1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дневна и ноќна рутина - чистење и нега на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Nika666, 20 март 2011.

  1. ♡ Cinderella ♡

    ♡ Cinderella ♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2023
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    2.942
    Пол:
    Женски
    За нега на лице со оглед на тоа што имам масна т зона ја користам колекцијата на Alverde Beauty & Fruity која ми се покажала најдобра до сега од се што сум пробала.Рутината е следнава:

    Утро:
    1.Alverde Beauty & Fruity пена за лице;
    2.Alverde Beauty & Fruity крема за лице;

    Вечер:
    1.Alverde Beauty & Fruity пена за лице;
    2.Alverde Beauty & Fruity крема за лице;
     
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.088
    Пол:
    Женски
    И ти се мрси т-зоната?

    Ова не е доволно.
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ♡ Cinderella ♡

    ♡ Cinderella ♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2023
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    2.942
    Пол:
    Женски
    Се друго што имав пробано или премногу агресивно ми беше или не ми одговараше т.е светнував како лампион за 1 час.Со оглед на тоа што ставам наутро и мат пудра(течна и камена) пред да одам на работа значи околу 7 часот светнувам во т зоната накај 14h и ја освежувам шминката па ми трае до 22h,потоа ја вадам шминката со пената и ставам крема.Се сложувам дека не е доволно ама веќе незнам што да пробам.
     
  4. Bella__

    Bella__ Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    295
    3 години се занимавам со козметика почнувајќи од сама себе учам производи состојки и се . Тоа и го работам со козметика сум цело време и знам што зборам фала ти на советот ;) . Имам и познавање и искуство а за образование не ми треба на лист да ми пишува колку сум паметна . Јас не сакам тука ништо да продадам само советувам и си кажувам јас што користам не терам никој да ме слуша ниту да користи тоа што јас го користам . Гледам колку дерматолози ми помогнаа со мојте акни колку само ми го упропастија лицето сама си го средив и уште го средувам. Ја сум тука дс помогнам колку можам и да посоветувам .Убав ден и поздрав не навлегувам повеќе во разговорот.
     
    Последна измена: 23 април 2023
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.088
    Пол:
    Женски
    Мора да користиш прајмер пред пудрата. Имаш на revolution во црна туба, имаш на катрис all about matte и двата се одлични.

    Гледај кремите да се гелести, вметни хујалуронска киселина преку ден,а навечер тоник пред кремата. Спф обавезно.

    Акни претпоставувам немаш (дека не спимна). Мора да го хидратираш лицето.

    Потроши ги овие што ги имаш и земи:
    La roche posay effaclar крема за лице
    Levrana гел за миење лице од лимон
    Хујалуронска киселина Revox
    Спф Revox
    Тоник Моса youth defense ( вака беше мислам)
    Крема Конопка зелената ( поефтина варијанта од Ефакларот и универзална).

    Со ваков начин ќе се намали лачењето на себумот, после спф-то ќе си нанесеш подлога за пудра па пудра итн.
     
    На ♡ Cinderella ♡ и Bella__ им се допаѓа ова.
  6. peonya

    peonya Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2022
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Мојот коментар воопшто не се однесуваше на тебе и никако не беше категоризирана. Само споделив мое искуство, да не купуваат на своја рака се што ќе слушнат. Сите можеме да се пронајдеме во проблемите на другите, но тоа никако не значи дека ние го имаме истиот проблем, а уште помалку дека истите производи ќе ни помогнат и на нас. Нагласив дека лицето ќе ми се упропастеше заради некој што сакал МЕНЕ да ми продаде нешто, без притоа да има минимално познавање за тоа што го превземал како одговорност. Жалам што погрешно си го протолкувала мојот коментар, но во ниеден дел не се однесуваше на тебе. Можеше да биде било кој, да каже што користи за својот проблем и секој што ќе се пронајде во описот на проблемот да ги земе истите производи. Но, дали навистина е истиот проблем? Дали тој што прочитал има капацитет да процени дека баш тој проблем го има? Дали ќе имаат тие производи ефект и кај тој што ги купил на своја рака? И на крајот, исто како и тебе, јас само споделив искуство, каде погрешив и каде најдов решение за мојот долгогодишен проблем. Тие што ќе прочитаат нема да изгубат толку време на барање решение и фрлање пари на производи. Јас не се сметам дека знам доволно, иако со мојот проблем искусив и научив многу - за проблемите за кои не сум стручна и образована, се обраќам на тие што се професионалци во соодветната област и тоа сметам дека е најрационално дејствување и од временски и финансиски, а во конктретниов случај и здравствен аспект. Не сум експерт во сите области, си барам помош, тоа што ми е професија, сум неприкосновена, за се друго, има кој. И стојам на тоа дека преку интернет можеме да се информираме генерално за некоја тема, да прочитаме искуства, да дознаеме корисни информации, но добро би било да ги провериме со некој што е образуван во областа. Не знаеме кои се релевантни извори на информации за да се сметаме за експерти во сите области. Денес гледав видео со операција на срце, ама не станав кардиохирург.

