1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диета за оние кои немаат физичка активност

Дискусија во 'Диети' започната од iskri4ka, 16 март 2010.

  1. kuc

    kuc Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    2.077
    Допаѓања:
    81.907
    Пол:
    Женски
    и јас се придржувам на диетата на ирена еве 5 дена само што навечер јадам овесни снегулки со јогурт а прочитав погоре дека не требало но што е најбитно не јадам леб благо не пијам газирано па сигурно ќе има разултат поздрав до сите па ќе си пишиме резултати
     
  2. Melody13

    Melody13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    215
    Дали може за вечера да се јаде супа?? :?:
     
  3. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Па реално, во супата јаглените хидрати ги сочинуваат резанците, односно фидето, па ако сакаш да ја прецедиш и да го јадеш/пиеш само бујонот јас мислам дека може.

    Уствари, јас ептен се распишав на темава, нека каже Иренка.
    :$
     
  4. stojanovskata

    stojanovskata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    121
    dali moze za vecera da se jade sarma????
     
  5. lalala.1

    lalala.1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    12
    Сигурно сте слушнале за популарната диета во основата на која стои топлата вода! Како за почеток самата диета се состои од пиење на 400 мл вода веднаш штом ќе се разбудите. Според низа анализи на овој начин драстично ќе го подобрите метаболизмот што е пресуден фактор при слабеењето. Тоа е диетата! За подобар вкус, ефект и тонус, некои додаваат кон водата малку мед и лимон, а тоа е добро. Единствениот задолжителен услов е за режимот да има резултати е водата да се консумира топла и веднаш после будење. Водата рано наутро ќе го стартира метаболизмот, а со тек на време вие ќе забележите како тежината почнува да намалува, поради побрзата потрошувачка на енергија од страна на телото.
     
    На Hipica и Trendafilka им се допаѓа ова.
  6. kuc

    kuc Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    2.077
    Допаѓања:
    81.907
    Пол:
    Женски
    не колку што знам јас еве и јас сум на истиот режим една недела и навечер јадам овесни снегулки или едно парце сирење па сега и моево дали е добро незнам да ти кажам што е најбитно не јадам благо и леб
     
  7. stojanovskata

    stojanovskata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    121
    si ja probala dietava ???
     
  8. stojanovskata

    stojanovskata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    121
    mozam i bez vecera komotno al onaka prashuvam .....bez blago nemozam i toa mi e golem problem ....inace 8 dna sum na dietava i super se osekam vcera jadev tost za rucek zsh mnogu mi se jadeshe a i samata si dozvoliv ednash nedelno da jadam nesho sho nee e tolku zdravo...lebot nemozam da go gledam i super mi e bez leb ..
     
  9. Karra

    Karra Активен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    каде е ирена да каже колку кг. ослабела и како ги одржува бидејки ми се допаѓа нејзината диета
     
  10. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Јас пак имам слушнато дека ладна вода е подобро да се пие наутро затоа што за да ја затопли организмот се активира и троши енергија.
     
  11. lalala.1

    lalala.1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    12
    не сеуште . само што ја најдов на интернет ама ќе пробам да видиме што ке испадне
     
  12. stojanovskata

    stojanovskata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    121
    probaj pa kazini rezultati
     
  13. stojanovskata

    stojanovskata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    121
    vcera se merev sum oslabnala 4 kila za edna nedela mnogu sum voodushevena...falati irena za dietava mnogu e dobra...jas imav i vezbav ali po doma so klipovi od you tube akjo saka nekoj moze da gi staaam inace super e dietava ...sekoj shto misli deka ima vishog kg neka ja proba
     
    На irenna му/ѝ се допаѓа ова.
  14. cece123

    cece123 Активен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    bas da vidime vredi da se proba a i ne bi bilo loso ke ve molam da mi pisete sto so sto da se kombinira pozdrav cece
     
  15. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    морам и јас...како што сум тргната :lol: може ли супата со фиде да биде (не многу )
     
  16. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    luge ve citam, i resiv da pisam i jas
    јас сум на УН диеатата, од средината на јануари, и за неполни 2 месеци имам симнато околу 6 килограми, што за мене е многу, бидејќи тешко слабеам. Но со оваа диета до 14-15 часот е дозволено да се јаде само овошје во пар, и ручекот е ист со вечерата, а и секој четврти ден е овошен... така да во брзо време планирам да ја заменам со оваа диета :) па ќе ви пишам за резултати.
    Само пред да ја почнам, да прашам : значи 1. дали за доручек може да се јаде само овошје? или мора и јаглехидрат? 2. Дали овошјето мора да се јаде само пред ручекот? 3.За вечера мора ли да се јаде салата, сега зимата ја нема многу, и дали мора да биде свежа? може ли да се пие само јогурт, млеко, или да се јаде овошен јогурт? И што е со овошните сокови? кога може да се пијат?
    Јас започнав секое утро веднаш по будење да пијам во една голема чаша вода ( не млакава, може треба да ја затоплувам) една супена лажица јаболков оцет, прочитав дека е добар за топење на маснотиите, и во текот на денот пијам по пола литар зелен чај, со малку мед ( се трудам да се навикнувам на вкусот без него) и лимон
    Така, продолжете да пишувате за вашите искуства, ќе разменуваме мислења
    инаку имам 162 см, и околу 54 кг, пред да ја почнам УН диетата имав 60, и бев дебела, барем така се чувствував, сакам да стигнам до идеалните 52, а може и до 50, во случај 2 кг да вратам :D
    Се извинувам за должината на постот
     
