1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диета со грејпфрут и јајце

Дискусија во 'Диети' започната од Rozich, 26 август 2010.

 1. Rozich

  Rozich Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  1.194
  Допаѓања:
  1.092
  Ми се чини лесна диетава - од утре ја почнувам.Трае 7 дена а се слабее до 3 кила :)
  Појадокот е секој ден ист,како и ручекот.

  Појадок
  Пола фрејпфрут
  едно до две варени јајца
  кафе или чај

  Ручек
  Пола грепфрут
  Салата од разновиден зеленчук (краставица,морков,пиперки,пченка,спанаќ...значи се)

  Ужина
  Портокал

  Вечера
  -омлет од 1 цело јајце и 2 белки со- 2 лажички урда или 30 грама рендан кашкавал
  -Филета од риба варена или печена
  -Пилешки гради


  Од вечерата си бирате едно од понудените јадења. :)
   
 2. princezzza

  princezzza Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2010
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  хммм интересна и лесна диета ај пиши дали има резултати :hai: :hai: :hai:
   
 3. Rozich

  Rozich Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  1.194
  Допаѓања:
  1.092
  Да,да помага,2 кила имам изгубено за 1 недела и после ја преккинав :)
   
 4. ivvana

  ivvana Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  ne e LEsna hahaha :D .. ima edna manDza ....
  BRZA DIETA

  OVO JE OSNOVNA SUPA KOJA POMAZE BRZO DA SE SOGORE MASTI, KOJA SE DAJE NA PRETESKIM BOLESNIM OD SRCA KAKO BI IZGUBILI PREKOMJERNU TEZINU PRIJE OPERACIJE.

  0.800 ML. PARADAJZA IZ KONZERVE
  3 KONZERVE VODE ( OKO 1.5 l)
  2 PAK. SUPA (BILO KAKVE SA MALO TJESTENINA, NAJBOLJE PILECA ILI GOVEDZA
  2 VELIKE ZELENE PIPRIKE( MOZE I CRVENE)
  6. VELIKIH KOMADA MLADOG LUKA ILI PRAZ
  1 KUPUS SLATKI (1 KG)
  CELER (KORJEN I LISTOVI = 1 KG)

  SUPA MOZE DA SE ZACINI PO ZELJI: SOL, VEGETA, ILI LJUTI SOS.
  POVRCE SE KUHA ISJECKANO NA SITNO, PRELIJENO VODOM NA VISOKOJ TEMERATURI OKO 10 MIN.
  POSLJE SE KUHA NA NIZOJ TEMPERATURI DOK POVRCE NE OMEKNE. NA KRAJU SE DODAJU ZACINI, GOTOVE SUPE I PARADAJZ.

  OVA SUPA MOZE DA SE JEDE KAD STE GLADNI U BILO KOJE VREME DANA, JEDITE KAD HOCETE I KOLIKO ZELITE, STO VISE JEDETE TO CETE IZGUBITI VISE KILOGRAMA.

  PRVI DAN:

  JEDITE SAMO VOCE I SUPU, MOZETE DA JEDETE KOLIKO ZELITE I KAD ZELITE, BILO KOJE VOCE SAMO NE BANANE. DINJE I LUBENICE SU NAJBOLJE RADI VELIKE KOLICINE VODE. MOZETE DA PIJETE KOLIKO ZELITE VODE ILI CAJA BEZ SEKERA.

  DRUGI DAN:

  JEDITE POVRCE, MOZETE DA JEDETE KOLIKO ZELITE SVJEZE ILI KONZERVIRANO POVRCE I SUPU. PROBAJTE DA JEDITI STO VISE LISNATO ZELENO POVRSE, A IZBEGAVAJTE GRAH ,GRASAK I PSENICU.
  OVOG DANA ZA VECERU MOZE DA SE NAGRADITE SA VELIKIM PECENIM NEOGULJENIM KROMPIROM, SLOBODNO ZACINETE GA SA KASIKOM PUTERA ILI PAVLAKE.
  OVOG DANA NE JEDITE NIKAKVO VOCE.

  TRECI DAN:

  JEDITE SUPU, VOCE I POVRCE KOLIKU ZELITE . NISTA DRUGO.

  CETVRTI DAN:
  JEDITE SUPU, BANANE I POSNO MLEKO (MOZE JOGURT ILI KEFIR), MOZE DA POJEDETE DO TRI BANANE I DA POPIJETE KOLIKO ZELITE VODE. BANANE SU BOGATE UGLJENIHIDRATIMA ( I DOSTA KALORICNE) A ISTO JE I SA MLEKOM. OVOG DANA VASEM ORGANIZMU TREBA KALIUM, UGLJENOHIDRATI, KALCIUM I BJELANCEVINE DA SE UBLAZI POTREBA ZA SLATKIM.

  PETI DAN:

  JEDITE SUPU, GOVEDZE I PARADAJZ. OVOJ DAN MOZETE DA POJEDETE OKO 200 GR GOVEDZEG I KONZERVU PARADAJZA ILI DO 6 SVEZIH PARADAJZA

  PREPORUCIJEMO GOVEDZI ODREZAK NAGLO PECEN BEZ MASTI (ILI KUANO GOVEDZE) PROBAJTE DA POPIJETE NAJMANJE 6 DO 8 CASA VODE (OKO 2 LIT.) RADI IZBACIVANJA CITRONSKE KISELINE IZ VASEG ORGANIZMA. OVOG DANA BAR JEDNOM JEDITE SUPU.

