1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диета за доилки

Дискусија во 'Диети' започната од mamma, 11 мај 2011.

 1. mamma

  mamma Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите феминки,јас сум ноба обде и ми треба помос од вас.Имам бебе од 7 месеци а во текот на бременоста се поправив 30 килограми(знам многу се) сакам за 2 месеци да намалам барем 15.Ако знае некој диета за доилки нека пише,поздрав
   
 2. EdithPiaf

  EdithPiaf Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  74
  Диета за Доилки??

  Јас не би ти препорачала никаква диета зашто мислам дека која и да е диета со која би ослабила 15 кг за 2 месеци ке резултира со проблеми во здравјето .не смееш да си дозволиш да ти ослаби имунитетот.
  Најдобро ти е да почнеш со везби и избегавај заситени масти и, бело брашно и рафинирани шекери. едноставно сета храна што ја јадеш а нема никаква нутриционистичка вредност како доколку јадеш таква храна.на пр чипсови , крекери , торти, слатки ,овошни сокови кои содржат многу шекер,најубаво само природно цедени сокови . или од продавница само на тие што пишува нот фром концентрате.
  замени го белиот леб со диетален, избегавај благи работи . замени ги со овошје. и пијај зелен чај ко ке вежбаш гориш повеке калории.
  Диети од кои се губат многу килограми за малку време без вежбање завршуваат со здравствени проблеми и ослабен имунитет.
   
 3. mamma

  mamma Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Диета за Доилки??

  Од вчера почнав да вежбам а баш за зелен чај се мислев,ти благодарам едит
   
 4. EdithPiaf

  EdithPiaf Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  74
  Диета за Доилки??

  јас пијам зелен чај секој ден :)
   
 5. moni24

  moni24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2011
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  121
  Диета за Доилки??

  Денес купив зелен чај од утре ке почнам да го пијам ,ве молам кажете ми какво дејство има , дали и како се слабее со негово конзумирање , знам дека кај секого е различно ....
  Благодарам однапред :)
   
 6. melanie27

  melanie27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2010
  Пораки:
  343
  Допаѓања:
  255
  Диета за Доилки??

  Незнам колку е препорачливо за доилки да пијат зелен чај, бидејки тој содржи кофеин :^) . Ако веке станува збор за чајчиња, моја препорака ти е после секој оброк да се напиеш чај од хибискус...содржи витамин ц, и го регулира притисокот. Но, ако имаш низок притисок, ке го пиеш еднаш на ден...на пр, после ручек.
  Ке си се откажеш од сокови (освен цедени), јади повеке манџички, риба, многу салати, овошјето конзумирај го наутро (и јади колку што ти душа сака до ручек). Навечер пиј си по една чаша јогурт пред легнување.....итн. Значи како што ти кажа и едит погоре....грицки никако, благо исто така не...ако веке ти се грицнува нешто земи си една рака бадемчиња, лешници, ореви...
  Исто така моја препорака ти е да го избегнуваш пилешкото и жолчката од јајцата, бидејки се полни со хормони, а ти доиш сепак.
  Значи сета таа преработена храна полна со конзерванси ке ја замениш со свежа. Сето ова ке придонесе за твое здравје а исто така и за здравје на твојот бебуш.
   
  На EdithPiaf му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.505
  Диета за Доилки??

  Само од зелен чај не се слабее а и како што пиша мелание27, содржи кофеин. Имај на ум дека се што ке каснеш (или не) се одразува на составот и квалитетот на млекото.
  Да ослабиш 15кг за два месеца е нереална цел. Таман само овошје да јадеш и само вода да пиеш, не сум сигурна дека би успеала, за здравјето да не коментираме. Дури го доиш бебето, јади квалитетно во мали количини, а такви ригорозни диети остави ги после одбивањето.
   
 8. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.449
  Диета за Доилки??

  Јас од она што го имам читано, и слушано, после пораѓајот најмногу се враќа во форма пиејќи лимонада, се подразбира без шеќер, значи поконцентрирано да биде, 250мл вода, и половина лимон исцеден, 4-5 чаши на ден, а двапати ќе додадеш и по малку мелен ѓубир во лимонадата...
  Авокадото многу топи масти, половина авокадо на гладно или пред ручек...
  Е сега само незнам како ова се одразува на млекото, ама штом го кажуваше медицинско лице би требало да е ок, само сепак посоветувај се...
  И да, ако неможеш да вежбаш, пешачи многу, и доколку ти дозволува времето, масирај се...масажата многу помага...
   
  На Bebence29, Снегулк@23 и Antebellum им се допаѓа ова.
 9. EdithPiaf

  EdithPiaf Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  74
  Диета за Доилки??

  има и декафеински зелен чај но да само со зелен чај не се ослабува. треба и вежање , зелениот чај само помага да се горат повеке калории . барем така имам прочитано .
   
  На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. boss

  boss Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Диета за Доилки??

