тоа. Ми вели дека ако заминам од него ќе го уништам уште толку, но колку повеќе времето поминува тој моето присуство го злоупотребува, се вади дека е со мене а всушност оди да се среди. Не знам дали му помагам или одмагам не знам како да постапам.
  Однапред ви благодарам.

  Едит:
  Мислењето е променето од страна на модератор.
  [mod-kirilica:1zc7ahoe][/mod-kirilica:1zc7ahoe]
   
 2. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.477
  Не е тоа така лесно, ќе ти вети и ајде готово од утре веќе нема да зема дрога :headbang: Треба да знаеш дека не одат така тие работи и не знам како си му поверувала така лесно. Ако стварно сака да се излечи, треба да побара стручна помош и да посетува некоја програма за рехабилитација, а од ветување ништо не бива. Тој може стварно сака да прекине, ама тоа е посилно од него, затоа му треба струна помош, а ти сама не можеш ништо да направиш.

  Самата кажуваш дека тој лаже дека е со тебе, а всушност пак продолжува по старо. Не знам дали те сака, тоа само ти можеш да си осетиш, ама очигледно е дека тој те користи тебе за да се оправда пред другите. Ако продолжиш вака ќе си го уништиш и твојот живот, а ни на него нема да му помогнеш. Тоа е сериозна работа и бара голем напор, труд и мака за да се одвикне, а ти сама не можеш да направиш ништо околу тоа. Можеш само да му дадеш морална подршка и да го бодриш, ама му треба стручна медицинска и психолошка помош.
   
 3. yawn

  yawn Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  699
  Тука можам да ти кажам единствено само ПАЗИ НА САМАТА СЕБЕ . Штом он е веќе навлечен,ќе се обиде и тебе да те носи во корпа со него.Кажи на некој негов близок за овој негов проблем и друг нека се обиде да поразговара со него ако не успеа ти.И не дозволувај да паднеш на неговите уцени,тие луѓе се веќе пропаднати,ако видиш дека со се се обиде да му помогниш и не успеа повлечи се ,заборави го и почни нов живот додека не е ПРЕМНОГУ ДОЦНА !!!
   
 4. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.346
  мојот одговор веројатно ќе биде суров,ама е барем искрен и е за твое добро.
  откачи го одма и не се интересирај ни дали ќе прекине ни нито.штом е на хероин нема да прекине така лесно,и така идете 5 месеци и мисли малку на себе-зарем да се врзуваш уте повеќе,да се нервираш,да трошиш време.па и да прекине,зарем тасков ти треба?затоа на време тргни се и биди малку себична,зашто во слуачјов само тоа добро ќе ти донесе
   
  На christina му/ѝ се допаѓа ова.
 5. isplasena

  isplasena Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  jasno mi e deka toa taka ne odi no nesaka strucna pomos za da ne bide registriran kako narkoman za da ne doznaat negovite bidejki poteknuuva od poznato semejstvo vo gradot vo koj ziveee.toj mi veli deka 2 pati se otkazuval niz muabet mi go potvrdi toa i negoviot bratt.navistina sakam da mu pomognam da izleze od ovaa strasna rabota no nesaka da znae nikoj osven jas i toj.
  no jas se plasam da mu davam lekovi na svoja raka za da ne napravam nekoja belja
   
 6. isplasena

  isplasena Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  GO ISPITUVAV NEKOLKU PATI DALI SAAKA DA ME NAVLECE NA TOA I MENE NO JASNO MI DADE DO ZNAENJE DEKA NESAKA DA VLEZAM TAMU KAJ STO E TOJ DEKA PREMNOGU MU ZNACAM I NE BI SAKAL DA POMINUVAM JAS NIZ TOA STO TOJ POMINUVA.
  A ZA DA SE TRGNAM OD NEGO DA ,I NA TOA RAZMISLUVAV DEKA NE MI TREBA TAKOV COVEK VO ZIVOTOT NO SAAKAM DA SE OBIDAM DA MU POMOGNAM NA SEKAKOV NACIN BIDEJKI TOJ NEMA LOSA DUSA NE E GUBRE NEKOE DURI I KOGA SE OBIDUVASE DA SE OTKAZE KOGA BESE VO KRIZI MI VELESE DEKA SAMO JAS MOZAM DA MU POMOGNAM MISLAM DEKA NE BI TREBALO DA GO OSTAVAM SEGA KOGA MU E NAJTESKO
   
