1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дневна и ноќна рутина - чистење и нега на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Nika666, 20 март 2011.

  1. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Одлична ти е но сакам да прашам тонер дали би вметнала во рутината? Гледам имаш и киселини и ретинолот и на се ова ти треба јака хидратација и подлога. Јас би додала тоа ама како си сакаш, може да ти е за пори и за хидратација како база на сите овие состојки.

    За витамин ц бидејќи гледам користиш веќе голем процент би ти рекла да ги провериш овие бидејки се добри и се гледаат резултати искрено.

    https://coslovemetics.mk/product/by-wishtrend-pure-vitamin-c-21-5-advanced-serum-30-ml/

    https://coslovemetics.mk/product/cosrx-the-vitamin-c-13-serum-20ml/

    https://coslovemetics.mk/product/cosrx-the-vitamin-c-23-serum-20ml/


    Би се согласила и со ова но ако тебе ти одговара вака океј бидејќи сите сме различни :)
     
    На raww му/ѝ се допаѓа ова.
  2. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.028
    Допаѓања:
    5.889
    Од кои два производи?

    Тонерот помегу кои чекоро се додава и дсли треба и наутро и навечер да го користам?
     
    Последна измена од модератор: 21 октомври 2023
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.
  3. CooperD

    CooperD Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    466
    Пол:
    Женски

    За сува кожа наутро не ти треба чистење. Тргни го овој чекор. Миење со млака вода и на суво лице витмин ц.
    За дополнителна хидратација вметни хијалурон. Можеш и наутро и навечер после миење на влажна кожа.
    И ти фали спф. Обавезно наутро спф. Посебно ако навечер користиш ретинол и lactic.
    Навечер двојо чистење прави без разлика дали си имала шминка или не. Треба да ги извадиш нечистотиите што се собирале цел ден од загадениот воздух, не е само шминкат за вадење.
    Ниацинамидот можеш да го користиш секој ден. Еднаш неделно не верувам да ти даде ефект.
    Можеш и ретинолот 2-3 пати неделно да да го ставиш.
    Lactic ти е таман еднаш неделно за сува кожа.
     
    На raww и Bella2_ им се допаѓа ова.
  4. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Можеш и еднаш и два пати на ден . Се става после миење на лицето.


    Исто така овие се одлични совети :) што дури и јас ги практикувам
     
    На raww му/ѝ се допаѓа ова.
  5. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.028
    Допаѓања:
    5.889
    Фала ви на сите за советите. Ќе си земам тонер и хијалурон. Тие можат да се мешаат заедно така?
    Заборавив да напоменам дека користам и спф 30.
    Дали секоја вечер правите двојно чистење?
    Кои продукти ги користите за тоа? @Bella2_ @CooperD
     
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.
  6. CooperD

    CooperD Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    466
    Пол:
    Женски
    Јас сум со сува кожа. Па моите совети се ориентирани кон таква чисто да имате на ум.
    Јас користам секоја вечер двојно чистење. Ги користам биодерма мицералната и гелот. Оние во розево паковање.
    Наутро поради сувата кожа не користам средства за чистење. Само со вода. Кај масна кожа се препорачува и наутро.
    Тонер јас не користам. Наутро после миење со вода ставам хијалурон, ги користев на ординари и на виши. Двата се одлични. Сега од скоро почнав со snail much ама рано е за да кажам импресии. Ама првиот впечаток ми е одлична хидратација.

    Од ретинол како за сува кожа мене најпогоден ми е тој на ординари во сквален. Скваленот е масло за хидратација, па затоа овој ретинол ми е топ за сува кожа. Инаку ретинолот ја суши дополнително па се препорачува “сендвич метода” нанесување. Тоа значи ставаш хидратација, ретинол, хидратација.
    Јас правам вака: хијалурон, ретинол во сквален па хидратантна крема. Топ комбинација никогаш не сум осетила да ми ја суши.

    За хемиски пилиг користам аха, што би му дошло како појака верзија на lactic, еднаш неделно.

    За почеток сега додај само хијалурон. Тонер немаш потреба според мене
     
    На raww и Bella2_ им се допаѓа ова.
  7. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Секако посебно серумот тој ти е одличен за длабинска хидратација како што погоре ти кажаа. Јас искрено не правсм секоја вечер двојно бидејќи носам само римел и некогаш знам по точка коректор на акни кога ќе ми искочат така 1-2. Но неколку пати во неделата или понекогаш и повеќе знам да се нашминкам или повеќе производи да ставам па така да правам двојно чистење . Искрено имам пробано многу пати секојдневно двојно чистење и премногу ми доаѓа и засега ми е нелолку пати неделно отприлика 3-4 пати некогаш повеќе некогаш помалце но се зависи од тоа. За секој е различно пак ќе кажам така да ако носиш шминка / средно многу и ако е тоа секојдневно ама најдобро е да си пробаш.


