Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дигитални илустрации

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Ketchup, 8 декември 2019.

 1. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.611
  Допаѓања:
  39.874
  Разгледувајќи ја темата Вашите цртежи, често забележувам некои направени со дигитална техника и дојдов до идеја да отворам тема за дигиталната визуелна уметност. Да појаснам, тука може да постирате сѐ што e креирано на било која програма која вие ја користите за создавање на вашите дигитални визуелни дела. Од колоритни портрети/пејзажи, до basic икони, дури и типографија.

  Еве некои мои:
  20191208_223827.jpg 20191208_223804.jpg 20191208_223738.jpg 20191208_223714.jpg 20191208_223630.jpg

  Пред два месеци почнав да учам Adobe Illustrator и како што може да забележите се фокусирам на simple минимални иконки. Сѐ уште сум во фаза на изучување на алатките и ефектите и имам уште многу да еволуирам, но ко за почетокот мислам дека сe kinda cute. :lol:

  Ги повикувам @ecka.da.wiz, @SwanMay, @Papillon.Papi и сите останати да се придружат на темава со своите дела.
   
  На staycalm, Sky-butterfly, ecka.da.wiz и 38 други им се допаѓа ова.
 2. g8lQQk

  g8lQQk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  2.143
  Допаѓања:
  13.850
  Пол:
  Женски
  Ај да не седи вака осамена темава, сигурно има доста креативци тука, а јас да го разбијам ледот :D ...ова е во Фотошоп креирано.
  B&W.jpg
   
  На Sky-butterfly, ecka.da.wiz, Purplelilac и 19 други им се допаѓа ова.
 3. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  2.009
  Допаѓања:
  11.996
  Пол:
  Женски
  Мојата прва направена илустрација кога купив таблет.

  Шолја, шише со бело вино, книги ЗАВРШЕНО (кроп) 3.png

  Ја цртав на SketchBook.

  После година дена илустрацијата ја искористив за да направам постер, на Photoshop.

  Шолја, шише со бело вино, книги ЗАВРШЕНО 3.jpg Шолја, шише со бело вино, книги ЗАВРШЕНО 4.jpg

  Нешто слично направив и со наредните 2 илустрации, цртани на SketchBook, после година дена претворени во постер на Photoshop.

  Нов цртеж 11.png Literature is the most agreeable way of ignoring life..jpg Literature is the most agreeable way of ignoring life 4 resized.jpg

  девојка, книга, столче 17.jpg Read books as one would breathe air, to fill up and live..jpg Read books as one would breathe air, to fill up and live 3 resized.jpg
   
  На Sky-butterfly, ecka.da.wiz, Purplelilac и 31 други им се допаѓа ова.
 4. Cinnamon Bun

  Cinnamon Bun Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2017
  Пораки:
  399
  Допаѓања:
  4.721
  Пол:
  Женски
  Алал да ви е на талентот. :o
  Сите илустрации се прекрасни! :inlove:
   
  На Purplelilac, LittleChili, cresa-jagoda и 7 други им се допаѓа ова.
 5. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  2.009
  Допаѓања:
  11.996
  Пол:
  Женски
  Годинава учествував на еден проект посветен на колата Југо, па искомбинирав нацртана (со големи маки хаха) илустрација на SketchBook со досредување графички дизајн на Фотошоп.

  Yugo 23.jpg
  Знам, гумите му се подиздишани, I'm aware. :D

  Идеја за дизајн за постер-реклама за Yugo.jpg
  20191211_100655.jpg
   
  На Sky-butterfly, ecka.da.wiz, Purplelilac и 18 други им се допаѓа ова.
 6. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  915
  Допаѓања:
  1.906
  Пол:
  Машки
  [​IMG]
  „Potatoe is love potatoe is life.“
   
  На ecka.da.wiz, cresa-jagoda, minne992 и 4 други им се допаѓа ова.
 7. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.611
  Допаѓања:
  39.874
  Дизајн за часовник.
  IMG_20191212_125054_981.jpg IMG_20191212_125054_980.jpg
   
  На Sky-butterfly, VoodooGirl, ecka.da.wiz и 20 други им се допаѓа ова.
 8. g8lQQk

  g8lQQk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  2.143
  Допаѓања:
  13.850
  Пол:
  Женски
  Моја фотка обработена во Corel Painter, нешто како во импресионизам стил :emo:
  :D

  Park Painting.jpg
   
  На Bitter-Sweet, Ketchup, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. ecka.da.wiz

  ecka.da.wiz Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2017
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  416
  Пол:
  Женски
  малце каснам да видам за темава, ама еве сум!!
  еве неколку портрети во adobe illustrator кои ги правев за школо
  portret 1-01.jpg portret 2-01.jpg portret3-01.jpg portret-1.jpg
   
  На Sky-butterfly, GoodGirl45, SwanMay и 5 други им се допаѓа ова.
 10. ecka.da.wiz

  ecka.da.wiz Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2017
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  416
  Пол:
  Женски
  meettheartist outfit only.jpeg
  правев meettheartist за инстаграм, па еве го само цртежот, ако сакате да го видите целото на инста сум sonchevaa (го постирав цртежов и во "Baшите цртежи")
   
  На GoodGirl45, Ketchup и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
 11. Ivaaa_p

  Ivaaa_p Нов член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2020
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
 12. Thatgirl123

  Thatgirl123 Активен член

  Се зачлени на:
  6 април 2021
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Бравоо преубаво е, со прст или со дигитално пенкало црташ?
   
 13. ecka.da.wiz

  ecka.da.wiz Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2017
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  416
  Пол:
  Женски
  касно гледам, но цртам со графички/дигитален таблет/ таблет за цртање, порано ги имаа само wacom но сега имаат и од други фирми :)