1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дневна и ноќна рутина - чистење и нега на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Nika666, 20 март 2011.

  1. Noranora

    Noranora Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    2.376
    Допаѓања:
    4.058
    Пол:
    Женски
    :shake:
     
    На Bella__ и buba4e89 им се допаѓа ова.
  2. Shalitra

    Shalitra Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.975
    Пол:
    Женски
    Женски, од каде земате бесплатни персонализирани skin routines? Лицево некако чудно ми е периодов, па сакам да започнам од некаде :)
     
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.254
    Допаѓања:
    104.921
    Пол:
    Женски

    Од yuppeuda или coslovemetics :)
     
    На Shalitra му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bella__

    Bella__ Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    295
    100% се согласувам тука.Ни јас не верувам во дерматолози они ми ја уништија бариерата на кожата за да исперат пари од нивни препораки за производи колку да се каже.

    Не сум дерматолог ни јас ама сум 3 години со лицево и сите овие состојки и се тестирам на себе и на другарки и на луѓе што не ги ни знам. Така да потполно тука се согласувам.

    Факт е дека кога се шират работи што не се точни ниту се потврдени од некого пример самиот бренд и тие што се дерматолозите. Додека не видите дека на светско ниво е одобрено и дека секој дерматолог го збори истото со докази со причини и со слики со искуства џабе е се.

    Тука сме да научиме да секојдневно и да си помогнеме ама ако некој не сака да слушне како е и да си прави по свое тоа е друго. Ама не може никој да го смени фактот како некој состојки се спојуваат или судираат.

    Има исклучок на производи каде што имам пробано крема со ретинол и витамин ц ( не се мешаат знам) но самиот бренд и дерматолози и лекари таму ја составиле така да е се балансирано со тоа што имаат докази и нема никакви лоши ефекти и наспроти има одлични ефекти.
    Не е се што ќе видиме онлине и на гоогле дека така треба да е или овие што убаво си кажа @buba4e89 “Дерматолози платени и да земат само профит “.

    Бидејќи таа хијалуронска не е секогаш чиста.Ретинолот не трпи хемија,од типот други киселини а некои од нив знаат внатре да има и ниацинамид во мал процент и тука да се судрат. Треба стварно чист хијалуронски серум да земеш каде што тоа е само главна состојка и другите му се за да нели стои и се тоа за да е само како за хидратација. Никогаш не се знае а кај некој знае и да нема никаков ефект хијалуронската,да не помогне и да не хидрира и тогаш се случувс контра ефект ретинолот исушува и почнува да ја наштетува внатрешноста и надворешноста на кожата и да ја иритира.

    Подобра состојка со ретинол без никаквс иритација ти се пептиди и церамиди. Најдобри за хидратација и со секоја состојка идат универзални се и се и против брчки и помагаат на бариерата на кожата и многу други бенефити.
     
    На Flower27 и buba4e89 им се допаѓа ова.
  5. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.300
    Допаѓања:
    95.039
    Си слушнала ти некогаш лекари од било која пракса да го зборат истото на СВЕТСКО НИВО?
    Јас не!

    Ретинол сум користела сигурно многу повеќе од тебе и од некои други овде, ама ок.

    А за твое инфо, хијалуронската НЕ МОЖЕ дополнително да го исуши лицето, освен ако не се нанесува на СУВА КОЖА, па затоа на тој начин доаѓа до 'влечење' на влагата од истото. Во спротивно, ако е на влажно лице, НИКАКО не може да доведе до тоа.
    Затоа и се надополнуваат со ретинолот, тој суши, таа дава влажност.
     
    На Gosh и Iris-1234 им се допаѓа ова.
  6. lale22

    lale22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2021
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    1.649
    Пол:
    Женски
    Што е најдобро да се користи за чистење на лицето од црнки?
     
  7. Bella__

    Bella__ Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    295

    Види јас културно зборам и само кажувам. Тоа што ти користиш ретинол повеќе од мене и ти е погодено одлично за тебе мило ми е ама тоа не значи дека си попаметна од сите тука за да се споредуваш … ама како ќе кажеш.

    Знам луѓе што не им одговара хијалуронската киселина и мои блиски едноставно и со тонер на влажна кожа и со вода дополнително не им помага за хидратација додека на други па многу им прија. Сите сме различни имаме различна кожа и не секоја состојка исто ќе ни реагира.
    Да се надополнуваат тие две се согласувам но не е доволно тоа за појак ретинол кај повеќето луѓе. Хијалуронската и ретинолот ти се два серуми бидејќи така се најефективни ама ќе треба јака крема сепак ;) .

    Маслен чистач и пена наменет за црнки и пори ( може и да има киселина ) зависност од дали ти е сензитивна кожата и колку. Исто така убаво е ексфолиација на неделно ниво со скраб (може да е обичен а може и со киселини) зависи до чистачот каков ќе ти е ова.
     
