1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диета со лубеница

Дискусија во 'Диети' започната од Unique.chick, 25 јули 2012.

 1. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.390
  Диетата се држи четири дена и има прочистувачки и тонизирачки ефект врз организмот. Кога ќе го завршите циклусот од четири дена се препорачува да се придржувате кон основните принципи на здравата исхрана од која се исфрлени сите полуготови и ли мрсни продукти во кои има протеини, јаглехидрати, а да консумирате корисни маснотии, витамини и минерали.
  Консумирање лубеница во летниот период е идеално решение, бидејќи е богато со минерали и витамини (А, Б6, Ц), но исто така богато е со антиоксиданси, аминокиселини и ликопен ( јак антиоксиданс од групата на каротеноиди, кој е природен заштитник од рак на простата, желудник, дојка и кожа).
  Една чинија со лубеница е еднакво на две чаши вода и може да обезбеди 10% од дневните препорачани дози на калиум.


  ПРВ ДЕН
  Преку цел ден се јаде само лубеница, колку сакате. На ручек може да изедете парче препечен леб со посно кравјо сирење.
  ВТОР ДЕН
  Појадок: 1 тврдо варено јајце, посно парче кравјо сирење, лубеница
  Ручек: 1 парче препечен леб, лубеница
  Вечера: варено пилешко месо (малку), грозје и лубеница
  ТРЕТ ДЕН
  Појадок: чај
  Ручек: посно кравјо сирење, лубеница
  Вечера: 1 тврдо варено јајце, праски
  ЧЕТВРТИ ДЕН
  Појадок: парче препечен леб и една чаша кисело млеко
  Ручек: домати, парче препечен леб, лубеница
  Вечера: лубеница

  Ако помеѓу оброците почувствувате глад, парче лубеница ќе ве освежи и засити. Не заборавајте да пиете многу вода, може лимонада и лесни освежителни пијалоци.
   
  На Vesna26 и Mama25 им се допаѓа ова.
 2. la.lori

  la.lori Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2012
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  6
  навистина интересна диета.баш го има од страна на овошје што ми е омилено.но тоа некако што има сирење не ми се допаѓа баш многу би ја пробала кога ке завршам со диетата што ја држам моментално.
  а инаку ја имаш држено диетава или не?Поздрав
   
 3. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  841
  A колку кила се ослабува за тие четири дена???И имам читано негде дека не треба да се јаде овошје навечер... :!:
   
 4. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.390
  да, јас ја држев диетава минатото лето, се слабее само треба упорност јас мислам дека ослабев околу 4кг. за 2недели и нешто така да само упорност :) :) :)
   
 5. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.403
  Јас ручав и вечерав овошје па симнав седум кила
   
 6. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  841
  Да но ти викаш дека цел ден си јадела овошје..ама од кога веќе ќе пробаш нешто друго освен овошје и зеленчук и тоа навечер..мислам дека не се јаде..
   
 7. la.lori

  la.lori Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2012
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  6
  мислам дека нема ништо лошо навечер да се јаде овошје ама само овошје а не нешто др со него.би ја пробала но јас на др начин така што ке јадам само лубеница 1 недела без ништо др. :rofl:
   
 8. anastasija-3

  anastasija-3 Активен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2012
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Отприлика колку килограми може да се ослабува ако се јаде само лубеница четири дена плус физичка активност ?? :D
   
 9. la.lori

  la.lori Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2012
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  6
  па според мене како што сум пробувала и сум ослабнала кога имам овошје не стрикно лубеница мисалм дека од 2 до 3 кг :D
   
 10. renne

  renne Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2012
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  19
  Вреди да се проба.. :D
   
 11. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  841


  Јас од утре ја почнувам оваа диета бидејќи денес јадам се :!: :*
   
 12. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  841
  ПРВ ДЕН
  Преку цел ден се јаде само лубеница, колку сакате. На ручек може да изедете парче препечен леб со посно кравјо сирење.
  ВТОР ДЕН
  Појадок: 1 тврдо варено јајце, посно парче кравјо сирење, лубеница
  Ручек: 1 парче препечен леб, лубеница
  Вечера: варено пилешко месо (малку), грозје и лубеница
  ТРЕТ ДЕН
  Појадок: чај
  Ручек: посно кравјо сирење, лубеница
  Вечера: 1 тврдо варено јајце, праски
  ЧЕТВРТИ ДЕН
  Појадок: парче препечен леб и една чаша кисело млеко
  Ручек: домати, парче препечен леб, лубеница
  Вечера: лубеница

  Ако помеѓу оброците почувствувате глад, парче лубеница ќе ве освежи и засити. Не заборавајте да пиете многу вода, може лимонада и лесни освежителни пијалоци.[/quote]  Јас од утре ја почнувам оваа диета бидејќи денес јадам се :!: :*[/quote]
  Ама прво сакам да ве прашам бидејќи ја држев УН диетата,дали сега можам да почнам со оваа??? :wasntme: :?:
   
 13. machhe

  machhe Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2011
  Пораки:
  227
  Допаѓања:
  951
  Диетата е мн. интересна и мислам дека вреди да се проба!