1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дневникот на Кери (The Carrie Diaries)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Elena-97, 2 јануари 2013.

  1. malechkata

    malechkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    1.141
    ^ Јас реков Блејк дека ја гледам во улогата на Саманта, а не на Кери. :)
    Таа одлично се снајде во улогата на промискуитетна, проблематична, а сепак гламурозна Серена Ван Дер Вудсен, така да би требало исто толку добро да се снајде и во улогата на Саманта.

    Инаку се согласувам за чантата, илјада пати подобра од тоа што беше прикажана во серијата, а и опишана во книгата. :)
     
  2. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Ја гледав и јас првава и без изненадена, очекував навистина нешто многу лошо :tmi: тин епизода беше и ако се задржи на овој начин може да биде добро, има доста серии со тинејџери што живеат адулт лајф, па ова по кјут ќе му дојде. Тамбс ап засега :)
     
  3. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Женски,а се сеќавате ли дека Кери кажуваше еднаш дека татко и ги оставил нејзе и мајка и ко мала...на тој од Вог,па он кога и рече ете татко ти те оставил ко мала,па сега ти пишуваш за тоа како да се најде маж...некако многу контрадикторност има,тоа и не ми се допаѓа баш :shake:
     
  4. malechkata

    malechkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    1.141
    ^ Тоа е затоа што сценариото од Sex and the City е многу различно од тоа што Кендес Бушнел го има истакнато во врска со минатото на Кери и животот пред Sex and the City.
    Се сеќавам некаде читав дека таа не се согласувала Кери да биде прикажана во некои ситуации како што е, но немала друг избор освен да прифати, бидејќи сценаристите веќе длабоко навлегле во идеите за некои од сезоните и како публиката ќе го прифати карактерот. :)

    Исто на крајот од книгите има интервјуа со неа и тука одговара на некои од прашањата поврзани со многуте контрадикторности.
    Уште еден пример е овој:
    Little is mentioned about Carrie's life before the series. Carrie arrived in Manhattan on Tuesday, June 11, 1986 when she was approximately 21, given her age that is mentioned at other points in the series. She says in the movie that she's lived in her apartment for 20 years (although she states at age 35, she had been living there for a decade), meaning she lived in the city five years before moving to that location. In season four, Carrie tells a photographer that she was so poor when she first moved to New York that she would purchase Vogue instead of dinner. It is mentioned that her father left her and her mother when she was five; no siblings are mentioned. It is also revealed that Carrie had an abortion in 1988 after a one-night stand with a waiter when she was 22.
    She tells Charlotte that she lost her virginity in Seth Bateman's smelly rec room on the ping pong table in eleventh grade. In Season 6 ("Boy Interrupted"), Carrie meets up with another boyfriend from high school named Jeremy (David Duchovny). Carrie states that she never had sex with him because they were young and wanted to wait.

    Каде се спомнува тоа што го изнесе ти, што навистина е чудно, бидејќи татко и е прикажан како грижлив човек во книгата. Не се спомнати никакви браќа или сестри, додека во книгата таа има три.
    И исто така, пак, невиноста ја губи со Капоти, а не со Сет.
    Исто, нејзиното доаѓање во Њујорк - целосно различно.

    Ама, како што кажав, книгата не била напишана кога се снимала серијата, а авторката немала многу голем удел во пишувањето на сценариото за епизодите. Освен, секако, во тоа за првата епизода, која е целосно базирана врз книгата. :)
    Затоа и пишав пред некој ден дека се надевам дека ќе ги следат книгите малку повеќе, за да не дојде се каша-попара и да испадне се со уште помалце смисла отколку што веќе е.
     