 7. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.168
  Пол:
  Женски
  Без стручна медицинска помош му нема спас и нема ми вети .Не се работи за "лесна дрога" Хероин е во прашање ,така да во овој случај ти си беспомошна и не можеш многу да направиш за него.Затоа потребно е со време да се обрати до лица кои се стручни за таа работа.А прашање е дали тоа се случува од пред едне месец .Девојко тргнисе со време
   
 8. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.716
  Допаѓања:
  150.560
  Нареден пат ќе има пак нешто за кое само ти ќе му бидеш потребна и така се во круг...ќе те врзе и ќе страдаш.
  Мисли на себе,не ти требаат тие големи проблеми и нема потреба во влегување во филмови.И самариќанство и се,ама сепак кога треба да бираш,избери се себе...
  За да не чувствуваш совест,извести ги неговите најблиски и замини од него.
  Плус,не смееш ти да му даваш лекови,затоа што тоа не е нешто што бара лек,туку е психичка зависност,ако прима друга подолго време се создава физичка зависност и тек тогаш бара метадонска терапија...Колку и да му е поважно семејството сигурно дека ќе им биде поважен животот на нивното дете него ли нивниот статус и туѓо мислење.Зошто ти да носиш толкав товар?!Па не е едноставно,а замисли да не успее да се откаже и едноставно заврши фатално,дали си подготвена да се носиш со тоа и совест да те јаде цел живот,да се каеш што не си кажала?!
  И ете ако само ти си му била потребна да се откаже,ќе се откажел до сега...не е едноставен проблем...
   
 9. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  Штом земал хероин он е зависник. Само прашање на време е кога ќе се регистрира и кога ќе дознаат неговите.
  Подобро е да дознаат сега кога има шанси да се стави ситуацијата под контрола, отколку кога ќе го допре дното.
  Мој совет е да кажеш на неговите, ова не е шала.
  Подобро е да дознаат на време, пред да дознаат сите други, така ќе може да ја контролираат ситуацијата, потешко ќе им биде кога сите други ќе дознаат а они ќе бидат последните што дознаваат. Верувај еден ден ќе ти бидат благодарни. Не е лесно , ама ако сакаш да му помогнеш и да останеш со него до крај, тогаш мора да го натераш или он да каже на неговите или ти да им кажеш. Само тогаш он ќе биде принуден да побара помош. А тоа дали ќе биде регистриран зависник е најмал проблем , штом зема хероин он е зависник.
   
 10. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  637
  се сложувам со тоа дека треба да се оддалчиш од тој човек! знам дека не е човечки да го напуштиш во моментото кога тој очекува да бидеш со него...но верувај дека самата ти скоро и не можеш со ништо да му помогнеш! нему му е потрбна лекарска помош,а ти со своето присуство многу малку можеш да му помогнеш!
  Го сакаш ли ти тој човек? не разбрав колку време си со него? Ако станува збор за кратка врска,јас би те советувала да се тргнеш настарана! можеби звучи детињасто меѓутоа треба да го кажеш на неговите родители...нека ги сносат тие одговорностите над нивнио син! доволно ќе биде да ги известиш и верувај дека со тоа многу ќе му помогнеш!Јас сметам дека треба малку да бидеш таинствена :$ ...извести ги неговите родители анонимно и повлечи се целосно од животот на тој дечко...
  Ако го сакаш,можеби ќе биде потешко,ама изборот ти е тесен,или ќе си го уништуваш животот помагајки му да се излечи (се соменавм и дека воопшто ќе можеш да го натераш да се лечи)...или ќе си го продолжиш животот барајки си нова љубов! јас би ја одбрала втората варијанта! позздрав..се најдобро!
   
