1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дијареа

Дискусија во 'Дете' започната од Mama23, 6 октомври 2014.

  1. Mama23

    Mama23 Нов член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво мамички. Веќе 2 месеци се бориме со проливче и само пиеме смекта и диа стоп или линекс, но никако не му поминува. Една недела сме раат и пак од почеок. Ве молам за некој совет. Ви благодарам. Поззз
     
  2. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    738
    Пролив

    Пробај да му дадеш prolife,ама сепак претходно консултирај педијатар.
    Иначе тоа е пробиотик кој ја регулира цревната флора и го зајакнува имунитетот на детето
     
  3. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Пролив

    Odlicen probiotik pretstavuva rejuvalak-ot, bogat so vit. B, E i K, so enzimi i proteini: toa e fermentiran napitok koj se podgotvuva od pcenica, r'z ili jacmen. Nacinot na podgotovka e vo staklen golem sad - tegla 2,5l :
    - 1 casa od zitarkite ubavo izmieni
    - 2l voda
    da otstojat 12h, potoa se istura vodata i se ostavaat uste 24h-48h da otstoi bez voda pokrieni so gaza dodeka da iz'rti zitarkata (koga e potoplo pobrzo r'ti); potoa stavas voda i stojat 2 dena - tecnosta na vrvot kje ima baloncinja, mozno e da ne ti se dopagja mirisot ili vkusot no e mnogu zdrav za pocetok na denot, ima vkus na limon. Taa tecnost - rejuvalac kje si ja precedish i kje ja drzis vo frizder, potoa uste 2l voda dodavas no tie treba da stojat samo 24h i kje si go precedis pak vo stakleni sisinja vo friz, a pcenicata ja frlas. Potoa postapkata ja povtoruvas so nova pcenica od pocetok.
    Koga kje zemes vo predvid deka 80% od imunitetot zavisi od sostojbata na florata vo crevata, zdravjeto kje ti bide podobreno dokolku si go pocnuvas denot so edna casa rejuvalak, se nadevam kje se naviknes na mirisot vo korist na zdravjeto.

    Sekako ti posovetuvaj se najprvo so doktor i sigurna sum deka si gi napravila neophodnite ispituvanja bidejki veke nekoe vreme ste so proliv, rejuvalakot kolku sto znam samo moze da vi pomogne nikako da nasteti, odlicno kje bide dokolku go podgotvuvas od organski zitarki. Za povekje informacii okolu podgotovkata imas milion tutoriali na youtube. Pozz
     
  4. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    Пролив

    колкаво е детето?
    мора да има причина што толку долго имате пролив.два месеци е премногу...
    дали сте испитале дали има некоја алергија на храна?диета дали применувате?џабе ке пие пробиотици ако не внимавате на исхрана.барајте ја можната причина за проливот на лекар.искрено јас не би била мирна.керка ми од два дена акутен пролив заврши во болница дехидрирана...едвај ја опоравивме.
     
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.822
    Пол:
    Женски
    Пролив

    Да не е на нервна база нешто,стрес?
     
  6. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Природен лек е чај од кората од калинка. Сега ги има калинките.
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.822
    Пол:
    Женски
    Дали постои течна столица во портокалова боја?Керка ми е настината веке трет ден(од петок).Има кашлица,кива и блага Т.И дадов во петок навечер блокмакс за Т (тој е портокалев) и веке наредниот ден имаше буквално водена столица во оранж боја.Наредната столица беше нормална и денес пак оранж само во мн мн мала количина.Утре ке ја носам на педојатар и лабараториска анализа да правам но мн сум загрижена да не е знак за нешто посериозно.