1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диетата на irenna

Дискусија во 'Диети' започната од Lacrimosa, 17 февруари 2012.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.012
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    За оние кои не можат да јадат колачи, торти, кроасани и слични слатки наутро, најубаво е да јадете тестенини (макарони, шпагети, јуфки, тарана, палента), или пак леб со маргарин, мед или мармалад од сливи, плус чајче, кафе без млеко, какао :)
     
    На sheis, kate21 и wolf4e им се допаѓа ова.
  2. marina.m.g

    marina.m.g Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    91
    супер е диетава,прв пат држам диета со која се осеќам супер :) вчера за доручек од истиот колач,ручек потпечени јуфки со пилешко,вечера зелена салата со пилешкото. денес две крофни,ручек месо и пире,вечера не се знае.планирам да си ја нарачам книгата за диетава.а најважно е да се остави простор меѓу оброците по 5 саати,значи без ужинка,сокови и слично.
    некој пиша погоре за диетава и вежбање,ја би правела вака,два саати после ручек вежбање и после тоа протеински оброк,или протеински шејк,порано кога вежбав во едно студио сите така правеа со шејкот,одма после вежбање. па само што почнав со диетава добив ваучер за бесплатно вежбање во истото студио за две недели ;) мора да се искористи.
    па ако сакате може да пишуваме и рецепти за оделни јадења,мене најмногу ми требаат идеи за вечера :$
     
    На CarrieBradshow и hunny-bunny им се допаѓа ова.
  3. PinkpankaceM

    PinkpankaceM Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2012
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Jas denes pocnav, sabajle izedov kroasan 7-days i edno belissimo, za rucek ke jadam sarma i lepce i za vecera jajce vareno valda.. morav da pocnam dieta t.e zdrav nacin na ishrana zato veke od jadenje zeludnikot me boli (ama ne sum debela 1-2 kila sakam da simnam) kolku vreme treba da ja drzam? :)
     
  4. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.669
    Абе има некој на форумов што не ја држи диетава? :^) :D

    Туку ај да не бидам исклучок, почнав и јас од понеделникот, што значи денес еве ми е трет ден и полесна диета до сега не сум држела. Последниве неколку месеци набацив неколку килца плус кои мораат да се лизнат до Јуни и затоа решив тоа да го направам на здрав начин, со правилна исхрана и многу вежбање.

    Појадокот овие 3 дена ми е ист, значи половина благ колач од Винчини, чаша зелен чај, кафе, едно јаболко и еден портокал - околу 12.30ч
    Ручекот ми е по рандом избор (во понеделникот варена зелка, вчера варени колбаси и ајвар, денес би требало мусака) со пола кришка леб - околу 17.30ч
    Вечерата ми се состои од варени јајца 2-3, парче сирење и чаша јогурт - околу 22.30ч
    *Знам дека оброциве ми се малку доцна, посебно вечерата, но не можам да ручам на работа и морам да темпирам да биде после тоа. Така се ми се одложува (нели заради просторот од 4-5ч помеѓу оброците), но легнувам накај 01ч, па најверојатно не пречи тоа.

    Скоро 2 недели како редовно вежбам на Орбитрек по 40 минути, се измерив вчера и немаше ниту грамче подоле. Планирам да продолжам со исто темпо, плус диетава и за 2 недели пак да се качам на кошмарот наречен вага.

    Ако пак покаже исто, или ќе се самозапалам, или ќе почнам да живеам само на вода :D
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  5. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.347
    Пол:
    Женски

    И јас сум на работа од 8 и 30 до 16 и 30 и никако неможам да ги распоредам оброците некако да ми одговараат. Дајте предлог кога да доручкувам ,кога да ручам и вечерам. Артемиссион а како издржуваш до 12 и 30 ништо да не јадеш. Мене па некако ми е касно за доручок тоа време..
     
  6. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.669
    ^ Па кога доаѓам на работа денот ми почнува со зелен чај, омега 3 капсула и после тоа едно кафенце (без шеќер) што го лигавам до кај 12ч. Во меѓувреме пијам многу вода така што не осеќам глад и плус ако се погоди да имам многу работа, времето лета, и воопшто не ни помислувам на храна.

    А можеш да пробаш да речеме пола саат порано од моите времиња, јас си гледав мене да ми одговара зашто сум од 9-17ч на работа, и до 12 без храна сигурно ќе издржиш (или еве 11.30 нека биде). После тоа е лесно, ќе гледаш само другите оброци да ти бидат временски правилно распоредени и да не легнеш да спиеш веднаш по вечерата.
     
