1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диета и режим на исхрана според Спортската медицина

Дискусија во 'Диети' започната од MarchelineAmaru, 12 септември 2011.

 1. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.336
  Здраво ,проверено и препорачливо за секој ,без штетни ефекти по здравјето.  Режим на исхрана според Спортска медицина Благодарение на оваа диета можат да се изгубат 2 килограми за една недела.
  Лицата кои сакаат да ослабат треба да внесуваат крана во вредсност од 40 бодови ,ни повеќе ни помалку се до моментот на достигнување на саканата теина.
  Потоа ,за истата да се одржи ,секојдневно треба да се консумираат продукти чија вредност би изнесувала 60 бодови.


  ДИЕТА ЗА СЛАБЕЕЊЕ

  Појадок – 10 бодови Ручек – 20 бодови
  Вечера – 10 бодови Вредности на храната по бодови: Харинга (1 парче) - 0 Сардина во масло (1 парче) - 1 Шунка (100г) - 1 Маслинка во масло ( 10 парчиња) -1 СУПИ / ЧОРБИ ( 1 чинија) Пилешка супа - 0 Говедска супа - 0 Супа од домат - 17 Чорба од грашок - 20 Чорба од компир - 17 Гулаш чорба - 12 Чорба од печурки - 15 Чорба од шпаргла / целер-16 Чкембе чорба- 17 МЕСО
  Пилешко – печено , варено ,динстано-0 Пилешки џигер-3 Пилешко поховано-12 Говедско -0 Ражнич-0 Кременадла-0 Вешалица-0 Натур шницла-0 Париска шницла-0 Бечка шницла-12 Телешко филе-0 Телешки гулаш-3 Телешки рагу со зеленчук-15 Бифтек-0 Телешко срце-1 Говедско срце-1 Мозок-1 Мозок похован-12 Џигери-3 Свинско срце-1 Свинско печено-1 Бубрези-1 Свинска коленица-0 Свинско поховано-12 Фазан,мисирка ,срна ,еребица-0
  Разни риби-0 Шаран печен-6 Шаран похован-12 Пастрмка порција-8 Острига(12 парчиња) -7 Штука-8 Јастог-1 Шкампи печени-8 Шкампи поховани-12 Виршла (парче) -1 Панзер 1кг -1
  Шунка (100g) -1 Јетрена паштета(100g)-3 Јазик-1 Свинска маст-0 Масло-0 Мала лажица мајонез-1 ЈАЈЦА Пржено-0,5 Варено-0,5
  2 јајца со шунка- 1 2 јајца со сланина-1 Омлет-32 МЛЕЧНИ ПРОИЗВОДИ Кисело млеко(250 grama) -13 Јогурт(250 grama) -13 Сирење(250 grama)-3 Млеко со какао(1чаша)-25 Маргарин,путер(250 g)-1 Шлаг (1лажица))-1 Сирење Ајдамер(100g)-0,5 Сирење Ементалер(100g)-0,5 Германско сирење(100g)-0,5 Топено сирење(1 парче)-0,5 ЗЕЛЕНЧУК Артичока (парче)-0 Боранија(250 g)-16 Грашок(250 g)-19 Морков – динстан ,варен ,свеж(250 g) 8 Краставица(250 g)-4 Печурки (250 g)-6 Спанаќ(250 g)-6 Зелка(250 g)-12 Тиква(250 g)-6 Сарма ,парче-4 Кочан(1 парче)-8 Пиперка полнета(1парче)-4 Зелје(250 g)-7 Целер(250 g)-3 Праз /Лук готвен(250 g)-13 Зелена салата ,порција-5 Ротквица(4 парчиња)-2 Кромид(1 средна главица)-5 Домат(среден)-6 Домата(1 чаша)-10 Компир( печен ,помфрит/250 g)-20 Компир рестован(порција)-10 Пире со млеко-30 ОВОШЈЕ Смоква сува(1 парче)-7 Малина(250 g)-17 Рибизла(250 g)-16 Цреши(250 g)-15 Грозје(250 g)-18 Кикирики(250 g)-27 Ореви(250 g)-27 Капина(250 g)-110 Ананас(250 g)-19 Боровница(250 g)-130 Јаболко(1 парче)-18 Круша ,средна(1 парче)-23 Јагоди(250 g)-20 Кајсија(1 парче)-5 Лубеница(1 парчe)-22 Диња(1 парче) -20 Банана(1 парче)-23 Грејпфрут( 1парче)-23 Портокал(1 парчe) -17 Лимон ( 1 парче)-6 ЛЕБ Црн леб ,парче-10 Бел леб ,парче-8 Црн леб (500 g)-250
  Бел леб ( 500 g)-220 Кифла-25 Земичка-25 ТЕСТЕНИНИ Гриз варен(250 g)-34 Макарони(250 g)-27 Јуфки(250 g)-37 Кнедли(250 g)-37 Шпагети (250 g)-37 Ориз (250 g)-42 СЛАТКИ Пита од јаболка-33 Чоколадна торта-70 Алва – (10 грама)-45 Сладолед(3 топки) -20 Бонбони(100 g)-78
  Шекер кристал(100 g)-12 Мед ,лажица-17 Мармалад ,лажица-17 БЕЗАЛКОХОЛНИ ПИЈАЛОЦИ Кока Кола / Пепси (250 ml)-23 Лимонада (без шекер) (250 ml,bez [e]er)-1 Сок од Јаболко(250 ml)-17 Газирани / Густи сокови(250 ml)-12 Минерална вода/ Сода -0 АЛКОХОЛНИ ПИЈАЛОЦИ Бело / Црвено вино (кисело,250 ml)-1 Ракија ,чаше-8 Виски / Вотка / Кољак / Џин (250 ml)- 8 Пиво (250 ml)-12 Шампањ(250 ml)-9 Слатко вино (250 ml)-17
  Се извинувам за квалитетот на постот ,никако не можев да го средам подобро.
  Се надевам дека ќе ви се допадне овој режим на исхрана .
   
