1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диета со јагоди

Дискусија во 'Диети' започната од Lilit, 1 јуни 2011.

 1. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.636
  Допаѓања:
  149.234
  Диета која според искуства на нејзини применувачи овозможува губење на 3 килограми за 4 дена.Одлична за љубителите на овошје и благо.

  Исклучително богата со витамин ц и едниствено овошје кое содржи повеќе витамин ц од неа е рибизлата.Одличен антисептик и апсолутен лидер од сите овошја во содржење на фолна киселина.Добра е против проблемите со непцата,покачениот крвен притисок и респираторните проблеми.На психолошки план одлично делува на стресот и напнатоста.

  Диетата содржи само свежи намирници.Блендер или апарат за пасирање е неопходен при оваа диета (до душа можете и со миксер,ама прво исецкајте ги малце јаготките).Ако сте вработени со работно време од 8 до 16 часот,диетата започнете ја во петок,така што два ручека ќе можете да замените само со свежи јагоди.Ако не можете без кафе,дозволено е само две шољи дневно без шеќер и при тоа со секоја испиете плус по една чаша вода.

  Прв ден
  За доручек спремете 100 грама јагоди и 1 децилитар млеко во кој ќе додадете половина лажичка мед и 50мл вода,сето тоа измиксирајте го или изблендирајте го.Ќе ви даде многу енергија со малку калории.

  За ручек спремете лесна салата со следните намирници
  -150 грама јагоди
  -1 парче мискиркини или пилешки гради
  -100 грама краставица
  -300 грама шпаргли (опционо,со оглед на тоа дека кај нас не се многу чести)
  -10 грама магдонос
  -20 грама ореви
  -1 лажичка сок од лимон
  -6 лажици чорба од зеленчук или минерална вода
  -1 лажичка маслиново масло

  За ужина може да се изеде 100 грама јагоди во 1 децилитар јогурт и лажичка мед

  За вечера салата со еден поголем варен компир,1 главица ситно исецкана кромид,1 мал сварен целер,1 децилитар јогурт,50 грама немасно сирење и ливчиња магдонос.По желба зачинете со маслиново масло,соја сос или бибер.

  Втор ден

  За доручек две парчиња интегрален леб со немасен сир намаз до 2 проценти маснотија.
  За ужина 200 грама изгмечени јаготки,може и друго бобесто овошје и една лажичка мед.
  За ручек салата од 100 грама јагоди,половина зелена салата,еден домат,1 пиперка,50 грама немасно сирење,јогурт половина децилитри,половина лимон,сол по вкус и кубети.
  За ужина мешавина од сок од јагода,сок од ананас и јогурт (ќе му дојде ко овошен јогурт).
  За вечера палачинки,стандардна рецепта,само без млеко и јадете ги со крем од изгмечени јагоди,немасно сирење и лажичка мед.

  Трет ден

  За доручек овесна каша со сто грама тркалца јаготки,половина банана и опционо половина децилитар сок од јаболки.
  За ужина нискокалоричен јогурт со 100 грама јаготки и една лажичка мед,изблендирани или измиксирани.
  За ручек 200 грама јаготки,а потоа варен карфиол или брокула(не пишува количина,претпоставувам колку што е едно стандардно цело снопче),а потоа премачкан со лажичка мед и 30 грама ситно сецакана пилешка шунка.
  Ужина 1 децилитар сок од јагоди и портокал со лажичка мед.
  Вечера пире од варен морков и варен компир,додадете и млеко по желба,малку вода и малку масло.Ставете го пирето во стад и врз него додадете кругови домат и ленти пиперка.Може да се посипе со лажичка пармезан и босилек.Се подпечува 15 минути.

  Четврт ден

  За доручек две парчиња интегрален леб со немасно сирење (50грама)
  За ужина измиксирани 1 јаболко,1 портокал и 100 грама јагоди.
  За ручек динстана риба,со една главица кромид,магдонос и лимон.Откако ќе биде готово додадете малку јагоди исечени на тркалца и малце сенф.Може како прилог и зелена салата со маслиново масло и лимон.
  За ужина 150 грама јагоди,една лажичка мед,сок од еден лимон,еден децилитар вода,а по желба може и половина децилитар немасен јогурт.
  За вечера еден поголем испечен компир со се лушпа.Во блендер изблендирајте еден морков,пиперка,листови целер и сок од еден лимон,мислам дека ок би било да бидат и ситно сецкани.Измешајте 50 грама сецкани јагоди,50 грама немасно сирење,може и јогурт.Излупете го компирот.Првиот сос се става врз компирот,а потоа вториот со јагоди,може да се зачини со бибер или оригано.Може и да се послужат посебно,па да се комбинираат вкусовите.
   
  На LivingGlam и melanie27 им се допаѓа ова.
 2. Vesna25

  Vesna25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  11
  Женска ти ја држеше диетава? Не ми е јасно околу салатите се и сешто има во нив...
   
 3. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.636
  Допаѓања:
  149.234
  Не сум ја држела,ама би ја право да ти кажам.Интересна ми се виде,па затоа ја ставив тука.Нема врска тоа што има сешто,убаво се укомбинирани некако работите и не се ни сомневам дека убав вкус би излегол.Абе ајде во некои кујни јадат стаорци,слатко-солени-кисели работи,та за ова,плус јагодите се некако неутрални,повеќе се киселникави,отколку благи.