1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диета со лимони

Дискусија во 'Диети' започната од Elleonor, 10 август 2013.

 1. Elleonor

  Elleonor Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
 2. kim.k

  kim.k Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  14.433
  Пол:
  Женски
  можно е да ја почнам деновиве, ќе видиме како е :)
   
  На Elleonor му/ѝ се допаѓа ова.
 3. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.393
  „Лимонада“ диета, – 9 килограми за 14 дена

  Лимонада диета, која е исто така се нарекува “ диета голем чистач “, трае 10 – 14 дена. За две недели, можете да изгубите до 9 кг од вишокот тежина. Основниот принцип на „ лимонада “ диетата е чистење на отровите од лошиот начин на живот и брзо губење на тежината.
  Лимонада се подготвува на следниот начин: во сад од две литри зовриена вода, исцедете сок од три лимони, додадете 14 лажици јаворов сируп и половина лажичка лута црвена пиперка и се промешува.
  Оваа магична лимонада се пие во текот на целиот ден во мали голтки секој пат кога ќе почувствувате глад.
  Сокот од лимон, како дел од лимонада ќе му помогнат на телото да се ослободи од масти и токсини, јаворовиот сируп ќе ги обезбеди потребните калории, витамини и елементи, а лутата пиперка ( Cayenne бибер ) ќе го стимулира метаболизмот.
  Други пијалаци кои ги внесувате во текот на денот, вклучувајќи солена вода ( сол на врв на ножот во 2 дл млака вода ) и зелениот чај ќе помогнат да се зголеми отстранувањето на токсините од телото.
  Со цел да му се обезбеди енергија на телото, потребно е да се испијат 8 – 12 чаши лимонада дневно, што е околу 800 – 1200 калории.
  Во лимонада диетата ( големиот чистач ) неопходен е постепен ” влез ” во диетата. Три дена пред да почнете диета, заменете ги сите полу – готови производи, како и месото со свежо овошје и зеленчук. Два дена пред почетокот на диетата неопходно е да се внесува само течна храна, еден ден пред диетата – по цел ден се пие само свежо цеден сок од портокали ( најмалку 2 литри на ден ).
  Предности:
  Чистење на телото од сите токсини.
  Брзо губење на тежината.
  Кожата ќе добие посебен сјај.
  По лимонада диетата, ќе чувствувате дополнителна енергија и виталност.
  ВНИМАНИЕ: Лимонада диета е забранета за лица кои чувствуваат непријатни киселини во желудникот и страдаат од пептички улкус (чир на дванаестопарачно црево).
   
  На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Primadonna

  Primadonna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  1.341
  Допаѓања:
  2.164
  Пол:
  Женски
  „Лимонада“ диета, – 9 килограми за 14 дена

  Незнам зошто но не би ја применила..
  Братучетка ми беше испила цело шише на два пати и и се слоши од премногу киселина
  Инаку мислам дека помага бидејки кај некои личности имам видено многу големи промени од диатава но сепак не би ја приментила :)
   
 5. ciganka

  ciganka Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  12
  а колку пати о денот и по колкутреба да пијам?
  и има ефект ослабнал некој?
   
 6. MIA-SK

  MIA-SK Популарен член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2012
  Пораки:
  908
  Допаѓања:
  557
  Пол:
  Женски
  Вчера ми ја кажаа следнава диета со лимони:
  прв ден - 1 лимон со вода,
  втор ден - 2 лимони со вода,
  трет ден - 3 лимони со вода.....и така до 10-тиот ден-секој ден се зголемува бројот на лимони.
  11-тиот ден се пијат 9 лимони, 12-тиот ден - 8 лимони и така се намалува бројот на лимони, последниот ден се пие 1 лимон.
  Не е забрането ниедно јадење, се е дозволено. Ми кажаа дека има ептен добри резултати затоа што ја намалува гладта, но мислам дека премногу лимон може да ја разреди крвта, а не знам ни како би влијалело на желудникот.

  Ме интересира дали некој ја држел диетава?
   
 7. Betta

  Betta Активен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2014
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  3
  Јас од вчера почнав со лимуните, вчера исцедив еден лимун во 1,5 л. вода денес 2 лимуни во 1,5л. вода па и не е страшно за пиење, инаку јас имам прочитано дека се пијат лимуните до 7 па назад а не до 9, и тоа првата недела со обична вода а следните две недели во кисела вода, го намалува малку апетитот па ке видиме понатаму. :)
   
  На CarrieBradshow му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Survive

  Survive Активен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2014
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  40
  Јас не би ја применила диетава. 7 лимони- па тоа се киселини бре луѓе, ќе си го расипете желудникот, дај не си играјте пет-камења.
   
  На Anaxandra му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.507
  Не би се нафатила на ваква диета. Ние прво не би се откажале од вечерата или лебот, не пак од сите јадења. Не си мислите дека сте јаки и издржливи. Се знае, тренинг + здрава храна.
   
 10. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  850
  Betta има некој ефект или слабо?
   
 11. Betta

  Betta Активен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2014
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  3
  Ништо стигнав до 6 ден и премногу беше кисело а на вага не мрднав :( а навистина имав намален апетит, здравје еве иде 8ми март па ваљда ке добијам орбитрек :lol:
   
 12. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  9.696
  Допаѓања:
  106.821
  еве јас ја почнав денес 2 ден ке ја терам до 7 и назад па ке ви пишам резултати
   
 13. Bond007

  Bond007 Нов член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2017
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Хелооо, има овде некој :)
   
 14. Seduction

  Seduction Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.044
  Допаѓања:
  9.621
  Пол:
  Женски
  Јас ја имам правено со 7 лимони, пр. 1 лимон во 1 чаша вода, 2 лимони во 2 чаши вода....7 лимони во седум чаши вода и назад.. Многу се губи во обем , а на килажа изгубив околу 4 кг.
  Сега пак планирам од утре здравје да ја почнам па ќе видиме :)
   
  Последна измена од модератор: 15 јануари 2018
 15. Femiforumka

  Femiforumka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2016
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Дали некој има пробано со целер и лимони , дали е ефикасно , читам на нет повеќе ,горе-долу слични рецепти ,отприлика 1кг целер и 5-6 лимони сецкани да отстојат во 5-6 литри превриена оладена вода 24 часа ,се процедува ,се чува во фрижидер и се пие по 100 мл пред оброк. Има некој пробано ? Резултат?
   
 16. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.973
  Допаѓања:
  17.757
  Пол:
  Женски
  Може некој да ми ја објасни диетава?
  Бидејки линкот не се отвара
   
 17. pulchritudinous

  pulchritudinous Активен член

  Се зачлени на:
  17 април 2018
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  A inaku sto jades vo tekot na denot?
   
 18. Seduction

  Seduction Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.044
  Допаѓања:
  9.621
  Пол:
  Женски
  Ова е стар пост...
  Првиот пат изгубив на килажа, а вториот пат едвај 1кг (facepalm)
  Незнам шо сум јадела.. сигурно како вообичаено, само без благо.
   
 19. CarrieBradshow

  CarrieBradshow Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2020
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  85
  Пол:
  Женски
  Јас ја држев до денес диетата со прв ден 1 лимон.. се така до 14 де, 3 лимони 10 чаши вода. Стомакот не ми е подујан нималку, а и се чувствувам ослабена. Неам вага моментално да се мерам, ама се чувствува❣
   
 20. Anaouou

  Anaouou Популарен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2014
  Пораки:
  648
  Допаѓања:
  2.228
  Како оди таа диета а што се јаде ?