Диетата на Жан Митрев

Дискусија во 'Диети' започната од kuklicka55, 27 декември 2010.

 1. Revolucionerka

  Revolucionerka Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Диетата ја препорачуваат за луѓе со сериозни срцеви заболувања кои мораат брзо да ослабнат пред операција. Од тие причини - не ја препорачуваат како нормална диета. Од неа многу брзо се губат кг, ама може да биде и штетно по здравје.
   
 2. gaga.rocks

  gaga.rocks Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  34
  Ако се држи диетата некои 10 дена [односно 14 со викендите] нема да биде штетна и за најздрави луѓе.
  Секаков режим е океј да се држи највеќе до 10 дена. За понатаму веќе е крајно штетно.
   
 3. AnelijaP

  AnelijaP Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2011
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  12
  Еј, претерувате со тие онесвестување, инфузии и глупости. Имав 76 кила и за цела диета симнав околу 7-8 кила, ни приближно до тие 15 ама сепак бев задоволна. Правев и крвна слика се е во ред, холестеролот ми е дупло намален (бев на горна граница) и се друго е во нормала.
  Измеѓу, иако не пишува, пиев цеден лимон и пороткал комбинација, плус пијам мултивитамински...
  Сакаме сите ем да јадеме, ем да слабееме, ем брзи ефекти... Каде е логиката?!

  Диетата си е супер. Плус, ако изедете малку повеќе овошје наутро нема да ви попречи.
   
  На Kroes, maci.x3 и tigeress им се допаѓа ова.
 4. Dulce

  Dulce Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  35
  6тиот и 7миот ден што е препорчливо да се јаде ?
   
 5. tigeress

  tigeress Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Odlicna ideja,moralna podrshka lele kolku ni treba koga sme na dieti.
  Mi treba sovet, sakam da oslabnam 5-7 kilogrami , no bi sakala vo period 10 dena. Koja dieta bi mi ja preporacale? Inaku sum visoka 168 a imam 58 - 69 kg. Ne izgleda mnogu znam ,no imam problem, polovinata mi e tesna t.e. strukot vleguvam vo maicki i kosuli 36/38 br no kolkovite t.e. butovite mi se podebeli.Ve molam ne mi kazuvajte za vezbanje bidejki probav i taka samo mi se zajaknaa muskulite na nozete i ne mi se smeni obemot na butovite.
  me interesira sto moze da kazete za ovaa medicinskata dieta dali e delotvorna ili pak dietata so zelka, Veke probav so medicinskata pred 2 meseca no nekako mi bese maka i ja prekinav vtorata nedela.Ne znam dali moze pak da ja pocnam od pocetok
   
 6. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.207
  Допаѓања:
  41.273
  Hе можеш толку кила само за 10 дена да ослабеш :)
  Tоа е реалноста за жал :worried: инаку имаш еден куп диети, избери си ја онаа највеќе што мислиш дека би ти одговарала
   
  На tigeress му/ѝ се допаѓа ова.
 7. tigeress

  tigeress Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  korekcija sega sum 58 sakam da stasam do 53 . Znam deka e malku nerealno ama bas ke probam, e sega malku mi e teshko oti po doma rucek pravenje okolu soprugot i kerkickata nauceni sekogas nesto vkusno da i spremam, ama ovoj pat ke se obidam da bidam istrajna:))))))
   
  На gaga.rocks му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  231
  Денеска успешно го поминав првиот ден,и што знам се осеќам одлично,ниту сум малаксана,ниту ништо,ќе видиме за понатаму :)
   
  На gaga.rocks му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Dulce

  Dulce Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  35
  jaс денес го прескокнав првиот ден .. почнувам од утре ... :)
   
  На susannah му/ѝ се допаѓа ова.
 10. SexyPrincess

  SexyPrincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  128
  Едно нешто не ми е јасно со диетава... Како тоа вечерата е поголема одколку ручекот??? За вечера двопек???? :^)


  Едит
  Производиве треба едно по друго да се јадат или сите одеднаш???
  На пример прво портокалот, па двопекот и к.млеко заедно, или пак едно по друго???
   
 11. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  231
  Едно по друго,ништо не се меша,секој дел се јаде посебно.Значи прво јадеш портокал па по 5 мин варено јајце итн...Инаку мене ми е 5ти ден и имам одлични резултати!!Утре ќе се мерам на вага па ќе ви кажам колку кила сум во минус...ама како и да се познава,сите ми викаат дека сум ослабната :rofl:
   
  На gaga.rocks му/ѝ се допаѓа ова.
 12. SexyPrincess

  SexyPrincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  128
  И навечер јадеш по два двопека??? Мене некако тоа многу ми е, јас сум навикната навечер на салати или нешто млечно...
   