 11. isplasena

  isplasena Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  VEROJATNO I JAS BI GI DALA SITE OVIE ODGOVORII I MISLENJA KOGA BI BILA NA VASE MESTO NO VERUVAJTE DEKA KOGA COVEK E VO VAKVA SITUACIJA MNOGU E TESKO .
  DA GO SAKAM DURI I PREMNOGU I SE NADEVAM DLABOKO VO MENE DEKA TOJ KE SE VRATI VO NORMALA.LESNO E DA SOVETUVAS NO VERUVAJTE MNOGU E TESKO DA SE ISPOLNI TOA STO SITE VIE ME SOVETUVATE VI BLAGODARAM OD SRCE NA SITE NO VERUVAJTE DEKA E MNOGU TESKO KOGA COVEK KE SE NAJDE VO MOJATA SITUACIJA MNOGU MNOGU A PLUS ZGORA NA TOA I GO SAKAM PREMNOGU ZA DA GO NAPUSTAM KOGA MU D NAJTESKO.
   
 12. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.716
  Допаѓања:
  150.560
  Па зошто тогаш побара совет?!Очигледно си решена да правиш како што мислиш...ти требаше само некоја потврда од нас...тоа што ќе го направиш не е исправно...ама ти си знаеш на крај.Плус...не си мала,имаш 27 години...
   
 13. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  637
  исплашена,бараше совет и добиваш совет! твое е дали ќе го прифатиш или не! ние сме сите свесни дека се наогаш во многу тешка ситуација, и искрено мене ми е жал што мораш да се справуваш со таков проблем...но избор немаш! едноставно мораш да преземеш нешто со кое ќе му помогнеш и на твојот дечко а и на самата себе! ако не ги известиш неговите родители само ќе му дадеш време на твојот дечко уште повеќе да се навлече! мислам дека неговите родители многу посилно од тебе можаат да влијаат врз него, сакам да кажам дека полесно ќе го прнудат да бара лекарска помош! немој да дозовлиш да те залажува дека едноставно ќе се откаже од хероинот, немој да веруваш дека едноставно од утре ќе престане да конзумира дрога... Немој да бидеш наивна, извести ги неговите родители, можеби полесно ќе биде заедно да влијаате врз него и заедно да му помогнете да си го спаси животот!
   
 14. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.168
  Пол:
  Женски
  Ми го зеде зборот од уста .Некогаш не вреди да се збори некои немаат слух ..се слушаат самите себеси и тоа што тие сакаат да го слушнат.Е штом е така терај по свое.
   
 15. isplasena

  isplasena Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  NE MI SE LUTETE JAS VASITE MISLENJA GI POSTUVAM ZATOA I GI POBARAV ZA DA SVATAM DEKA GRESAM NEKADE.ZNAM DEKA MORAM DA KAZAM NA NEGOVITE I KE GO STORAM TOA NO NEMOZAM NAEDNAS DA SE TRGNAM OD SE.KE MI TREBAAT 5,6 DENA FER E DA MU JA DADAM POSLEDNATA SANSA PRED DA SE TRGNAM ODNEGO.TAKA E COVECKI BAREM JA TAKA MISLAM.VE MOLAM IZVINETE AKO NEKOGO NESAKAJKI NAVREDIV SO PRETHODNOTO MISLENJE
   
 16. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  124
  подхитно тргај се од тој човек па колку и да го сакаш твојот живот е побитен,си размислувала ли ако останеш со него каков ќе биде твојот живот.
  моја другарка идеше со тип наркоман,она го знаеше тоа но не сакаше да си признае,тој ја лажеше дека иде на лекување а си продолжуваше по старо и што направи девојчето на некој начин си го уништи животот ги изгуби сите другарки,ја изгуби довербата во нејзините а поради кого поради што?
   
