1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диета за оние кои немаат физичка активност

Дискусија во 'Диети' започната од iskri4ka, 16 март 2010.

  1. Mila92

    Mila92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    4
    1.zelencuk
    2.ovosje
    3.jogurt
    4.kompiri
    5.sirenje ili kaskaval
    6.makaroni ili spageti
    7.peceno pilesko
    decki so dietava oslabev 4 ipol kila :)) probajte moze i na vas ke vi deluva...a inace sekoj den vo zavisnost od toa sto treba da jades ,mozes da jades neograniceno samo od hranata sto vi e dadena za denta :)) pozdrav :*
    [mod-kirilica:fqk8bun4][/mod-kirilica:fqk8bun4]
     
  2. TammyDeyn

    TammyDeyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    240
    еден ден на зеленчук, еден ден на овошје итн? Цел ден само на сирење...доручек печено пилешко или? :)


    Мене ми е трет ден со диетата на Иренна, ја издржувам супер и се молам на резултати...девојки со диетата на Ирена, како иде?
     
  3. lapngoltni

    lapngoltni Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Диетата на Ирена е навистина супер еве и јас од утре ке ја почнам ионака веке цела недела само салата вечерам, а сакав само да прашам за кафето дали може преку ден да се пие и дали може со засладувач? И дали е битно во колку ласот се вечера?
     
  4. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Кафето насабајле може да се пие со шеќер , ако пиете навечер кафе може да биде со млеко но без шеќер.
    Не е битно кога се вечера, зависи од метаболизмот, кога станувате , кога легнувате.
    Важно е од еден до друг оброк да поминат 4 саати.
    Пишете како ви оди овој начин на исхрана, ама знајте дека треба време, значи неколку недели. Првата е критична додека да се навикнете, а после ќе видите навика ќе ви стане и нема ни да приметувате дека сте на " диета " . :)
     
  5. lapngoltni

    lapngoltni Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Е навистина алал да ти е толку бодрење и стрпливост на едно место :clap: , јас ке се измерам и на вага и во обем утре одсабајле и се надевам за две три недели ке има резултат па ке пишам :)
     
  6. Lady.D

    Lady.D Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    9
    Пред некој месец пробав една исхрана, и стварно ослабнав 6,7 кг за 1 месец, и ми се покачи и крвта. Е сега лошо кај типичните диети е што секој ден се повторува ист доручек, ручек и вечера. Планирам и јас да ја започнам исхранава само затоа што се комбинира храната како што треба, и нема лишење од некоја храна. :) Поздрав девојки.
     
  7. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Судејки по сите постови и коментари до тука, како и вашите резултати девојки, решив да ја пробам и јас, диетата на ирена :D секоја чест за тебе, што ја сподели со феминките :)
    ке ја почнам од понеделник, само ме интереси дали мегу оброци смеам да пијам чај (филтери кесички) обичен без засчадувачи, шекери, лимон, мед ... значи чисто како вода, и дали наместо марула, бидејки нејадам смеам некогаш патлиџан со краставица, друг пат цвекло, кисели краставички некогаш??? :?:
     
  8. 4ever

    4ever Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    17
    A decki sto mislite dali debeleat integralnite gricki i jogurtot so namalena maslenost?
     
  9. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Салата може каква сакаш, а чајот ако е незасладен може кога сакаш да го пиеш. :)
     
  10. TammyDeyn

    TammyDeyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    240
    Ми заврши и првата недела :rofl:

    Ама ми опадна имунитетот, па се разболев и денес морав да ја прекинам :puke:
    Па ќе направам денес и утре пауза и после ќе продолжам...

    Иренна дали ќе ми направи голема разлика ако два дена паузирам?
     
  11. SexyPrincess

    SexyPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    132
    И јас вчера ја почнав диетата на иренна ;) па ке видиме како оди, а иначе во текот на денот си пијам црн чај со мед (медот не содржи калории), а и сакав да прашам дали може во текот на денот да се пие од тој чајот што се мешаат повеќе чаеви и се пие од него литро ипол на ден, има за чајов тема отворено...
     
