1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диета од нутриционист

Дискусија во 'Диети' започната од ludoto19, 12 март 2013.

 1. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.409
  Диетава ја имам оддамна, а се заборавам а и мрза, па никако тема да и отворам.
  Со фази е, долгичка е, скоро колку Ун, само што мене повеќе ми се допаѓа, со оглед на тоа што јас сум по млечните производи :)
  Ќе ги турам фазите во споилери, па ако на некој му се допадне, со среќа нека си ја држи :)

  1фаза
  1ви ден
  јогурт + овошје и зеленчук (1л јогурт на ден или 2-3 максимум канчиња кисело млеко со пола кило овошје и пола кило зеленчук

  2ри ден
  протеинска храна со зеленчук (неограничено количество на зеленчук)

  3-от ден
  јогурт/кисело млеко со овошје и зеленчук

  4ти ден
  Jаглехидратна храна (варен компир,ориз, грашок, грав леќа...) со неограничено количество салата

  5-ти ден
  јогурт + овошје и зеленчук


  6ти ден
  протеински храна + зеленчук

  7ми ден
  јогурт + овошје и зеленчук

  8ми ден

  јаглехидратна храна + зеленчук

  9ти ден
  јогурт + овошје и зеленчук

  10ти ден
  протеински храна + зеленчук

  11ти ден
  јогурт + овошје и зеленчук


  12ти ден
  јаглехидратна храна + зеленчук


  13ти ден
  јогурт + овошје и зеленчук


  14ти ден
  протеинска храна со зеленчук

  значи оди по принцип јогурт-протеин-јогурт-ј.х-јогурт
  ротеинска храна-Jогурт,месо,млеко,сирење,јајца,риба
  J.х Kомпир и ориз, исто и легуминози ко леќа/грав/грашак...

  2фаза

  1ви ден и 2ри ден
  појадок-јајца и салата
  ручек-150гр риба(варена/печена) со зеленчук
  вечера-ко ручекот


  3-от ден и 4 ден
  појадок-чај и овошје
  ручек-пилешко месо со салата
  вечера-ко ручекот

  5-ти ден и 6ти ден
  појадок чај и салата
  ручек- млечен продукт (сирење урда јогурт кисело млеко павлака) и салата
  вечера исто ко ручекот

  7 и 8 ден
  појадок- кришка леб со маслинки
  ручек и вечера печен/варен компир со салата

  9ти ден
  Oвошен ден

  10 и 11 ден

  појадок салата и чај
  ручек и вечера печен/варен ориз со салата

  12 и 13 ден
  појадок овошје и салата
  ручек и вечера печено месо/скара со салата (телешко ќебапи плескавици)

  14ти ден
  овошен ден


  3 фаза

  1 и 2 ден

  појадок- варени јајца со салата
  ручек риба со салата
  вечера исто ко ручекот

  3 и 4 ден

  појадок кришка леб со маслинки
  ручек и вечера манџа грашок со салата

  5 и 6 ден

  појадок варени јајца и алата
  ручек и вечера-компир/ориз/пченка со зелка и морков салата

  7ден- овошје и зеленчук (до 1.5 кила)

  8 и 9 ден

  појадок салата со 50гр сирење
  ручек и вечера печено пилешко со салата

  10 ден пак овошје и зеленчук 1.5 кила

  Kоличеството на храната не е ограничено, ама да не се претерува.
  Mногу чај и свежо цедени сокови се препорачуваат во диетата

  4фаза

  Oвој режим се повторува 3 недели т.е 21 ден
  1ден
  појадок- чаша јогурт со овошје
  ручек и вечера варени јајца со многу салата и јогурт

  2ден
  чаша јогурт и овошје
  ручекот и вечерата се печена риба со многу салата

  3ден
  појадок јогурт со мусли
  ручек- печен компир со салата
  вечера супа со салата

  4ден
  Oвошје и зеленчук

  5ден
  појадок- јајца со салата
  ручек и вечера печено пиле со салата

  6ден
  појадок јогурт со овошје
  ручек и вечера омлет (пржени јајца) со максимум една кришка леб

  7ден
  Oвошен ден

  Bо овошен ден смее да се јаде до 2 банани

  5фаза се повторува 2 пати, т.е 2 недели

  1ден-
  појадок јогурт со јајца
  ручек и вечера грав/грашак/леќа манџа со многу салата

  2ден
  појадок јогурт со овошје
  ручек и вечера риба или пилешко со салата

  3ден
  Oвошје и зеленчук

  4ден
  појадок јогурт и салата

  ручек и вечера ќебапи/плескавици со салата

  5ден
  појадок јогурт со овошје
  ручек и вечера јајца со салата и јогурт

  6ден

  појадок јогурт и овошје
  ручек и вечера чинија макарони со доматен сос

  7 ден- Oвошен ден


  :whew: :whew: :whew: Aман умрев пишувајќи, ако некој планира да ја држи со среќа :wasntme:
   
  На simoncelicius, temily, Elennaa и 2 други им се допаѓа ова.
 2. SexiLy

  SexiLy Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  2.090
  Пол:
  Женски
  Колку време ја држиш и како оди со резултатите? :D
   
 3. Mygirl

  Mygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  847
  Лудо а ти си ја држела некогаш? Како оди слабеењето со неа, брзо, бавно? Колку килограми реално да се очекува да се ослабне за овие 2 и пол месеци?
   
 4. interistkadva

  interistkadva Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2013
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  1
  одлична е само сто јас постам така да после влигден ова !
   
 5. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  2.662
  Допаѓања:
  3.603
  Пол:
  Женски
  Мене ептен ми се засвиѓа диетава, пред се затоа што има млечни производи, а јас без нив не можам да замислам ни ден.

  Некој да ја има почнато барем? Да сподели искуства, критики? Затоа што реално има и по три оброци целосни, за разлика од Ун каде што два се нормални оброци третиот е само овошка, страв ми е да не накачам кг место да намалам.
  Немам мн за симнување, ама јадам два пати дневно, ова ми изгледа како повеќе да ќе се здебелам.

  @ludoto19 , да не ја имаш почнато ти?
   
 6. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.409
  Јас ја немам држено диетава. Но, мене лично многу повеќе ми се допаѓа од Ун рецимо. Оваа е ако не се лажам од Бугарски нутриционист и е доста позната, сега што читав искуства на времето доста се задоволни. Така да мислам кој сака може да ја проба. И јас би, барем 1та фаза ама со оглед на тоа што тешко ми е да се откажам од храна... Ќе биде После празници кога ќе се видам КО МЕЧЕ :D:D
   
  На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
 7. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  2.662
  Допаѓања:
  3.603
  Пол:
  Женски
  @ludoto19 А појадок во првата фаза, е всушност таa храна за цел ден што е предвидена така? Нема различен појадок? Затоа што ун е секое утро по две овошја. Оваа секое утро за појадок се јаде она што е предвидено за тој ден? И уште нешто, се мешаат ли различни јаглехидрати или пак протеини во ист ден?
  Пример кога имам протеински да јадам и месо и да пијам нес со млеко?
   
 8. Niki_Fiki_Miki

  Niki_Fiki_Miki Нов член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2015
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Dali nekoj moze da mi dade kontakt so dieteticar-nutricionist vo Struga posho slushnav za nekoja takva licnost ama nemam kontakt . Blagodaram
   
 9. teateevska

  teateevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2014
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Mi deluva deka e dobra dietava. samo sto nema napisano kolkava kolicina na odredena namirnica e dozvoleno da se vnesuva vo tekot na denot :(
   
 10. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.489
  Пол:
  Женски
  mi se dopaga dietava :D