1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диети за оние со хипотиреоиодизам

Дискусија во 'Диети' започната од flower11, 2 август 2016.

  1. flower11

    flower11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Здраво. Оваа тема е наменета за оние со намалена функција на тироидната жлезда т.е. хипотиреодизам и нивната борба со килограмите. Споделете искуства, диети и мислења кои би помогнале на многумина.
     
    На misscinderella му/ѝ се допаѓа ова.
  2. misscinderella

    misscinderella Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    За нас кои што страдаме од штитната жлезда треба да избегнуваме зелка,карфиол и брокула,бидејќи ја попречуваат апсорпцијата на јон. Исто така мислам дека солта е наш голем непријател.
     
  3. makbt

    makbt Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    jas imam 130 kg na 165cm visina nikako nemozam da namalam kaj ne pisav za sovet i nisto sega pocnav i drugi bolki da imam i neznam sto mi e trebase da pijam eutoriks od 75 mg po sema ama poradi debelinata dok. mi rece sekoj den po apce da pijam ama nisto kako su razocarana , a moze da zamislite i kako ziveam so taa tezina
     
  4. kavadar4anka

    kavadar4anka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    4.387
    Пол:
    Женски
    и јас еве веќе скоро 3 години пијам Еутирокс... дозата уште пред да останам бремена ми беше 125 мг сеуште ми е таа, и откако останав бремена еднаш месечно одам на преглед...