Дилеми околу воспитувањето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од Ariel, 19 декември 2011.

 1. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.177
  Допаѓања:
  12.661
  Пол:
  Женски
  Девојко тотално си ја утнала мојата поента , но немам време да трошам тебе и на твои фрустрации да им објашнавам.
  Поздрав
   
 2. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.387
  Допаѓања:
  70.523
  Пол:
  Женски
  Јас имав таков страв како малечка, со тек на време го надминав, со зборување и гледајќи ги врсниците дека дури и сами остануваат дома. Запримети дали е таква само со тебе, или се случува и со други да ги има истите стравови. Продолжи и понатаму да разговараш како досега, но можеш да пробаш и некои начини да дознаеш која е причината за стравот и таквото однесување. На пр. преку цртање, но не да ја тераш да ти црта, туку ти да ѝ црташ како си го поминала твојот ден, или само да ѝ раскажуваш. Раскажувај ѝ што си правела, кого си видела, како си се чувствувала. Се разбира, сето тоа поедноставно, за да може да те разбере дете на нејзина возраст. И со тоа можеш да ја поттикнеш да ти се отвори. Обично децата не сакаат кога ги тераме да ни раскажат, па најдобро е да им даваме наши примери дека тоа е убав начин на комуникација и споделување. Причините може да бидат секакви, дали некој разговор од школо со дечиња, некој цртан или филм, па може сонувала нешто, и на крај стравовите се рефлектираат во секојдневието. Мислам дека кога ќе ја откриеш причината, полесно ќе го најдеш решението. Но сепак, ако се плаши, биди тука за неа.
   
  На makedonkamak, tina-63, Lolipop23 и 2 други им се допаѓа ова.
 3. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.963
  Допаѓања:
  23.125
  Пол:
  Женски
  @Bozica1980 и јас го имам истиот проблем со поголемиот. На иста возраст е со ќерка ти. Зимава се исплаши кога грмеше и оттогаш не се дели од нас. Ако оди до тоалет, мора некој од нас да е со него. Ако е во спална се случува истото. Сам не сака да спие. Не сака да е сам во соба. Не заспива ако нема запалено светло во соба. А надвор го немам тој проблем. Не знам дали навистина се плаши или си прави мајтап со нас.
   
  На Justicija, makedonkamak и Bozica1980 им се допаѓа ова.
 4. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  2.444
  Допаѓања:
  180.492
  Пол:
  Женски
  Спие сама од бебе но мора да сум со неа дур не заспие И тоа е ок. Не ми пречи, мислам е прикладно за возраста. Ми рече во училиште и било страв сама да оди до тоалет одела со другарки...
  Она генерално сака да биде на safe side и да биде во позната средина. Од екскурзија се вратиле 15мин порано и секако сите чекале во училница да дојдат родителите, само мојава плачеше. Со наставнички со се, не да речеш сами ги оставиле.
  Ќе зборувам. Не гледам поинаку како би и помогнала.
   
  На Justicija, M&M, NarCis@ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.387
  Допаѓања:
  70.523
  Пол:
  Женски
  А дали како малечка се плашела од звуци, на пр. правосмукалка, коли кога ќе поминат блиску покрај неа, значи општо такви дразби. Дали по природа е срамежлива, затворена, потешко комуницира итн.? Или е само стравот од тоа да остане сама?
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  2.444
  Допаѓања:
  180.492
  Пол:
  Женски
  Од звуци да, секакви. И ден денес не сака викање, гласно зборување.
  Чувствителна е но и комуникативна. Уста не затвара, има еден куп другари тоа не е проблем. Стравот дека ќе биде оставена е најголем. А трагедијата е дека никогаш не била оставена :)
   
  На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
 7. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.387
  Допаѓања:
  70.523
  Пол:
  Женски
  Види дали се плаши само кога ти ја оставаш. Затоа што мене ми беше најтешко кога мајка ми ќе напуштеше просторија или ќе ме оставеше во градинка, школо. Најсигурно се осеќав со неа.
  http://www.fakulteti.mk/mobile/news...rsenzitivno_dete_no_na_momenti_e_iscrpuvachko
  Статијата ми се појави кога најмногу ми требаше за ќерка ми и многу ми помогна да ја разберам и да ѝ помогнам неа.
  @SummerGirl Дете за сѐ може да изведува и да глуми, на пр. дека го боли нешто, дека плаче, ама стравовите се многу посилни и пореални за нив, така што, не верувам дека глуми за тоа.
   
