1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дневникот на Кери (The Carrie Diaries)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Elena-97, 2 јануари 2013.

 1. Elena-97

  Elena-97 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  2.107
  The Carrie Diaries е серија која го опкружува животот на Кери Бредшо од "Сексот и градот" за време на нејзините тинејџерски години.

  Настаните се случуваат во 1980тите. 16 годишната Кери се враќа на училиште после смртта на нејзината мајка и Кери и нејзината сестра Дорит се оставени да бидат израснати од страна на нивниот татко кој е неспремен да одгледува две тинејџерки сам. Иако покрај Кери се нејзините пријатели Маус,Меги и Волт и новиот сладок ученик во школото Себастијан, таа сеуште се чуствува изгубено во нејзиниот мал град.
  Кога татко и ќе и понуди на Кери да работи во адвокатска фирма во Менхетен како практикант таа ја искористува шансата. Во Њу Јорк таа го привлекува вниманието на Лариса, стилист за магазинот Interview.
  Со помош на Лариса таа ја открива клубската сцена и модата кои всушност го изградуваат животот на Лариса.

  Оваа серија е инспирирана од истоимената книга, а улогата на Кери ја игра Ана Софија Роб.

  Првата епизода излегува на 14 Јануари. Едвај чекам да почне, изгледа како навистина интересна серија.

  http://www.youtube.com/watch?v=PBctXyhhRq8
   
  На historian му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.415
  Пол:
  Женски
  Jaс ќе ја гледам сигурно веќе ја додадов на листата на sidereel.
  Колку ќе чини останува да видиме.
  Малку типкава не ми фати око посебно од промото, но може подоцна ќе го сменам мислењето.
  Али ај ем со хеппи што го гледам Вилки(свитчед ат бирт) пошто таму више го нема.
  Се надевам нека да ја утнат замислата што ја имале.
  Али осеќам ќе биде потинејџерска нема да има толку нјуд срцени како на Сексот и градот.
   
  На Miss.Ricci, LilBaby и starfish им се допаѓа ова.
 3. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  2.553
  Пол:
  Женски
  Обавезно ќе ја гледам серијава, мора некоја нова да почнам да гледам :)
  Ми делува како интересна од промово и се надевам и јас како Хипстер дека нема да ја утнат замислата.
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 4. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Си ја планирам, ама колку ќе ја глеам зависи најмногу од тоа како ќе ми се допадне промото.
  Мислам дека ќе биде ептен тинејџ, далеку од Сексот и градот, со некои полесни заплети без посебна прича. Ама ај да не зборам пред време, ќе видиме.... :)
  Инаку глумицава ми е слатка. Иако воопшто не потсетува на тоа што треба да биде во иднина.
   
 5. MiloMalo

  MiloMalo Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  891
  Допаѓања:
  2.916
  Пол:
  Женски
  Ја гледаше некој првата епизода? Впечатоци? :) Јас ја симнувам моментално :)
   
 6. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.260
  Допаѓања:
  8.646
  Може линк од торентот? :)
   
 7. MiloMalo

  MiloMalo Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  891
  Допаѓања:
  2.916
  Пол:
  Женски
  Еве
  http://thepiratebay.se/torrent/8021760/The_Carrie_Diaries_S01E01_HDTV_x264-LOL_[eztv]
   
  На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. fashionista

  fashionista Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  153
  Искрено вака по првава епизода, ми изгледа на интересна серија. Ме интересира како ќе се развива понатаму :)
   
 9. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Не беше лоша епизодата како за почеток.
  Мене многу ми мава на лимонатка chick flick, со тоа што пробале да му дадат на тежина со смртта на мајката на Кери.
  Мислам дека некаде прочитав дека некои факти не се совпаѓаат со тоа што се случува во иднината, пример, Кери Бредшо во Сексот и градот е левак, а тука пишува со десната рака.
  Забавно за тепање време, во секој случај. Посебно ќе им се допадне на тинејџерките. :)
   
 10. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.029
  Само што ја изгледав првава епизода и ми се допадна многу.Најдов сличности со Сексот и Градот,на пример кога таа црнкињата ја запознава младава Кери со друштвото во ресторанот(од Дневниците на Кери) многу е слична сценава кога Кери се запознава со друштвото на таа богаташката ако ви текнува од Сексот и градот па меѓу тоа друштво беше тој што и остави пари после сексот како на проститутка...и на крајот бирово на младава Кери е многу слично поставено со тоа на Кери од Сексот и градот,кај прозорецот...и мислам дека ја забележав Кендас Бушнел во епизодава,само една секунда ја даваат во ресторанот,облечена е во циклама костум со некое шеширче беше мислам на главата и е качена на грбот на еден дечко,некаде кај 30тата минута...едвај ја чекам следната епизода :) .
   
 11. M.a.r.i.l.y.n

  M.a.r.i.l.y.n Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  722
  Ја изгледав првата епизода и ми се допаѓа. По тинејџерска е од Сексот и Градот, ама ми се допаѓа. И глумицава ми е многу слатка.
  Ќе продолжам да ја гледам, само имам прашање да не знаете кога ќе има нова епизода?
   
 12. Elena-97

  Elena-97 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  2.107
  Нова епизода има секој понеделник, но ние можеме да ја гледаме секој вторник.

  Промо за втората епизода.

  http://www.youtube.com/watch?v=cnmap_8qiYU

  И јас сега ја изгледав првата епизода, и мене ептен ми се допаѓа. Како што кажавте по тинејџерска е и мене тоа не ми смета :wasntme: Мило ми е што е по смирена од Сексот и градот бидејќи никогаш неможев да изгледам 1 епизода, а да не го сменам каналот. Така да оваа верзија ми е совршена!
  Сега се чека втората...
   