  Pozdrav do site,
  Za vreme na mojata bremenost imav visok tezina, pa ne mozam i sega da kazam deka se vrativ na moite 60 kilogrami :worried: ....no barem namaliv mnogu :P ....
  Kako i da e, barav pomos od nutricionisti, wellness centri i slucajno naletav na eden sajt, pregnancy without pounds, http://20ab5axqqcm08k7atdsg2ct06w.hop.c ... d=JSGPPLBW.
  Go praktikuvav programot i rezimot i navistina sum zadovolna od rezultatite!!!
  Pozdrav i sekoe dobro
   
 11. macencef

  macencef Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  3.081
  Пол:
  Женски
  Верувам во лимонот ама дека лимонадата ти помага да слабееш хммм ќе пробам :D макар што се што сум пробала воопшто да ослабам не ми помогнало освен она - внимавање што ставам во устата, без оглед на физичка активност....имам забележано дека ослабев мн за неколку дена само што направив рестрикција на јадењето....ама за малку ке ми прекинеше и онака малку млеко што имам за да го дојам малиот....сепак, само лимон би пробала, а од мн зелен чај само ќе добиеш несоница само тоа
   
 12. Lana del Rey

  Lana del Rey Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2015
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  Jas vo bremenosta kaciv 30 kg :wasntme: no eve posle skoro 3 meseci izgubiv 20 kg i sega sum na 60 kg. Ednas dnevno karboidrari , mnogu voda , ovoshje i zelencuk , ananas i vo letniot period lubenica.
  I na sabajle casha mleko moze i od tetrapak.
  Ne mu šteti na mlekoto kerkami super napreduva si rasne a i jas se custvuvam dobro.
  Mene mi pomaga :)
   
 13. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  491
  Пол:
  Женски
  Дали некоја има пробано УН диета за време на доење?
   
 14. AAKG

  AAKG Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2019
  Пораки:
  1.077
  Допаѓања:
  1.265
  За доилки не е препорачливо никаква диета а не камоли најнездравата ун деита. Се додека доеш несмееш диети. Можеш да пазиш на храната дур доеш па после можеш да држиш диети.
   
 15. Jersey Girl

  Jersey Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2016
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Диети при доење дури откако ќе почне бебето да јаде и кашички, за во случај да дојде до намалување на млекото. Како и да е мора многу пиење вода и други течности. За време на доење јас ја држев хроно диета, но во траен режим после првата бременост (симнав 8кг кои ми беа доволно). Со втората бременост качив многу килограми (20кг) и повторно ја почнав хроно диетата во траен режим (За еден месец минус 6кг). Најбитно е никогаш да не сте гладни, да се јадете здраво, повеќе салати, да се исфрли белото брашно и благото. Со тоа вие ќе слабеете и млекото за бебето е поквалитетно. Исто така за помош може да пиете и чај за доилки.
   
 16. ardnaskela199

  ardnaskela199 Активен член

  Се зачлени на:
  5 април 2023
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Здраво. Дали може да кажете искуства и дали е правилно да се почне со некоја диета додека се дои уште бебето?! Инаку почнато е со кашички, бебето е 6 месеци, а мене ненормално ми смета стомакот |( правам и некои вежби за дијастаз па мислам дека сега за сега со тоа е океј Али стомакот стои, не се повлекува како да сум 4 ти месец трудна, за јадење не можам да кажам дека претерувам башка и на оваа жештина се потам исто така многу :?: на пораѓај отидов со 99 кила, дома се вратив со 88 и сега имам 83-84 и никако да се намалат. Споделете искуство, кажете некое решение што да направам или пак треба уште време хормоните да се вратат во нормална, ама сепак не се чувствувам убаво.

  Ви благодарам:*
   
 17. Ajronmen

  Ajronmen Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2021
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  8.267
  Пол:
  Машки
  Ризично е многу вака некој да ти даде совет, особено па за диета. И за тебе и за бебето.

  Гледај храни се здраво. Имај си здрави навики и здрав начин на исхрана. Другото ќе си дојде.

  Можеш ете да внимаваш на калориски внес, и на храна богата со нутриенти.
  При пресметувањето на калориите треба да се рачуна и тоа што си доилка.

  Консултирај се со некои од докторите.
   
  На ardnaskela199 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.369
  Допаѓања:
  5.313
  Bi vi ja preporacala moja fitnes mama meri ambrosova ne sum bila vo nejzinte programi no gledam deka top funkcionira.
  Inaku uzivajte vo majcinstvoto vo doenjeto vo toa sto ste. Za se ima vreme ke dojde den koga ke si se posvetite na sebe i na vashiot izgled. Doenjeto e iscrpuvacko bara vnes na mnogu kvalitetna hrana no e kratko i slatko ne e za cel zivot.
   
  На ardnaskela199 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. ardnaskela199

  ardnaskela199 Активен член

  Се зачлени на:
  5 април 2023
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Во право сте, ви благодарам за искрениот совет :*:*
   
  На karak му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Снегулк@23

  Снегулк@23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2020
  Пораки:
  2.503
  Допаѓања:
  3.335
  Пол:
  Женски
  Од здравствени причини треба да намалам 10 кила, дали смеам протеин додека дојам?