  На M&M, danichap, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  2.444
  Допаѓања:
  180.492
  Пол:
  Женски
  ^Ти благодарам, одличен текст.
   
  На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
 9. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.963
  Допаѓања:
  23.125
  Пол:
  Женски
  Ме чуди што надвор нема страв ако е без нас. Само дома се плаши. На други места не.
   
 10. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.387
  Допаѓања:
  70.523
  Пол:
  Женски
  Може нешто дома што имате, од тоа да се плаши. На пр. поврзува некоја соба или предмет со стравот.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.526
  Пол:
  Женски
  И јас ти благодарам за текстот, како за син ми да читав. Хиперсензитивно дете, што мора новата околина детално да ја истражи пред да се опушти во неа. Стравови постојат и кај него, до толку што никогаш не сме го оставиле сам со други луѓе, освен кога беше бебе.
  Мм од друга страна, сака типично балкански да се справи со хиперсензитивноста, па морам да му го покажам текстов да го прочита.
   
  На azelea и NarCis@ им се допаѓа ова.
 12. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.387
  Допаѓања:
  70.523
  Пол:
  Женски
  Мило ми е :) Никако балкански :!:, само може да даде спротивен ефект. Инаку ќерка ми околу првата до кај втората година не беше, да речам хиперсензитивна. Сензитивна да, реагираше на дразби, но беше дружељубива. Потоа нагло се смени во друго дете и навистина бевме исплашени, а немаше место за сомнеж од траума, бидејќи само јас и мм ја чувавме. Решив да не ја форсирам ако не сака нешто, на пр. да одиме на лулашки каде што има повеќе гужва, но сепак ја прашувам и на неа оставам да избере.
   
  На Bozica1980, azelea и Annath им се допаѓа ова.
 13. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  2.038
  Допаѓања:
  9.618
  Јас пак мислев само јас имам вакво дете,овој текст го прочитав неодамна и малку ме смири,инаку мораше со секој да се објаснувам дека девојчето ми е премногу чувствително,иста ваква бев и јас како мала,не дека сега не сум,ама подруго е.Посебно многу реагира да не се налутам нешто,или растажам,тогаш доаѓа и ме гледа во очи исплашено и само ме гали и ми ја бацува раката и вика "мама,"мама",или ако му се доближи на некое детенце да си играт или гушнат и ако ја одбијат веднаш се повлекува и плаче,буквално секоја ситуација си ја зема при срце.Понекогаш се нервирам што е таква и сакам да е поцврста ама прифатив дека е таков карактер и не инсистирам повеќе што вика Анат на балкански начини на справување.
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ZojaP

  ZojaP Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2014
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  303
  Пол:
  Женски
  Мајки..дали некој имал слично искуство или некој совет да ми дадете?
  Девојчето ми е три годинки и три месеци.
  Досега не сме биле разделени а сега морам на службен пат две ноќи но три цели дена да бидеме разделени.
  Ја чува баба и и со нејзе е поврзана многу но навечер спие со мене и многу се плашам како ќе реагира бидејќи се работи за екстремно чувствително девојче.
  Дали да пробам некоја вечер прдед да заминам да ја оставам да спие со баба и цела ноќ ?
   
 15. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.387
  Допаѓања:
  70.523
  Пол:
  Женски
  Индивидуално е како ќе реагира детето, без разлика дали ќе "вежбате" претходно, но мој совет е, преспивањето да се одвива во вашиот дом. Обично децата кои не се оставани на преспивање кај други, може да се осетат напуштено и несигурно, но кога се во својот дом и спијат во својот кревет, тие се на нивна територија и се чувствуваат многу посигурно и полесно ја поднесуваат разделбата.
   
