1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дисциплински мерки во градинките

Дискусија во 'Дете' започната од GirlLove, 30 октомври 2019.

  1. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Гледаш дека врти сучи пак доаѓа на моето. Се почнува од домашното воспоставување
     
    На Girl-Rabbit, oblace1 и Martka им се допаѓа ова.
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.178
    Допаѓања:
    10.785
    Пол:
    Женски
    @RainBow ако проблемот е самиот збор "затвор", во ред, па и не мора да се вика така. Столче, ќоше, соба посебна, каде и да е и како и да се вика. Во секој случај ми се допаѓа како техника. Подобро така отколку да му се дереш или тепаш детето. Мислам дека повеќе ќе сфати од 5 минути настрана отколку плескање по газ.

    Јас лично не го доживувам ова како заплашување. Вистина е, не му викаат на детето ќе те дадам на ѓубреџиите како што брат ми го плашеле како дете. Ако правиш лоши работи се оди во затвор. Самиот збор не е лош ниту страшен. Последиците се битни. Ако згрешиш (откако ти било кажано дека тоа е лошо) ќе бидеш казнет. Ако си умен и добар, ќе бидеш награден. Многу основно ми звучи ова, како секоја друга техника на воспитување што постои.
    Логиката мене ми е дека иако детето треба да научи емпатија, мислам дека на најмала возраст полесно ќе сфати дека другарчето не треба да го маваш зошто ќе те стават во ќош, отколку да не го тепаш зошто ќе плаче. Ако тоа мисли дека е во ред да тепа, не му е гајле дека другото дете ќе плаче. А не е доволно големо за да тоа убаво му се објасни, освен ако не пробаш и него да го удриш за да знае како тоа боли. Поентата е да не се учи со насилство. Затоа постојат казни.
     
    На Girl-Rabbit, Chantal, Martka и 4 други им се допаѓа ова.
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Затоа што не се. Воспитач и негуватечка се. Негувателката па ич не е учителка. Со три дена школо и партиска книшка.

    @Цвет88 каде реков непослушност. Ја учам да си игра со децата, да не ги тепа. Е не ја учам по дифолт да ги слуша жените. Не е проблематично дете, послушна е. Не барам неа ма пијадестал да ја ставаат. Моја е и за мене е најдобра. Таму има 20 деца. За нив 2 сите треба да се најдобри и со сите исто да работат.

    И ај пак да кажам. Не зборувам за девијантно и невоспитано однесување. Каде јас пишав дека тоа го поддржувам?!

    Ич не сум дошла на твоето ;)
     
    На wannaBeMomma, eli25 и sj *O* им се допаѓа ова.
  4. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.178
    Допаѓања:
    10.785
    Пол:
    Женски
    Добро, нека вика негувателка ако толку ти значи. Јас имам 30 години, па незамисливо ми е да се обратам на постар по име. Баш на тие што најмногу ме нервираат и не ги почитувам, се обраќам на Вие за да сфатат дека мојата култура е на повисоко ниво.

    Не мора детето да ги персира, ама сепак треба да знае дека има разлика од Ева, Маја и Сања другарките и Снеже негувателката/воспитувачка/што и да е.
     
    На Girl-Rabbit, Chantal, Harper и 11 други им се допаѓа ова.
  5. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Мене ми е незамисливо мало дете да се обраќа на возрасен човек по име. Посебно на човек кој треба да има авторитет над детето како што се ете воспитувачите и наставниците. Тоа е дел од бонтонот и од убавото однесување.
    Ако не е поентата да оди во градинка и во школо за да ги слуша наставниците и да работи по нивни методи тогаш само за чување и за играње ли ги носиме?

    Едит: Во однос на звањето, учител е оној кој подучува, учител не мора по дифолт да значи некој кој има завршено школо/факултет, додека терминот: воспитувач, наставник, професор е поврзан со образованието на личноста.
     
    Последна измена: 1 ноември 2019
    На Someday, Girl-Rabbit, Chantal и 15 други им се допаѓа ова.
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ама авторитетот нема врска со тоа како ќе им се обраќа! Дека ќе им вика учителка демек повеќе ќе ги почитува?!

    Нема везе. Не се разбираме.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Ne mi e zamislivo i mene. Kako na ulica po ime.
    Kako prvo kultura e toa.
     
    На oblace1, Martka и Spidy им се допаѓа ова.
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Дека нас не учеле на кого ќе стигнеме да му викаме Чичко Петре и тетка Трајанка?! Нит е чичко, нит е тетка.
    Аман, викајте ги како сакате. Така сигурно повеќе почит покажувате него јас на име што се обраќам (facepalm)
     
