1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диетата на irenna

Дискусија во 'Диети' започната од Lacrimosa, 17 февруари 2012.

  1. al4e

    al4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2011
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    11
    Јас од денес почнав со диетава. За доручек изедов потпечено лепче со мармалад и чај, а за ручек сега му ја мислам. Туку сакав да прашам дали смеам да пијам исцеден лимон без шеќер преку целиот ден?
     
  2. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Моето мени за денес:
    Доручек- мусли со брусница од Виталија, мандаринка, крембананка и кафе без шеќер
    Ручек- Каша ќофте сигурно ќе каснам пола кришка леб, не иде тоа суво :/
    Вечера- Марула со туна и чаша јогурт...

    До сега само доручекот го изедов ама мислам ќе повратам од прејаденост, ако ослабам вака, цел живот веќе вака ќе се хранам... Сега чекам 4 саат и да вежбам, па во 5 да јадам и се така... Се надевам и мене ќе ми биде ефективна диетава :)
     
  3. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Cакам да ја почнам диетава имам вишок килограми околу стомаков и многу ми сметаат,само тешко ми е во диетава што мораш сабајле да јадеш благо,не можам да јадам никако благо,овошје воопшто дури од самата помисла ми се гади,корнфлекс,мусли не можам ни тоа ми се гади од млекото,и сега што да јадам сабајле? :tmi: :wasntme:
     
  4. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски

    Ѓеврек, празна кифла, лиснато празно... :)
     
    На Alesii и wolf4e им се допаѓа ова.
  5. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Не би ти препорачала да мешаш туна со јогурт, не поради калории туку што риба и млечни производи не се мешаат :!: возможна е ерупција во стомакот :)
     
  6. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.166
    Допаѓања:
    234.954
    Да дополнам...
    Леб премачкан со кремче т.е еурокремче :mm: , пита со јаболка и цимет, со вишна, благи кифли, кроасани, парче торта, попкејкови, колачи...голем е изборот, немате маки, плус задоволтвото е огромни, благичко.
    Мераци ;)
     
    На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Како и неколку диети досега што ги имам држено така и со оваа претпоставувам ќе биде, првата недела губам 3 кг. и после стагнирам, може цел месец да помине а јас да си останам само со тие -3 иако продолжувам со диетата, з'ш така?
    Сега сум втора недела па ќе пишам натака за резултати. Салдо- минус 3 кг.
    А сум тргната 5-6 да ги скинам...
     
  8. Belis

    Belis Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    7
    И јас мислам дека можи мусли со млеко а мене ми се омилени и само тоа јадам за појадок.
    Мислам дека неможиш дефинитивно да ги оделиш ј.х.,масти и протеини затоа што како некој што кажаа јаделе поп кек,кифлички,чоколадо да и во чоколадото има млеко,кифлите колку што знам и во нив има млеко има масти(маргарин или путер).па според мене главно појадокот треба да бидат ј.х но можи да има помал процент на протеини и масти.па исправете ме ако грешам :)
     
  9. Belis

    Belis Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    7
    Немам многу за слабеење 2-3 кг ама сакам да продолжам со ваков начин на исхрана за да не се здебелам пак( ах пуста зима) :)
    Јас летото ја држев УН диета и за 3 недели ослабев 7кг и бев многу задоволна ама сега си вратив 2 кг и оваа диета ми делува совршено
    А тебе која ти е целта колку сакаш да ослабиш?[/quote]
    Нема да ти се верува ама баш истиот случај е и кај мене.
    Толку од прилика и јас, и јас ја држев УН ослабев 8 килца ама поради празнициве пак си накачив, сега да почне потопло време па ке фатам ке трца, тоа кај мене најдобро влијае ама ке ја држам диетава да си ја регулирам тежината :)[/quote]
    ехе супер имало некој ист ко мене па ке си се дружиме со диетава да ни биди полесно.А и јас ко тебе едвај чекам да се стопли времево па на трчање и пешачење,ама зимава никако да не напушти :D
     
    На Candice.S му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Idonea

    Idonea Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2012
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    642
    Нема да ти се верува ама баш истиот случај е и кај мене.
    Толку од прилика и јас, и јас ја држев УН ослабев 8 килца ама поради празнициве пак си накачив, сега да почне потопло време па ке фатам ке трца, тоа кај мене најдобро влијае ама ке ја држам диетава да си ја регулирам тежината :)[/quote]
    [/quote]ехе супер имало некој ист ко мене па ке си се дружиме со диетава да ни биди полесно.А и јас ко тебе едвај чекам да се стопли времево па на трчање и пешачење,ама зимава никако да не напушти :D[/quote]

    Еве ви уште еден во клубот :D Почнав од денес, а сакам да намалам 4 килограми. Моето мени за денес беше :
    појадок: Благо домашно некое, кафе без шеќер и едно јаболко
    ручек : риба и компир салата
    вечера : фета ќе биде и јогурт, сирењето со лајче, без леб :)
     