    Кај мене е дехидрирана со сува па се што е и водено и млечно посебно тонери многу ми одговараат :) . Ама баш ми е мило што си имаш најденп што ти помага за кожата. Јас правам двојно со маслен па затоа некад ми доаѓа како многу .
     
    На raww и CooperD им се допаѓа ова.
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.239
    Допаѓања:
    200.251
    Пол:
    Женски
    Полека малку со тоа двојно чистење, особено со сува кожа, ма и со секој тип кожа. Нема потреба од тоа баш секоја вечер да се прави. Си ја уништувате заштитната бариера на кожата и дополнително ја ослабувате нејзината моќ за регенерација. Немојте со толку јаки козметики од рана возраст, кожата баш нема да ви биде благодарна кога ќе дојдете во подоцнежни години.
    Ваше е како ќе правите, се надевам нема да го одбегнете овој совет.
    Ретиноли и јаки киселини не ви се потребни на 18-20+, доволен ви е хијалурон и серум со витамин Ц, покрај пена за миење лице и крем соодветен за типот на кожата. Ништо повеќе.
     
    Последна измена: 21 октомври 2023
    На Merten, Касија, Bella2_ и 5 други им се допаѓа ова.
  9. CooperD

    CooperD Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    466
    Пол:
    Женски
    Секако дека за одредување рутина битни се годините. Покрај типот на кожа тие се двете клучни работи.
    Ама ако некој веќе почнува воведување на ретинол очекувам дека е минимум над 25, идеално ми е околу 30. Секако дека никој не препорачува ретинол на 18.

    А за двојното чистење не се согласувам. Треба само да се внимава на производите секако што ќе ни одговара. Мене од дерматолог ми е препорачано двојно чистење и тоа конкретно со биодерма што ја спомнав претходно и ми фунционира супер. Кога го мијам лицето само со вода веднаш ми се стега/собира и суши. А коа го чистам со двојно ми е меко и хидрирано.
    Искрено приметив дека повеќето дерматолози кај нас препорачуваат и рекламираат биодерма. Сигурно имаат добри соработки ама еве мене таа препорака ептен ми одговара.


    Незнам, може за 10-15год ќе осетам некои недостатоци. Може правиме грешки, како што порано чистевме лице со влажни со аклохол :D Aма сега на 35, со активна скин кер веќе 6 години можам да кажам дека лицето ми изгледа и ми е 5 пати во подобра состојба од коа бев 25 :)

    Исто имам посетено и детматолог во уса. И таму препорачуваат двојно чистење. Таму ми дадоа некпи производи, незнам ги нема на наш пазар, небитно.


    Така да. Ако има некој искуство, посетување муабети со стручни лица, или ете различни земји и стандарди нека сподели да ја разработиме дилемата за двојно чистење :D
     
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.
  10. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    2.839
    Пол:
    Женски
    72D433E9-4288-449C-9407-66E54923AA55.jpeg FAE1BDB1-C9A5-480C-862B-360CB6596825.jpeg 57D1C6F3-17D6-4CF9-8F76-390C0F5B8826.jpeg 8B61FB1B-1461-4431-A1B7-77AE2BAE31C0.jpeg

    Откако ги користам овие продукти поинтензивно, структурата на лицето ми се подобри драстично, порите се далеку почисти и помали за рок од една недела.
    Само еден проблем, дехидратација, мислам дека треба да вметнам хијалуронска киселина. Од блиску гледано лицето ми е како затегнато со многу ситни линии онака како пресушено, текстурално. Користам и тоник за хидратација и смирување. Има нешто што ми го прави лицето дехидрирано, (освен перницата кога спијам на страна, имам забележано).
     
    На marchi-cool, koritsaki и Bella2_ им се допаѓа ова.
  11. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Користиш неколку киселини нормално е да ти е дехидрирано :) . Искрено можеш да вметнеш или хијалурон или да идеш со пептиди / церамиди. Искрено тоа се многу појаки состојки за подлабинска хидратација и за спречување на брчки линии . Мило ми е што си ги нашла барем производите што ти помагаат посебно дека се киселини ,но многу треба да ја хидрираш кожата длабински па и два пати на ден дс го ставаш серумот освен тоа честито (highfive)
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Искрено се согласувам многу. Јас имав пробано неколку пати двојно чистење едноставно не е зс мене , но кога носам многу шминка и се тоа правам да но ретко се шминкам до толку. Јас еве 21 наполнив и сега почнувам со ретинал и тоа крема ( сепак е јака ) но со многу претпазливост и 2-3 пати неделно. Другите денови ја хидрирам кожата колку можам и засега на тоа сум само со тоа што во иднина ќе додадам витамин ц.
    Факт е дека за акни на рана возраст зборувам од 16-20 кога се ептен оноа хормонски даваат третиноид, адапален и други ретиноли ,но тоа се од дерматолози и за дс се исчисти лицето многу подлабински. Но освен нив не гледам причина некој толку рано да почнува ретиноло јаки и посебно киселини со проценти. Во ред е да се има ниацинамид / салицилна кај некој и аха ако треба но да е во мал процент за да не предизвикува никаква иритација.
    Тренд стана двојното чистење и сите го почнаа и го пробаа на некој им се допаѓаше на други не што е искрено во ред не може на сите дс одговара една работа сите имаме различна кожа. Притоа не е ништо лошо за некои луѓе искрено ако им одговара мене мило ми е додека ако некој стварно не треба ако има многу сензитивна кожа како мене би советувала полека да се чисти.



