1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дипломска!

Дискусија во 'Образование' започната од LadyN, 8 ноември 2010.

  1. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Прашај си на факс на студентски, секаде е различно. Јас на пример ја пријавувам како предмет сега во 9ти семестар, а факултетот ми е со 10 семестри. Прашај си затоа, најточно тие знаат :)
     
    На Φράουλα му/ѝ се допаѓа ова.
  2. VACA

    VACA Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    323
    Пол:
    Женски
    Здраво, треба да правам дипломска на Филолошки факултет, катедра за Анг. јазик. Ги прочитав насоките на флф страната и некои работи не ми се јасни. Дипломската треба да биде истражувачка. Не ми е јасно во главниот дел што треба да се опфати, ако може некој да ми појасни какви материјали т.е. дали треба да барам истражувања од некој друг за тематиката на која пишувам? Не ми е јасен главниот дел и поглавјата.. ако може некој да ми ја објасни структурата би била благодарна,многу ми е страв.. Фала однапред :inlove:
     
  3. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Здраво! Стигна тој момент и јас конечно да бранам дипломска. Трема е мал збор за она што го чувствувам иако знам дека се е само формалност. Но она што ме интересира е што да купам за ментроката и останатите две професорки од комисијата? Занм дека ова е баналност и многу сум против купување скапи поклони на комисија, па барам нешто што ќе биде мало внимание за сите три. Размислував тоа да биде шише вино и цвеќе за секоја, а за менторката можеби уште нешто мало внимание, но не сум сигурна.

    Исто, знам дека многу носат за частење на комисијата на самиот ден на одбраната, но со оглед на околностите, не знам дали тоа се уште се случува. Доколку има некој што скоро бранел дипломска и може да сподели мислење/совет, тоа би било и повеќе од добредојдено. Ви благодарам!
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ivanna23.

    Ivanna23. Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2019
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    1.020
    Пол:
    Женски
    Јас бранев пред месец дена, купив две вина едно за менторот друго за комисијата, имав само еден во комисија,цвеќина не оти беа мажи :D Многу сум против скапи поклони и славење на факултет некако ми е премногу, тоа е само формалност на повеќето факултети се поминува во 15 минути затоа ти препорачувам да не се замараш со големи поклони.
    За частење после одбраната јас носев само бонбони, дозволена публика ми беше само 5 лица вклучувајќи ме и мене и искрено сум задоволна и среќна што се помина без голема еуфорија на факултет,а знам дека порано носеа премногу јадење, пиење како панаѓур :D
    Со среќа:f:лесно да поминиш:):)
     
    На Arja и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  5. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Истото мислење го делам и јас околу поклони. Имав другарки на чии одбрани се носеа скапи пијалоци, пици, кетеринг, ко си мислиш којзнае што. Ама иако не го сакам тоа, не сакам ни да оставам така, без ништо да помине. Кај нас на факултет, со оглед моменталнава состојба, се уште се тројца во комисија но не е дозволен никој од надвор. Искрено и ми олесна бидејќи имам трема и можам само да замислам како би било доколку се ова се одвива пред 10-20 луѓе:whew:. Фала ти за предлозите, дефитивно ќе ги земам предвид. Имај убав ден:f:
     
    На Ivanna23. и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  6. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Дечки за колку време има резултати од плагијати? Чекам веќе 5-6 дена и уште нема ништо.
     
  7. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Луѓе во петок бранам дипломска многу ми е страв. Дајте некој совет некоја утеха. Може ли да се падне на дипломска ? Добил некој 6ка на дипломска? Што ако незнам ништо се збунам скороз се блокирам. Многу страв ме фаќа.
     
  8. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Ако сама си ја пишувала дипломската нема причина за паника и загриженост :)
     
    На Marti96th и eliesaab им се допаѓа ова.
  9. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    И мене ми беше ужасно страв, а сама ја пишував. Ја знаев до точка. Ама пред комисоја имав трема, гласот ми мутираше, они ме брзаа, за 10 минути морав да презентирам, изгледав глупо и смешно сега кога си враќам филм.
    Ако имаш барњм малку само контрола која јас ја немав, тогаш види што поопуштена. Не се осврнувај толку многу на оценката, што си поопуштена, ппдпбро ќе браниш.
     
    На Marti96th му/ѝ се допаѓа ова.
  10. VACA

    VACA Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    323
    Пол:
    Женски
    Здраво , дали до сега некој бранел дипломска онлајн на филолошки? Да ми дадете некои совети или да ми кажете како се одвивала?
    :worried:многу ми е страв!
     
  11. Secret.women

    Secret.women Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2020
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    1.526
    Пол:
    Женски
    Здраво. Дали некој знае за колку време издаваат уверение откако ќе дипломираш? Конкретно на филозофски-педагогија
     
  12. Mony18

    Mony18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2017
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    329
    Пол:
    Женски
    Некој што има скоро брането дипломска да ми пише во лп? :)
     
  13. Secret.women

    Secret.women Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2020
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    1.526
    Пол:
    Женски
    Jas branev na 02.02. Godinava
     
  14. Milaa111

    Milaa111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Оцената за дипломската работа зависи од тоа како ке презентираш или од тоа како ти е изработена дипломската?
     
  15. Lolita5

    Lolita5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    386
    Пол:
    Женски
    Многу јасно, ама исто гледаат и студентот да биде задоволен :)
     
    На Milaa111 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    И тоа и тоа, но еве кај мене на факултет беше побитна изработката.
    Но и тоа како ќе си ја браниш тезата игра голема улога.
     
    На Milaa111 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. AmorFati

    AmorFati Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2016
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Не знам дали овде е местото за ова прашање, но сигурно знаете... максимумот од 40 страни се однесува само на главниот дел од дипломската или на целиот труд? Вклучувајќи содржина, користена литература.....
     
  18. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Јас колку што знам на целиот труд.
     
    На AmorFati му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Secret.women

    Secret.women Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2020
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    1.526
    Пол:
    Женски
    На целиот труд
     
    На AmorFati му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Milaa111

    Milaa111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Ве молам кажете што ви помогнало против тој страв и трема кога браневте дипломска? Страшна тахикардија ме фаќа во такви моменти и се блокирам скроз дури и глас немам.. треба да бранам дипломска а не знам што да правам со тоа