  11. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399

    Благодарам на советот, ќе те послушам, тогаш ќе биде само марула и туна за вечера... Инаку јас сакам 6 кила да симнам... Ќе биде :)
     
  12. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Ми се допаѓа диетава, повеќе ми е како правилен начин на исхрана.
    Само се мислам за нешто. Од пред неколку недели сум физички активна 5 пати во неделата, вежбам кон 8 и пол-9 часот навечер. Е сега, дали со ваков режим на исхрана ќе имам доволно енергија за вежбање? Нели пред вежбање пожелно е да се внесуваат јаглехидрати за енергија, а според диетава тие се јадат наутро. Тоа што ќе го внесувам за време на ручекот ќе ми биде доволно? Или нема врска?
    Може е малку глупаво прашањево ама стварно се замислив, страв ми е да не треснам на сред вежбање :D
     
  13. vesna212

    vesna212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    49
    Девојки дали понекогаш за ручек јадете брза храна? Денес се прелажав и си купив парче пица :worried:
     
  14. smajliX

    smajliX Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    29
    Епа вака: ја држам УН веке 45 дена до сега ослабев околу 6 кила (не сум се мерела скоро) ама сега кога ја видов диетава сакам да ја почнам оваа, а од друга страна се навикнав веќе на УН. Сакам да ослабам уште некое килце, ама ми е страв да не ги вратам и овие до сега ослабениве :?: Оваа ми е некако по симпатична има повеќе за јадење во текот на денот, нема овошни денови (кои ич не ми се омилени) , а и ми треба енергија од сабајле дека на факултет, а вака до ручек само на овошје :(

    И сега прашањето ми е, што мислите ќе продолжам да слабеам ако се префарлам на оваа диета? :)
     
    На scorpija-M и Alesii им се допаѓа ова.
  15. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Некако ручекот да го прескокнам ми е најтешко,често се откажувам од диетите само заради тоа.Се демотивирам што еден или два дена сум гладувала за следиот ден да се прејадам.
    Интересна ми се гледа диетава, само што редовно не сум дома за ручек.Што да јадам?!Некој предлог ?
     
  16. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    И јас ја почнав еве втор ден, за доручек земав мусли со овошен јогурт и една лажичка џем од малини, за ручек немав време да јадам, вечерава ми се состоеше од едно парче свинска кременадла, со зелена салата..
     
  17. SunFlower94

    SunFlower94 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    362
    Јас веќе една недела ја држам диетава, од минатитот понеделник, а и почнав да вежбам секојдневно по околу 1 час, насабајле и пред спиење. Изгубив 1 кило во текот на неделава и стварно сум задоволна. Се чувствувам и одвнатре поубаво при самата помисла дека здраво се хранам. Ми се свиѓа ептен овој начин на исхрана зошто не е нешто строго кон што треба да се придржуваш, туку е само начин поздраво да се храниш. Наутро најчесто јадам овошје, житарки..на пример сабајлево појадував банана исечкана на ситни парчиња во чинија, искршив малку бискивити и додадов млеко. За ужина начесто купувам од муслите на виталиа (тоа е негде пред ручек и пред вечера). За ручек гледам претежно протени да внесам, а ако сум ептен гладна земам највеќе 2 до 3 кришки интегрален леб. За вечера главно јадам јајца варени, парче сирење, салати..зависи гледам секој ден различно да биде. Решена сум да бидам фит за летово, и ептен чекам да се подзатопли за на кеј. Кога ве фаќа криза голема, само пуштете си некои слики од згодни манекенки, одма ќе добиете мотивација хахахах :D

    А, и ќе заборавев, од 1,5 до 2 литра вода на ден обавезно ги пијам иако малку со сила.
     
  18. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Што сакаш може за ручек. Само не се прејадувај, сепак со мерка. :)
     
    На XstrongerX му/ѝ се допаѓа ова.
  19. hunny-bunny

    hunny-bunny Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2011
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    80
    Мене денес ми е втор ден со диетава, и сега за сега не се жалам, добро е :)
    Е само што не очекувам чуда од неа, па затоа кога веке сум решена да слабеам нема да лежам и да чекам да дојде време за следното јадење, туку ке си го испотам малку газето :) Диетава + еден саат на Орбитрек + половина саат од вежбите за стомачни што некоја феминка погоре ги имаше постирано и се надевам дека за еден месец ке има добри резултати и уште поважно ке си го навикнам организмот на поздрав живот :)
    па со срека на сите со диетава :)
     
  20. m.jakimova

    m.jakimova Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    AAAAAAAAAA falaa mn za ovaa,stvarnoo mi bese potrebno,ke ja probam i se nadevam deka ke ima rezultati i kaj mene! :**