  17. avita

    avita Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    31
    леле во животот не сум имала виска килограми но ете сега имам 4 килограми виска.. но нее проблемот во тоа ке најдам наЧин за слабеенје веке поЧнав со трЧанје повеке на овосје ке ги намалам, но имам друг проблем мислам дека во лицето сум слаба .. а во колковите ги имам наталожено тие килограми па ми е страв да не ослабанм во лицето повеке .. и така мисалм дека имам слабо лице. нз зосто .. но имам истакнати јаболцници . тоа ми го праве лицето во образите по слабо..некој совет околу тоа? сто како да применувам можеби е и од годините има 32 години?? или пак ?? :(
     
  18. olence1

    olence1 Активен член

    Се зачлени на:
    7 март 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    irenna напиша:Ајде јас да ви кажам една диета.
    Прво и најважно нема забранети јадења, значи се јаде се, само се пази на комбинацијата и периодот на внесување на храната, јас ја држам оваа диета 10 дена и до сега ослабев 4 кила.

    Доручек : јагленохидрати и шеќери, значи може да доручкувате, чоколадо, штрудла, лиснато, овошје, торта....кифли(празни ) значи да не се комбинира со масти или белковини
    Јас денес доручкував еден Pop-cake, банана и кафе( насабајле може шеќер во кафето )

    Ручек: Она што дома ви спремиле за ручек ќе си го јадете нормално, значи се ви е дозволено ама само една кришка леб смеете, а ако можете подобро е без леб да ручате.

    Вечера : Белковини или протеини во комбинација со зелена салата. Значи можете да јадете шопска, мимоза... или само зелана салата во комбинација со месо или туна или млечни производи . Јас обично вечерам марула со варен или испечен стек( месото може и на тостер) вчера вечерав салата од зелка со канче кисело млеко и 150 грама сирење.

    Ако по вечерата ви се пријаде може слободно повторно да вечерате, т.е. двапати да вечерате ама ќе јадете исто што сте јаделе за вечера.
    И треба да имате 4-5 саати размак помеѓу оброците. Ова не е диета туку правилен начин на исхрана, се си јадете само се внимава на комбинациите. Јагленохидратите и шеќерите внесени за доручекот се трошат во текот на денот, ручекот е нормален а вечерата е лесна и без леб. За вечера имате белковини и протеини што значи дека ќе слабее салото а не мускулите, од ништо не сте лишени, се се јаде.
    Мајка ми за еден месец ослабе 7 кила а јас за 10 дена 4 кила.
    Ако некој реши да го проба овој начин на исхрана нека пише ќе напишам подетално што со што да се комбинира :D
    А ќе заборавев, јас и немам некоја физичка активност,онака нормално што се движам инаку не вежбам.


    bas mi se dopaga dietava....ke ja primenam vo brzo vreme...
     
  19. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Секогаш се жалам дека јадам се, а не можам да се здебелам (поради брзиот метаболизам). Ама искрено сега сватив дека сум многу среќна :?: Јака ви душа како издржвате да не јадите се шо сакате. Имате голема поддршка од мене, ако си упорен во се ќе успееш! :)
     
  20. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.569
    Пол:
    Женски
    За 10 дена ослабев околу 5 килограми. На диета сум од што морам и искрено ми фали храна. Не можам вака, ви фали еден хамбугер , шарска било што мрсно. И здравје и се нека оди во неповрат гладна сум. Мене порано пола леб не ме заситуваше не па ова.
    Насабајле јадам овошно јогуртче со ленено семе, по час јадам мусли со една банана и млеко, ручек си јадам што има дома со една кришка леб и за вечера јадам варена пченица, банана, сутлијаш. Измеѓу само си гнетам овошје, а чоколадо никако не јадам.
    Кафето го намалив на едно дневно, постојано сум на чаеви, но овие ми се поради здравјето.
    И не ја бива, не можам во огледало да се гледам.
     
    На rajna-vojvoda му/ѝ се допаѓа ова.