1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диета 20 дена - 8 килограми

Дискусија во 'Диети' започната од ludoto19, 1 март 2010.

 1. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  Se sostoi od ciklus od dvaeset dena vo koi denovi se jade vo 2 tocno opredeleni obroka.Nivnoto kolicestvo ne e ograniceno.Toa sto morate da go zapazite e po zavrsuvanjeto na eden dietalen ciklus od 20 dena mora da se napravi pauza od 1 mesec.Po zavrsuvanjeto na mesecot mozete povtorno da so dietalniot ciklus od 20 dena.
  Obrocite konzumirajte gi vo rastojanie od 6 casa ( na primer: prviot vo 10 ili 11 casot nautro a vtoriot vo 17 ili 18 casot navecer.)

  1 den
  Makaroni so sirenje i jogurt po vas vkus, vareni ili peceni.
  2 den
  Oriz tava ili pilav po vas vkus.Mozete da go zemete vo kombinacija so sirenje i jogurt.
  3, 4 i 5 den
  Pilesko meso so salata, vareno ili peceno na skara bez masnotii.
  6, 7 i 8 den
  Telesko meso so salata.Mesoto vareno podgotveno po vas vkus.
  9, 10 i 11 den
  Riba so salata, podgotvena po vas vkus pecena vo folija ili tuna od konzerva, no ne vo maslo tuku vo voda.
  12, 13 i 14 den
  Zrnes zelencuk, grav, grasok, leka ili boranija moze mesano podgotveni kako corbi ili tavce gravce.
  15 i 16
  Kompiri vo site mozni varijanti, peceni, vareni ili pomfrit.
  17 den
  samo ovosje sekakvo
  18 den
  makaroni so sirenje i jogurt ( kako 1 den)
  19 den
  Oriz (kako 2 den)
  20 den
  Veruvale ili ne mozete da jadete se blago
  Torti , ekleri, baklavi cokolada kombinirano vo 2 obroka.

  Kolicinite na hranata ne se ograniceni.Znaci 2 pati na den mozete da konzumirate kolku sto sakate od toa sto ve sleduva za toj den. Tecnostite se neograniceni, znaci mozete da piete kafe caj no bez seker, sokovi no ne gusti ili gazirani, mineralna voda vo neograniceni kolicini.
   
  На MINAfefe, piksooki, DenaM и 14 други им се допаѓа ова.
 2. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  dietava ja merkam dolgo vreme :mrgreen: sum slusnala predobri komentari za nea....dali nekoj ja ima probano??se mislam dali da ja probam i ne zvuci taka tesko :P
   
  На sake му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Filiposka

  Filiposka Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  261
  Пол:
  Женски
  Добра е оваа диета ја имам почнато само не ја завршив(разбрав дека сум бремена) :)
  Со други што имам правено муабет кажуваат дека е и ефикасна само што малку е тешка во поглед на сатите кога можеш да јадиш.Се препорачува тоа да биде 12.00 и 18.00 за вечера е сега разликата од 18.00 до наредниот ден 12.00 е голема :?
  А ако не ти е тоа проблем тогаш секако ќе ја издржиш и ќе имаш резултат :) .....Поздрав
   
 4. Filiposka

  Filiposka Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  261
  Пол:
  Женски

  А има и една многу лесна на фемина сајтов појди во диети и ке ја пронајдеш еднонеделна е :)
   
 5. Peace.Love.Happiness

  Peace.Love.Happiness Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  34
  Мене диетава ми е многу чудна... не сум ја пробала а и нема да ја пробам зашто јас на оваа диета ќе се здебелам место да ослабам, а исто така и ќе си го успорам метаболизмот со само 2 оброци на ден (без разлика колкави големи можат да бидат)...
  Колку што јас сум читала и од лично искуство, препорачливо е преку ден да се јадат 4-6 мали оброци, на тој начин го убрзувате метаболизмот со тоа што не му дозволувате да ги складира мастите, туку да ги топи... тоа е целата филозофија во слабеењето...
  Незнам нека каже некој нешто од искуство, колку ослабеле,дали после диетата повторно се поправиле и сл...

