1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дневна и ноќна рутина - чистење и нега на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Nika666, 20 март 2011.

  1. hellogirl

    hellogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2021
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Јас го имав истиов проблем пред месец ипол, само уште полошо поради егземата. Некои места беа екстра суви дури и црвени...
    Закочив со сите ствари што ги правев, и само се префрлив на double cleanser навечер (La Roche Posay Toleriane Purifying Foaming Cleanser) и крема Bepanthen, после неколку минути еден слој од CICAPLAST Baume B5.

    Наутро само со вода го мијам лицето и истите креми. Ако искачам обавезно фактор крема.

    Тек после 5 дена видов знаци на благо подобрување. Сега сум топ у споредба каква бев. Уште терам вака веќе 3та скоро 4та недела.

    Тек за 2-3 недели нешто друго ќе вклучам (витамин ц или хидратантен тонер)..

    На крај, се е индивидуално... Се надевам дека ќе го решиш проблемов набрзо.
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  2. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    2.838
    Пол:
    Женски
    И другарка ми исто со Биодерма црвената линија го среди проблемот. Треба да се инвестира можеби во Биодерма конечно. Инаку СПФ цел живот ставам и зима и лето и навечер.

    Мене од CICAPLAST уште толку ми исфрли лицето имав објавено овде. Ме печеше грозно. Крема со пантенол си користам, ама некако овие креми ми се мрсни и не се впиваат доволно се бришат од перница, повеќе би сакала некоја мека хидратантна крема што се впива.
     
    Последна измена од модератор: 17 април 2024
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    5.559
    Јас зимно време кога ми е сува кожата си ја користам кремава на Биодерма и сум презадоволна. Е, сега ќе треба да си најдам и крема со поголем спф што ќе ми одговара...
    [​IMG]
     
  4. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    6.211
    Пол:
    Женски
    Прашање за поискусените. Почнав аматерски со skin care, земав тонер и мало пакување серум. Ме интересира дали и ама правило дали треба прво тонерот па серумот или обратно?
    Тонерот е I'm from milky toner
    Серумот е purito unscented toner
     
    Последна измена: 30 април 2024
  5. Dpokahontas

    Dpokahontas Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Прво чистење на лице па тонер, серум и крем на крај.
     
    На joy1 и Selena01 им се допаѓа ова.
  6. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.810
    Допаѓања:
    5.503
    Прво тонер, потоа серум.
     
    На Selena01 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    6.211
    Пол:
    Женски
    Дада, фала ти, заборавив да го спомнам чистачот, тој секако оди прв.
    Претпоставував, ама фала ти и на тебе!
     
    На Dpokahontas и violetblue им се допаѓа ова.
  8. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    10.381
    Пол:
    Женски
    @IamSexyAndIKnowIt кокосово масло од тегла. Само не претерувај и не практикувај секојдневно зашто може да ти стане премногу масно лицето. Пробај еднаш неделно, остави го 5-10 минути на лице (мала количина), после со гел за чистење помини (розевиот на биодерма). Сведи на минимум од козметика, тоа највеќе влијае на лице. Мене ми стои дека и ти е малку како изгорена кожата (можеби од премногу серуми или лоши претходни комбинации на лице)? Пробај со спф 50 на бекутан.Тој е доста масен, но остава бели траги па затоа ќе ти треба мала количина и некои 30 мин.да ти се впие на лице. Друго ништо не ти треба.
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    6.211
    Пол:
    Женски
    Прашање за чистење на лице, пример наутро си имам рутина за чистење, тонер се тоа.
    После се шминкам и пример накај 14-15ч веќе сум дома и ја вадам одма шминката. Дали можам пак да користам нешто како крема, пошо после вадење на шминка пак ми е сува кожата.
    И дали во тој "среден период од денот" можам да користам дневна или ноќна крема?
    Навечер само нежно го мијам лицето, пошо секако пудра никогаш не користам
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.212
    Пол:
    Женски
    @Selena01