 17. Tamarax3Ronaldo

  Tamarax3Ronaldo Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2010
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  6
  Душичко, не сум во твоја кожа и незнам како се чувствуваш но да сум на твое место би го оставила. Но ако навистина се сакате разговарајте и наговори го да побара стручна помош, нека се излечи и продолжете си го животот убаво. Исто така мислам и дека треба да се консултираш и со неговите родители. Сега е најважно за тебе да внимаваш бидејки можеби тој ќе проба да те навлече.. Се надевам дека ќе одлучиш правилно и извести не океј ? Гушкии :hug: :hug: :hug:
   
 18. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.087
  Пол:
  Женски
  еден од моите најдобри пријатели почна да се заминава со тоа дрогата лоша работа ..
  и сите му зборувавме дека е лошо а тој онака убеден и тврдоглав дека во животот мора се да се проба
  кога веќе длабоко заглави со хероинот имаше криза па и додоека се случуваше цела работа кон мене остана непроменет сеуште беше истиот тој кој никогаш не би ме оставил на цедило оној на кој можев секогаш и за се да му се доверам
  имаше криза а јас му требав да сум порај него
  очајно многу се трудеше да ја остави дрогата ..му реков доста е види се каков си ( цело време делуваше нерасположен како да е на работ да се расплачи вцрвен добивав впечаток дека ќе полуди ) си ветив себеси дека ќе бидам покрај тебе секогаш ете сум тука те охрабрувам
  и тогаш го слушнав тоа кое ми помогна да разберам како му е
  доцна е сега ај ти пробај да не јадеш да видиме колку ќе издржиш ете така мене ми треба дрогата !!!
  дрогата е болест од која сме се инфицирале по наш избор
  сега се лечи во хрватска редовно се слушаме секогаш ја имал и понатаму ќе ја има мојата поддршка без оглед на се јас верувам во него велат ретки се тие кои успеале да се извлечат од тој пекол ретки се но сепак ги има
  верувам во него и знам дека ќе се извлече , затоа што тој сака a тоа е најбитно од се сопствената желба и воља го прави тоа за себе не за другите
  инаку ете без да ме прашате ќе одговорам на прашање кое сигурно би ми го поставиле НЕ НЕМАМ ПРОБАНО И НИКОГАШ НЕМА ДА ПРОБАМ ДРОГА не е до друштвото ТОА Е СОПСТВЕН ИЗБОР !!! :hai:
   
 19. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Има иста ваква тема со ист наслов.
  Или нека се спојат или преформулирајте го насловот поинаку.
  Да не се повторуваат темите.
  se-i-sesto/droga-t2019/
   
 20. isplasena

  isplasena Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  sekoja cest do deckoto sto ne si go ostavil svojot drugar na cedilo .
  drugarite se poznavaat koga ti e najtesko .
  inaku fala vi na site sto go spodeluvate so mene svoeto mislenje navistina odsrce vi blagodaram.
  me prasuvate do kaj e problemot moj?
  za sreka pocna da se resava .
  deckomi e cist 9dena nemase strasni krizi i pomina bez lekovi no prekina zatoa sto se spakuvav i resiv da si zaminam no toj me vrati i me molese da ostanam dea jas sum mu pobitna.predmene ja frli seta roba i stavi kraj,tesko e da se poveruva no vi se kolnam taka e.sea e cist i od ponedelnik ke pocneme da odime na sovetuvanje za da ne se vrati poveke na istoto.od celava ovaa rabota edno nauciv deka coveckiot mozok e posilen od se toj toa mi go dokazai mu veruvam poveke od koga i da e .
  24 casa sme zaedno nesaka bezmene da odi ni do prodavnica ni nikade samo za da me uveri deka so toa gubre e kraj .
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.