Дисциплински мерки во градинките

Дискусија во 'Дете' започната од GirlLove, 30 октомври 2019.

 1. simona_baby

  simona_baby Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2017
  Пораки:
  1.348
  Допаѓања:
  6.447
  Пол:
  Женски
  Па кога прашав како е тааму дали децата ги закача дали ги штипе викаат се закачка ама се е во граница на нормалата.Нели он ќе земе играчка па некој на него ќе му земе и така во круг.Ете пробувам дома да има повеќе активности.На пр си боиме и чим се приближи малово он ќе стане ќе го иштипе бутне и ќе се врати да бои.Се надевам период е и дека оваа одбрана самоодбрана е стекната во градинка.А баш мислев таму ќе научи да дели.Додуша и мал период е во градинка,месец ипол како оди.Ако продолжи вака ќе бараме чаре.
   
 2. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.211
  Допаѓања:
  8.378
  Пол:
  Женски
  Пробај да го вклучиш во активности со бебето. Менување пелена, спремање храна. Да бидете сите заедно, а не едно правиш со бебето, друго со него. Повеќето постари деца имаат фаза на љубомора кон бебињата, ќе помине.
   
  На simona_baby му/ѝ се допаѓа ова.
 3. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.500
  Допаѓања:
  34.362
  А дома?
   
 4. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.535
  Допаѓања:
  140.978
  Пол:
  Женски
  Дома дали е казнуван? Не е. Не направил нешто екстремно за да треба казна. Или мојот праг на толеранција е висок. Не знам.
   
 5. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.500
  Допаѓања:
  34.362
  Не мислев на казна воопшто. Општо што се случува кога ќе направи нешто што не е ок
   
 6. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.535
  Допаѓања:
  140.978
  Пол:
  Женски
  Му кажувам дека не треба така, ќе поводи инат некоја мин и ќе се откаже. И така..
   
  На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  2.295
  Допаѓања:
  35.058
  Пол:
  Женски
  @LiliBoz
  Мал е,ама
  применувај го веќе опишаниот метод дома,кога треба.
  Затоа што може да се случи,
  Пр. да те удира тебе и нема да можеш да направиш ништо.
  Верувај ми,неретко сум гледала сцени каде 5 год.деца удираат,клоцаат мајки , а тие не се моќни ништо да направат,поради грешките кои веќе се направени.
  Линија и казна за лошо однесување,мора да има.
   
  На Harper, kikin, Luna91 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.535
  Допаѓања:
  140.978
  Пол:
  Женски
  Се сложувам.
  Имаше период на кубење. Ама среќа со зборење се среди.
   
  На Cosmi му/ѝ се допаѓа ова.
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.918
  Допаѓања:
  47.595
  Пол:
  Женски
  А што толку прават дома децата да мора некое строго казнување? Со повеќе деца да, ќе се затепаат, може и опасно да биде, ама едно што прави толку трагично?
  Ете и во градинка се повеќе, мора некако да се справат и да ги регулираат односите, а едно и дома?
   
  На gjoker4e, LiliBoz, eli25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  2.295
  Допаѓања:
  35.058
  Пол:
  Женски
  Тајм аут методата не е строго казнување .
   
  На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.918
  Допаѓања:
  47.595
  Пол:
  Женски
  Што е строго казнување според тебе и што треба детето да направи за да се примени строго или ете не строго казнување?
   
  На LiliBoz, kukla21 и eli25 им се допаѓа ова.
 12. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  5.314
  Допаѓања:
  90.977
  Додека читам и превртувам очи затоа што дискусијата трае во недоглед и веќе научивме кое дете на чија феминка какво е по дома и во градинка, ми текна дека јас казна никогаш немам применето, колку што се сеќавам. Премногу чувствително беше моето дете како помало за казни. Столче за смирување би било како ѕид на срамот. Сега скоро почнав со забрана на телефон ама не како казна туку одвикнување од лоша навика. Ете, и за моето нешто да кажам.
   
 13. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.449
  Допаѓања:
  15.344
  Пол:
  Женски
  Мојата е мирна во градинка.
  Па не верувам дека некогаш ја казниле.
  Дома е ѕверче. Знам дека е такво детето. Не прави бељи, бар не намерно. Не мава, не фрла, не тепа, знае да истури чаша уз проаѓање. Тогаш не ја казнувам ама зборам. Дека мора полека да помине, ај што ќе истури, ама може да се повреди.
  Нејзиниот проблем е што плаче за се. Сака да дофати нешто и одма плаче...и објаснувам дека мора да се смири и да ми каже убаво што сака, ама не... и ја оставам... ок кога ќе престанеш да плачеш ќе правиме муабет.
  Па таква некоја казна уште не заслужила. Освен во ситуацијата која ја опишав кога не доби тв зошто саат време се трескаше од земја. Ама мора да научи дека со плачење нема да добие.
  Кога ќе заслужи ќе добие соодветни мерки.
   