  На mamita83 и azelea им се допаѓа ова.
 16. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  1.583
  Допаѓања:
  5.201
  Пол:
  Женски
  Јас пред некое време бев на службен пат и му се фати три вечери и три цели дена на моето дете од 2 години без мене.
  Мислам дека не реагираше нешто посебно истрауматизиран од искуството. Олеснителна околкност кај нас беше што тато си беше дома (а он е навикнат да се успива и со тато) и што бабата дојде да спие кај нас. Инаку е исто поврзан со мене, ама кога сум на работа се чуваат со бабите.
   
 17. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.771
  Допаѓања:
  19.035
  Пол:
  Женски
  Можеби се глупави моите дилеми но би сакала да слушнам мислења. 12+

  Кога сака да земе нешто а ако го земе го става во уста дали да дозволувам. На пример далинско? Ако не и го дадам плаче, некогаш и цел ден додека не и го дадам. Плаче за клуч, некое цвеќе во двор, ограда, штипки. Друг проблем е што да стојам така за да држи нешто многу се изморувам. Малку не ми е добро напишано мислењево но ни сама не знам како да ги опишам дилемиве.

  Другарките велат дека се и допуштам и дека тешко мене ќе е.

  На пр во количка ако заплаче и 100 кеси да имам во рака ја кревам бидејќи преоѓа во вриштење.
   
 18. M&M

  M&M Популарен член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  2.678
  Допаѓања:
  79.328
  Пол:
  Женски
  Кај син ми е слична ситуација но генерално дома, надвор не толку. Дома не влага сам во вц или спална, ова почна од некаде пред 5г да наполни. Стануваат свесни за реални стравови донекаде и кај некои деца е поизразено. Кај него и почна со тоа што братучет му му пуштал некои малку страшни игри. Но сега се плаши баш од реални работи, само прашува дали постојат крадци, разбојници, па дали можат да влезат кај нас.... секоја вечер прашува дали е заклучено. Надвор е релативно ок дури се има и вратено од школо сам на неколку пати. Сега ги видов поракиве и баш ќе го прочитам текстот, сигурно ќе се најдам :)
  Инаку се врзува за одредени луѓе, на пр во градинка многу се вознемируваше ако им сменеа учителка, исто и во школо, значи сака да си биде во сигурна средина. Може да го оставам со комшии со брат ми со роднини но се гледа дека не е баш најопуштен кога не сме ние со него. Се надевам ќе попушти, за некоја година ќе треба да почнат по екскурзии да одат не би сакала наместо да ужива тоа да му виде траума
   
  На azelea и Bozica1980 им се допаѓа ова.
 19. hellocity

  hellocity Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.011
  Допаѓања:
  4.056
  Пол:
  Женски
  Децата според мене треба да се воспитуваат на убав начин не со тепање и омаложување и никако да ги воспитуваат старите бидејќи тие имаат многу стари сваќања за воспитувањето посебно на жеснките деца и може да си набие детето комплекси.
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.177
  Допаѓања:
  12.661
  Пол:
  Женски
  Феминки мојот внук од сестра ми штотуку наполни 6 години , мн напредуваше како растеше , на 2 годинки му ги тргнавме памперсите бидејки самиот кажуваше кога му се оди WC , но последниве месеци тој врши мала нужда во гаки , и нон стоп , ни вели дека не го осека ... Го носевме на дијализа да го проверат , све е ок , но гледа мн страшни цртани на јутјуб , го тргнавме од тие страшните цртани , детето пак се моча во гаки ... И патем во Wc не оди сам , .... Мн се чудиме бидејки внук ми на 2 години разбираше и кажуваше кога да го носиме во wc , сега е поинаку ...
  Дали некоја од вас мајка се соочила со ваков проблем и како се справувавте?