  Баш ме интереира мислење од искуство ;)
   
  На crazylady, lunchy, ku4ence и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Filiposka

  Filiposka Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  261
  Пол:
  Женски
  И јас истото го мислам Peace.Love.Happiness дека со оваа диета организмот само складира продукти за после во текот на паузата без јадење да има што да троши.Од примерите што ги знам од диетава се слабее ама кога ќе се вратиш на стариот начин на исхрана килограмите одма се враќаат на старо ако не и повеќе.Јас многу се интересирам за диетиве и од се досега што сум сретнала мислам дека која и да е диета не е здрав метод за слабеење и кога и да е пак се враќаш на стара тежина.Мислам дека здравиот начин (нутриционизмот) е најдобра диета за секој човек имам и такви примери околу мене што го практикуваат и кои здраво слабеат и кој се покажува како добар.
  Се јади се со многу салати само леб и благо несмееш а пак ке бидеш сит што кај другиве диети го нема ;)
   
 7. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  FALA TI MNG DEVOJKO:))) pa ne znam ama imam citano deka ako jades ednolicna hrana(so ne e zdravo) preku cel den pobrzo se slabee...ja najdov na eden forum i taa so ja drzela simnala 7kg za 20dena...barem ovde imas se i makaroni oriz kompir grav za toa mi se svigja sekoj den razlicno.... :)
   
 8. ss80

  ss80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  271
  Пол:
  Женски
  Зошто сите се откажуваат кога се работи за држење на диети: ќе постигнеш некаков резултат и кога ќе престанеш со диетата-килограмите се враќаат... За да се одржи новодобиената килажа треба постојано одрекување од некои работи а тоа се: пржено, слатки, леб и нејадење доцна навечер... И уште да се вежба. Кој е подготвен?:) Ова е вистината-еве цел живот се занимавам со себепроучување кога се работи за моето здравје и тело и тоа е вистинскиот рецепт. Секогаш внимавам на исхраната-ако малку згрешам, веднаш плаќам:) Под внимавање мислам на јадење на исклучиво здрава храна (единствен порок ми се слатките задоволства). Можам само да кажам блазе им на девојките кои како што велат-се јадат, а се секогаш слаби:) Мене ме сметаат за слаба, но сепак зад тоа стојат одрекувања-особено во последните три години-работата ми е со седење пред компјутер-што значи-дополнителни килограми (велат дека во просек секоја жена на работа уште првата година добива плус 5 кг заради седењето)... Во последно време јадам многу благо, и имам ставено 2 кг, иако не пропуштам тренинг. Значи, свесна сум дека до крајот на животот ќе се занимавам со ова-одрекување од убавата храна, ако сакам да изгледам убаво и младо :?
   
  На macence4, MarchelineAmaru и sandrinja53 им се допаѓа ова.
 9. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  да ама некогаш сакаме да си каснеме по малце благо.... ;( и јас се трудам што помалку да јадам ама некогаш не иде ке видиш нешто вкусно ке му ја седнеш и :Down: ете ги килата дојдоа
   
 10. didija

  didija Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  118
  Диетава ми стои доста тешка за држење. Тешка поради тие некои 10дена само месо 3-пилешко, 3-телешко(што не го јадам),3-риба, епа дефинитивно здосадува :(
  Не се лажете на тоа дека ако некој со неа ослбел7-8кг и вие ќе го постигнете истиот резултата, зошто нели секој организам си е приказна за себе.
  Еве јас ја држам истата диета со која мој близок ослабе за една недела 4кг, а јас само 3кг за некои си две недели. Занчи топењето масти кај секого е различно. Мене не ми пречи што побавно ми одат работите, сега планирам да почнам со УН нема кој не се фали од таа диета, чудно но досега немам слушнато негативни коментари од луѓе што ја држеле.
   
