1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дисциплински мерки во градинките

Дискусија во 'Дете' започната од GirlLove, 30 октомври 2019.

  1. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    ^Малце повеќе се забега со темава, бетер од на пазар сте, па дури и таму ко поарни се...
     
    На Alisa22, AngelOfArh и LiliBoz им се допаѓа ова.
  2. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Мојот нема шанси да доседи на столче за казна. :rofl: шо знае дете за казна коа никад не бил казнет.
    Му се чудат на умот и кога го карат не ги врти 2%
    Кај него пали само мотивација. Тоа и на нив им го објаснив.
    Ете, такво е детето. Не е казнувано, не е тепано, не е карано и ко ќе му заурлат таму ги глеа бледо.
     
    На Mari*, Alisa22 и snegulkata им се допаѓа ова.
  3. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    17.203
    Што убаво. Никој ништо не му може...
     
  4. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    In Germany, the age of the student determines how to address a teacher. For example, at pre-school and kindergarten, kids use Du (which means you) together with their surname. Later on in secondary school, this changes to Herr and Frau (the male and female form of mister and mistress, respectively). Students also use the more formal word for you, which is Sie.

    Којзнае во какви градинки нашите феминки праќаат деца.
     
    Последна измена: 4 ноември 2019
    На oblace1, senjorita-v и slobodka им се допаѓа ова.
  5. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Дали е убаво или не - не знам.

    Закани од типот магарешка клупа не палат кај него
    Тоа ми беше поентата
     
  6. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.112
    Па не се закани. Вистинска акција и дејство е.

    Не викам за малиот твој сега, но доколку детето нешто згреши, од стварно голем размер, малку веројатно е да го мотивираат или наградуваат. Преку казната ги оставаат да се смират и да размислат каде згрешиле, а потоа истото го дискутираат заеднички.
    И моиве дома не биле тепани или казнувани но градинката е сосема нова средина со свој ритам и начин на функционирање. Не е дома. Детето мора да се прилагоди на тие правила.

    Леле Бриџет (facepalm). Остај тоа гуглето|(
     
    На SexiLy, Melinda85, Chantal и 10 други им се допаѓа ова.
  7. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    И јас мислам дека тоа со столчето е во ред. Не се изјаснив околу тоа. Кажав само каков е мојов. Џабе е столче за него (facepalm)
     
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.112
    Ако дојде до таму работата ќе се научи :D
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.694
    Пол:
    Женски
    Мене од сите мерки некако оваа со столчето најмногу ми е нормална, кај нас ја користат и тоа во смисол Седни да размислиш дали си постапил правилно. Вчера син на мајка убав истури леќа и си оди на столче седнува, Ах Матео Матео, што направи... И сега, добро ли беше? Не беше! Не треба така Матео! Сам си збори, траеше 3мин, стана, продолжи со бељите, ама смешен ми беше и се криев да не се насмеам пред него. Ама она затвор, па со грб свртен кон другите, ми е премногу сурово.
     
    На Girl-Rabbit и LiliBoz им се допаѓа ова.
  10. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    27.711
    Пол:
    Женски
    Ако тресне некое дете со играчка и му направи модрица како ќе го мотивираат? Ако намерно истури нешто како ќе го мотивираат?
     
  11. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Не ме разбираш очигледно. Ај прочитај уште еднаш што реков.
     
  12. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    27.711
    Пол:
    Женски
    Пиша закани и магарешка клупа не делуваат кај него. Кај него само мотивација делува. Јас прашувам како се мотвира дете да се однесува убаво во моментот кога прави беља? Мотивацијата е да го поттикнеш да направи нешто (некогаш и кога не сака да го направои тоа), ама мотивација при правење беља (за што впрочем се користи тајм аут во вид на столче/клупа) е невозможен поим.
     
    На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    А јас кажав дека коа ќе го седнат станува. :) џабе е.
    Не разбира очигледно. Или не сака да разбере.
     
