1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диета за подмладување

Дискусија во 'Диети' започната од N.A.T.A.S.A, 31 август 2011.

 1. N.A.T.A.S.A

  N.A.T.A.S.A Нов член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  477
  Супер диета за 7 дена

  1.Ден

  Доручек: 2-3 лажици овесни снегулки, 1/2 чаши ниско калорично млеко, 1/ 2 лажици какао, 3 јагоди, 1/ 2 јаболки и 2 лажици ореви

  Ужина: 5 интегрални крекери

  Ручек : тањир супа од моркови и ѓумбир, порција интегрален ориз со зеленчук

  Ужина: чаша чоколаден пудинг ( без шеќер ), 15 кикирики

  Вечера: Лосос филе, маслиново масло, 1/ 4 глава зелка, парче интегрален леб, половина шоња диња

  2.Ден

  Доручек: пола чаша рикота, лажица мед, 1,5 лажици исецкани бадеми, 1/ 2 праска

  Ужина: Урда со сусам

  Ручек : 5 бебе домати, 1/ 4 свежа краставица, една лажица копра, 2 лажици фета сирење, 2 лажици немасен јогурт, пита леб

  Ужина: Јаболка, 3 ореви, 2 лажици немасен јогурт

  Вечера: чаша тестенини, сос од моркови, 3 чаши свеж спанаќ, 1/ 2 лажици лук и маслиново масло

  3.Ден

  Доручек: чаша пченица, чаша немасен јогурт, 1/ 2 шоља јагоди, 2 лажици семки од сончоглед

  Ужина: јогурт со бадеми

  Ручек : парче пилешки гради, чаша интегрален ориз, домати, 1/ 4 црвени пиперки, 1/ 4 зелени пиперки

  Ужина: 1/ 4 чаша рикота, 1/ 4 лажици екстракт од ванила, 3 јагоди, 1/ 4 крекери

  Вечера: свинско филе со зачини и оцет балзамико, салата од овошје, компир печен

  4.Ден

  Доручек: парче интегрален леб, 2 парчиња сланина, парче немасно сирење, пола чаша диња со цеден лимон

  Ужина: интегрални житарици, зелен чај

  Ручек : вегетаријанска плескавица со моцарела и домати

  Ужина: 5 малини, немасен јогурт

  Вечера: салата од пилешки прсти, моркови, црвена зелка, сок од портокал, жолта пиперка и 1/ 2 чаша бадеми

  5.Ден

  Доручек:овошје, интегрално пециво, 6 бадеми

  Ужина:парче интегрален леб, 2 лажици хумус, 10 бебе домати

  Ручек : интегрална тортиља, лажица мајонез, домати, неколку листови зелена салата, 1/ 4 авокадо, парче сирење, слива

  Ужина: банана, 1/ 2 лажици путер од кикирики, 1/ 2 лажици крем

  Вечера: пилешки прсти, чаша брокула, зелена салата, 5 бебе домат, 2 лажици малце масен прелив за салата

  6.Ден

  Доручек: интегрална тортиља, парче козјо сирење, домати, 1/ 4 авокадо, 2 јајца, маслиново масло

  Ужина: парче интегрален леб, 2 лажици бел лук, домати

  Ручек : парче туна, салата од спанаќ со авокадо, интегрална тортиља, чаша боровинки

  Ужина: 1/ 2 чаша исецкана лубеница, 3 лажици фета сирење

  Вечера: чинија супа од компир, тањир кус-куса зачини и бадеми

  7.Ден

  Доручек: кикирики и јагоди

  Ужина: чаша урда, 15 зрнца грозје

  Ручек : салата од пилешки прсти со зеленчук, ореви, фета сирење и балзамико оцет, немасен јогурт, 2 лажици семки

  Ужина: 15 бадеми, еден ред темно чоколадо

  Вечера: риба со пченка, спанаќ и домат, чаша интегрални тестенини со брокула, црвени пиперки, фета сирење и балзамико оцет.
  Иначе диетата ми е прочитена но не сум ја користела :)
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.288
  Е како можеш да се подмладиш? Да го вратиш генот за стареење наназад? Ако беше така сите ќе останевме вечно млади и немаше да постојат Ботокс и остали пластични хирургии.
  Сите знаеме дека ореви, бадеми, лешнеци...се полни со витамини Д, Е, цинк кои ја прават кожата поеластична и ја освежуваат.
  Приложената диета е полна со витамини и минерали, протеини, белковини... и за тоа секоја чест.
   
  На betidule му/ѝ се допаѓа ова.