  На Black angel му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.930
  Допаѓања:
  5.604
  Пол:
  Женски
  ја имаш држено? ми изгледа добра вака,а тие бројчињата после секоја храна - 1,2.. што се,се всушност поените или? :)
   
 3. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.336

  Се извинувам што ти одговарам со задоцнување :$
  Ја имам држено диетата ,исто и мајка ми ,по препорака на доктор специјалист по спортска медицина.
  Мене не ми требаше многу слабеење ,3-4 кг но ослабев за недела дена.
  Мајка ми за три месеци ослабе 17 кг и придржувајќи се понатаму до принциопт на хранење до 60 бодови не ги врати килограмите ,се поправи тек по 7 години.
  Нема некои посебни ограничувања ,освен количински :)
  Бројките ги означуваат бодовите ,не можев никако да ги средам поубаво ,ама си велам се познаваат.
   
  На Black angel и Beauchamp им се допаѓа ова.
 4. Chupe

  Chupe Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2011
  Пораки:
  656
  Допаѓања:
  417
  Некако не ми е јаснен баш начинов :$
  Те молам ако можеш, пиши едно дневно мени, чисто да видиме што како си јадела и дали ќе можам јас да ја држам диетава
  Фала
   
 5. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.336
  Пример
  Појадок - половина геврек нека биде (бидејќи цел е 25 бода ,половина ќе биде 12.5)
  Ручек - порција печени компири со пилешки стек (20 бода од компирите и 0 од стекот )

  Вечера - свежи моркови ( 8 бода на 250 грама моркови)

  Вкупно - 40 бодови.

  Не е тешко ,само треба време додека да се навикнеш со пресметките :)
  Ти држам среќа ако пробуваш со режимов ;)
   
  На Black angel му/ѝ се допаѓа ова.