1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дипломска!

Дискусија во 'Образование' започната од LadyN, 8 ноември 2010.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Што подарувавте на комисијата и менторот?
     
  2. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Јас им дадов по еден комплет пијалок со две чаши, не се сеќавам што точно купив, виски изгледа беше. Ако добро се сеќавам, истото го земав за сите, и за менторот и за другите членови на комисијата.
     
    На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас накит сваровски ама зависи колку ти се драги и омилени.
    Мене ми беа омилени професорки и посакав да имаат спомен од мене.
     
  4. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Имавте некој воведен дел со кој го најавивте насловот на дипломската, односно како започнавте со процесот на презентирање на вашиот дипл.труд?
     
  5. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Откако ќе те прочитаат и претстават добро би било да се заблагодариш кога ќе ти дадат збор (на претседателот на комисијата). Потоа кажуваш дека имаш одбрана на дипломска на тема таа и таа, и си тераш со воведот, таму можеш да ги кажеш и мотивите зошто си ја одбрала таа тема.
     
    На NoirSerpentine и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
  6. Stories

    Stories Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2015
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    1.514
    Пол:
    Женски
    Зависи дали ќе браниш сама или пред луѓе,дали ќе те опуштат тие со муабет малку,а и ќе видиш сама како ќе тече атмосферата,може тие ќе те прашаат нешто конкретно,а може и менторот да те претстави и каже за темата.Не можиш да знаеш.А за поклони може многу работи и не мора нешто скапи,тие се радосни и без тоа ќе си земат пари од дипломслката.На менторот може малку повеќе,ама и не мора,кој како сака.
    Ех која убајна е бранењето дипломска,иако стресна малку.Не е страшно.:)Верувам зависи и од професорите,мене ептен ми се погодија сите тројца.
     
    На mariz и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
  7. Miro91

    Miro91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    54
    Здраво,

    Дипломирам сега во јуни а уште немам тема за дипломска. Најдов на ФБ страни кои изработуваат трудови ама кога некој ми кажа дека тоа е забрането, се збунив. А не знам ни тема за што да пишувам. Студирам англиски јазик и книжевност, сакав нешто од културолошки аспект ама ете тоа изгледа нема да биде можно, а не сакам да биде нешто со книжевност бидејќи професорката не сака да биде ментор. Планирам да магистрирам на дипломатија па затоа имав нешто културолошко во предвид за да направам некаква врска меѓу едното и другото (например "Концепти и разлики на учтивоста меѓу европската и азиската култура" ама е преопшто и не баш издрлижво и валидно).

    И сега не знам што да правам. Има некој идеја? Фала однапред.
     
  8. Jason123

    Jason123 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    3.168

    Како тоа имаш датум а немаш тема??
    Мојата менторка додека не ме врати 100 пати, и конечно кажа добра е, немаше датум закажување.
    И дипломска со месеци се прави. И да платиш некој да ти ја среди, и него му треба време, па рачунај кај ментор на проверка, сигурно ќе најде некоја замерка не се случило од прва да ти одобри, па ајде пак средувај ја, па носи ја пак на проверка, па 75% шанси се пак да те врати, али ај еве да кажеме ти ја одобри...
    Па додека менторот и професорот се искоординираат, па додека се погодат сите професори слободни во ист ден за бранење...
    Али се ова трае со месеци, така што не знам што да ти кажам и како да ти помогнам, освен датум да си поместиш и посериозно да се позанимаваш со ова.
     
    На WarriorAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Miro91

    Miro91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    54
    Немам датум, знам дека треба да ги имам положено сите испити па после да ја одбранам, ама уште ја немам напишано а имав тема на ум, па ја пријавив темата, ама ете утка било оти е премногу општо. И сеа не знам ни за што да пишувам. Многу сум збунет. А веќе сум ја нарачал демек, ама испадна дека мора да ја сменам темата. А и се плашам да оставам вака трет да ми го пpави бидејќи слушнав дека било забрането демек. Сте знаеле за тоа? Нели има такви страни на ФБ. Се прашувам ако е забрането зошто постојат тогаш.
     
  10. Jason123

    Jason123 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    3.168

    Абе нормално дека официјално земено е забрането друг да ти прави дипломска зашто ти ставаш свое име и презиме позади тоа дело. Али во пракса скоро сите така прават. Е сега работата е да си најдеш доверлив човек, кој што нема да ти препродаде иста дипломска ко на 10 пред тебе, па да те фатат дека правиш плагијат, и такви случаи има.
    Јас си имав најдено материјали се, подредено како сакам редоследно да ми идат, е сега пошто материјалите ми беа на 3-4 различни јазици, од српски преку англиски до француски, најдов едно девојче и и платив само да ги преведе и искуца зашто тоа искрено ми беше многу замарачки, и нејќев да се оптеретувам и со тоа кога друг може да ми го направи.
     
