1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диета сo краставички!

Дискусија во 'Диети' започната од RedWine, 9 септември 2012.

 1. RedWine

  RedWine Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  61
  Основниот принцип на диетата со краставички е многу едноставен – конзумација на свежи краставици во големи количини. Овој зеленчук е составен од вода (95%) и останатите 5% се растителни влакна. 2 килограми дневно ви даваат 1,9 кг вода, но не чувствувате глад во меѓувреме. Стомакот и цревата започнуваат подобро да работат. Сето тоа допринесува за подобрување на размената на материи, бидејќи во спротивно нарушувањето на овој процес води до излишни килограми.

  Има неколку варијанти на диетата со краставички. Основна задача е зголемување на количината краставици, во идеалниот случај – 2 кг дневно. Можете да ги приготвите и како салати. Обидете се да не ги посолувате салатите, или пак многу малку и додавајте лимонов сок за подобар вкус. Освен тоа лимоновиот сок го активира процесот на разградување на мастите.

  Можете да си направите и салата од краставици и домати. За ручек е дозволено парче варено пилешко месо 150 гр или пак риба на скара.

  Навечер чаша кисело млеко. Во текот на денот можете да пиете чај и кафе без шеќер. Овошјето е исклучено освен лубеница.

  Ова е екстремна диета, навистина многу брзо се слабее и затоа не смее да трае повеќе од 7 дена. Ако вашата цел е да намалите повеќе од 5 кг, тогаш направете пауза од една седмица и повторете го процесот. Се препорачува употреба на минерално-витамински додаток додека трае диетата.
  Девојки ја прочитав диетава на интернет,па сакав да ја споделам со Вас!
  Ако некоја има искуство со оваа диета,нека сподели овде слободно!
  Среќно :)
   
 2. lepa.milena

  lepa.milena Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2011
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  161
  Дали ја држеше оваа диета? Ако ја држеше кажи искуство и резултати и дали применуваше физичка активност?