 13. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  231
  Да,се јадам како што треба и еве за 5 дена ослабнав 3.5кг.Денес пауза па од утре уште 5 дена и мислам дека доста ќе ми биде.Среќно на сите што сакате да ја почнете ;)
   
  На gaga.rocks му/ѝ се допаѓа ова.
 14. misspretty

  misspretty Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  4
  Пред една недела ја завршив и ослабев 9 кила и сум прилично задоволна, многу се придржував, што мислам дека е клучно за секоја диета. За крв и холестероли не сум се проверила, али мислам дека е се во ред, барем вака. А за враќање на килограми, не се враќаат доколку се јаде правилно, т.е. да се смени исхраната што се внесувала пред диетата. Нормално е, која диета и да се држи, ако се јаде како што сме јаделе порано, фала богу дека ќе се вратат, без разлика на диетата. Јас би ја препорачала, здрава е, а и не се гладува, мене ми беше тешко многу првата недела, постојано мислев на јадење и едвај чекав да дојде следниот оброк.. Ама се навикнува организмот после и не е тешко. Само придржување, мотивација и многу мнооогу вода :)
   
  На nadica28 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. EdithPiaf

  EdithPiaf Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  73
  Jas mislam deka najubavo e da se vezba i da se izbegnat sekakvi strikni dieti. ako vezbash nema da nakachuvash kilogrami , ke gi gubish kaloriite koi si gi vnesol so hranata i plus se zategnuvaat muskulite.jas ne bi ja drzela dietava.
   
 16. nice.girl9090

  nice.girl9090 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  69
  Сакам да прашам дали ке биде исто ако наместо двопек јадам интегрален леб испечен на тостер?
   
 17. SexyPrincess

  SexyPrincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  128
  Да ве прашам, што може да се пие помеѓу доручекот и ручекот, помеѓу ручекот и вечерата освен вода???

  Сакам од удре да ја почнам, ама мн често излагам на кафе (секој ден) и што да нарачам??? Што може да се внесува???
   
  На susannah му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  231
  Можеш чај,или макијато без шеќер.
   
 19. Gelly

  Gelly Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  јас ја држев диетава (позната е и како кардиолошка диета) неколку месеци по второто породување, откако ми се намалија подоите, а бебето го дохранував. бев премногу дебела и никакво намалување на редовната исхрана не ми помагаше - се откажав од благо, газирани пијалоци, бел леб и сл., но немаше резултати.

  тогаш дознав за оваа диета која важи за многу здрава и решив да ја почнам. првиот ден ми беше тежок и почнав да чувствувам вртоглавица, дури и се пожалив на мајка ми која ме посоветува да продолжам, зошто е нормално на почетоткот организмот да реагира кога се почнува било каков нов режим. Но, веќе првата вечер, кога дојде време за вечера, гладта исчезна - вечерите кај оваа диета се доста богати и фактот што намирниците се јадат по редослед е доста битен - ќе видите дека брзо се заситувате кога на пример, прво го јадете сирењето, па дури потоа патлиџанот...

  Како и да е, следниот ден веќе ми беше подобро, а по издржаните 3 тури од по 5 дена престанав да ја држам, но сеуште се придржувам кон некои правила во однос на тоа што го забележав кај диетава - за појадок секогаш прво јадам овошје, сокови веќе и не чувствувам потреба да пијам, ако во текот на денот јадам благо, се обидувам да не внесам други јаглехидрати, како на пример леб, туку јадам овошје, зеленчук и протеини - месо, јајца, сирење. Ако јадам еден вид на протеини, не ги мешам со другите - така на пр. не јадам јајца со сирење, туку само јајца и салата или само сирење и салата или само месо и салата.

  Во бременоста се здебелив 20 кг, а денес, 3 месеци откако ја држев диетава и продолжив со погоре опишаниот режим скоро ја вратив тежината од пред бременоста (поточно сакам да симнам уште 2), а слабеев и по завршувањето на диетата.

  Најголема радост од оваа диета ми е што можам да влезам во облеката од пред бременоста!

  ВАЖНА РАБОТА што сакам да ја напоменам е дека по диетата на правив анализа на крвта и никогаш не ми била подобра!

  Ја препорачувам на секого и не се откажувајте брзо, зошто тешки се само првите денови, а слабеењето некогаш не се гледа по првите 5 дена, зошто секој организам е различен, некој на почетоткот се бунтува, но потоа брзо се симнуваат килограмите.

  Сите што ги познавам и ја држеле диетава, се задоволни, но редоследот на намирниците мора да се почитува.

  Можни се и мали отстапки, а ефектот да не се изгуби!
   
 20. Alondra

  Alondra Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.062
  Допаѓања:
  2.321
  Јас од утре ја почнувам диетата па ке ве известам како ми оди :)
   
  На unstoppablemind му/ѝ се допаѓа ова.