1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дневник на калории

Дискусија во 'Диети' започната од si.exs, 29 јули 2012.

 1. si.exs

  si.exs Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  139
  Не знам дали има ваква тема,ако има се разбира delete. :)

  Поентата е да се запишува секој ден што јадиме,калориите на поединечната храна и калориите кои ги внесуваме преку целиот ден.Исто така може да запишуваме и кој ден по ред броиме за да биде мотивираноста уште поголема.
  Сметам дека на Фемина би било најпрегледно бидејќи никогаш нема да бидат избришани или загинати,како што може да се случи доколку запишуваме на лист.Воедно е и забавно,барем за мене. :D
  Целта е да се контролира секојдневното внесување на калории,затоа што со запишување можеме да бидеме сигурни дека сме во минус соодветен број калории и да сме повеќе мотивирани. :)

  Значи здрава исхрана + соодветен внес на калории + физичка активност = намалување на килограми.

  Не заборавајте дека еден килограм е околу 7000 калории.

  Еве го калкулаторот за дневни потреби на калории
  http://www.femina.mk/%D0%B4%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%B8-%D1%84%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%B5%D1%81/%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B1%D0%B5%D0%B5%D1%9A%D0%B5/%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80-%D0%B7%D0%B0-%D0%B4%D0%BD%D0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B8
  И еве калкулатор на калории
  http://www.femina.mk/out/?id=f3a6c75885a1f7bce93928d9f2f50e2b&safeurl=http%3A%2F%2Fboza.mk%2Fkalkulator%2F

  п.с се надевам дека ви се допаѓа темата :)
   
 2. si.exs

  si.exs Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  139
  1 ден

  *дневни потреби за слабеење 1 кг неделно: 890 кал

  *вкупна внесена калориска вредност: 1120 kal
  Доколку некој не сака да пише што јадел може само да ја напише вкупната калориска вредност која ја внесил преку денот. ;) Всушност така е и попрегледно...
  *активност: 20 min kardio = -250 kal

  Краен резултат : 870 kal
   
 3. si.exs

  si.exs Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  139
  2 ден

  *дневни потреби за слабеење 1 кг неделно: 890 кал

  *вкупна внесена калориска вредност: 1430 kal

  *активност = -525 kal


  Краен резултат : 905kal
   
 4. Lov3

  Lov3 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2010
  Пораки:
  774
  Допаѓања:
  1.886
  [​IMG]
   
 5. si.exs

  si.exs Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  139
  3 ден

  *дневни потреби за слабеење 1 кг неделно: 890 кал

  *вкупна внесена калориска вредност: 1257 kal

  *активност = -375 kal


  Краен резултат : 882 kal
   
 6. si.exs

  si.exs Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  139
  4 ден

  *дневни потреби за слабеење 1 кг неделно: 890 кал

  *вкупна внесена калориска вредност: 1565 kal

  *активност = -625 kal


  Краен резултат : 940 kal :tmi:

  п.с веќе се гледа разликата ,симнав пола кило да се пофалам :) Идемо далје. 8)