  11. f.hri.

    f.hri. Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали има некој што платил за да му напишат дипломска? Ако може да ми дадете број од некој, и цена да ми кажете... фала :)
     
  12. glisa

    glisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    153
    • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
    Zdravo. Dali ima nekoj koj priprematе diplomska i kolku e cenata od prilika,ili paki znaete koj sprema?
    Ako znaete pisete mi inbox info...
     
  13. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    17.756
    Оу мај гад. Брука е ова што барате некој дипломска да ви прави ! Срамота!
    Е*ати студирањето, е*ати дремењето и трошењето пари низ Скопје за на крај уште пари да дадам некој дипломска да ми прави. Господи Боже +++++++++++++++++

    Абре дипломската е труд ваш, со кој после треба да сте горди оти сте го направиле, а не некој Стојко што го напишал. Тој Стојко ќе направи дипломска за Х на Машински, за Y на Економски, за Z на Филолошки и не знам кој на ФИНКИ и ќе биде ко што треба дипломската. Ахам, да. Утре сабајле. Експерт е Стојко и има знаења од сите области изгледа.
    :shake::shake::shake:(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)
     
    На cinderella7, WarriorAngel, gothchick и 6 други им се допаѓа ова.
  14. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @Antolinaa А едно време помислив сум упаднала во Смешни мислења, ај хев ноу комент :tmi:
    Ова е жално и треба да ви биде срам, искрено (facepalm)
    :d::drunk:
     
    На cresa-jagoda, Someonespecial, mariz и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    17.756
    @Summerlover Бруки живи. (facepalm) Со кого сушиме алишта под исто Сонце :headbang:.
    И после некој ваков талент ќе се перчи ееееееееј јас дипломирав, а не знае каде му е факултетот и предавалните, ниту па, знае за што зборел во " дипломската". :fubar:
     
    На WarriorAngel, cresa-jagoda, s1a1n1d1r1a1 и 4 други им се допаѓа ова.
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.667
    Пол:
    Женски
    Јаоо па не еден куп бараат друг да им ја изработи дипломската (facepalm)
    Остај што се бруки живи они сами, ама и професориве што дозволиле тој таков се да положи... ех да се сите професори како една моја професорка на факултет, нема секој ојле дојле да учи факултет, баш такви професори треба повеќе да има... бара знаење и како сокол гледа и фаќа препишувачи, приметува препишано и ги испрашува усно сомнителните.
     
    На cresa-jagoda, Rebecca_R и Antolinaa им се допаѓа ова.
  17. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Еве ни ја никако не го разбирам делот: ќе платам да ми напишат дипломска.
    Алоооо 3 или 4 години одите на предавања, учите, полагате испити, давате пари и на крај тешко ви е да напишете 40-50 странички?
    На кој факултет и да сте, во најмала рака мора да се појавите на испит. И да препишувате, не може сите предмети со препишување да ги положите.

    А и на секој факултет има професори кои како ментори даваат стари дипломски како пример, даваат теми за кои не треба истражувачка работа, даваат книги и се што треба да направите е 10тина-15 дена да седнете и да сумирате нешто што сте го прочитале од книга од 100тина страни.
     
    На WarriorAngel, cresa-jagoda, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    17.756
    @mariz Ама не можам да разберам бе, ете.. Дали дека ни на крај памет ми нема паднато такво нешто.
    Не можам да разберам да не е некој писмен и способен да напише и состави дипломска од 30-40 страни.
    Па, читам и после на магистерски планирале да одат. (смајли што се крсти)
     
    На WarriorAngel, cresa-jagoda, Rebecca_R и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.667
    Пол:
    Женски
    Ааа да видиш како може и тоа да го направат, завршување цел факултет со бубица.. дури и на испити со тестови на дополнување (еј 20 прашања да му читаш на некој преку бубица он да бара низ книга за да ти дополни реченица, брука). Замисли и усно една со бубица беше, мајко мила... и тие завршија одма, дипломираа одма...
    А јас душа вадам за да завршам, зашто? Зашто будала бе се учам (facepalm) еве ме сега цела недела... со детенце сум, трудна башка и куцав 80стр семинарска една (од две книги што цели ги прочитав), што се мачев незнам.. требаше да најдам да ми ја искуца некој друг :D
    @Antolinaa незнам што да кажам, одамна сум многу напната на нашево образование, дури дипломската има за нешто такво да ми биде.. да им се изнакажам 300 работи на професорите, зашто стварно не е фер ич спрема некои други студенти...
     
    На cresa-jagoda, Antolinaa и Rebecca_R им се допаѓа ова.
  20. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.363
    Изгледа само јас прочитав стотици книги, журнали, артикли... и вршев нивна анализа според најразлични методи на обработка, па ми требаа околу 6 месеци активна работа, секој ден, за да напишам дипломска.
     
    На cresa-jagoda, Antolinaa и mariz им се допаѓа ова.