    На pianogirl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.112
    Баш ме интересира како завршува ситуацијата.
    Никогаш веќе не прави така или си тера по негово и пак прави?
    Го седнуваат он си станува и си продолжуваат исто како без да пробале или пробиваат нешто друго?
    Свесен е дека згрешил, дека е под казна, дека следуваат последици за одреден тип дејствија или не е свесен и сака по негово да си тера?
    Не дека е ново тоа понашање, но справувањето со истото ме интересира.
     
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.435
    Пол:
    Женски
    На кој начин им воведувате тајм аут?Што ако детето одбива ?
     
  16. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.112
    Имаме испаднато заедно од просторија кога одбила. Мала е за да ја оставам сама во соба, па седам и јас таму, во друг дел од истата и "игнорирам".
    Важно е да се смени сцена, да се прекине ланецот на настани, и да се чека моментот да се смират страстите па да разговараме.
     
    На simona_baby му/ѝ се допаѓа ова.
  17. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    27.711
    Пол:
    Женски
    Или исто како @danichap или стојам јас и го пазам да не избега од тајм аут. Сега е поголем и пробува кога ќе направи беља сам да оди во ќош ама ако видам се смее место да размислува се приближувам и јас и тогаш најчесто почнува да плаче па се смирува и тогаш разговараме.
    Мене ми е битно да разбере дека е казнет што направил нешто лошо и да видам дека му е жал 9а кај дете се познава тоа) за потоа да може да разговараме што е лошото што го направил.
    На почеток секогаш одбиваат и се почнува прво со плачење, бегање и слично. Не е дека сакаат доброволно да седат во тајмаут. Не им е пријатно. Ама тоа е баш и поентата. Е сега потполната техника е ако е нешто кое е опасно се прекинува веднаш активноста и следи тајм аут. Ако е нешто кое е терање инает и има потенцијал да прерасне во нешто опасно или непожелно однесување тогаш има прво две предувпредувања прво со нормален глас, па со малку полут глас и третото предупредување е тајмаут.
    Битно е да се издржи првите неколку пати, потоа е полесно.

    @LiliBoz како тогаш сфаќа дека некои раобти се лоши и не треба да ги прави? Како ти го дисиплинираш? Сигурно некогаш направил нешто лошо намерно. Особено што кај 3 години развојно почнуваат да прават работи на своја рака за да покажат дека можам сами да прават некои нешта, почнува одвојување од мајката во вистинска смисла на зборот.
     
    Последна измена: 5 ноември 2019
    На oblace1, Luna91, sofi2107 и 3 други им се допаѓа ова.
  18. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.435
    Пол:
    Женски
    Ние имаме ваков проблем.Во градинка е супер,ама чим дојде дома пекол настанува.Го штипе брат му(10 месеци има)го бутка.Пробувам да зборувам да објаснувам да скренам внимание ама не успева.Ако намисли да го иштипе ќе го иштипе.И тоа се случува секојдневно и постојано.Сум пробала и лута да бидам.Џабе.Ќе седнеме ќе кажеме не е убаво тоа.Ќе рече ветувам нема повеќе и пак по старо.Ќе помине саат време и пак како да не сме разговарале.Незнам веќе како да се поставам
     
  19. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Дани и џој.
    Единствена беља, до сега, што ја направил е истурил манџа. Пробале да го седнат на столче под казна. Џабе. Си станува. За претстава гледа стоејќи. Сите седат он стои. Детето мое не седи. Вајда ќе почнат да го казнуваат со магарешко стоење еве не знам :D

    Нема удрено дете, нема кубено дете-никогаш до сега, нема кршено играчки - сеуште.
    Како планираат со него - не знам. Се надевам нема да има потреба да наоѓаат друг начин за дисциплинска мерка.
    Пред се, мора да нагласам, син ми е трет месец во градинка. Затоа сеуште не му е јасно како тече тоа со казна претпоставувам.
     
    На LunaGrey и danichap им се допаѓа ова.
  20. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Сигурно е љубоморен на братчето и тоа е нормално. Ама ако е добар во градинка, зошто не ги прашаш како таму се справуваат, па да примениш и ти дома исто. Не е исто со мајка и учителка, ама можеш да пробаш.
     
    На simona_baby му/ѝ се допаѓа ова.