Диета со рен, лимон и мед

Дискусија во 'Диети' започната од ennaz, 23 март 2015.

1. ennaz

ennaz Истакнат член

Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    402
    За диетава слушнав од една колешка чија познаничка ептен ослабнала. Па решив да ја пробам. Денес ми е прв ден па ќе видиме дали делува. Инааку многу е едноставна:

125 гр. рен
    3 непрскани лимони (или измиени со сода бикарбона)
    3 лаж. мед
    Ренот и лимонот се блендираат и се додава медот. Се чува во стаклена тегла во фрижидер. Се јаде по 1 кафена лажичка во тек на оброк, 2 пати на ден. Се јаде 3 недели. Може да се ослабне и до 1 см. во половина дневно.
    http://hitportal.com.mk/Life_Style-...nata-dnevno-ke-ja-namaluvate-za-1-santimetar/
    Ве молам ако некој ја пробал да пише резултати, да не јадам за џабе, не е баш вкусно :P

На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. macence4

macence4 Истакнат член

Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    416
    Има ли резултати?

3. Viktorijaaa5

Viktorijaaa5 Форумски идол

Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    4.142
    Допаѓања:
    69.810
    Оваа не е диета :)
    Рецептот со рен е само сируп кој помага при губењето на кг ,доколку си имаш свој режим или или внимаваш на исхраната.
    Јас сеуште не сум го пробала но планирам неделава да го направам и да почнам да јадам од него пред оброк...
    Познавам повеќе кои го конзумираат и имаат резултати.
    Се јаде од него 20 дена и се прави пауза од 10 дена :)

На Winter Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ennaz

ennaz Истакнат член

Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    402
    Па јас уште немам видливи резултати а веќе една недела помина. Ама ќе го терам до крај па ќе видиме. Инаку сега не сум на диета само пробувам да се откажам од шеќер и намирници со шеќер.

5. Viktorijaaa5

Viktorijaaa5 Форумски идол

Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    4.142
    Допаѓања:
    69.810
    Испиј го до крај можеби ќе имаш резултат. Велат од него ти се намалувал апетитот ,вистина е ?
    Гадно е за јадење ?

6. ennaz

ennaz Истакнат член

Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    402
    Ќе го допијам сигурно. Не е гадно, најмногу лимонот се осеќа. Малку е луто ама пијам чаша вода одма после па не ми смета. Па кога ќе размислам убаво може и да намалува апетит.

На Viktorijaaa5 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Victorian

Victorian Популарен член

Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    876
    Допаѓања:
    4.892
    Каде најдовте рен и колку пари ?!

8. ennaz

ennaz Истакнат член

Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    402
    На пазарче најдов ама само на една тезга имаше. Ме препраќаа лево десно едвај најдов. Инаку скапо е. 100 ден. врзулче од 120-130 грама. Ама таман толку за рецептот треба. И за лимони 50-тина денари. Мед сигурно имаш. Па за 150 ден. се исплати да се проба. Многу повеќе пари до сега сум дала за други глупости, од ова барем нема штета.

На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Divine91

Divine91 Активен член

Се зачлени на:
    9 ноември 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    54
    Go piev dve nedeli vo kg ne namaliv ali vo obem da ... najmnogu vo stomakot i nemav voopsto apetit samo nemozam da prodolzam samo so ke ja otvoram teglatami se povrakja :worried:

10. ennaz

ennaz Истакнат член

Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    402
    И јас се осеќам намалено во половината. А во кг немам разлика уште. А за пиење воопшто не ми смета. Како да не го пијам. Голтам лажица и одма после чаша вода и крај. Продолжувам да јадам и заборавам дека сум испила. А многу ми се допаѓа како мириса.

11. Victorian

Victorian Популарен член

Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    876
    Допаѓања:
    4.892
    Најдов рен, 100 грама за 50 денари на Зелен пазар.
    Како точно го правевте, со блендер ?!

12. Читател

Читател Истакнат член

Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    5.798
    Си го комплицирате животот без потреба. Не ви требаат никакви волшебни миксови за слабеење.
    Два совета од мене.

1.Не бидете мрзи. Поместете го задникот и повежбајте малце. Ем добро формиран задник ем изгубени калории.
    2.Внесувајте јаглени хидрати пред оброк ( житарици ) тоа ќе ве направи сити а количински помалце храна ќе внесувате.

На Viktorijaaa5 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ennaz

ennaz Истакнат член

Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    402
    Со блендер да. Прво исецкав на ситно, па во сецкото дека е многу тврдо за дирекно во блендер. Па на крајот се ставив во блендер. Не ми е многу хомеген сирупот има и ситни парченца.

