1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диети за оние со хипотиреоиодизам

Дискусија во 'Диети' започната од flower11, 2 август 2016.

 1. flower11

  flower11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  Здраво. Оваа тема е наменета за оние со намалена функција на тироидната жлезда т.е. хипотиреодизам и нивната борба со килограмите. Споделете искуства, диети и мислења кои би помогнале на многумина.
   
  На misscinderella му/ѝ се допаѓа ова.
 2. misscinderella

  misscinderella Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  За нас кои што страдаме од штитната жлезда треба да избегнуваме зелка,карфиол и брокула,бидејќи ја попречуваат апсорпцијата на јон. Исто така мислам дека солта е наш голем непријател.
   
 3. makbt

  makbt Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2012
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  jas imam 130 kg na 165cm visina nikako nemozam da namalam kaj ne pisav za sovet i nisto sega pocnav i drugi bolki da imam i neznam sto mi e trebase da pijam eutoriks od 75 mg po sema ama poradi debelinata dok. mi rece sekoj den po apce da pijam ama nisto kako su razocarana , a moze da zamislite i kako ziveam so taa tezina
   
 4. kavadar4anka

  kavadar4anka Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2012
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  4.385
  Пол:
  Женски
  и јас еве веќе скоро 3 години пијам Еутирокс... дозата уште пред да останам бремена ми беше 125 мг сеуште ми е таа, и откако останав бремена еднаш месечно одам на преглед...