1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дечко ми се дрогира

Дискусија во 'Канта' започната од isplasena, 9 јули 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. maryjane

    maryjane Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
    Isplasena jas te sovetuvam da se trgnes celosno od takov decko,Od iskustvo ,jas idev so decko koj samo redovno duvase i smetav deka nema nikakvi posledici toa ,ama veruvaj i te kako vlijae ponataka vo zivotot.Jas ne znaev deka istiot toj decko ima sesto probano pred da ostane samo na marihuana.Smetam deka ne treba da se grizis samo 5 meseci se vo prasanje devojce,tie 5 meseci mozat da ti go zagrozat zivotot.Ne mora da znaci deka ti ke se navleces na heroin ,moze da te namesti da pocne da te vleckara po takvi drustva a tamu nema milost koj na kogo e devojka i slocno UF.....mi se ezi kozata i kosata mi se kreva koga go pisuvam ova.Medicinska pomos mu treba na deckoto a tebe bilet vo eden pravec od taa vrska.I sovet moj gledaj go" rekviem za eden son " filmot i ke ti se razjasnat mnogu situacii.Ne si vovlekuvaj zdrava noga vo trn.Se nadevam deka ne te navrediv i povrediv.Pozzz
     
  2. isplasena

    isplasena Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    vi blagodaram na site
     
  3. maryjane

    maryjane Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
    I pisi sto i kako si napravila zivo me zanima kako ke ja sredi situacijata.Pozz :*
     
  4. isplasena

    isplasena Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    ne duso ne s e navrediv od toa sto mi go pisa ti blagodaram
    no rabotata e sto ne e tipicen narkoman
    toj ne se druzi so ntakvi luge ni sega ni koga zemase
    toj si ostana so istite luge od pred toa veruvaj
    koga bi go poznavala 1 den bi znaela deka sum vo pavo i deka vredelo sto sum go podrzala
    ovie 9 dena otkako ne zima toj osven so mene i negovite 2 verni drugari ne iskaca so nikoj
    a rabotata e sto problemot go znaev samo jas.
    toj svesnp svati deka toa ne e dobro i deka moze da si go unisti celiot svoj zivot.imam 27 godini toj 29
    jasno mu kazav deka mu davam samo edna ovaa sansa i posle 3 meseci go nosam na ispituvanje da vidam dali e stvarno cist.vo pravo ste za se no mu ja davam sansata zatoa sto sekoj ja zasluzuva
     
  5. isplasena

    isplasena Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    marijance duso procitaj gi prethodnite moi mislenja milo.
    problemot pocna da se resava.i slobodno prasaj se drugo sto te interesira
     
  6. malecka.16

    malecka.16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    21
    Добро е од твоја страна тоа што се трудиш да му помогнеш, тоа докажува дека го сакаш, да ти кажам искрено јас да сум на твое место одма ќе се тргнев од него бидејќи.. си размислувала на тоа дека и тебе би можел да те навлече на тоа, или не да те навлече но да почне со тек на време да зема нешто појако, недај боже да се боцка па да те малтретира за пари и такви работи за да стигне до дрогата? Леле, јас од ова сум смртно преплашена бидејќи сум гледала многу работи во врска со ова :worried:
    Но, мило ми е ако почнал проблемот да се решава, се надевам дека ќе помине и се ќе си биде нормално и вие ќе си бидете среќни во врската како ништо вакво да не се случувало ;) :)
     
  7. isplasena

    isplasena Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    Дрога

    Некако се чувствувам должна спрема сите вас што ми дадовте совети и подршка и затоа сакам да ви кажам дека се е ок, мојот дечко прекина и уште сме заедно.