Од каде ти вака со заклучоци мрзи сме биле. Јас драг читателе толку многу работам што 24 часа на ден ми се малку. Едвај стигам да се истуширам, а за спиење ич муабет да не правиме. И трчам и вежбам кога можам. Не е баш толку едноставно. А ова баш за јаглениве хидрати од кај го извади. Ако јаглени хидрати заситувале јас до сега сучка ќе бев. Ако тебе ти се погодило да имаш здрав метаболизам некои од нас не се толку среќни, па ни треба малку помош.

Последна измена: 2 април 2015
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Читател

Читател Истакнат член

Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    5.798
    За доручек јади само 5 супени лажици житарици со млеко, пред ручек некое овошје, за ручек што сакаш јади и вечерата минимизирај ја и ти ако немаш резултати за слабеење јас не знам кој магичен напиток ќе ти помогне.
    Инаку јаглените хидрати во течност набабруваат, така да кога ги јадеш во желудникот зафаќаат повеќе простор се чувствуваш сита а во исто време помалку храна внесуваш количински. Исто така јаглените хидрати го забрзуваат метаболизмот.

ВАЖНО: Ако имаш каков било проблем обрати се на лекар. Сите сме различни, ако кај еден има ефект кај друг нема да има, не си го троши времето тука за темава. На интернет имаш МИЛИОН диети и податоци за слабеење. Никој не е нутриционист или доволно стручен за да ти помогне, Наместо да го губиш времето тука оди на лекар, ќе заштедиш на време. :)

15. ennaz

ennaz Истакнат член

Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    402
    Можа да заклучам дека ти никогаш не си имал проблеми со тежината. Да си имал би знаел дека калорија не е калорија, и дека полош појадок од житарки нема. Јас баш со појадок со житарки си го зезнав желудникот, и после 3 години завршив со 5 кг. повеќе.
    Точно е тоа дека сите се различни. Не точно дека јаглените хидрати го забрзуваат метаболизмот, туку сосема обратно. Од јаглени хидрати, посебно на гладно изедени се добива метаболитички синдром. Да не ставам сега линкови и да цитирам книги, искрено немам време денес.
    А ренот е лековита билка и го прочистува организмот. Никој тука не очекува магични резултати, само малку ветер во грбот.

На simoncelicius и Viktorijaaa5 им се допаѓа ова.
  16. Читател

Читател Истакнат член

Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    5.798
    Не знам како на сестра ми и успеа. Сигурно јас сум читал друга книга.
    Ако можеш добро да спиеш после изедени јагледни хидрати тогаш твоето тврдење е точно.

Пробај и зелен чај, лен и сл.

17. theweeknd

theweeknd Активен член

Се зачлени на:
    30 март 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    ova e fakt , znaci 5 godini vezbam i sum dovolno educiran okolu ovaa tema imam i knigi citano za ova i mozam slobodno da vi kazham deka dieta bez vezbanje ne e dieta i nema da ima rezultati samo sho ke si go rasipite zeludnikot i ke go naviknite na nesto porazlicno od toa sto bilo.. isto taka i vezbanje bez dieta nemozhi die se povrzani raboti , ako ti drzis dieta i nemas fizicka aktivnost dietata bi deluvala no 10% samo.. :) healthly life is a lifestyle!!!!!

На Читател му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ennaz

ennaz Истакнат член

Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    402
    Да објавам резултати. После месец дена конзумирање ослабнав 2 кг. но многу е видливо. Многу имам намалено во половината и во колковите. Ренот го јадев само во работни денови за викенд заборавам па може и повеќе резултати ќе има ако се јаде континуирано. Ефект најмногу има на апетитот, при што навечер мене не ми се јадеше како порано. Исто не ми се јадеше благо што ми е најголем проблем инаку. Значи ептен го препорачувам. Јас сега ќе правам една недела пауза па пак почнувам со свежа доза.

На simoncelicius, Acka22, Elen4e_sonce и 3 други им се допаѓа ова.
  19. ennaz

ennaz Истакнат член

Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    402
    Апдејт :) значи и по престанок на конзумирање продолжив да слабеам наредните 2 недели. Вкупно 5 кг.

Сега планирам пак да почнам да јадам, конечно најдов свеж рен, па од утре пак почнувам. Сега заедно со уште 2 колешки.
    Инаку дозата за рецептот е многу голема, мене од првиот пат пола ми остана (само многу време помина па ми беше страв да не е скиснато).

На simoncelicius, Elen4e_sonce и kjukli им се допаѓа ова.
  20. m2m2m2

m2m2m2 Популарен член

Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.057
    Limonite se blendiraat celi so se kora ili?
    A med 3 golemi lazici ili mali?