    Секое добро
    Поздрав
     
    Последна измена: 24 април 2023
    На Bella__ му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ♡ Cinderella ♡

    ♡ Cinderella ♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2023
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    2.942
    Пол:
    Женски
    Прајмер до сега немам користено,но ќе го пробам тој на катрис.Лицето ми е премногу чисто и не памтам некогаш да сум имала акна во животот.Со оглед што сеуште сум во 20-тите години не знам дали би било добро да почнам да користам хијарулонска киселина.Кремата на конопка ја најдов на нет и ми даде преубава препорака,не само кремата ќе ги пробам и останатите производи на конопка наменети за масна кожа,органски се плуд не се скапи.
    Фала ти за препораките а посебно за кремата на конопка уште да ми одговара ќе биде супер.:l::hug:
     
    Последна измена: 24 април 2023
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.255
    Допаѓања:
    104.921
    Пол:
    Женски

    Можеш да воведеш хијалуронска, да. А кремата на Конопка е супер. И лосионот за чистење на лице лилјаковиот пробај го ептен е нежен , нема алкохол во него. По кремата , крема со Спф обавезно
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    543
    Допаѓања:
    512
    Пол:
    Женски
    Здраво, до сега во животот не сум користела креми,а со оглед на возраста би сакала да започнам. Би сакала лесна крема која лесно се впива не сакам да ми делува мрсна кожата бидејки и шминка воопшто не користам за да покријам. Ако може препорака за дневна лесна крема за нормална кожа цената не е важна.
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.255
    Допаѓања:
    104.921
    Пол:
    Женски

    Ти ја препорачувам на Im from vitamin tea tree
    Геласта е, лесна, брзо се впива. Ја имаш на страната на skinaholics
    [​IMG]

    https://skinaholics.mk/product/vitamin-tree-water-gel-75g/

    По кремата, мораш и крема со фактор да нанесуваш
     
    На Didajo му/ѝ се допаѓа ова.
  11. idktbh

    idktbh Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски
    Имам неколку флеки на лицето од акни што скоро ми заздравеа и затнати пори тоест неправилности на челото, каков серум е најпогоден? Освен хидратантна крема, спф и двојно чистење, двапати неделно ставам тонер AHA BHA и серум со ниацинамид, ама се мислам да сменам со некоја киселина, глуконска, азелаична или слично зошто мислам поголем ефект би имало ама не знам кој серум точно, а ретинол и слично не би сакала дека мислам ми е рано да почнувам
     
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.088
    Пол:
    Женски
    За флеки од акни Витамин Ц.
     
  13. Bella__

    Bella__ Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    295
    Само да додадам може и манделична ,транехамична,азелаична исто :) како алтренатива. Ама витамин ц би било најдобро ако се погоди .
     
  14. ♡ Cinderella ♡

    ♡ Cinderella ♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2023
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    2.942
    Пол:
    Женски
    lg_5fbf65ff463a2.jpg lg_5fbf65d536f7f.jpg lg_5fbf65e357204.jpg
    Ја разгледав на др.Конопка целата колекција достапна во Белина и како за почеток ќе ги пробам овие три производи.За крема со спф освен кога одам на плажа не сум нанесувала на лице.Дали ќе сакаш да ми препорачаш некоја добра крема со спф?
    :l::hug:
     
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.088
    Пол:
    Женски
    Ја го имам тоникот само да знаеш гаден мирис има. :D

    Спф зависи дали сакаш сјајен или мат изглед. Јас на моса ја користев и ми се допаѓаше, годинава пак со Моса ќе бидам.

    Е сега имаш на Ла роше uve mine 400
    Имаш на леврана спф30 (мислам).
     
    На ♡ Cinderella ♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.626
    Допаѓања:
    4.786
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.255
    Допаѓања:
    104.921
    Пол:
    Женски

    Да да, ова прво па гел за лице :)
     
    На Autumn Love му/ѝ се допаѓа ова.
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.255
    Допаѓања:
    104.921
    Пол:
    Женски

    Сите овие ги имам користено, одлични се , сигурна сум ќе ти се допаднат :) добра спф крема ти ги препорачувам на Tocobo стикот со спф 50,на La roche спф 50 спрејот

    Screenshot_20230425-131243_Chrome.jpg

    Screenshot_20230425-130544_Chrome.jpg
     
  19. ♡ Cinderella ♡

    ♡ Cinderella ♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2023
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    2.942
    Пол:
    Женски
    За џабе не се рекло трпи ќерко за убавина.Камо да ми одговара,па за мирисот ќе мора да се навикнам.
    Ќе ја пробам на Леврана со спф30 и спф 50 има видов на сајтот.
    Фала ти.:l::hug:

    Спрејов ми се гледа како попрактичен.Ќе го земам,а и на Леврана кремот со спф ќе го земам.Кој ќе ми одговара повеќе тој ќе го користам.
    Фала ти.:hug::l:
     
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.255
    Допаѓања:
    104.921
    Пол:
    Женски

    На леврана подобро пробај ја од тестер, јас се зезнав ја земав така и со ништо не се размачкува , вифи како ќе ти биде тебе ама е мн тешка за размачкување
     
    На ♡ Cinderella ♡ му/ѝ се допаѓа ова.