 13. LilBaby

  LilBaby Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  3.458
  Допаѓања:
  7.886
  Себастијан ужасно личи на Меколи Калкин во помлади дани. :D

  Дејството кое се обидувале да го добијат е далеку од 1984та година. :^) И недај Боже да се претвори во сплеткарска серија од типот на Госип Грл. Тамански ми беше првава епизода. :)
   
 14. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.029
  И јас кога го видов Себастијан ми заличи многууу на Меколи Калкин...а прееска заборавив и јас да пишам дека ова со сексов не одговара баш на тоа време ама ај...и некако облекава не ми е баш усогласена,модерна ми е многу за тоа време.
   
 15. malechkata

  malechkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  1.141
  Според ова што го прочитав од вас, некако настаните воопшто немаат врска со книгата.
  Лани ги прочитав двете книги, The Carrie Diaries и Summer and the City. Лесни книги за читање, ептен тинејџерски, баш за онаа целна возраст од 17-18 години, бидејќи Кери има 17 или 18 години во првата книга. Има многу sex talk, ама real action има кога Кери е во Њујорк и многу малце во првата книга, додека е во нејзиното мало гратче, ама не со неа туку со другарка и Меги.
  Во книгата Кери има две сестри, а не една.
  Интересно ми е што дејствијата во двете книги се поврзани, па ете се обиделе и во серијата тоа да го доловат. Но, одењето во Њујорк се случува тек во втората книга, а таму го нема Себастијан Кид.

  Ќе ја симнам сега епизодава, баш ме интересира како ја преточиле книгата. :)
  Инаку, актеркава не ми се допаѓа, воопшто не наликува на Кери, а плус и тоа што сте спомнале дека Кери е левичар, а оваа е десничар, ептен ја утнале од почеток.
  Баш би сакала Саманта да ја глуми Блејк Лајвли, мислам дека одлично ќе се снајде во таа промискуитетна улога. :lol:
   
  На elenna-GG му/ѝ се допаѓа ова.
 16. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.029
  Јас мислам дека некаде прочитав дека воопшто нема да има Саманта,Миранда и Шарлот во серијава.
  А иначе од каде си ги купи овие две книги? :)
   
 17. malechkata

  malechkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  1.141
  Саманта и Миранда се појавуваат во втората книга и присутни се во сите поважни дејствија.
  Додека Шарлот се појавува на самиот крај, има 22-23 години и треба да се мажи.
  Од таа точка натака почнуваат настаните кои се случуваат во Sex and the City. :)
  Искрено се надевам дека ќе ги следат дејствијата кои се во книгите, бидејќи се интересни и баш по некој редослед.

  Инаку, книгите ми се од Америка. :)

  Edit: Ја изгледав епизодата и првиот впечаток ми е малце Eh ..., ама се надевам дека ќе се подобрат понатака. Всушност, со секоја нова серија е така, не знаеш што да очекуваш. Сега-засега книгите ми се поинтересни. :lol:

  Глупаво ќе ми е ако Кери ја изгуби невиноста со Кид, бидејќи во книгите ја губи со еден кој и е целосно одвратен на почетокот, Capote Duncan, а всушност тој цело време има чувства за неа. Ама после тоа целосно го менува мислењето за него, и станува океј. Таа најпрво сака да ја изгуби невиноста на нејзиниот 18ти роденден со Бернард кој ќе и е дечко, но нема ништо да бидне од тоа и ќе заврши со Капоти.
   
  На CIA му/ѝ се допаѓа ова.
 18. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  3.509
  Допаѓања:
  28.500
  Пол:
  Женски
  Со оглед на тоа дека култната Сексот и градот ја немам изгледано цела, ја почнав серијава без некои очекувања.Првава епизода во главно ми се допадна, серијава ќе е типична тинејџерска ама мене ми е океј со оглед на тоа дека сум во тие години.Инаку малку ми е чудничка Ана-Софија Роб во улогава на Кери, али ок се трпи.Во главно се надевам дека ќе биде подобра вторава епизода :)
   
 19. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  14.962
  Допаѓања:
  99.190
  Пол:
  Женски
  Книгите ги има во Топер.
   
 20. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.415
  Пол:
  Женски
  Се се ама Блејк Лајвли какo Кери не.
  Незнам што сте толку воодушенивени од Блејк во актериски аспект, типката освен што е згодна и убава ништо друго не поседува.
  Лигава ми е со лоши гримаси и ужасно лоши потези и катасторфа глума.
  Мене девојкава ми е супер, мислам дека подобра за Кери не ни можеле да најдат.
  Ужасно слична коса, и сличен темперамент, потезите кои ги прави ужесно одговараат, начиниот на кој оди незнам мене ми е у супер, нависитна прекарасно се сноѓаа во улогата, има талент дефинитивно.
  И супер ја простудирала Кери, мислам дека учела од неа, ама и добро научила.
  И потсеќа на Кери, зашто прв пат кога ја видов Сара Џесика Паркер не ми се допадна, ама имаат и двете некој допадлив шарм, не се убави ама имаат некоја забележителна појава.
  И назад на епизодата, мене ми се допадна.
  Убаво освежување, не нападна со премногу дирти токс и секс сцени, баш она умерено тиенјџ издание.
  Епак на 16 години не е тоа што била на 30 не можеме да очекуваме да бидат никој нападни и секс преокупирано. И ја нема Саманта, фала богу нема да е само за секс серијава.
  Од мене има палче нагоре, убави ликови, супер глума и супер заплети ќе има, има потенцијал, дефинитивно.
  П.С супер и испадна ташничката, поубава него што беше
  [​IMG]
   
  На Juicy03, teddybear, CIA и 3 други им се допаѓа ова.