    Јас така, наутро се шминкам, во 14 часот ја вадам шминката и веднаш ставам крема за лице (дневна или 24 часовна) доколку е лето и излезам на сонце пак, ставам спф крема
    Пред спиење пак го мијам лицето со двојно чистење , па серуми и крема
     
    На senza.parole и Selena01 им се допаѓа ова.
  11. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.587
    Допаѓања:
    12.058
    Пол:
    Женски
    Дали може наутро витамин ц пред спф а навечер ниацинамид да ставам. Моментално навечер користам aha bha серум но веќе ми е при крај а неможам да го најдам истиот па дали може да продолжам како што пишав.
     
  12. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.628
    Допаѓања:
    23.481
    Пол:
    Женски
    Да, можеш слободно.
     
  13. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    2.838
    Пол:
    Женски
    Долго време не користам серуми, а спф пак ќе спомнам, 24/7. Сведена ми е рутината на само гел Алверде(кафеавиот), крема хидратантна и спф. За чистење маслен или мицеларна(двојно). И нема резултати. Пак ми е како изгорено и затегнато.

    Инаку гледав на биодерма сината линија е за дехидрирана кожа, а црвената повеќе ја фалат овде. Не знам што да пробам?
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  14. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    10.381
    Пол:
    Женски
    @IamSexyAndIKnowIt види низ нет, сигурно ќе најдеш повеќе рецензии.
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  15. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.172
    Допаѓања:
    9.872
    Пол:
    Женски
    Некој период прекини со двојно чистење. Секоја кожа не и одговара тој начин на чистење, ја пресушуваш длабински и затоа ти е затегната.
    Од Биодерма која и да ја одбереш нема да погрешиш. Ептен помага и ја враќа кожата во нормала. Гелот и кремата во комбинација се супер.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  16. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    2.838
    Пол:
    Женски
    После маслениот чистач и Алверде чистачот не ми се пресушува кожата. Овој чистач. Нежен е. IMG_1738.jpeg

    Ама генерално секое утро ми е ваква затегната како изгорена. Ете со месеци веќе не користам киселини. Баш ќе пробам со Биодерма, ми треба Barrier repair.
     
    На koritsaki и anggell им се допаѓа ова.
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.175
    Допаѓања:
    199.996
    Пол:
    Женски
    Нема врска што ти не ја осеќаш пресушена, кожата реагира. Со двојното чистење си ја уништила заштитната бариера, затоа ти е како пресушена и изгорена. Не ти одговара тој начин на чистење. Мој совет е да прекинеш и со тоа, само со пена да го миеш лицето навечер, некоја пена за осетлива кожа, доволно е.
    Со Биодерма немам искуство, не користам таков тип козметика, ама за хидратација само хидратори на база на хијалурон, на влажна кожа нанесени, крем обавезно одозгора. Мене тоа најмногу ми помогна кога ми беше дехидрирана кожата.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  18. natashaaz.09

    natashaaz.09 Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2023
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Препорака за гел за лице, серуми, крема и тоник за екстремна масна кожа? Нешто што ве спасило од тој мрсен сјај на лицето?
     
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.212
    Пол:
    Женски

    За против многу масна кожа , само производи ќе користиш што не ја сушат кожата. Сега што да кажам., има разно разни , јас имам масна кожа ама во нормала :) менувам често производи, ете мој предлог можеш пена место гел за миење да земеш

    [​IMG]



    А која возраст си?
    Серуми витамин ц можеш да земеш за наутро, хијалуронска за навечер салицилна за навечер ( 2 пати неделно) , крема

    [​IMG]
    [​IMG]

    Тоник не користам, мислам немаш потреба.
    Спф крема ќе си земеш , тоа сега поготово пролет лето е обавезно
     
    На IamSexyAndIKnowIt и natashaaz.09 им се допаѓа ова.
  20. natashaaz.09

    natashaaz.09 Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2023
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    25, фала многу
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.