    На Flower27 и buba4e89 им се допаѓа ова.
  8. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.300
    Допаѓања:
    95.039
    А јас мислев крема се подразбира:wasntme:Барем за креми сите слушнале ако не за серуми.:hai:
     
    На Bella__ и Iris-1234 им се допаѓа ова.
  9. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.825
    Допаѓања:
    11.744
    Пол:
    Женски
    Навечер двојно чистење: маслен чистач па гел или пена.

    Користење на Салицилна киселина помага.
     
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.088
    Пол:
    Женски
    Маслен чистач се користи само ако имаш шминка па да ја отстраниш, подобро е пена да се користи. А за црнки маска е најдобра опција.
     
    На Bella__ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. peonya

    peonya Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2022
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Elloxy најдобри :l:
     
    На Shalitra му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bella__

    Bella__ Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    295
    Крема не е толку ефективно колку што е серум. Да може да се иде комбинација едното да е серум другото крема одлично е така,но кога е само крема нема толкаво достигнување на самата состојка . Ама очигледно муабетов не ти иде баш најдобро со комуницирање со луѓе ….;)
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.825
    Допаѓања:
    11.744
    Пол:
    Женски
    Исто спф се отстранува само со маслен чистач.
    А ако се работи и за масна кожа со многу себум и црнки, double cleanse is a must.
     
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.088
    Пол:
    Женски
    Не можам да се сложам дека спф се отстранува само со маслен чистач поаѓајќи од мојата кожа.
    И не ми значи ништо мене маслен чистач односно не ми врши никаква функција освен што ми вади воодотпорна маскара.

    Имам мрсна кожа, не трпи мојава кожа такви чистачи затоа и поретко го користам. ;)
     
    На Iris-1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.825
    Допаѓања:
    11.744
    Пол:
    Женски
    Јас од сите препарати што ги имам користено досега, двојното чистење даде најубав резултат и тоа со балмот на Heimish.
    Додуша јас никогаш не сум имала некој проблем со лицето, освен малку црнки на носот ама и тие се исчистија со двојното чистење.
     
    На koritsaki, Bella__ и buba4e89 им се допаѓа ова.
  16. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    3.220
    Допаѓања:
    40.044
    Абе не верувате у дерматолози шо школо завршиле и медицински истражувања и Гугл, али затоа верувате на некој на форумов 4 години шо имал искуство со мачкање креми на лицето.

    Ја почнав со 0.5 ретинол, имав црвенило оти само што почнав и плус не можев две три капки да ги нанесам рамномерно на лицето.
    Истражував на интернет, и дојдов до сознание дека Ниацинамидот ја намалува иритацијата, и заедно со Ретинолот си ги мешам со количината крем за лице, и рамномерно си ги нанесувам.
    После се пребацив и на 1 посто Ретинол, никаков проблем.

    Еве, две години подоцна, нит фацата ми испаднала, нит бутур. Али битно одма напад, па и на теми за креми мачкање.
    Тоа е мое искуство, ако сака некоја може да проба така, може да проба ко Бубаче шо вика, и по неколку дена сама ќе си процени дали и одговара.

    Се одјавуем од темиве за лепота.
    Поздрав
     
    На JoyJoy, Bella__, Iris-1234 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Bella__

    Bella__ Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    295
    Хахаххаах, ако завршиле медицина не значи дека научиле се и дека стварно тоа ќе го прават за да им помогнат на луѓе туку од профит тука си грешка . (fingers)
    Викаш за нас на форумов со искуство дека е од интернет а ти си гледала и читала на интернет исто ….

    Никој не те нападна сите убаво збориме и објаснуваме ти викаш дека никој ништо не знае дека ти знаеш се и топ ако знаеш за тебе ама тоа што ти помогнало тебе не значи дека на цел свет ќе помогне.

    Тоа што кај нас го учат нашите дерматолози го имаш сегде од светот од дерматолози со многу повеќе и факултети и знаење и се што искрено кажуваат и помагаат и не кријат колку само да се земе пари.

    Убаво би било да се одјавиш и да си продолжиш како што ти си ја имаш рутината за сама себе .:lol:
     
    На Flower27, buba4e89 и Gosh им се допаѓа ова.
  18. Bella__

    Bella__ Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    295
    Тој балм многу го фалат а има добри состојки ,некад би го пробала како замена за мојов маслен .
     
    На buba4e89 и Iris-1234 им се допаѓа ова.
  19. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.825
    Допаѓања:
    11.744
    Пол:
    Женски
    Одличен е, многу нежен, а предобро чисти.
    Го препорачувам(y)
     
    На Bella__ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.088
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто бараш совет воопшто кога не прифаќаш и со ваков став си на темава.
    Па уште не потценуваш во врска со искуството. Ова ми е последен пат да ти пишувам,прави што сакаш но немој после да дојдеш да се жалиш од иритации и проблеми од лицето бидејќи од мене сигурно нема да добиеш совет.

    И не видов никој да пише дека мачкал само креми 4 години на лицето ама затоа гледам членки кои прашуваат што да сменат од рутини кои им ги напишале дерматолозите и не им одговараат.
     
    На eli25, Bella__ и Gosh им се допаѓа ова.