1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диета според крвната група

Дискусија во 'Диети' започната од Mariachi, 10 март 2010.

  1. Mariachi

    Mariachi Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Исхрана по крвна група

    Да не знае некој случајно режим на исхрана по крвна група? Неможам да најдам на нет.
    Фала Ви однапред :)
     
  2. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.744
    Допаѓања:
    130.756
    На topche му/ѝ се допаѓа ова.
  3. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    А каква улога има оваа исхранава според крвна група?
     
  4. Mariachi

    Mariachi Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Фалааа :) И ме интересира случајно некој да не внимава и да не се исхранува според својата крвна група (дали има навистина ефект за одржувањето на тежината. слабеење или сл.) ?
     
  5. natashaaddiction

    natashaaddiction Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    4
    има огромни ефекти..ама за да не си ги вратиш килограмите, треба да се приджуваш кон тој начин на исхрана:) сестра ми држеше таква диета оддамна, ослабе за 4-5 месеци некоии 13-15 кила.. :))
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.654
    Пол:
    Женски
    Мислам дека има ефект, не знам колку влијае тоа на слабеење, ама имам забележано дека мене не ми одговараат житарки, дека подобро ми е кога јадам месо и млеко, млечни производи, што и е во согласност со мојата крвна група (а јас сум 0)....
     
    На teddybear му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.744
    Допаѓања:
    130.756
    Јас имам разговарано со неколку луѓе што се хранат по крвни групи, и според нив има ефект - не во смисла на слабеење, туку општо подобро се чувствувале. Можеби и се слабее плус, тоа пред се зависи како се храниш во моментов.

    Сепак мене ми изгледа премногу сурово. А и по дома сме различни крвни групи, па тешко ќе биде ако решиме да се храниме така.

    Инаку Маријачи, ако прашуваш од аспект на слабеење, од УН диетата подобра нема. Ја има на форумов кај диетите.
     
  8. Mariachi

    Mariachi Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Фала Ви женски на сите... Ке пробвам да најдам и друга страна кај што има за мојата крвна група (0) зашто оваа ми е малце комплицирана :) Или секако ако веќе некој има за 0 крва група ако може нека прати.
    А може да ја пробам и УН диетата зашто не е на арно моето јадење веќе :D
     
  9. Vendetta

    Vendetta Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Aххх, според оваа табела, нулта група треба да конзумира храна богата со протеини, црвено месо, а јас воопшто не сакам месо.
     

    Прикачени фајлови:

    • blood type.jpg
      blood type.jpg
      Големина на фајлот:
      52,4 KB
      Прегледи:
      3.139
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  10. malecka.16

    malecka.16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    21
    Баш сега го гледав тоа и мислев да отворам ваква тема ама видов дека веќе има хаха
    Инаку додека гледав се смеев сама со себе! Лошо... еве на пример јас сум нулта група и ми вика дека не смеам да пијам млеко и да јадам млечни прозиводи.. абе ајде! А на форумов прочитав, а и сите знаеме дека тие содржат најмногу калциум, и како кога сум се родила мајка ми со што ме хранела? Мислам глупости.. и плус тоа не е диета, таму само ти кажува што е штетно (ко демек) а што корисно... нема врска... Треба се да се јаде но умерено, да не се претерува и тоа е тоа! :D :D
     
  11. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Јас сум нулта, а месо не поднесувам :?
     
  12. malecka.16

    malecka.16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    21
    http://roditeliideca.bbgraf.com/forum-f ... c-t314.htm
    тоа го прочитав тука, а тоа што викате дека не поднесувате месо, тоа е ок, исхраната според крвна група не кажува сто повеќе јадат тие со таа крвна група туку што би требало да јадат, ама јас уште не сфатив како може да не смее млеко и млечни призводи?! Женски јадете си се ама во умерени количини ;) :lol:
     
  13. kukli4ka-1

    kukli4ka-1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Dieta za krvna grupa 0...

    Znae li nekoj dieta za krvnata grupa 0????
     
  14. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Имам многу информации за исхраната за крвна група 0 , ги скенирав од книга ама неможам да ги прикачам, големи се , пиши ми мејл или скајп во ЛП и ќе ти ги испратам.
     
  15. Dreamer

    Dreamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    67
    Знаете подетална диета за крвна група А? :)
     
  16. ververicka

    ververicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    5
  17. sanjan

    sanjan Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
  18. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.888
    Па мене ми пишува дека треба да избегнувам портокали,пченка и некои други работи што јас баш си ги јадам :(
     
  19. ajvi

    ajvi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Дефинитивно НЕ за исхраната по крвни групи! Крвната група нема никаква врска со тоа што би требало еден човек да јаде или да избегнува во исхраната. Нутрициона карта се прави според крвната слика и кај секој човек е различна. Џабе што според твојата крвна група треба да јадеш месо ако имаш висок холестерол или, пак, ти сугерираат да си вегетеријанец а немаш доволно масно ткиво во телото.
    Исхраната на секој човек треба да биде усогласена со секојдневните активности, начинот на живеење и со неговиот организам, инаку целата популација на планетава ќе биде групирана според исхраната т.е. крвната група!
    Едноставно, не е здрав начин на диета ниту веродостоен ;)
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Ваква диета, или подобро кажано режим на исхрана испробав лани и за два месеци со храна наменета за мојата крвна група, без никакво посебно напрегање и гладување симнав 6 кг. Оди на почетокот малку побавно, но е сигурно и здраво и метаболизмот и телото ќе ви бидат благодарни.
    Јас бев скептична, додека не пробав самата.
    Мојата крвна група Б+ не препорачува пилешко, домати, пченица, сусам.. тие ми се едни од посебно забранетите продукти, што на почетокот ме разочара, и верувам доколку секој си провери за својата крвна група, ќе ги пронајде своите омилени продукти во колоната на штетни. :lol:
    Точно една недела како јадам работи наменети само за Б, меѓутоа со цел слабеењето да е за нијанса побрзо - тоа што ќе одлучам да го јадам, го јадам во текот на целиот ден, т.е. едноличност во исхраната, за која сите знаеме дека слабее.
    На пр, ако се решам да јадам млечни производи, си јадам од оние наменети за мојата крвна група цел ден - кисело млеко, кравјо сирење, кефир и не ги мешам со други продукти како јаглени хидрати или протеини.
    Еден ден јадев 'ржено лепче, овесни житарици и оризови снегулки, ќе си испланирате неколку оброци, но по можност да припаѓаат на истата хранлива и вашата крвна група.
    Денеска појадував туна, а за ручек имав печена риба со лимон.

    Со ваков режим на исхрана сигурно ќе имате резултати, а нема да го оптоварите организмот, туку напротив - ќе се почувствувате многу полесно за кратко време. Пожелно би било и вежбање, и тука ќе споменам дека само со вртење на орбитрек не бидува ништо, за жал. Потребни се барем уште едни кардио, односно аеробик вежби со кои ќе се разбие монотонијата во вежбањето и согорувањето калории.
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.