1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дневна и ноќна рутина - чистење и нега на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Nika666, 20 март 2011.

  1. macor24

    macor24 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    2.403
    Пол:
    Женски
    Кои испитувања ги направи за хормонските акни и кој доктор може да дади упст матичен или гинеколог
     
  2. Nsyll

    Nsyll Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Може ли да ми кажете каде го има ретинолот на Афродита?
     
  3. sia.bella

    sia.bella Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    965
    Допаѓања:
    17.157
    Пол:
    Женски
    Јас го земав од козметичкото студио кај што одам. Имаат и страна, но не сум сигурна дали и како функционира за нарачки.

    https://bodym.mk/product.php?id=94
     
  4. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    2.839
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите! Сериозно се обраќам за помош овој пат.
    Проблемот ми е дехидрирана кожа на лицето(можете од сликите да процените дали станува збор за тоа) viber_image_2024-04-02_17-46-22-854.jpg

    viber_image_2024-04-02_17-46-22-587.jpg

    Со месеци не користам киселини, освен хијалуронска и исклучиво хидратантни креми, масло од јојоба и висок СПФ(секогаш дури и во зима). Користам пена за миење лице и нежни средства за сензитивна кожа. Понекогаш ставам и Ц витамин. Се хранам здраво, пијам доволно вода, поминувам повеќе време на отворен простор. Алкохол многу ретко. Кафе не пијам. Спијам доволно. Веќе вака од пред 4-5 месеци, а кожата никако да остане хидрирана. Се прашувам дали е до перницата, но ако е така зошто кај сите го нема овој проблем? Coslovemetics не ми помогнаа со рутините. Од вас барам мислење и предлог за некој третман. Дали некоја се соочила со истото и кое е решението? Дали е можно да е хормонски проблемот? Не се поднесува вака многу е сензитивна кожата и при секое мрдање на лицето кожата ми се оптегнува и пресушува, како напукана. ;(;(
     
    На Bella2_, Bubbly-sugar и Adidas888 им се допаѓа ова.
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.181
    Допаѓања:
    104.655
    Пол:
    Женски

    Од креми, што користиш?
    Чистачот уште тој од Лаш со пуканките ли го користиш? Се гледа дека ти есува кожата сега, да :( цело лице ли ти е такво?
     
  6. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    2.839
    Пол:
    Женски
    Да и сабајле имав брчки и на челото. Го користам на Лаш понекогаш, а секој ден маслен и пена. Користам крема на Weleda rich и крема со хијалуронска киселина од coslovemetics. И пред Спф ставам хидратантна крема. Не го мијам лицето со многу топла вода. И не го мијам со средство секое сабајле. Од вечерта е добро исчистено.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    16.702
    Пол:
    Женски
    И мене ми е таква иста. Кога пунив 25г таква ми стана. Цело лице ми е такво. Користам и креми, и киселини, и хидрација. Пробав и да не користам ама џабе, пак е иста.
    Ако најдеш чааре кажи.
    Иако мислам дека е до генетиката.
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.181
    Допаѓања:
    104.655
    Пол:
    Женски

    Леле :worried: што да ти кажам.. :( Веледа рич е баш густа ама ипак да не не ти одговара? Од кога ти е така лицето? Помисли да не си вовела некој производ сега скоро па да не ти се прави лицето така од него.
     
  9. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.727
    Допаѓања:
    2.877
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20240402_224840_com.huawei.browser_edit_25169389313346.jpg Screenshot_20240402_224851_com.huawei.browser_edit_25155362540432.jpg
    Дали може предлог поефтина опција од овие?
    Маслен чистач никако неможам да погодам, освен овој, ама и цената му е добра...
    @koritsaki
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Цунами

    Цунами Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    376
    Пол:
    Женски
    А да пробаш со наједноставна рутина? Земи чистач за лице со неутрална ph вредност, да биде многу нежен, можеш тој розевиот гел од биодерма, ама јас одамна го заменив со тој на балеа мед што е и одличен ми е.

    Значи вечер пред спиење миеш лице со гелот, ставаш на влажно лице хијалуронска киселина и додека се е уште влажно ставаш крема, јас користа биодерма хидрабио гел кремот.