  SESTI DAN:

  JEDITE SUPU, GOVEDZE I POVRCE. JEDITE KOLIKO ZELITE, MOZETE DA POJEDETE 2 DO 3 GOVEDZA ODREZKA SA ZELENIM LISNATIM POVRCEM (ZELENA SALATA ILI SPINAT). U OVOM DANU BAR JEDNOM JADITE SUPU.

  SEDMI DAN:

  JEDITE SUPU, INTEGRALENU RIZU (KUHANA U VODI I ZACINJENA PO ZELJI) I POVRCE BEZ MASTI. MOZE DA PIJETE NEZASLADZEN VOCNI SOK I KOLIKO ZELITE VODE.

  NA KRAJU SEDMOG DANA, AKO STE SE PRIDRZAVALI DIJETI, TREBALO BI DA OSLABITE OD 5 DO 8 KG. AKO STE OSLABILI VISE OD 8 KILOGRAMA ONDA PRIJE NEGO PRODUZITE SA DIETOM NAPRAVITE PAUZU OD JEDNOG DO DVA DANA. SA DIJETOM UVJEK SE POCINJE OD PRVOG DANA. OVA DIJETA MOZE DA SE PRIMJENJUJE ONOLIKO CESTO KOLIKO ZELITE. AKO ISPRAVNO PRIMJENJUJETE PROCISTICE VAS ORGANIZAM I DACE VAM OSJECAJ ZDRAVLJA.
  POSLJE SAMO 7 DENA OSJECAT CE TE SE LAKSI ZA 5 DO 8 KG I IMATCE TE VISE ENERGIJE..
  OVA DIJETA NE DOZVOLJAVA NIKAKAV ALKOHOL RADI PROCESA SKIDANJA MASNIH NASLAGA IZ VASEG ORGANIZMA. AKO STE ODLUCILI PITI ALKOHOL PREKINITE DIJETU BAR 24 SATA PRETHODNO..
  OVA DIjETA MOZE DA PROUZROKUJE RAZLICNE EFEKTE. POSLJE NEKOLIKO DANA PRIMJETICETE RAZLIKU U ORGANUZMU. AKO SE DESI DA DOBIJETE PROLIV UZMITE CASU MLEKA SA MRVICAMA OD JACMENA ILI DRUGOG ZITA.
  IAKO KAFA NIJE ZABRANJENA PRIMJETICETE DA POTREBATU ZA KAFU NEMATE.
  U DANIMA KADA JE PROPISAN GOVEDZI ODREZAK MOZETE GA ZAMJENITI SA PILECIM BELIM MESOM NA ROSTILJU , BEZ KOZE I MASNOCA ILI SA PRZENOM RIBOM. VAZNO JE JEDAN OD TA DVA DANA DA JEDETE GOVEDZE.

  Good luck ;)
   
 5. Caci-d

  Caci-d Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  4
  Држев малку поинаква верзија на диетава, за две недели ослабев 5 кила.... но по завршувањето покачив 3 :D така да резултатот е -2 :D
   
 6. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.170
  Пол:
  Женски
  Еве една диета, ја најдов пред малце.

  ДИЕТА СО ЈАЈЦА И ГРЕЈПФРУТ – 10 КИЛОГРАМИ ЗА САМО 5 ДЕНА!

  Диетата со јајца и грејпфрут станува се поактуелна зошто со неа може да се согорат многу маснотии и да намалите многу килограми за само неколку дена. Реално може да ослабнете 10 килограми за 5 дена.

  Зошто треба да ја изберете оваа диета?
  Грејпфрутот е од онаа група храни кои согоруваат маснотии. Ги разградуваат мастите и ги отстрануваат од телото. Јајцата особено белката има многу протеини, а во комбинација на овие два продукта ефективноста на слабеењето се зголемува многу повеќе.

  Еве како изгледа дневното мени на оваа диета – јадете по 5 грејпфрута на ден во комбинација со 5-9 белки од јајце. Најдобро е кога дневно ќе имате по 10 оброци кои ќе се состојат од ½ грејпфрут и една белка од јајце на секој час. Треба да пиете науто и навечер по 400 мл зелен чај без шеќер, со малку мед, а во текот на денот многу вода. Треба да останете умерено активни, диетата е премногу строга за да можете да се занимавате и со физичка активност истовремено. Оваа диета не се препорачува за луѓе со здравствени проблеми.  Диетава дефинитино не е здрава. Заради многу причини.
  Но, што мислите вие?
  И ако може да се воздржите од коментарите од типот: Шести ден инфузија.
  Благодарам однапред. :bow:
   
 7. volsebna

  volsebna Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2012
  Пораки:
  1.162
  Допаѓања:
  805
  Пол:
  Женски
  овие 10 дена освен грејпфрутот и белките од јаајца drugo ништо не треба да се јаде?
  ако е така дефинитивно не е здрава.. и после 1о дена нема да помислиме на грејпфрут и јајце
   
 8. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.170
  Пол:
  Женски
  5 дена се. :)
  Да, не се јаде ништо друго освен што се пие наутро и навечер по 400 мл зелен чај без шеќер, со малку мед, а во текот на денот многу вода.