    [mod-kirilica:23sywzhr][/mod-kirilica:23sywzhr]
     
  8. loca23

    loca23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    6
    Баш ми е мило за тебе и искрено многу си храбра :) ...иначе пријателка на мајка ми коа се фатила со маж и и он бил зависен и тоа исто на некоја тешка дрога бил...и она останала со него покрај се и он прекинал да се дрогира од љубов спрема неа и во брак се и имаат син и животот топ им е...Така да не е ништо невозможно во животот :D Ако искрено се сакате се може да се реши!!! :D
     
  9. red

    red Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    јас мислам да го остајш дури е со време , оти после да не не можиш, наркоман си е наркоман, дрогата владее со него со среќа позз
     
  10. red

    red Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    јас малку закаснив со одговорот , ама нема везе ко прекинал со среќа да тие :)
     
  11. Scar.Tissue

    Scar.Tissue Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    1.044
    И јас каснам, ама морам да кажам што мислам...
    Кога еднаш ќе се навлези во тоа, па со хероин... :x
    Јас имам оставено дечко поради љубомора, не сум замислувала живот со него, а не па со наркоман, во години кои се сериозни. :| :|
    Како и да е, ти си знаеш најдобро и ти најдобро го познаваш, наше беше да кажеме.
    Секое добро.
     
  12. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Прочитав некои мислења во кои некои се изјасниле дека веднаш би го оставиле.
    Па каде ви е љубовта спрема него? Не. Каде ви е душата?
    Во никој случај не би го оставила, се ќе направам да го тргнам од тој порок, па ако сака после нека ме мрази. И не, не мора да бидеме повеќе во врска, ама затоа што сум го сакала ќе му го спасам животот па што сака нека е. Па макар тоа да значи и никогаш повеќе да не бидам со него, барем ќе имам мирна душа дека сега е добро, иако повеќе не би бил со мене.
    Али на човекот треба да му се помогне. Сега пример брат ми или сестра ми да ги видам како се дрогираат, и да ги отпишам треба? Не! Напротив, се ќе направам за да им помогнам да се откажат бидејќи се луѓе што ги сакам.
    Така и за дечко што сум поминала подолго време со него.
    А како би имале душа да го оставите и да си продолжите да си живеете, не знам.
    Ќе ме навлечел, сигурно. Дете сум јас од 15 години па ќе ме навлечел. |(
     
    На eloves, Pavlin4e и 1209 им се допаѓа ова.
  13. Scar.Tissue

    Scar.Tissue Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    1.044
    Да, да му помогнам да. Со сите сили, верувај !
    Но еве лично во мојот пост пишав дека живот со него не би замислила...
    А тоа го реков, затоа што знам и пример за такви луѓе, грозна слика. Страшна!
    А за да те навлече некој, не мора да имаш само 15 години...
    Љубовта е слепа рекле.
     
  14. GeorGinnA

    GeorGinnA Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    2.007
    Ова е проблем кој е навистина сериозен и мислам дека мораш да пресечеш ама баш Веднаш !!!Чекај малку ,сигурно не си малоумна па да подпаѓаш под влијание на неговите глупави приказни.Дечкото очигледно има сериозен проблем и ако нема сам волја да си го реши не очекувај дека ти или твојата љубов ке го спаси.Замисли да продолжиш со него,да зацапуваш се подлабоко и недај боже ако останеш бремена што ке правиш?? Сигурно не планираш да оформиш семејство со некој што не знаеш каде е ,што прави,да живееш во страв што ке се случи со него, со тебе? Ако ништо повеке сигурно си гледала некоја документарна емисија на таа тема и си видела каков пекол поминуваат и зависникот и сите окулу него.

    Главата горе,послушај го разумот а не твоето срце и мислам дека и сама си свесна што треба да правиш,ако он решил да го уништува својот живот и срека немој да дозволиш да го направи тоа и со твојот живот и твојата срека!!...Само храбро и со срека:)
     
    На vaskatodi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    7.424
    Да се откажеш од порок каква што е дрогата е тешко затоа најбитно е да се има желба да се откажеш од тој порок и што е најважно да се има подршка од околината.Значи ако го навистина сакаш, а тој има желба да се лекува може да пробате заедно да го решите овој проблем, па види како како ке се одвиваат работите.
    Јас лично имам искуство со еден мој роднина како средношколец се дрогираше и тоа подолго време дури и не беше забележан од своите родители дека го прави тоа бидејќи имаа семејни проблеми.Но, кога одлучи да се откаже од дрогата имаше голема подршка од фамилијата и што е најбитно неговата тогашна девојка, сегашна жена.Тогаш само што се беа фатиле и таа го сакаше премногу па остана со него.Одеа 8-9 год дури и почнаа да живеат заедно во мегувреме таа заврши факултет и се земаа, а денес имаат прекрасно детенце.
    Можеби ова е навистина редок случај, но и доказ дека постои веројатност и ваквите врски да завршат со happy end.
     