  На sake му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  да да ун ти е преубава диета ако имаш повеќе килограми...90дена ама вреди да се трпи хехехе ама јас треба да симнам некои 7-8 кг така да барам пократкотрајни диети...со среќа на ун :mrgreen:
   
 12. didija

  didija Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  118
  И на мене толку ми се за симнување, сега како што успеав да ослабнам 3кг, само уште 7кг ми остануваат. Но, кај УН диетата е позитивно тоа што можеш да ја прекинеш во моментот кога ќе ги постигнеш посакуваните резултати, а за сето тоа време ти здраво се храниш, всушност тоа и претставува УН-здрав начин на исхрана. Само што прочитав на др. форум дека за 18дена ,девојка симнала 5кг. А со оглед на тоа дека постојано јаде, без да мери и пази време, дека здрава храна конзумира, мислам дека се фантастични резултатите. Поздрав и среќно и тебе
   
 13. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  16.833
  Допаѓања:
  231.608
  Jas ja drzev istata dieta i voopsto ne e teska ama ti zdosaduva da jade 3 dena edno isto.Potoa rezultati nema,ne znam i jas ja drzev bidjki ete slusnav deka se slabee.Go zabavuva organizmot taka da ne ja preporacuvam,nitu pak sedumdnevnata.Inaku iam probano poveke dieti a sega momentalno sum na un-dietata.Za nea samo mozam da kazam deka e dobra i deka iako ete 8 den mi a veke imama rezultati i se custvuvam prekrasno,a i pred se se hranam zdravo i pravilno.Mi trebase bas takov rezim na ishrana.
   
 14. elena005

  elena005 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  7
  Оваа диета ја држеше една моја другарка и ја заврши пред една недела.Искрено јас не заприметив некој драстични промени кај неа :? ама сепак таа рече дека се чуствува ослабено.Но едно ќе напоменам кога дојде овошниот ден не се чуствуваше баш добро,почна да и се лоши и ја прекина диетата,за после една недела да ги врати повторно килограмите и за џабе ја држела и го измачувала организмот.
  И јас многу пати сум пробувала со диети и никако не ми одеше односно јас не бев упорна :( Па затоа еве има 1 недела си направив свпј режим на исхрана малку е строг ама се придрзувам(секое сабајле една шоља кафе и 15 мин скокање на јаже,а бидејќи сум 2ра смена на училиште одбегавам да јадам и кога ке дојдам дома јадам супа или пак тоа со е придготвено за ручек но во многу мали количини и почнав да пијам многу вода сошто ми се забрза многу ментаболизмот) па ке видиме какви ке се резултатите по една недела.ЕДЕН СОВЕТ ОД МЕНЕ-пиете многу вода и јадете јаболка :)
   
 15. izabella

  izabella Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  i jas ja imama probano ovaa dieta i mnogu e efikasna se slabee mnogu .Jas za eden mesec oslabev 6-9 kg. i dolgo vreme ja imav istata tezina koja ja postignav so taa dieta!!
  Im preporacuvam na site koi sto obozavaat meso ova e idealna dieta!! Pozdrav do site!!!
   
  На DenaM му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Peace.Love.Happiness

  Peace.Love.Happiness Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  34
  Само сакам да објаснам нешто со терминологијата... ;)

  Зборот
  значи начин на исхрана, култура на исхрана...
  Незнам зашто кај нас кога ќе кажеш
  сите одма поврзуваат со слабеење или незнам гладување и слично... :arrow: Незнам дали се слагате со мене.... Било што да јадеш, а внимаваш да е здраво и корисно за организмо би рекла дека е диета, дури и кога воопшто не водиш сметка што јадеш и тоа е диета...

  Диетава во случајов е режим на кој мора да се придржуваш строго за да ослабеш ( такви има мн. како таа со супата од зелка итн). Проблемот во краткотрајните диети за слабеење е тоа што за тие недела дена или еве 20 нека се, ти губиш повеќе течности од масни наслаги, па ве радува гледката на вагата за мерење откако ќе завршите со режимот на исхрана за слабеење... Најголемата грешка е враќањето на стариот режим ( тој пред диетата за слабеење).Во најповеќе случаеви многу од нас на некој начин се наградуваат за постигнатата цел со храна која била забранета во диетата....
  Ваквите краткотрајни режими најчесто се креирани за да послужат како отскочна даска во новиот начин на исхрана и живеење-(лајфстајл) за одржување на саканата телесна тежина (што е најтешкиот дел од целиот процес)... Бара огромна дисципилна во исхраната, богата со многу свеж зеленчук, овошје, протеини, житарици, вода...

