1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дискриминација и насилство врз жените во секојдневието

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од KateKane, 24 декември 2019.

  1. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.467
    Пол:
    Женски
    Јас немам срце да го изгледам видеото. Искрено, во едно сакам да верувам а тоа е дека ке застанат сите организации и институции зад неа па и државата.
    Се гледа и овие дваица како се растени, жално е што не се само они, насекаде ги имаме вакви.
    Им посакувам најстрога казна и незаборавен помин у затвор. А за девојчето би сакала некој психолог или психотерапевт да се погрижи зашто ова е премногу ;(
     
    На Cutiepie1, Crvche, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.479
    Е од тоа си патиме. Стравот што ќе и направат после. Ко прво, ништо нема да можат да направат. Кои се они бе, лиглиња. По социјалниве мрежи веќе ги изгореа на клада, не дај боже некој да ги познае на улица, ќе го јадат дебело, иако за тоа си се одговорни институциите.
    Се надевам девојчето нема да има трајни психолошки последици поради овој вознемирувачки настан. :(
     
    На Feminka22, Crvche, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    И по нивните профили по коментари им пишуваат се и сешто. Навистина брука... Гадно и нечовечки... Не ја знам приказната на девојката, но во никој случај не заслужила вака да ја малтретираат и тепаат.
     
    На candy.cane и Mrs.Precious им се допаѓа ова.
  4. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    19.877
    Пол:
    Женски
    А инаку кое било девојчето?
     
  5. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Не знам дали е во ред да и го откријам идентитетот овде јавно..
     
    На Mrs.Precious му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Crvche

    Crvche Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2018
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Подобро не, затоа што има идиоти кои што би го злоупотребиле тоа и можеби би ја вреѓале по социјални мрежи или нешто полошо.
     
    На H.VAGA, Fallen.Angel и Feminka22 им се допаѓа ова.
  7. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    И онака доволно е понижена и мислам дека многумина ја осудуваат. За жал на некои побитно им е што и како се случило отколку ова што и беше направено. Ми се згади кога некои луѓе велеа да не сме ја бранеле, не била светица, којзнае што било работата или дека можеби си заслужила вака.. Еден другар ми вели: “којзнае колку му го има пукнато филмот на дечково штом вака ја истепал”..
    сериозно, што и да направила не се прифаќа како причина,опрадвување или изговор за насилство врз неа. Не сме во 15 век за вака да се понаша некој и тоа да остане така, треба решение за ова и никогаш, никому да не му се повтори. Треба јака казна за овие двајца да се измачат и да пропатат малку. А воедно тоа да служи како пример и на никој друг да не му ни текне вакво нешто да направи.
     
    На theowndemon, Annora, Blackandwhite123 и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Crvche

    Crvche Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2018
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Без разлика што се случувало никој не заслужува вака да биде малтретиран вака, ниту женско ниту машко. Па не сме животни без разум за вака да се однесуваме. Сум била малтретирана и знам како и е на девојката и тоа не му го посакувам ни на најголемиот непријател затоа што физичката болка поминува, а психичката никогаш.
     
    На candy.cane и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  9. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    И јас сум била и психички и физички малтретирана. Психички од партнер, физички од друго лице и јас се уште кога се потсетувам на тоа солзи ми надоаѓаат. Затоа и мене ме погоди ова видео.. Кога гледав само си помислив, сега сум бремена, ако таа личност беше се уште тука многу лошо ќе си поминев...
     
    На candy.cane, GirlRose и Crvche им се допаѓа ова.
  10. Crvche

    Crvche Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2018
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    И јас сум бремена и плус малолетна,и навистина ми е мило што се тргнав од личноста што ме малтретираше. Сега живеам со дечко ми кој што премногу ме сака и никогаш не би кренал рака на мене и преблагодарна сум што пронајдов личност со толку љубов, почит и разбирање.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Јас не сум малолетна, но додека таа личност се уште беше тука добивав закани секакви дека ако ми се случи нешто вакво ќе бидам претепана, обесена и сл. Јас сум бремена по своја желба, не по грешка, и сигурна сум дека доколку таа личност се уште беше во мојот живот ќе требаше да абортирам и ќе бев многу полошо малтретирана и од ова девојче..
     
    На candy.cane и Crvche им се допаѓа ова.
  12. Crvche

    Crvche Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2018
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Добро е што се имаш тргнато од таа личност. Искрено не ми се верува какви се луѓе постојат и со кој мозок размислуваат тие таквите... Искрено и од срце ти посакувам никогаш во животот повеќе да не наидеш на такви личности.
     
    На candy.cane и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  13. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Кој родители жити се ?
    Татко и знаел и ниту во полиција не пријавил ејјј не ми се верува.
    Што родител е тоа??
    Не можам да поверувам.
     
    На candy.cane и Crvche им се допаѓа ова.
  14. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    За жал така е. Нема таа никаква поддршка од никој. Беше силувана 2 пати и се имаше омажено поради тоа. Сега не сум во тек, не знам дали е разведена или нешто друго се има случено.
     
    На Mrs.Precious и candy.cane им се допаѓа ова.
  15. Crvche

    Crvche Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2018
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Не секогаш родителите реагираат во вакви ситуации... и јас имав проблем со родителите кога бев малтретирана. Тие како ништо да не приметуваа.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Како ништо не приметувале?
    Родител ако не те заштити прв кој ќе те заштити?
     
    На candy.cane и Crvche им се допаѓа ова.
  17. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Лошо...
     
    На Crvche му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Crvche

    Crvche Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2018
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    И јас не разбирам ама ете... за жал постои и тоа. Што е најбитно јас никогаш нема да дозволам такво нешто да му се случи на моето дете, затоа што многу боли кога нема кој да ти помогни а особено оној од кој што најмногу очекуваш.
     
    На Fallen.Angel и Alisa22 им се допаѓа ова.
  19. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    19.877
    Пол:
    Женски
    Имаше на фб една жена искоментирано за оваа ситуација, и велеше ако девојката го лажела дека е бремена само заради тоа што сакала да се ожени со него или да биде заедно со него, тогаш и таа би постапила така само не со ќотек туку шамари ќе и давала.
    Бог да чува какви луѓе има...
     
  20. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Читав и јас секакви коментари. Не е во ред. Ако веќе немале нешто паметно да кажат нека не пишувале воопшто. Не мора да ја бранат девојката или да застанат на нејзина страна, ама нека не даваат идеи и нека не пишуваат глупости.
     
    На Elf и Mrs.Precious им се допаѓа ова.