  16. Lina89

    Lina89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    36
    со бившиот одев 8 месеци, но кога од неговите другари слушнав „леле ама се напавкаме пред да излеземе“
    и крај. Он почнал со пафкање па кој знае до кај ке стаса а таков не ми треба
     
  17. Da4e-22

    Da4e-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    istata situacija kako i mojata i mojot decko na pocetokot mi velese taka ama veruvaj srce deka heroinot go saka poveke od tebe ne e lessno da se otkazi od nego i da saka ke treba mn vreme a ti imas trpenie kolku so mu e dovolno????? jas isto taka veruvav deka ke go ostavi heroinot i na krajot jas se navlekov so nego ama seha i dvajcata se lecime i se trudime so ponatrana od ta rabota moj sovet begaj podaleku kolku i da go sakas nevredi poslusajme zasto i jas go pominav istoto nemoj da ja napravis mojata greska
     
  18. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Љубовна романса...тој тргнал по погрешен пат а ние ќе го следиме по секоја цена! Теоретски звучи совршено...но не се сложувам дека и во пракаса е совршено да си го загорчуваш животот со некој што во зрели години се предал на уживањето што му го загорчува животот и нему и на сите околу него!
    Се изјансив на темава,не е човечки да го оставиш но сепак е правилно решение ако размислуваме за доброто на себе! Зависноста од дрога е сериозен проблем,тоа е преголем залак кој малкумина можат да го сожвакат, тоа не е само навика од која тој или ќе се одвикне или вие ќе навикнете на истата...
    Секој си посакува се најдобро за себе,тогаш секој би одбегнал таков проблем кога станува збор за дечко со кој е во врска само 5 месеци! Плус девојката што го имаше проблемот е на возраст од 28 години, што значи таа најверојатно размислува за брак и за деца со нормален човек...така да лечењето на наркоман би и претсавувало и нејзино уништување!
    Прочитав дека девојката останала со дечкото и се е во ред...хммм...се соменвам дека проблемот толку лесо се надминал...но од мене честитки ако навистина успеале да ги поминат проблемите кои со себе ги носи хероинот!
    Ако на местото на дечкото беше брат и или сестра и на девојката 100% ќе беше советувана да се соочи со проблемот,а не да бега и да ги ,,отпише,, продолжувајќи си го животот! Кога во семсјтвото има наркоман и да сака да си го продолжи нормално животот нема да успее бидејќи старадат сите членови во семејството! Друго е брат а друго е дечко со кој сме поминале само 5 месеци! Прежали ги 5те убаво поминати месеци за да не треба да си го прежалиш целиот живот!
     
  19. Katiija

    Katiija Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    10
    навистина тешко но јас како што знам од коцкар и дрогираш подалеку...искрено девојко тргни се ...не знаеш и што болест можеш да си навлечеш..... бог да чува ...тргни се од него нека не те уценува дека ако раскинете дека ќе се дрогира повеќе..па тој веќе се дрогира.... ќе ти биде тешко но преброди го.... зар да одиш со него од жал?????? и посакуваш ли утре друг ден таков човек да ти биде сопруг и да створуваш фамилија со него??
     
  20. 2manydjs

    2manydjs Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    11
    Некој мора да преживее за да свати дека грешел и кога ке се најде во г. до гуша тогаш оф леле што направив. Еднаш наркоман, секогаш наркоман! Тие луѓе за мене се слабаци што не можат да се соочат со реалноста, се губат во време и простор и губат чуства спрема секого, па и спрема родена мајка, а не па некоја девојка што се во врска 5 месеци. Како прво човек што не се цени самиот и не се сака, не може никој да сака. Едно совет само можам да ти дадам, секогаш следи го она чуство што те предупредува дека нешто не е како што треба, не си прави фантазии дека се ке биде добро и ке се среди се ако се деси ова или она, ако ти проработи тоа шесто сетило, следи го и никогаш нема да згрешиш, не му иди контра и не дозволувај на своја кожа да почуствуваш дека си згрешила, некогаш грешките се толку големи што додека си жива ке те бележат и пратат.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.