1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дијареа

Дискусија во 'Дете' започната од Mama23, 6 октомври 2014.

 1. Mama23

  Mama23 Нов член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2014
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Здраво мамички. Веќе 2 месеци се бориме со проливче и само пиеме смекта и диа стоп или линекс, но никако не му поминува. Една недела сме раат и пак од почеок. Ве молам за некој совет. Ви благодарам. Поззз
   
 2. ubavka1

  ubavka1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2013
  Пораки:
  718
  Допаѓања:
  741
  Пролив

  Пробај да му дадеш prolife,ама сепак претходно консултирај педијатар.
  Иначе тоа е пробиотик кој ја регулира цревната флора и го зајакнува имунитетот на детето
   
 3. mamita83

  mamita83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2014
  Пораки:
  355
  Допаѓања:
  426
  Пролив

  Odlicen probiotik pretstavuva rejuvalak-ot, bogat so vit. B, E i K, so enzimi i proteini: toa e fermentiran napitok koj se podgotvuva od pcenica, r'z ili jacmen. Nacinot na podgotovka e vo staklen golem sad - tegla 2,5l :
  - 1 casa od zitarkite ubavo izmieni
  - 2l voda
  da otstojat 12h, potoa se istura vodata i se ostavaat uste 24h-48h da otstoi bez voda pokrieni so gaza dodeka da iz'rti zitarkata (koga e potoplo pobrzo r'ti); potoa stavas voda i stojat 2 dena - tecnosta na vrvot kje ima baloncinja, mozno e da ne ti se dopagja mirisot ili vkusot no e mnogu zdrav za pocetok na denot, ima vkus na limon. Taa tecnost - rejuvalac kje si ja precedish i kje ja drzis vo frizder, potoa uste 2l voda dodavas no tie treba da stojat samo 24h i kje si go precedis pak vo stakleni sisinja vo friz, a pcenicata ja frlas. Potoa postapkata ja povtoruvas so nova pcenica od pocetok.
  Koga kje zemes vo predvid deka 80% od imunitetot zavisi od sostojbata na florata vo crevata, zdravjeto kje ti bide podobreno dokolku si go pocnuvas denot so edna casa rejuvalak, se nadevam kje se naviknes na mirisot vo korist na zdravjeto.

  Sekako ti posovetuvaj se najprvo so doktor i sigurna sum deka si gi napravila neophodnite ispituvanja bidejki veke nekoe vreme ste so proliv, rejuvalakot kolku sto znam samo moze da vi pomogne nikako da nasteti, odlicno kje bide dokolku go podgotvuvas od organski zitarki. Za povekje informacii okolu podgotovkata imas milion tutoriali na youtube. Pozz
   
 4. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  4.818
  Допаѓања:
  138.838
  Пол:
  Женски
  Пролив

  колкаво е детето?
  мора да има причина што толку долго имате пролив.два месеци е премногу...
  дали сте испитале дали има некоја алергија на храна?диета дали применувате?џабе ке пие пробиотици ако не внимавате на исхрана.барајте ја можната причина за проливот на лекар.искрено јас не би била мирна.керка ми од два дена акутен пролив заврши во болница дехидрирана...едвај ја опоравивме.
   
 5. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.406
  Допаѓања:
  318.346
  Пол:
  Женски
  Пролив

  Да не е на нервна база нешто,стрес?
   
 6. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.980
  Пол:
  Женски
  Природен лек е чај од кората од калинка. Сега ги има калинките.
   
 7. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.406
  Допаѓања:
  318.346
  Пол:
  Женски
  Дали постои течна столица во портокалова боја?Керка ми е настината веке трет ден(од петок).Има кашлица,кива и блага Т.И дадов во петок навечер блокмакс за Т (тој е портокалев) и веке наредниот ден имаше буквално водена столица во оранж боја.Наредната столица беше нормална и денес пак оранж само во мн мн мала количина.Утре ке ја носам на педојатар и лабараториска анализа да правам но мн сум загрижена да не е знак за нешто посериозно.