    На sj *O*, zuto и divna.st им се допаѓа ова.
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.789
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    На моето самите им рекле така и на име ги викаат. Не ги викаат учителке зашто и самите како прво не се во формалната смисла на зборот..
    И да, градинката е место каде одат првично на чување и на играње, не на учење, не барем на акдемското учење. Јас ја пуштам баш за играње и дружење со други дечиња, ништо посебно ниту очекувам да се случи.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  10. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Jas moeto sega go zapisav. Mu zboruvam deka treba da gi slusa ucitelkite. Ne navleguvam sto skolo ima ili partii,eve kako ke mu objasnam na deteto mama on ne e ucitelka zoso nema fakultet ima partiska kniska? Glupavo. Nesfatlivo. Tamu e staven toa da bide ,i toa e. Ili site ke vikaat ucitelkite moeto ke vika Zane,Cece primer. Kolku loso.
    Drugo razlicni prioriteti sme imale.
    ti go prakas deteto da si igra so drugi deca kako sto te citam jas ne.
    go prakam da uci novi raboti, koi ke mu bidat bitni vo zivotot. A ako ne slusa kako ke nauci? Lele ne mi e sfatlivo kako gi vospituvate taka decata da se nema pocit kon postar
    Vashe si e . Ama prosto ne mi e jasno nikako

    Rainbow se slagam
    Ama on tamu nauci sam da jade. So viluska i lazicka
    Jas doma ne uspeav da go naucam.
    Znaci i ucat.
     
    На Girl-Rabbit, oblace1, Martka и 4 други им се допаѓа ова.
  11. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    моментално ме мрзи да ги читам коментариве. Моето кога одеше во градинка казните им беа да седат во ќош кога него слушаат воспитувачките. Еднаш и моето се најде во ќош и ми кажа дека учителката била лоша го ставила во ќош го прашав зошто кажа дека нешто направил и му реков дека убаво му направила. Се налути вика зошто ја браниш учителката а не мене ти си лоша мајка,викам не ја бранам учителката туку кажувам дека правилно постапила зашто со згрешил и дека не може некој кога казнува некого да го сметаме за лош туку треба да подразмислиме зошто не казнил и да ја поправиме грешката
     
    На Someday, Girl-Rabbit, GirlLove и 2 други им се допаѓа ова.
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ти парцијално читаш очигледно. Дека ќе и рече учителка Маја повеќе ќе ја почитува од ако каже само Маја?! Малку ги мешате работите.
    А ти мислиш дека се се зборува пред децата? Јас пред неа немам намера да зборувам кој каква партиска книшка има. Жената марсовец нека е, ако мојава решила да ја поќитува ќе ја почитува. Не планирам да се мешам и да зборувам лошо.
    Едноатавно е, како за возрасните така и за децата, почитта се заслужува.
     
    На sj *O* и divna.st им се допаѓа ова.
  13. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Dobro a na povozrasen covek ja ucis po ime li da se obraka? Bez tetka cicko ,baba dedo?
    Aj ne mora da gi pocituva.
    Ama da gi slusa?
     
    На Girl-Rabbit и Martka им се допаѓа ова.
  14. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Сепак мислам дека е подобро да се има дисциплинска мерка за родителите кои не ги воспитуваат децата како што треба, наместо на децата
     
    На Harper, oblace1, sj *O* и 4 други им се допаѓа ова.
  15. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.192
    На децава кога им зборам за нив им викам учителките или нивното име. Таму ги учат по име да им се обраќаат. На почеток ми беше чудно зошто јас морав да и се обраќам со учителке инаку ми се лутеше.
    По имињава на учителкиве изгледа децата ни се заедно :)
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  16. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Hehe
    Moevo vika Cece bila losa:)))
     
  17. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.192
    Не сум добила жалба :rofl:
     
    На divna.st му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    Сите родители имаат право да си го воспитаат детето како сакаат.
    Сите имаат различни методи и сфаќања.
    Џабе препрашувате 100 пати и пробувате да наметнете свои принци.
    Кукла така сака да ја воспита ќерката и тоа е нејзино право. Исто како што е ваше за вашето дете.
    Некои правила се наметнати од општеството и повеќето одлучуваат да ги следат ама има такви кои не сакаат да ги следат.
    Тоа што детето нема да се обрати со Учителке не е смртен грев, детето не прави штета никаква.
     
    На Girl-Rabbit, sj *O*, GirlLove и 4 други им се допаѓа ова.
  19. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Sekako. I taka si e.
    Ama eve debatirame. I so tie vospituvanja utre mama nikoj ne ti moze nisto ucitelkite imaat problem. Od tie velicenja ti li na moeto dete. Zosto i toa go ima. Zboruvam opsto ne celam na nikoj.
    Decata se drznuvaat svasta da im vikaat na ucitelite i da sedat so mobilni a ako im svika ucitelot nema pravo zosto nikoj ne im smee nisto na decata.
    bas radi ova nikogas ne bi rabotela vo prosveta.
    kapa simnuvam na site sto se trudat za tie mizerni plati vo obrazovanie.

    Inaku ne se izjasniv.
    Sum protiv disciplinski merki. T.e ucitelkata e dolzna da go opomene i so razgovor da mu ukaze a da mi prenese mene . Sedenje vo kos? Samo uste poveke ke se pravi posilen i istraumatizirano ke bide. Zamislete detence od godina dve da sedi vo kos demek ti ne zasluzi da si igras? A koe dete ne gresi? Ne se aite najmirni i najsvetci. Site si imaat detski bubacki vo glava i se e normalno. Samo trpenie i razgovor treba. Postojano da se ukazuva i zboruva.
     
    На pianogirl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Исто. Со име. Не и се ништо да им вика тетка, чичко. На родниините да :)

    Не и викам директнп дека мора да слуша, туку да си игра, да не тепа, да дели, да ручка и да биде умна :)
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.