Диета за вработени

Дискусија во 'Диети' започната од Lilit, 26 септември 2013.

 1. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.683
  Допаѓања:
  103.013
  Диетава сигурно ја видовте денес, ама нека влезе во архивите на подфорумов, да го подзбогатиме со уште една. :D
  Не е лесно да практикувате посебен режим на исхрана ако по цел ден сте на работното место. Сепак, не ја губете надежта.

  Неколку американски нутриционисти објавија диета за вработени која ќе ви овозможи да се ослободите од гладот, а воедно и од неколкуте килограми вишок.

  Понеделник

  Појадок: 1 банана, 1 киви

  Ручек: Салата од зеленчук и тестенини

  Вечера: 250g телешка шницла со варен зеленчук

  Вторник

  Појадок: 2dl сок од морков, 2 парчиња црн леб, 20g кравјо сирење

  Ручек: 2 варени јајца, 100g варен грашок

  Вечера: Голема порција салата од зеленчук

  Среда

  Појадок: Шолја чај без шеќер, кроасан, путер и 10g џем

  Ручек: 150g печен компир, 1 јаболко

  Вечера: Бистра супа, 200g бела риба, 100g варени моркови

  Четврток

  Појадок: 2dl сок од портокал, 200g крушки

  Ручек: 1 ѓеврек, 100g домат, 100g варено пилешко месо

  Вечера: 100g варено телешко место, 200g цвекло

  Петок

  Појадок: 250g ананас

  Ручек: Салата со зеленчук и 1 варено јајце

  Вечера: 100g парче морска риба, 200g варен грашок

  Извор.http://www.crnobelo.com/zivot/zdravje/1 ... -vraboteni
   
 2. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.068
  Ко за вработени, многу готвење ми се гледа во неа :D
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.683
  Допаѓања:
  103.013
  И јас тоа си помислив, ама мајка ми ми рече дека тоа се само изговори и утврдена комфорна зона. А да, и и ја инспринтав, пошто она многу е принципиелна,сто диети почна, ниту една не заврши, пошто нели, нема изговори, ако и се јаде, јаде, нема што тука изговори да наоѓа. :D
  Да не речам, поштено ми го спушти! :D
  Од утре со тенџерчето во ќесенце, ташничето на едно рамо, ќесенцето на друго и во фрижидерот на работа манџичето! Молим лепо!
   
  На midnight.flower и MSkorpionka им се допаѓа ова.
 4. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  2.246
  Допаѓања:
  2.452
  Пол:
  Женски
  Коа видов вработени, си помислив нешто што можеш да го подготвиш и да го понесеш на работа, како бе да си носиш варено јајце?
  Можам да ги замислам фацките на колегите кога ке му го осетат мирисот, знаете на кој мирис мислам нели?
   
 5. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.683
  Допаѓања:
  103.013
  Исто ти се фаќа.
  А мирисот на бурек или хамбургер? ;)
  Кога ќе се тргне на работа, нема срам. Сешто сум гледала дека си носат луѓето. Многу им е гајле за туѓите реакции, поважна е поентата.
  Чак што више имам слушано дека и ајвар носат и прженици,па никому ништо...
   
 6. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  2.246
  Допаѓања:
  2.452
  Пол:
  Женски
  Кога веќе спомна ова со ајваров морав да искоментирам.
  Се возам во автобус, и автобусов се разминува со 19ка приватна, и така пред очи ми беше, погледнав абе шпто да видам.
  Седнала една, торбата до неа на седиште, во едната рака леб, а во другата вилушка и си црпе од тегла ајвар.
  Дур и се завртов да видам да не ми се причинува.
   
 7. Girl1983

  Girl1983 Активен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2013
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  1
  Gladta pojaka od sramot :)