1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диверзитети во дијалекти

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од CaraMia, 9 април 2018.

 1. CaraMia

  CaraMia Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2018
  Пораки:
  923
  Допаѓања:
  18.665
  Пол:
  Женски
  Поттикната од муабетите на дијалект на пример ако речиш по битолски од арно да не куртлиш често од недослушување и на прво слушање во Скопје делува како да му велиш некому ништо арно да не видиш.
  Потоа ќофтенце на битолски како желба да му речеш на некој како си мило и мало во Велес делува како да му велиш некому дека е го*ненце:lol:
  Ајде да споделуваме некој вакви муабети.
  Ако е вишок тема или ја има или може да се премести во склоп на веќе постоечка тема нека го сторат модераторите тоа што е ред да се стори.