1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диета Понеделник

Дискусија во 'Диети' започната од Lilit, 31 јули 2013.

 1. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.462
  Допаѓања:
  122.846
  За 14 дена - 6 килограми помалку. Започнете ја уште денес!

  Вистински избор за сите кои сакаат да се хранат здраво, да го прочистат организмот и да ги изгубат вишкот килограми.

  Диетата започнува со понеделник, кога е дозволено да се внесат само 600 калории, а следните денови - до сабота, намирниците се избираат внимателно. Сабота е ден кога е дозволено да се јаде сè.

  Понеделник е ден за детоксикација, па менито е составено од: овошје, зеленчук, растителни намирници, диуретици...

  Од вторник до сабота, иако не е предвидено мерење на намирниците, би било добро да избегнувате слатки и салама, а предност да им дадете на: рибите, овошјето, зеленчукот и интегралните намирници.

  Недела е слободен ден, па дозволено е да се конзумираат и забранетите намирници, само без претерување.

  Мени за осум понеделници

  Напомена: Дозволен зачин е маслиново масло и тоа по една лажица, а за зачинување - растителни билки. Секое утро задолжително испијте чаша вода со сок од половина лимон.

  Прв понеделник
  * Појадок: 2 немасни јогурти
  * Ужина: чаша сок од грејпфрут
  * Ручек: 150гр. мешана салата и 120гр. варен компир
  * Ужина: шолја чај со лажица мед
  * Вечера: 200гр. свежо сезонско овошје
  * По вечерата: шолја ај со лажица мед

  Втор понеделник
  * Појадок: немасен јогурт со јаболки исецкани на парчиња
  * Ужина: чаша сок од зеленчук
  * Ручек: 150гр. мешана зелена салата и 40гр. интегрален леб
  * Ужина: шолја чај со лажица мед
  * Вечера: супа од зеленчук без тестенини
  * По вечерата: шолја чај со лажица мед

  Трет понеделник
  * Појадок: јаболко и круша
  * Ужина: чаша сок од домат
  * Ручек: 30гр. варен ориз и 150гр. варен зеленчук
  * Ужина: шолја чај со лажица мед
  * Вечера: 250гр. мешан свеж зеленчук
  * По вечерата: шолја чај со лажица мед

  Четврт понеделник
  * Појадок: немасен јогурт со половина банана исецкана на парчиња
  * Ужина: чаша сок од јаболко
  * Ручек: 150гр. варен грав и 150гр. мешана зелена салата
  * Ужина: шолја чај со лажица мед
  * Вечера: 70гр. суво овошје
  * По вечерата: шолја чај со мед

  Петти понеделник
  * Појадок: 2 немасни јогурти
  * Ужина: чаша сок од зеленчук
  * Ручек: 100гр. зелена салата и 40гр. интегрален леб
  * Ужина: шолја чај со мед
  * Вечера: 2дл. супа од зеленчук и 140гр. варен морков со додаток на 1 лажица рендано сирење

  Шести понеделник
  * Појадок: јаболко и круша
  * Ужина: чаша сок од домат
  * Ручек: 100гр. компир и 50гр. праз готвени на пареа
  * Ужина: шолја чај со лажица мед
  * Вечера: салата од 200гр. цикорија и немасен јогурт
  * По вечерата: шолја чај со мед

  Седми понеделник
  * Појадок: немасен јогурт со парчиња од половина банана
  * Ужина: чаша сок од зеленчук
  * Ручек: 250гр. варен јачмен, со маслиново масло и лажица соја, 100гр. тиквички готвени на пареа
  * Ужина: шолја чај со мед
  * Вечера: 100гр. сојни снегулки и 2 интегрални крекери
  * По вечерата: шолја чај со мед

  Осми понеделник
  * Појадок: немасен јогурт со сецкано јаболко
  * Ужина: чаша сок од јаболко
  * Ручек: 2 суви интегрални кекси и шолја кафе со малку немасно млеко
  * Ужина: шолја чај со лажица мед
  * Вечера: 2 парчиња ананас
  * По вечерата: шолја чај со мед
   
  На glosipgirl му/ѝ се допаѓа ова.
 2. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.739
  А како тоа 14 дена а 8ми понеделник??? несватив :(
  инаку не ми изгледаат лошо понеделнициве, само некако не се ми за овој период, јаболките се ми накако зимни
   
 3. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.462
  Допаѓања:
  122.846
  И јас тоа не укапирав,ама ваљда во првите 14 дена толку се губи.
   
  На feminium му/ѝ се допаѓа ова.