1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дипломска!

Дискусија во 'Образование' започната од LadyN, 8 ноември 2010.

  1. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Здраво! Во скоро време ќе почнам да ја пишувам дипломската работа, па би сакала да слушнам неколку совети од вас во врска со истата. Како да почнам? Дали имате некои корисни совети во врска со читање и исцрпување на најважниот материјал кој потоа ќе ми користи и сл.
     
  2. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    1.694
    Да ве прашам нешто, дали доколку имаш над 240 кредити, можеш да ги занемариш преостанатите 2-3 испити и да пријавиш дипломска и дипломираш? И дали има врска дали тие останати предмети биле задолжителни/изборни? Еве јас имам 264 кредити а останати 3 испити. Што мислите?
     
  3. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.460
    Допаѓања:
    22.803
    Пол:
    Женски
    Нема врска бројот на кредити со она што ти МОРАШ да го положиш.
    Без разлика дали се работи за задолжителни, наметнати изборни, или изборни што веќе си ги одбрала.
    Штом на студентски не ти кажале ништо, веројатно тоа е тоа.
    И јас дипломирав со повеќе од 240 кредити, едноставно наметнуваат програма да мораш да запишеш предмет, со тоа кредити, кредити=пари и тоа е тоа, се надевам ме разбра.
     
  4. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Важен е бројот на предмети. Колку се предвидени, толку предмети и да ти се положено. Иако имаш повеќе кредити, предметите мораш да си ги положиш.
     
  5. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Сакав да ве прашам за мислење околу бројот на страни. Почнав да ја пишувам дипломската и некако ми изгледа дека ќе испадне подолга од 30 страни (патем според упатството треба да биде минимум 20, максимум 30 страни долга, барем на медицински). Прашањето ми е дали прават проблем ако е подолга од 30 страни (со вклучена насловна, содржина и користена литература) или не гледаат многу на тоа?
     
  6. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.047
    Допаѓања:
    6.660
    Пол:
    Женски
    Претпоставувам тоа зависи од факултетот дали прават проблем или не. Кај мене не направија проблем за бројот на страни, се разбира да е околу 30. Но, посветуваат многу внимание и на работи кои очекував дека нема толку да се важни (пр. Користената литература, кои извори ги користеше, од каде и сл.)
    За најточно прашај го менторот.
     
    На Arja му/ѝ се допаѓа ова.
  7. monche90

    monche90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Znaci ova so diplonskata e eden nepotreben stres pogotovo vo ova vreme na korona sto sekoj den mi e stresen realno i ne treba da ima vakvi svecenosti..... viknati se samo moite roditeli i maz mi ...za 2,3 saati treba da branam ne sum spiena cela vecer mi se povraka znaci katastrofa jas sum i po priroda panicarka za sve se potresuvam .... za profesorite kupiv po edno viski i za posle toa viski, coca cola, kisela voda, apetisani i bajadera nisto posebno
     
    На RockNroLLGirL и eliesaab им се допаѓа ова.
  8. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.986
    Допаѓања:
    8.754
    Пол:
    Женски
    Не се "троши" за џабе. Мене ми спласна желбата за бранење, а толку многу ја спремав и ѝ се тресев во цел тој процес на подготовка. Можеби и други работи придонесоа кон тоа, но ете. Чекам само да одбранам. Немало потреба толку да се трошиш. Јас си зборнав со менторката отворено дека не планирам да се расфрлам за частење, така да за од таа страна спокојна сум. Би однела нешто скромно, кој сака од комисија слободно нека се лути.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  9. PoisonIvyFatale

    PoisonIvyFatale Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2016
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Здраво! Сакам да прашам кога ги дадевте поклоните, дали пред бранење на дипломската или после тоа?
    Идеја што да почастам по презентацијата, ама да биде нешто скромно ?
     
    На Miro91 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Miro91

    Miro91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    54
    Обично по одлуката на комисијата дали си положила или не, значи по завршувањето на презентацијата и по повлекувањето на комисијата за консултации и конечна одлука, обично некој од семејството како присутни гости оди со бомбоњера и сок од портокал. Додуша имавме и бело вино односно шампањско вино па го мешавме со сокот од портокал. За послужување купив Бајадера затоа што сакав нешто класично, скромно.
    За поклони, за дамите имав розе вино со Бајадера и ружа, а за мажите црно вино. Ова беше за додипломската. За мојот мастер беше слично, само што на мојот ментор му поклонив црно вино T'га за југ и пенкало со нотес во украсно кутивче од марката Parker.
     
    На cresa-jagoda и PoisonIvyFatale им се допаѓа ова.
  11. PoisonIvyFatale

    PoisonIvyFatale Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2016
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Фала ти за одговорот! На менторката и купив парфем а на другите вино е сега не знам дали да и го дадам пред или после презентацијата? Можеби е глупаво прашањето но стварно не сум запознаена со процесот...
     
  12. Miro91

    Miro91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    54
    Убав поклон. Јас би ѝ го дал после објавувањето на конечната одлука.
     
    На PoisonIvyFatale и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  13. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    На крај откако ќе те прогласат за дипломирана :)
     
    На PoisonIvyFatale му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Не се замарај ич, само непотребен стрес е. Јас му ја мислев што како и на крај сфатив дека ич не вреди.
    Ја браниш тезата и чекаш да ти кажат дали си дипломирала или не.
    Откако ќе ти кажат дека си дипломирана си честитате.
    Јас лично не сакав ништо посебно иако сум гледала да носат и сувомеснати производи и алкохол за частење на лице место. Јас носев бајадера и сок, на менторката и земав новчаник и вино, а на останатите 2 члена од комисија по едно вино.
     
    На PoisonIvyFatale и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  15. wings12

    wings12 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2020
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    195
    Кога ќе ве прогласат за дипломирани, после колку време треба да чекаш за дипломата да ја добиеш?
     
  16. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Диплома како диплома, се делат еднаш годишно. Ти можеш да си земеш и потребно ти е уверението за завршени испити и кога се вработуваш тоа го приложуваш, мислам дека најбрзо можеш тоа да го земеш.
     
    На cresa-jagoda и wings12 им се допаѓа ова.
  17. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Уверението ќе ги го подготват за околу две недели откако ќе дипломираш, барем кај мене беше така. Дипломата ќе ја добиеш кога ќе има свечено доделување, но уверението ти е доволно, дипломата е формалност. :)
     
    На cresa-jagoda и wings12 им се допаѓа ова.
  18. Redbird

    Redbird Активен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2020
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Дали има некој што сега има дипломрани на филозофски да ми каже што документи се потребни за пријавубање? Ниеден професор не е ангажиран да каже по неколку пати им пишувам :(
     
  19. Φράουλα

    Φράουλα Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2020
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво :) Сакам да прашам дали некој од вас знае, јас сега имам уште еден изборен предмет во зимски семестар и дипломска дали треба да уплатам нешто сега и да ја пријавам на i know и во индекс или тоа се прави одкако ќе го положам предметот?
     
  20. Baby Girl 3

    Baby Girl 3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2020
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    272
    Пол:
    Женски
    За да пријавиш дипломска мора да ги имаш положено сите испити и сите пријави и оценки да ти бидат комплетни.
     
    На Φράουλα му/ѝ се допаѓа ова.