  Секако процесот на слабеење и одржување на телесната тежина секогаш оди заедно со физичка активност, аеробик и фитнес комбинација ( немора да е секој ден, еве 3-4 пати неделно по 1 до 2 часа на ден).

  Јас до пред 2 години никогаш не сум се замарала со тоа што јадам и колку јадам, не сум била дебела и не вежбав нешто посебно... Секогаш сум била околу 56-58 кг, што е сосема ноормална за мојата висина од 175цм.
  Сум се занесувала нешто со супи од зелки и слични чуда но секогаш се враќав на стариот начин на исхрана и си ги враќав симнатите кг....

  Од пред 3 години почнав активно да трчам и вежбам минимум 4 пати неделно по 1-2 часа, ако немам време и 30 мин се доволно, почнав многу да внимавам што јадам, но не и на количината, па кога затанав на вага приметив дека сум симнала само 2 кг за 6 месеци, па се заинатив и најдов една диета која е ниска во јагленихидрати, а сепак јадеш 4-5 пати на ден по малку... Леле колку ме фати инат што ептен и влегов првите 2-3 недели, после тоа почнав од време на време и да си дозволувам нешто екстра, но во тие случаеви наредниот ден трчав 10-15 мин повеќе од вообичаено... Еве сега сум 53 кг и изгледам како никогаш до сега, сеуште внимавам што јадам и во колкава количина, вежбам 3-4 пати неделно по саат ипол и многу сум задоволна... Не дека не бев задоволна претходно, ама па ме фати инат не за килограмите туку за вежбањето... Значи не е лесно, и од искуство сите овие диети што ги рекламираат овде се само привремени, после тоа е борбата со самиот себе.... Треба да го заборавиш стариот начин на исхрана,... ( добро не до толку строго, но ете после некои време одржување на тежината може да се почастите со нешто, ама вете си на самите себе дека следниот ден ќе платите за задоволството со 15-20 мин повеќе аеробик или сл)

  Толку од мене и со среќа со слабеењето...
  Кој сака да му ја дадам диетат што ја држев јас, и сеуште си ја држам на некој начин ама онака лежерно нека ми писхе лична порака и ке ви ја дадам) не дека е тајна ја имам ставено во диетите и тука, ама не ми текнува како се викаше точно темата, мислам Диета... и од друг профил е ставена....

  Поздрав!
   
  На MarchelineAmaru и Ma4u64ence им се допаѓа ова.
 17. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  XM...диетава е земена од една страна точно...ја земав за да прашам дали некој ја користел и какви се ефекти има...а терминот диета и те како го прпорачувам од проста причина што имам ослабено 22килограми за 2 и пол месеца...без аеробик без фитнес без ништо...само со поротеинска храна...не сакам ни да замислам каква ке бев да идев на фитнес :mrgreen: така да,ги препорачувам диетите и тоа ептен.... :up: секој кој сака нека биде на диети...+ фитнес аеробик...точно ама ете некои слабееле и само од диети :clap: позз
   
 18. Peace.Love.Happiness

  Peace.Love.Happiness Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  34
  Site mozeme da oslabeme samo od dieti, no so vezbanjeto ti se ubrzuva metabolizmot, ti se zacvrstuvaat koskite i muskulite i teloto ti izgleda zategnato... jas toa od lichno iskustvo go preporachuvam na sekogo... obemot na kolkovite pred da pochnam da vezbam mi beshe 93cm i mislev deka toa e toa... ama eve sega zashto sum zategnata sum 84cm veruvale ili ne ;)

  Pozdrav
   
 19. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  точно...ама ако има мрзливци ко мене :mrgreen: со диета ке слабеат..шала на страна еве јас веќе 3ден како играм по саат време тенис и 20мин сум на орбитрејк и се осеќам поубаво и се приметувам дека малцееее се затега телцево...плус не сум на диета,до 12 јадам по малце од се после 12 само на јогурт и супа сум и малце салата...ке продол*ам со ова темпо па ке видиме што како ке биде...се надевам дека ке има резултати :up:
   
 20. iskri4ka

  iskri4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  13
  Хахаха, прееска се мачев да ја пишам диетава на формуот без да видам дека некој бил побрз од мене :D . Како и да е, диетава е ефикасна.
   
  На Ellena07 му/ѝ се допаѓа ова.