  5. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Ја изгледав и јас првава епизода, искрено ме изненади, мислев дека ќе е досадна, али добар пилот нема што. Девојчево што ја глуми Кери, одлично се вклопува во ликот на Кери што ја знаеме сите, дури и потезите што ги прави и се слични.
    Ташната и на мене ми се допаѓаше многу, а и ликовите во серијава ми се за почеток супер :)
     
  6. prettyliar

    prettyliar Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    893
    Пол:
    Женски
    Епа и јас ја изгледав првата епизода,и многу беше интересна мислев дека ќе бидеме досадна серија,некој досаден тинејџерски живот али не е така.Супер е :)
     
  7. Miss-Angie92

    Miss-Angie92 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Да, баш прееска на Fox Life, траеше таа епизода. Навистина има многу контрадикторни точки, зошто не се потруделе барем малце да ги усогласат? :^)

    Сепак, како и да е, мене ми беше интересна првава епизода. :) Мислам дека е добар избор Ана Софиа Роб за младата Кери. И песните што траеа особено ми се допаднаа (ја обожавам музиката од 80-те) :D
     
  8. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Само мене ли не ме бендиса првава епизода? :?:

    Очекував нешто повеќе, ова ептен е направено за тинејџерки. Само за актерката имам пофални зборови, многу симпатично девојче. Но воопшто не ме потсеќа на Кери дури и чудно ми е така што ја викаат. Го отупеа со хитови од 80-тите а освен тоа ништо друго не ме асоцираше на овој период.

    Претерано детска и не ми се поврзува со Сексот и градот. Мислам, сфаќам дека не е можеби тоа поентата ама треба да има барем некоја нишка. Не ми се допадна, и не мислам дека ќе продолжам да ја гледам.
     
  9. Barbica

    Barbica Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    1.309
    Допаѓања:
    489
    Ова е направено за девојчиња од основно школо, многу детска и лоша серија.
     
  10. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    ^^Не можете да очекувате дека како прво ќе биде налик сексот и градот, зашто гад демет ја прикажуваат Кери на 16 години. Според мене има доволно секс-тoк ,умерено она тинејџ заинтересираност околку таа тема.
    Колку и да се напредни во Америка,во 80тите сепак биле далеку поконзервативни него сега.
    И добро е според мене што глaвен аспект не е на сексот.
    Да тинејџерска серија е, Барби незнам дали во основно се се интересирала за секс, така да мубетот не држи во вода дека е за деца.
    И второ, дефакто дека ќе биде различна од книгата, не само оваа серија, туку и сите серии и филмови кои се изведено дело од некоја книга како изворно дело.
    Ако е иста потполно нема да има сврха серијата.
    Тоа е и услов за изведено дело да има разлики од неговото изворно дело и вметнување на мислења на режисерот со што ќе се истакне индивидуалноста на делото(законска дефиниција)
    Така да гледајте и уживајте ако ви се допаѓа и не се обидувајте премногу да се преокупорате со детали.
    Некои немаат смисла да и мене ми текна тоа со Кери кога раскажуваше како и кога ја изгубила невиноста, али се прават грешки, дефакто.
    Ако беше некоја си претходник на сексот и градот во исто дрти варијанта ќе беше само бледа копија, и искрено воопшто несоодветна за тинејџери.
    Добра си е и вака, според мене.
    Со едно се согласувам само, можеле малку облеката повеќе да ја приспособат на тие времиња.
    Премнодерна е за тоа време.
    [​IMG]
    Се осеќа тој кул вајб двете што го вадат, не се лепотици ама имаат некој впечатлив шарм и разиграност.
    Добар кастинг.
    П.С
    [​IMG]
    Само мене девојкава ми личи на Блер(Леигтон)?
     
    На Juicy03 и kravce им се допаѓа ова.
  11. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Мене баш ми се допаѓа што малку наличува на детска, имаме премногу тин серии со премн. секс сцени. Слатка е, слатка е и актерката и другарките, и педерот другар :D

    иначе Хипстер, не си го гледала изгледа Fast times at ridgemont high, не им е од тазе на Американците од мали да се сексаат, мислам дека они никогаш не биле конзервативни :^) :D
     