  7. Karra

    Karra Активен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    каде може да се порачи таа книга за диетава
     
  8. alison

    alison Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    8
    дали од сабајле со доручекот може да се пие и јогурт не прочитав ? вака сум долго време само јадам до 5 после 5 не јадам :) имам резултати само што некогаш јадам многу благо па забушавам :) :$
     
  9. Aurelia-Aurita

    Aurelia-Aurita Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2010
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    40
    Еве од денес ја почнав со мајка ми..
    За доручек јадев кифлица со крем и кафе, за ручек имавме макарони, а еве сега јадев две јајца и една чаша јогурт. Преку денот пиев 2 чаја без шеќер и мноооооооогу вода :)
     
  10. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Јас од понеделник сум на диетава. :D А дотогаш да се најдам ко свиња.
    Бев на пица, а сега си пијам кока-кола, и се спремам да јадам две чоко бисквити, кроасан и 2 крембананчиња. :rofl:

    [​IMG]

    Гнети сега ко ненормална, демек ке ми држи ова 2 месеци па да се изнајадам сешто нешто. :D
     
    На Neytiri, Mrs.Cuper, martinuska и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.169
    Допаѓања:
    234.974
    Ова јадачка диета е.
    Добро е што сум физички активна инаку ќе се здебелев.
    Сеуште не ми е јасно како слабеете.
    Се надевам и јас ќе бидам меѓу они што ослабнале :emo:
     
    На Doozy и alekcoki им се допаѓа ова.
  12. marina.m.g

    marina.m.g Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    91
    Лакримоса фала што ме потсети на полноќ дека постојат крем-бананчиња на овој убав бел свет :) ќе се стрпам до сабајле за благо ;)
    Карра книгата ја има само на германски,цело време барам на нет на англиски,ако ја најдам,или ако најдам барем некој документ ќе го постирам.
    За сите што имаат полно работно време-јас доручкувам во 8,ручам во 1 и вечерам во 6,овие три дена после 6 не ми се пријаде,вчера малку топло млеко се напив дека не можев да заспијам,иначе не бев гладна,чудо. легнувам околу 12, така да мислам дека е добро така,последниве неколку години се навикнав така,иначе и ја бев порано со доручек во 12 и ручек во 4,вака ми е поубаво.
    За вечера имав салата со месо од мисирка,превкусна беше,со триста сваштарии,мм си нарача пица,ми остави пола за ручек за утре ;)
     
  13. SONJA.ACE.TEODORA

    SONJA.ACE.TEODORA Активен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    ZENSKI NOVA SUM OVDE STOTUKU GI CITKAV KOMENTARIVE ! SAKAM DA VE PRASAM DALI SO TABLETKI ZA SLABEENJE KE IMAM NEKAKOV EFEKT INACE IMAM 96KG I MORAM POBRZO DA OSLABAM
     
  14. alekcoki

    alekcoki Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    31
    Ова јадачка диета е.
    Добро е што сум физички активна инаку ќе се здебелев.
    Сеуште не ми е јасно како слабеете.
    Се надевам и јас ќе бидам меѓу они што ослабнале

    JuLleE

    Хммм и мене така ми личи пробав ама некако на таму ми иде , ваљда дека сме држеле често диети или не сме јаделе претходно многу :)
     
  15. vesna23

    vesna23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2010
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    81
    Диетата е супер ако може да се каже дека е диета битно е што не мора да си готвиш нешто посебно се си имаш по дома :lol: . Денес ми е втор ден ама бидејќи касно станувам околу 12 па го прескокнувам појадокот место него пијам 400 мл млака вода некаде читав дека на гладно била добра наутро за да се забрза метаболизамот ама некако и го убава гладот па некако цел ден се чувстувам ситно за просто чудо никогаш тоа не ми се случило :o . Ручам околу 3 и вечерам околу 8 знам дека е касно ама сум будна до касно обично до кај 2 така да мислам дека ќе ми се опрости доцното вечерување ;) . Па ќе видиме за резултати се надевам дека ке ни успее девојки
     
  16. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    И јас касно доручкувам, вечера, ручам, ама и до касно останувам, неможам порано, уста не ми се отвара... Сакам да ве прашам Таан незнам дали сте користеле заедно со мед што се меша, кога можам да го јадам, наутро, навечер...? Можам и на лепче и без тоа не ми е проблем само кога? Има и протеини и јаглехидрати и масти и ај сега :) Ве молам помош кој знае :)
     
  17. Christina30

    Christina30 Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Во алвата има воглавно јаглени хидрати, значи од сабајле, ама пази колку ќе изедеш зашто е многу калорична- во 100 грама има 500-600 калории.
     
  18. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Јас да ви кажам дека за 3 дена симнав едно кило, се радувам ко улава ама се решив.

    Доручек- мусли со овошен јогурт и лажичка мед.

    Ручек 1 - пржени тиквички со сиренце без леб.

    Ручек 2- супа од печурки плус додадов мала конзерва со мешавина од печурки.

    Вечера 1- зелена салата со свежи шампиони, маслинки, домати со маслиново масло.

    Денес за вечера планирам едно мало пилешко стекче ќе го исечам на мали коцки и потпечам со зачини, и ќе си направам ѕаѕики си купив краставици, павлака, копар, лукче, павлака, маслиново и малку лимонче..
     
  19. si.exs

    si.exs Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    139
    Мене ме интересира, на кои делови има наголеми резултати диетата и колку време мин. е потребно за да има видни резултати? :?:
    Планирам да ја започнам диетава,ама не сакам да ослабам целосно ,бидејќи имам крушковидно тело и на површината од екстремитетите сум релативно слаба.Голем проблем ми се бутовите и стомакот(поточно спојлерите) . :talk: Има спас за нив ,без да ослабам и на другите делови? :^)
     
  20. al4e

    al4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2011
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    11
    Јас сабајлево изедов еден кроасан и еден ред чоколадо,
    За ручек леќа и за вечера се мислам или туна или кашкавал