  12. TammyDeyn

    TammyDeyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    240
    Иако Иренна си знае постручно за темава :lol: :lol: :lol: ќе си дозволам да кажам :)
    Мислам дека медот во чајот не е дозволен поради шеќерот кој го содржи, а не поради калориите...
    Не сум сигурна, ако грешам, слободно поправете ме :!:
     
  13. un.luckygirl

    un.luckygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    што направи Ноеми со диетата, даде резултати? :)
     
  14. UniqueCreature

    UniqueCreature Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    44
    Да, не може мед во текот на денот, само наутро може, после без шеќер и без мед чајот се пие. Информацијава е од Иренна од прва рака, и јас ја имав прашано за тоа зашто ја држев диетата, а и по некоја логика не може да се консумира медот во другите оброци освен наутро бидејќи е јаглехидрат. Од диетава сум презадоволна, ослабев повеќе од колку што ми требаше и откако ја прекинав уште слабеам, супер е :) Сега треба да се потрудам да накачам кило-две :)
     
    На emili.m му/ѝ се допаѓа ова.
  15. TammyDeyn

    TammyDeyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    240
    Уфф и јас сакам да стигнам до делот кога ќе се трудам да накачам кило две :)
    Сега за сега мисијата ми е да симнам 4-5 :)
     
  16. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Кај мене па е вака. Слаба сум имам околу 52 кила, нозете ми се слаби носам ХХЅ фармерки и панталони а висока сум 168цм тоа што јадам ако претерам во гради и нешто во стомак ми иде (без нив би била 40 и неколки килца) а колку и да јадам нозете и рацете ми се слаби. Кај 90% од другарките се што јадат им оди во нозе, бутови во гзот им се таложат маснотиите, кај мене баш таму не. Сакам рамен стомак, знам дека тоа се добива со затегнување не е баш за темава имам малце сало на него и сакам да го стопам..Што мислите, што не треба да јадам за да не ми се таложат масни ткива на стомакот?
     
  17. nela.oh

    nela.oh Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    270
    Причината за тоа што се ти се таложи на стомакот и градите е поради твојата конструкција, поточно ти спаѓаш во т.н. јаболко-градба и се што јадиш претерано се лепи баш таму.

    Решение за твојава мака гледам единствено на поздрава исхрана ако веќе сакаш да ослабиш - внесувај повеќе зеленчук, овошје, житарици со млеко наутро, намали на леб, ако можиш и целосно исфрли го или белиот леб замени го со интегрален, внесувај протеини (пилешко месо, риба, јајца и многу салата зелена со нив) и пиј мнооогу вода, најбитна е таа за исрфлање на токсините од телото и го помага процесот на слабеење (на 25кг се пие по 1/2л вода, значи на твојата тежина би дошло нешто повеќе од 2л. Еве јас на пр. тежам колку тебе одприлика па пијам и повеќе од тоа, по 2 и пол литри вода + 4 шолји зелен чај во денот). Благото исфрли го од мени или би ти препорачала да го јадиш само наутро за да се потрошат јаглените хидрати во текот на денот, навечер не јади ништо друго освен протеини инаку се ќе продолжи да ти се лепи на стомак.

    Е сега кај тебе е проблем што сакаш да ослабиш на одреден дел од телото, а со поздрава исхрана слабеењето оди рамномерно на цело тело. Ако тераш ваква исхрана сигурна сум ќе почнат да ти слабеат и нозете што нели не сакаш. Затоа моја препорака е ако не вежбаш гледај почни барем малце и пешачи многу со цел да го зголемиш мускулот на нозе и да не ти ослабат а ќе ти слабее стомакот. Прави стомачни секој ден или барем на 2 дена за да одморат мускулите ако си почетник, почни со помалце и зголемувај секој пат. Стави појас за слабеење на стомак или обична прозирна фолија и испешачи некоја добра километража или уште подобро вози велосипед, ролерки или оди ви теретана, макар што има добри вежби и за дома-ем економично ем како што си имаш време ќе вежбаш...

    Тоа е тоа во главно, ако сакаш и подобри резултати пиј си и по некоја чаша во денот зелен чај - го забрзува метаболизмот, дава енергија и концентрација и го помага слабеењето.

    Има безброј совети за слабеење, се останува на тебе да си направиш комбинација од добра храна и малку вежбање ако сакаш резултати и биди упорна пред се. Еве јас имам проблем со стомакот и бутовите па внимавам мн на исхрана, пијам мн течности (без газирани сокови, алкохол или сокови со вештачки додатоци) па и вежбам и пешачам мн и то е единствениот начин да ја одржам линијата па и ако сакам да ослабам.

    Се надевам ти помогнав барем малце, со среќа. :)
     
  18. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Ај ќе се обидам фала многу Нело што се помачи да ми напишеш :* :*
     
  19. Extraordinary.girl

    Extraordinary.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    421



    Wild Child дали може да се конзумира нешто друго на третиот ден наместо јајца? ќе има ефект ако се замени со 1кг зеленчук (на пр кило моркови, краставици) или друго? што е многу, многу е... 6 јајца :?: од кај диетава е брза и нездрава, па и уште и хиперхолестеролемијата да добијам (башка тоа алергична сум на белка) :worried:
    фала однапред :)
     
  20. blah-blah

    blah-blah Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    за диетата на ирена - за ручек бидејки сум 2ра смена препорака што да јадам :( ?