    На Juicy03 и Hipster им се допаѓа ова.
  12. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Не сум го гледала,ама баш ќе го гледам, али не дека не сум гледала филмови ов 80тите.
    Да не викам дека некогаш биле конзерви, барем не како кај нас на балканот, али пак не до таа мера на 13години оргии да прават.
    ЈАс нивната секусална експлозија и ја препишувам на Мадона од 90тите па натака, акцентирано на тој период, денес више е забегано ненормално, тогаш пак имало некоја граница, мала ама постоела.
    Да не забегаме со темата, али мислев на тоа дека биле малку поприбрани него денес.
    Малку :D
    Mи се дооаѓа гејот, убаво се вклопува во приказната. Али многу провидно и проѕирно од одма се гледа дека не е баш типично средношклко момче.
    Сестра и ми е малку, така-така, но сакале вајда да прикажат дека не е се само така плитко и за секс и мода околу Кери.
    Јас мислам дека ќе биде интересно.
    Постерот
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На kravce му/ѝ се допаѓа ова.
  13. malechkata

    malechkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    1.141
    И јас истото си го помислив кога ја видов - иста Лејтон.
    Таа најмногу го има тој шмек на 80те во серијата - ми се допаѓа како негативец; типична злобна, богата и популарна средношколка, секогаш средена и спремна на cat-fight за да е по нејзино.
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Miss.Ricci

    Miss.Ricci Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    5.744
    Пол:
    Женски
    Првата епозода преубава. Austin Butler :inlove:
    Ах, да, би ве замолила нешто, која прва ќе ја гледа наредната епизода нека постира торент тука :wasntme: Хвалааа
     
  15. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
  16. NewYorker

    NewYorker Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    95
    Веќе ја гледав првата епизода,и можам да кажам дека серијава е супер!Малце информациите за семејството на Кери што се дадени во оваа серија се изменети,за разлика од Сексот и градот,но да не зборам,можеби режисерите не сакале да биде се поврзано. :)
     

    Прикачени фајлови:

  17. Elena-97

    Elena-97 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    2.107
    Втората епизода исто многу ми се допадна. What else is new :lol:
    Кој друг се сложува со мене дека косата на Кери беше ПРЕУБАВА во епизодава. Убави истакнати локни, ух, само нив ги гледав цело време.
    Целата сврка околу ташната не ми беше нешто интересна. Толку се возбудија во првата епизода, јас мислев ќе биде тоа огромна подготовка, ќе се спрема неколку епизоди а меѓувремено Лариса ќе се гледа со Кери. И што, 2 минути беше сцената. Поинтересни ми беа сцените со Кери и Себастијан.
    А Волт, срце тоа :inlove:
    Многу е сладок бе!

    За модата, дефинитивно не ги погодиле облеките, само оние што се на Дона и тие двете другарки нејзини.
    Очигледно сакале Кери да ја прикажат со облека од осумдесетите ама по модернизирана.
    Јас се заљубив во џемперчето со срцињата, и исто и оваа комбинација. Иако букви и коњчиња не си одговараат многу, ептен ми беше слатка! Повторно, косата :inlove:
    [​IMG]
     
    На kravce и Hipster им се допаѓа ова.
  18. Miss.Ricci

    Miss.Ricci Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    5.744
    Пол:
    Женски
    Глупава место да се искраде некоја вечер со Себастијан. Јас ич не му ја мислам за оној, па нека ме казнат доживотно :D

    П.С. Да ве потсетам постирајте торенти редовно! :)
     
  19. LilBaby

    LilBaby Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    7.886
    Оу да, локните и беа пресовршени, и мене акцентот на косата ми паѓаше. :D
    Дона човече, колкава уста. :o What a slut! :puke:


    Посебно ми се допадна комбинацијата кога се мотаа околу шкафчињата и требаше да се случи бакнежот. :D
    [​IMG]
    [​IMG]


    Овде ми е so Carrie. :)
    [​IMG]


    Не барам и нешто повеќе од серијава, сепак е тинејџ, само да не ја отераат во погрешен правец.
     
  20. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Мене па баш ми се свиѓаше што си остана дома со другарките, моментот беше girls just wanna have fun :D Рано ми е за да ја "расипат" Кери, да биде бед грл. Сигурно ќе треба да ја научиме дека е добрата и послушна девојка, па кога ќе направи кикс да биде изненадување и позабавно. :^) Ама и некако сум сита од љубовни причи по серииве, па поинтересно ќе ми биде да има женски дружби и забави :?:
    И да, и мене ми беше убава во вторава епизода. Засега, актеркава ја бендисувам :)