    Сабајле пошо тебе ти е посува само со вода убаво ќе се исплакнеши пак на влажна кожа хијалурон, и додека е се влажно ставаш кремот за лице. После 20тина минути ставаш крем за лице и тоа е тоа.

    Можно е и хијалурон ако ставаш и чекаш да впие, тој да ти ја суши, да не го користиш правилно.

    Јас така си правам и кога сум редовна со рутинава како бебе ми е лицево. На оваа темна многу добро има разработено една што снимаше видеа на јутуб, ја има и на инста. Конкретно еве линк од видеото каде што убаво објаснува.

    П.С. Да не ме сфатиш дека лично те напаѓам и слично, ама те имам заприметено по темиве (ради интересново име) дека изгледа стално сакаш да си купуваш работи за нега и слично... понекогаш поедноставното е далеку подобро, ова вака од искуство, дека и јас порано сакав од се да пробам кога се работи за нега на лице и тело, а стално имав или акни, или пресушена кожа која се перуташе.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  11. meksikanka

    meksikanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Moze nekoja sostojka od proizvodite sto gi koristis ne ti odgovara, najdobro da ne koristis nisto od niv nekoe vreme, a potoa vovedi samo samo nekoe lesno maslo za lice cisto moze da stavas za hidratacija bidejki ne e iritatno tolku
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  12. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    2.839
    Пол:
    Женски
    Многу убаво објаснив во постот дека тоа и го правам, се мијам со пена на Балеа, наутро само со вода, користам хијалуронска на влажна кожа, многу ретко и Ц витамин, крема обавезно. Вака терам 4-5 месеци и пак се враќа во таа состојба кожата. Да беше така едноставно како што пиша и ти, немаше да се обратам за помош овде.
     
    На Цунами му/ѝ се допаѓа ова.
  13. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    2.839
    Пол:
    Женски
    Ставам понекогаш масло од јојоба.

    Ги користам истите производи подолго време и од нив ми се опорави лицето еден период и сега пак вака, ова е екстремно многу сега.
     
    Последна измена од модератор: 7 април 2024
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.181
    Допаѓања:
    104.655
    Пол:
    Женски

    https://www.yeppeuda.mk/p/538/fluff-make-up-removing-balm-raspberries-with-almonds-50ml

    Овој го имаш пробано? По нет вака ептен го фалат, јас баш сакам некогаш да го пробам :)
     
    На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Цунами

    Цунами Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    376
    Пол:
    Женски
    Па во тој случај или дај и време на кожата, или ако станува посериозно, најдобро е да се обратиш кај некој лекар специјалист за проблемот. Овде вака можеме само да си нагаѓаме. Доколку мислиш дека станува посериозен проблемот и не наоѓаш решение, најдобро побарај си помош од некој дерматолог.
     
    На JoyJoy и IamSexyAndIKnowIt им се допаѓа ова.
  16. господарка

    господарка Активен член

    Се зачлени на:
    4 април 2024
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Што користете за чистење на лице morning routine
     
  17. CooperD

    CooperD Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Сува кожа тука - или ништо (само вода) или многу благ кремаст чистач (денови коа вечерната рутина ми била богата па сабајле осеќам дека имам потреба да го мијам лицето со чистач)
     
  18. господарка

    господарка Активен член

    Се зачлени на:
    4 април 2024
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Ааа јас тоа го правам со вода и после крема ставам на лице
     
  19. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.235
    Допаѓања:
    10.000
    Пол:
    Женски
    Кај тебе веројатно длабински веќе е дехидрирана кожата. Мајка ми имаше сличен проблем, по препорака од дерматолог од Систина и ја даде линијата од Биодерма гел и крема, плус таа става и заштитен фактор тонирана 50 ка. Кај неа за многу брзо се среди лицето од ова, кај неа имаше црвенило, чешање, плус беше почнало надолу по деколте да се шири, толку што и беше дехидрирана.
    Појди си кај некој специјалист да те упати, ќе се најде решение.
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.628
    Допаѓања:
    1.565
    Здраво на сите, може ли некоја препорака за добра крема и серум за сува кожа? Би сакала некои и со можност со Хијалурон и за против стареење? Немам некое искуство или проблематична кожа користам само крема биодерма атодерм ама сакам малку да сменам нега бидејќи веќе фатив 31 год:D