Форумџика на годината 2022
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дип Парпл (Deep Purple)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Offspring, 28 јули 2011.

 1. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.165
  Допаѓања:
  26.953
  Гледам се вртат теми за некои лигловци од по 15 годинки, а нема тема за Deep Purple. Баш ми е гајле ако си стои празна и никој не ја коментира, заслужуваат тема.

  Нема да должам многу со вовед и историја, секако нема ни да го читате тоа (барем јас таквите воведи не ги читам) да продолжиме со коментирање на темава и омилени песни.

  http://www.youtube.com/watch?v=PfAWReBmxEs

  http://www.youtube.com/watch?v=2nAb9CfR8pE

  http://www.youtube.com/watch?v=kR5YqaKLYWU

  http://www.youtube.com/watch?v=yvUfUCQpCfM

  http://www.youtube.com/watch?v=4fsbIbAt_mo
   
  На BeYourself и OzzyAngel им се допаѓа ова.
 2. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
 3. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  665
  Пионерите на хард рокот, еден од моите омилени бендови кои ги слушам одкога знам за себе.

  Гилан е еден неверојатно добар вокал, меѓу омилените машки пеачи на сите времиња...
  Од инструментална гледна точка, мислам дека се многу добри, Стив М. е еден hell of a good :D гитарист,, иако повеќе ми се свиѓа работата во Дикси Дрегс, али тоа е веќе друга работа...

  Текстовите содржат лирика и емоции, me gusta.
   
 4. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  Се што е хард рок од 70 ти ми е под кожа а така и овој бенд, најомилени ми се:

  http://www.youtube.com/watch?v=LCnebZnysmI оваа песна ме тера од кожа да излезам, збеснувам, си ја доживувам како химна на женскиот свет :$

  http://www.youtube.com/watch?v=TCJZi69uZO4 на оваа песна максимално се опуштам и потонувам во море од фантазии :D

  http://www.youtube.com/watch?v=QHlODWd4GeM

  многу песни има кои ми се омилени но на овие збеснувам.
   
 5. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  1.912
  Пол:
  Женски
 6. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.165
  Допаѓања:
  26.953
 7. dancing.queen

  dancing.queen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2010
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.087
  http://www.youtube.com/watch?v=yICg2QcUxAA оваа ми е онилена, на прво место од омилените песни. И кога видам дека некој знае да свири гитара одма прашам дали ја знаат оваа песна. :angel:
   
 8. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
  од мала растам со Deep Purple ги обожавам.. најомилена ми е легендарната Smoke in the water :D
   
 9. Cataleya

  Cataleya Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  620
  . Л . Е . Г . Е . Н. Д . И. се друго што ке се каже е излишно ...
  мојата химна ::: SOLDIER OF FORTUNE :::

  I have often told you stories
  About the way
  I lived the life of a drifter
  Waiting for the day
  When I'd take your hand
  And sing you songs
  Then maybe you would say
  Come lay with me love me
  And I would surely stay

  But I feel I'm growing older
  And the songs that I have sung
  Echo in the distance
  Like the sound
  Of a windmill goin' 'round
  I guess I'll always be...
  A soldier of fortune


  Many times I've been a traveler
  I looked for something new
  In days of old
  When nights were cold
  I wandered without you
  But those days I thought my eyes
  Had seen you standing near
  Though blindness is confusing
  It shows that you're not here

  Now I feel I'm growing older
  And the songs that I have sung
  Echo in the distance
  Like the sound
  Of a windmill goin' 'round
  I guess I'll always be...
  A soldier of fortune

  Yes, I can hear the sound
  Of a windmill goin' 'round
  I GUESS I'LL ALWAYS BE
  A SOLDIER OF FORTUNE
   
 10. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663

  R.I.P
   
 11. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  5.484
  Допаѓања:
  50.007
  Пол:
  Женски