 14. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  2.295
  Допаѓања:
  35.058
  Пол:
  Женски
  Види,јас воопшто не сум заговорник за строго казнување.
  За мене строго казнување е кога родителот сопствената пасивна агресија ја користи на детето и го игнорира цел ден.
  Тоа е најстрога и најболна казна за едно дете.
  тајм аут или прекинување активност поради неприфатливо однесување во кое му се укажува дека не е во ред тоа што го направил,не може ни да се класифицира како казна.
  @Bridget
  Одземање на телефон поголемите деца(ко мојава)го сфаќаат како најголема казна,па сега применуваме друга тактика која за сега функционира,
   
  На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  5.314
  Допаѓања:
  90.977
  Не гo применувaм кaкo кaзнa зa нештo другo, се трудиме дa нaмaлиме дремење нa тел.
   
  На Cosmi му/ѝ се допаѓа ова.
 16. supergirlmb

  supergirlmb Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  990
  Допаѓања:
  5.986
  Пол:
  Женски
  Горе долу ја читам темава, мислам дека многу си ги заштитуваме децата. Дисциплина се учи од мали. Значи треба прво и основно да му се укаже на детето ако направи нешто што не треба, па ако прави пак треба да се казни (секако не да се тепа и слични трауми). Ама може и со убаво, нас на факс не учеа дека децата сакаат да се на ниво на возрасните кога се разговара со нив, дека треба да се клекне на колена на ниво на нивна висина и да се гледа детето во очи. Знаеме сите кај нас кој работи со деца сегде,секоја чест на исклучоци. Сум за умерена дисциплинска мерка во градинка кај деца над 3 години. Знаете зошто?Затоа што на школо веќе е доцна. Немирни деца кои мислат дека смеат се да навредуваат(пр. Абе ти со боициве од 100денари),да маваат по другарчиња ,да кршат како нивно да е, да презборуваат на учителка. Деца од 9години. Првото воспитание за почнува дома, (а многумина не знаат за жал)па градинка, па школо.
   
  На Girl-Rabbit, Luna91 и Spidy им се допаѓа ова.
 17. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.535
  Допаѓања:
  140.978
  Пол:
  Женски
  Моја колешка имаше 'навика ' сѐ да прај по дома само да не обрнува внимание на детето. Затоа во колата за возење истури зејтин и се шљакаше дур мајка му кифли месеше. Затоа тв то го бутна и до него експлодираше. И згора на тоа ќе го исплеска. За бељата де.
  Слушајќи ја со месеци како се жали од детето какво и било со мирен тон и се обратив. Детето ти е невоспитано (така таа го нарече) зашто ни ти не си. Ние будали сме што си играме? Што во сѐ ги вклучуваме децата!?
  И така..
   
  На Girl-Rabbit, Lolipop23, TeddyGrey и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.918
  Допаѓања:
  47.595
  Пол:
  Женски
  Тајм аут нели се заснова на игнорирање на детето? Го седнуваш да седи пет мин само и да ќути, не му се прави муабет и не смее со ништо да си игра? И тоа е игнорирање.
   
 19. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.263
  Допаѓања:
  66.246
  Пол:
  Женски
  Кај мојава кога има тантрум или напад на бес помага само игнорирање. Ни гушкање, ни зборување, само игнорирање и оставање сама да се смири. Откако ќе се смири и’ зборувам и кажувам каде згрешила и како не треба да прави, и тогаш ме слуша и соработува. Следниот пат кога ќе и’ се пружи шанса за истата белја или ќе и дојде да се треска за истото, ќе и’ текне и сама вика “тоа не”. Ама во моментот додека се треска од земја џабе е што и да правам.
  Кај секое дете различни методи успеваат, и затоа потребен е индивидуален пристап.
  За столче како казна сум ок со идејата, не мислам дека тоа е нешто страшно. Секако, да се примени како крајна мерка, откако сите други мерки се исцрпени.
   
  На mal.ecka, Girl-Rabbit, duffi и 6 други им се допаѓа ова.
 20. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  1.583
  Допаѓања:
  5.201
  Пол:
  Женски
  Е ова игнорирање на плачењето е исто варијација на тема тајмаут. Само дали така ќе ја викаш или не зависи дали си го слушнала терминот или не.
  @RainBow методата тајмаут не е строга казна од типот одземање на привилегии на одреден период (како на пример телефон и слично). Тајмаут е моментална метода со која на детето во моментот кога треба да се прекине непожелното однесување не му се дава внимание и/или кога ќе направи беља се „казнува“ повторно со одземање на внимание. Погодно е за мали деца кои сеуште не сфаќаат што е казна од типот ќе ти го земам телефонот.
   
  На duffi, green.eyes, eli25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.