    Види прави си тебе како ти одговара како што кажав сите имаме различна кожа мора дс пробаме за да дознаеме како ќе ни влијае врз кожата па после тоа да одлучиме. Јас имам многу другарки што им е одлично двојното додека други па не можат.

    Битно е ти си среќна со твојте резултати и како го осеќаш и гледаш твоето лице и си задоволна, освен тоа постигнување ништо друго не е битно верувај.

    Во сите држави се поделени искрено и дерматолозите. Они препорачуваат според состојбата на кожата и типот нејзин. Гледам и читам многу од дерматолози и стручни лица што со слики и се покажуваат многу подлабински во кожата после двојно чистење кај повеќе луѓе и не е иста реакција. Тоа е најнормално, мора да се свати еднаш дека не се ќе одговара на секого посебно нешто вака што станува тренд. Во главно би рекла дека има бенефити многу од двојното чистење ,но кај многу сензитивнс кожа како мојава нема баш дс помогне многу и кај луѓе што имаат сува до многу сува кожа. :)
     
    На CooperD и Annath им се допаѓа ова.
  13. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    2.839
    Пол:
    Женски
    Користам серум со пептиди редовно. Откако ќе го измијам лицето стандард ми е дехидрирано, без разлика дека средтвото е нежно. Некоја ептен добра хидрирачка крема препорака?
     
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. st2007

    st2007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    797
    Пол:
    Женски
    Девојки може ли некоја да ми помогне околу рутината? Освен чистење на лицето со маслен чистач, гел и тоник, како да ги распределам останатите производи? Кои наутро, кои навечер, и по кој редослед?
    Земав серум со хијалуронска киселина, серум со ниацинамид, крема со азелаична киселина( сите на the ordinary) i neutrogena hidro boost крема.
    Инаку имам комбинирана кон масна кожа склона кон акни, и многу изразени пори.
     
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.181
    Допаѓања:
    104.655
    Пол:
    Женски

    Geek&goergeous happier barrier
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  16. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    2.839
    Пол:
    Женски
    Нешто плус инфо? Искуство со кремот?
     
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.181
    Допаѓања:
    104.655
    Пол:
    Женски

    Јас иако имам мрсна тзона, супер ми беше кремата пролетта, супер хидрира без,да ја мрси кожата. Вака густичка е да знаеш. Сега ја користам лајт верзијата од истата линија на G&G , што е повеќе за мрсна кожа
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  18. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    2.839
    Пол:
    Женски
    Hydration Station? Мразам густи креми.. Ама битно ми е добро да хидрира. Која од овие две би била подобра, се мислам?
     
  19. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    @st2007
    Здраво,

    Се што имаш може да се комбинира и да сс користи и наутро и навечер.
    Моја препорака е да комбинираш еден серум со крема еден ден додека наредниот ден да биде другиот серум со другата крема.
    Пример /

    Насабајле :
    Гел ( најверојатно со ова чистич за двојно )
    Тоник ( се надевам ова дека ти е за хидратација )
    хијалурон и азелаична крема

    Навечер /
    Маслен чистач
    Можеш и гел но пробај само маслениот за навечер од причина да не ти ја оштети па бариерата.
    Тоник ( ако е за хидратација ) слободно два пати на ден.
    Ниацинамид серум
    Неутрогенс кремата.

    Сега јас вака би направила пробај види како ќе ти биде бидејки за азелаичната ти треба повеќе хидратација искрено.
    Можеш и например да намалиш да ставаш иста крема два пати во денот но ако си сакаш двете дс ги користиш во ред.
     
    На st2007 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    365
    Пол:
    Женски
    Женски, искуство со yeppeuda производите?
    Сакав да нарачам нешто, му пишав на инстаграм и ми понудија рутина. Ептен ми се непознати, а изгледаат слатко. Исто и миандрија соработува со нив, јас таму ги видов првпат.